Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Θόρυβος αλυσίδας......

Honda - Yamaha - Suzuki - Kawasaki

Θόρυβος αλυσίδας......

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 27 Ιουν 2010, 15:21

Εδώ και λίγο καιρό ακούω την αλυσίδα στην KLE 500 μου. Εννοώ ότι κάνει έναν περιοδικό θόρυβο κρρρρρρρ - κρρρρρρ , όχι πολύ έντονο , αλλά αισθητό . Ιδίως όταν έχω σταθερή ταχύτητα ή επιβραδύνω . Παρατήρησα δε ότι μερικές αρθρώσεις των κρίκων της αλυσίαδας είναι μαγκωμένες , δεν "παίζουν" δηλαδή. Πιθανόν από το γεγονός αυτό να προέρχεται ο θόρυβος . Λεω "πιθανόν" , γιατί δεν είμαι πολύθ εξοικοιωμένος με αυτά .
Κάποια ιδέα ή πρόταση ;
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Θόρυβος αλυσίδας......

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Ιουν 2010, 10:28

Λάδωσε την, κάνε μερικά χιλιόμετρα και μετά δες αν θέλει ρύθμισμα.
Επίσης πιθανών να έχει φαγωθεί η γλίστρα της, αλλά πρώτα ξεκίνα με το λάδωμα - ζέσταμα. Και πες μας :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 29 Ιουν 2010, 13:32

Υπερκατάσκοπε , η γλίστρα της αλυσίδας δεν έχει φαγωθεί . Έχω μόνο 14.000 χλμ ! Την καθάρισα , τη λάδωσα , έβαλα αντισκοριακό.......Εκείνο που συμβαίνει είναι ότι οι αρθρώσεις που είναι μαγκωμένες , δεν ξεμαγκώνουν , τουλάχιστον όχι εύκολα .
Θα ακολουθήσω όμως τη συμβουλή σου και να το δουλέψω για αρκετούτσικα χιλιόμετρα το μηχανάκι.
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Ιουν 2010, 15:30

Αν την είχες αφήσει για καιρό χωρίς λάδι, θα έπιασε σκουριά εσωτερικά. Τώρα αυτό καλό δεν είναι, αλλά πάστωσετην στο σπρει αλυσίδας, κάνε μια βόλτα να ζεσταθεί και μετά δες αν θέλει ρύθμιση (σφίξιμο).
Αν τα γρανάζια σου είναι σιδερένια (ποτέ μην χρησιμοποιείς αλουμινίου) οριακά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την αλυσίδα, μέχρι αυτή να αρχίσει να "βγαίνει" από το πίσω γρανάζι.

Ο έλεγχος γίνεται ως εξής

Πιάνεις την αλυσίδα και την τραβάς με στόχο να βγει (όσο γίνεται) όπως κοιτάς το γρανάζι από το πλάι, στο και τέταρτο (σημείο που ουσιαστικά είναι η συνέχεια του ψαλιδιού στο πίσω μέρος του γραναζιού).

Μια καινούργια αλυσίδα εκεί δεν θα κουνιέται καθόλου (ή θα έχει ελάχιστο τζόγο 1-2 χιλιοστά)

Όσο η αλυσίδα (και τα γρανάζια) φαγώνεται (ωνται), τόσο μεγαλύτερο είναι αυτός ο τζόγος. Ο τζόγος μάλιστα είναι ανεξάρτητος από τη ρύθμιση της αλυσίδας.

Αν μπορείς να την τραβήξεις τόσο ώστε να βγαίνει από τα δόντια, είναι ήδη πολύ αργά (μιλάμε για αλυσίδα - σώβρακο)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 30 Ιουν 2010, 07:24

Αυτή τη μέθοδο δεν την ήξερα Υπερκατάσκοπε . Βέβαια όπως προείπα δεν ξέρω και πολλά . Ξέχασα όμως να γράψω ότι είχα ρεγουλάρει πριν λίγο καιρό την αλυσίδα , σύμφωνα με το manual . Οπότε μάλλον κάτι .........σε σλιπ θα παίζει ! :o
Τώρα για τα γρανάζια που λες , είναι αυτά του εργοστασίου . Λογικά πρέπει να είναι σιδερένια . Έτσι τουλάχιστον μου φαίνονται εμένα .
Κάτι άλλο τώρα : Όταν φτάσει η στιγμή που η αλυσίδα θα θέλει αλλαγή , λογικά δεν αλλάζονται και τα εμπρός - πίσω γρανάζια ;
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό superspy » 30 Ιουν 2010, 08:05

Jugulator έγραψε:Κάτι άλλο τώρα : Όταν φτάσει η στιγμή που η αλυσίδα θα θέλει αλλαγή , λογικά δεν αλλάζονται και τα εμπρός - πίσω γρανάζια ;


Πάντα, υποχρεωτικά, εννοείται :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 07 Ιούλ 2010, 09:17

Λοιπόν έκανα το......τεστ σώβρακου και όλα Ο.Κ. Η αλυσίδα τραβιέται 2-3 χιλ. με το ζόρι. Ωστόσο ....πάλι την ακούω . Και αναρωτιέμαι : μήπως την άκουγα από την αρχή που αγόρασα το μηχανάκι και δεν το είχα προσέξει ; Με δυο λόγια : Είναι φυσιολογικό να ακούγεται το πέρασμα της αλυσίδας από το εμπρός (κινητήριο) γρανάζι ; :?:
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια


Επιστροφή στο Ιάπωνες!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες

cron