Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ktm990 η bmw 1150 adventure?

KTM - HUSABERG - HQV - BMW - GASGAS - VOR - Exotics - κλπ κλπ κλπ!

ktm990 η bmw 1150 adventure?

Δημοσίευσηαπό batman » 17 Νοέμ 2007, 12:37

batman returns...γειάάάάάάάά σας....λοιπόοον...απο που να αρχίσω και να τελειώσω?Πριν κανα μηνα και κάτι,πήγα στα βαρδούσια στη γραμμένη οξειά,απο χώμα ξεκινόντας λίγο έξω απο θήβα...παρέα με το ψηλό,φίλο στις εξορμήσεις και όχι μόνο,αυτός με το 950,εγώ με το 640.Η εκδρομή τέλεια,τα μέρη απίστευτα,τα σουβλάκια και λουκάνικα που ψήσαμε το βράδυ στη φωτιά έξω απο τη σκηνη, τα καλύτερα που έχω φάει κλπ κλπ κλπ...Στο θέμα μας...τη δεύτερη μέρα,οδήγησα λίγο το 950 στο χώμα αλλά και άσφαλτο και κει αρχίσαν όλα.Κατάλαβα πλέον ότι το 640 το καημένο,πάει μεν παντού και πάντα,αλλά το να γράφω πλέον 700-800 χλμ σε 1,5-2 μέρες,μικτά άσφαλτο χώμα,σαν να αρχίζει να με κουράζει.Κυρίω;ς η ασφαλτος φυσικά,όπου σου κόβονται λίγο τα κωλομέρια ο σβέρκος και τα χέρια και η πλάτηγια να κρατήσεις μόνιμα μια σταθερή ταχύτητα ταξιδιού αξιοπρεπή ωστε να γυρίσεις μια νορμάλ ώρα σπίτι σου να στεγνώσεις και να ζεσταθεις..Αποφάσισα λοιπόν να αναβαθμιστω,αφού φαίνετι κιόλας οτι το χώμα σε μακρινα βουνά θα το συναντώ και θα με συναντα πάντα...Και το πρώτο που θα θυσιαστεί είναι το κόκκινο τιγράκι μου που υπεραγαπώ μεν, αλλα.......
Και το ερώτημά μου...Να θυσιαστεί μόνο του στο βωμό ενός bmw gs 1150 adventure,όπου παρέα με το 640 θα αλωνίσω όλη την ελλάδα,κοντά και μακριά ενναλάξ,η να πάνε και τα δυο στο βωμό ενός 950 η 990?Βασικό πρόβλημα όπως καταλαβαινετε είναι τα χρήματα.
Θα ήθελα γνώμες και απόψεις,απο όποιον θέλει.επίσης έχω και την εντυπωση ότι το 1150 θα ήθελε λίγα αλογάκια ακόμη.ΑΝ γνωρίζετε κάτι σχετικό,θα χαρώ να μάθω.Επιπλέον,να πούμε οτι τέτοια εντουροταξίδια σκοπευω να κάνω πάλι δικάβαλος με πραγματα αρκετά,όταν κάτσει πάλι(πάλι με χρόνια και καιρούς πάλι δικιά μας θα είναι)..... :roll: Με τα 1200 δεν είμαι σίγουρος αν θα ήθελα να εμπλακώ για΄τέτοια χρήση,και για λόγους κόστους αλλά και για το ότι νομίζω πως όλα τουτα τα ηλεκτρικά ίσως πάθουν κανα πλάτσ σε λάσπη η χιόνι και θα φύγει απο κει το μηχάνημα το πιο κοντινό καλοκαίρι που θα στεγνώσουν τα χώματα και θα λιώσουν τα χιόνια..και λέω να το αποφύγω,.....
Περιμένω γνώμες,ευχαριστώ..
Άβαταρ μέλους
batman
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Μάιος 2007, 11:45
Τοποθεσία: athina chalandri

Re: ktm990 η bmw 1150 adventure?

Δημοσίευσηαπό drMel » 17 Νοέμ 2007, 16:37

batman έγραψε:batman returns...γειάάάάάάάά σας....λοιπόοον...απο που να αρχίσω και να τελειώσω?Πριν κανα μηνα και κάτι,πήγα στα βαρδούσια στη γραμμένη οξειά,απο χώμα ξεκινόντας λίγο έξω απο θήβα...παρέα με το ψηλό,φίλο στις εξορμήσεις και όχι μόνο,αυτός με το 950,εγώ με το 640.Η εκδρομή τέλεια,τα μέρη απίστευτα,τα σουβλάκια και λουκάνικα που ψήσαμε το βράδυ στη φωτιά έξω απο τη σκηνη, τα καλύτερα που έχω φάει κλπ κλπ κλπ...Στο θέμα μας...τη δεύτερη μέρα,οδήγησα λίγο το 950 στο χώμα αλλά και άσφαλτο και κει αρχίσαν όλα.Κατάλαβα πλέον ότι το 640 το καημένο,πάει μεν παντού και πάντα,αλλά το να γράφω πλέον 700-800 χλμ σε 1,5-2 μέρες,μικτά άσφαλτο χώμα,σαν να αρχίζει να με κουράζει.Κυρίω;ς η ασφαλτος φυσικά,όπου σου κόβονται λίγο τα κωλομέρια ο σβέρκος και τα χέρια και η πλάτηγια να κρατήσεις μόνιμα μια σταθερή ταχύτητα ταξιδιού αξιοπρεπή ωστε να γυρίσεις μια νορμάλ ώρα σπίτι σου να στεγνώσεις και να ζεσταθεις..Αποφάσισα λοιπόν να αναβαθμιστω,αφού φαίνετι κιόλας οτι το χώμα σε μακρινα βουνά θα το συναντώ και θα με συναντα πάντα...Και το πρώτο που θα θυσιαστεί είναι το κόκκινο τιγράκι μου που υπεραγαπώ μεν, αλλα.......
Και το ερώτημά μου...Να θυσιαστεί μόνο του στο βωμό ενός bmw gs 1150 adventure,όπου παρέα με το 640 θα αλωνίσω όλη την ελλάδα,κοντά και μακριά ενναλάξ,η να πάνε και τα δυο στο βωμό ενός 950 η 990?Βασικό πρόβλημα όπως καταλαβαινετε είναι τα χρήματα.
Θα ήθελα γνώμες και απόψεις,απο όποιον θέλει.επίσης έχω και την εντυπωση ότι το 1150 θα ήθελε λίγα αλογάκια ακόμη.ΑΝ γνωρίζετε κάτι σχετικό,θα χαρώ να μάθω.Επιπλέον,να πούμε οτι τέτοια εντουροταξίδια σκοπευω να κάνω πάλι δικάβαλος με πραγματα αρκετά,όταν κάτσει πάλι(πάλι με χρόνια και καιρούς πάλι δικιά μας θα είναι)..... :roll: Με τα 1200 δεν είμαι σίγουρος αν θα ήθελα να εμπλακώ για΄τέτοια χρήση,και για λόγους κόστους αλλά και για το ότι νομίζω πως όλα τουτα τα ηλεκτρικά ίσως πάθουν κανα πλάτσ σε λάσπη η χιόνι και θα φύγει απο κει το μηχάνημα το πιο κοντινό καλοκαίρι που θα στεγνώσουν τα χώματα και θα λιώσουν τα χιόνια..και λέω να το αποφύγω,.....
Περιμένω γνώμες,ευχαριστώ..




Υπάρχει και αυτό

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=281007

που κατά την γνώμη μου είναι πιο κοντά απο κάθε άλλο σε μία μεσαία λύση με σαφές προβάδισμα έναντι ενός 690 για παράδειγμα που πρόκειται να έρθει..........
Και η τιμή του κοντά στα 10,000 που είναι επίσης λογικά
για τα υπόλοιπα το ένα είναι πιο κοντά στην μία χρήση και το άλλο πιο κοντά στην άλλη.
για μένα πάρε μια μέρα off και δοκιμασέ τα όλα.
Και η τιμή του κοντά στα 10,000 που είναι επίσης λογικά
drMel
 

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 17 Νοέμ 2007, 23:45

Μην μπλεξεις με ΔΥΟ ακριβες μηχανες κατα αρχην, θα σου βγει το λαδι να τα συντηρηρεις!

Επι του θεματος: την εποχη που ειχα το 640, εκανα βολτα το 950 και το 1200. Τα εξης: Το 950 ειναι σαφως πιο χωματινο, το BMW ειναι περισσοτερο για ταξιδι με καλες δυνατοτητες στο χωμα αλλα θελει χερια για να παει. Σε σχεση με το 640 το 950 ειναι σαν να καβαλας τετρακυλινδρο. Παρατηρησες οτι οι κραδασμοι ειναι πολυ λιγοτεροι, στην BMW ειναι ανυπαρκτοι.
Το μονο θεμα που προσωπικα μου εκανε εντυπωση ηταν ο ογκος, στο 950 μου φανηκε πολυ λογικος για χωματινη χρηση σε αυτα τα κυβικα, το 1200 με φοβισε λιγο, πολυ καλο στο ταξιδι αλλα για χωμα δεν αντιλεγω οτι μπορει να πηγαινει καλα αλλα δε σε εμπνεει. Η θεση του αναβατη ειναι ανετη αλλα στο ΚΤΜ ειναι πιο αμεση η πληροφορηση απο την μηχανη, κατι που ζητας στο χωματοδρομο.

Η BMW 800GS και το ΚΤΜ690 (ειδικα αυτο!) ειναι καλιτερο να αφεθουν στα εμπειρα χερια γνωστων εντουραδων και να βγαλουν τα προβληματα νεοτητας στο "ελεγχομενο περιβαλλον", εξαλλου το 395 της Μεσογειων ειναι πιο κοντα στην Αγιου Ιωαννου παρα στο Τρίστενο Δωρίδος.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό alp » 20 Νοέμ 2007, 11:34

εχουν περασει απο τα χερια μου και το 640 adv και το 950 adv και (τωρα) το 1150adv.
μπορω να σου πω με σιγουρια οτι και τα τρια ειναι καταπληκτικα "μηχανακια". το καθε ενα στο ρολο του, ομως.
εσυ τι ακριβως θελεις να κανεις? το 950 ειναι γρηγορο.πολυ γρηγορο. και στημενο ως γρηγορο (δλδ δεν εχει μονο το γκαζι, αλλα και το πλαισιο-αναρτησεις-φρενα κλπ που χρειαζεται), ομως εχει θεματα αξιοπιστιας, κατι που το 1150 δεν εχει. το 1150 επισης ειναι πολυ ανωτερο σε ταξιδι, ειδικα διπλος δεν εχει καμια σχεση. ειναι ομως πολυ πιο αργο απο το 950. δεν το βλεπεις ουτε με κυαλια...
μη νομισεις οτι με το 1150 θα πας χωμα αξιοπρεπως. απλα θα περασεις και μαλιστα πολυ αργα. ομως το 950 υστερει στο χωμα εναντι του 640 οσο υστερει απεναντι του το 1150.
εν κατακλειδι:
εαν σε ενδιαφερει το χωμα μενεις με το 640 και παιρνεις ενα 1150 (οχι απαραιτητα adventure αφου θα εχεις το 640) για ασφαλταδες και χαλαρα χωματα.διπλος θα εισαι αρχοντας.
εαν το χωμα σε ενδιαφερει λιγοτερο και εχεις χερια να το πας, ενα 950 θα σου κανει μια χαρα. διπλος θα εισαι λιγοτερο αρχοντας σε σχεση με το 1150 αλλα θα πας παντου. και γρηγορα. το κοστος χρησης ομως ειναι σημαντικο (τακακια και αλυσιδες για πλακα - το εργαλειο τα τρωει για πρωινο...).
μετρα τι θες να κανεις πιο πολυ και αποφασισε...
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό Nontas » 22 Νοέμ 2007, 02:40

To 950 είναι το απόλυτο για το χώμα, αλλά υστερεί στην άσφαλτο, και δεν θα το πρότεινα για δικάβαλο ταξίδι, ειδικά να σκοπεύεις να γράψεις χιλίομετρα. Το 1150 υπερτερεί στην άσφαλτο και πάει άνετα στο χώμα, με την προυπόθεση ότι ξέρεις να οδηγείς αυτή την μηχανή στο χώμα (δεν το λέω με ειρωνία). Το 1150 δεν είναι enduro μηχανή. Είναι μηχανή πολλαπλής χρήσης, που σημαίνει ότι θα σε πάει στην άσφαλτο γρήγορα και ξεκούραστα, θα σε πάει στο χώμα γρήγορα και άνετα, αλλά δεν θα κάνεις αυτά που κάνεις με το 640.
Προσωπικά (και υποκειμενικά αφού είμαι κάτοχος bmw) θα σου πρότεινα το 1150 ειδικά για ταξίδια με δεύτερο άτομο.
Άβαταρ μέλους
Nontas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 03:32
Τοποθεσία: Καλαμαριά Θεσσαλονίκης

Δημοσίευσηαπό akamarinos » 23 Νοέμ 2007, 01:02

το ιδανικο θα ηταν να κρατησεις το μικρο adventure και να παρεις και ενα 1150 για ατελειωτες εθνικες και επαρχιακο δικτυο
αλλα................. :roll:
leipsippos έγραψε:Μην μπλεξεις με ΔΥΟ ακριβες μηχανες κατα αρχην, θα σου βγει το λαδι να τα συντηρηρεις!


το 950 ειναι καλο μηχανακι για την χρηση που θες
εχω κανει σερι πανω απο 1,000χλμ ασφαλτινα και δεν με κουρασε παραπανω απο οσο θα επρεπε
εχω κανει σερι 11 ωρες χωμα (με μικρες στασεις) και το βραδι κοιμηθηκα με το χαμωγελο στα χειλη
εχω μπει κανα - δυο φορες πιστα (ασφαλτινη) και με διασκεδασε

οσων αφορα το 1200 καλο ........ αλλα σε χωμα απο οτι εχω δει ειναι μαλλων υποδιεστερο του 950. δεν το εχω οδηγησει βεβαια. απ οτι εχω καταλλαβει απο αυτα που εχω ακουσει ειναι ποιο ταξιδιαρικο.


φιλος με 950 δανειστηκε για μια βδομαδα ενα 1150 απο ενα γνωστο του.
αυτο που μου ειπε οταν συναντηθηκαμε
"καλο, αλλα μονο και μονο για ατελειωτες ευθειες. απορω που βρισκουν τα @ρχιδι@ και πανε με αυτο το πραγμα χωμα"

αμα δεν βιαζεσαι περιμενε να δεις και το 800gs απο κοντα

ΥΓ. την κυριακη 25/11 αμα ψηνεσαι εσυ και ο φιλος σου για χωματαδα
10:00 στην καγκελοπορτα της βαρυμποπης
Άβαταρ μέλους
akamarinos
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Μάιος 2007, 14:12

Δημοσίευσηαπό NIK1969 » 28 Νοέμ 2007, 10:14

pare to 950adv... TO CARB 2004-2005

ME 7000 XILIARIKA BRISKEIS ARISTO KAI ME EXTRA

ΓΙΑ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΜΕ ΚΑROO!!

ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ εχω ενα 2o set(pilot) MOTARD ζαντολαστιχα SM και σε πληροφορώ ότι ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ
(μην ξεχνας οτι τα wp EINAI ΠΛΗΡΩΣ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΑ οποτ εμε ενα γραναζακι και ενα καλό σεταρισμα εισαι μαγκας στην πόλη (640) και βασιλιάς στην εθνική...

ειναι σαν να εχω ενα ktm 950 supermoto και ενα rally950 μαζί!!!!!!


MHN TO ΣΥΖΗΤΑΣ ΑΛΛΟ

παρε το καλήτερο οn-off της αγοράς

ή παρε

το

























hp2
εκει παω πάσο!!!
NIK1969
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 11:16

Δημοσίευσηαπό LC8er » 28 Νοέμ 2007, 15:35

τσίμπα και αυτό

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/KTM-950- ... enameZWDVW

για να βγάζεις Αθήνα - Κέρκυρα με μία στάση....
LC8er
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
Άβαταρ μέλους
LC8er
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 29 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: ανατολικά...

KTM LC8 950 coolmoose

Δημοσίευσηαπό NIK1969 » 28 Νοέμ 2007, 15:55

KTM LC8 950 coolmoose XTYPA TO STO YOUTUBE

http://www.youtube.com/watch?v=GacmN9gQ ... re=related
NIK1969
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 11:16

KTM LC8 950 coolmoose

Δημοσίευσηαπό LC8er » 28 Νοέμ 2007, 16:12

http://www.youtube.com/watch?v=LitrldwTW1w

me agapi!

(ksar Gilane - Tinisia)
LC8er
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
Άβαταρ μέλους
LC8er
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 29 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: ανατολικά...

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 28 Νοέμ 2007, 17:20

Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Re: KTM LC8 950 coolmoose

Δημοσίευσηαπό drMel » 28 Νοέμ 2007, 17:57

LC8er έγραψε:http://www.youtube.com/watch?v=LitrldwTW1w

me agapi!

(ksar Gilane - Tinisia)


και τώρα peg perego??
και fischer price???
drMel
 

Δημοσίευσηαπό LC8er » 30 Νοέμ 2007, 14:13

LC8er
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
Άβαταρ μέλους
LC8er
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 29 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: ανατολικά...

Δημοσίευσηαπό drMel » 30 Νοέμ 2007, 19:11

LC8er έγραψε:http://www.youtube.com/watch?v=WAJvlYV4zQQ




http://www.youtube.com/watch?v=KM_EpiN-8y0


http://www.youtube.com/watch?v=DbSieU8wcFQ
drMel
 


Επιστροφή στο Ευρωπαϊκά!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες