Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

TT Cockpit Convertion για Adventure

KTM - HUSABERG - HQV - BMW - GASGAS - VOR - Exotics - κλπ κλπ κλπ!

TT Cockpit Convertion για Adventure

Δημοσίευσηαπό avatar » 06 Απρ 2005, 13:08

Έχει δοκιμάσει κανείς το cockpit convertion της Touratech για το Adventure (έχει κωδικό 01-040-3400-0) ?
KTM Adventure 640
KTM EXC 250
Sponcored by Χρέπια.gr
Άβαταρ μέλους
avatar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 11:49
Τοποθεσία: Αθήνα

TT Cockpit Convertion για Adventure

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Απρ 2005, 15:05

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό avatar » 13 Απρ 2005, 15:10

Να βγάλω τα μαμίσια όργανα και να βάλω το 100R300 και το Roadbook Holder
KTM Adventure 640
KTM EXC 250
Sponcored by Χρέπια.gr
Άβαταρ μέλους
avatar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 11:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Απρ 2005, 15:23

Τι μοντέλο adv (χρονολογία) έχεις;

Στα πρώτα το 100R300 έμπαινε ακριβώς... στα καινούργια (σαν αυτό του avatar σου) τσου.... θέλει προσαρμογή...
Επίσης ΞΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΑ ΒΑΣΗ της ΚΤΜ για τα ROAD BOOK....

Ο αυστριακός που τη σχεδίασε τα είχε πιει.... και ... σου κόβει κίνηση από το τιμόνι....

Στο δικό μου το ADV τα ξήλωσα όλα, έχωσα ένα σετ φώτα Baja (από XRBaja 92 μιλάμε για ΤΑ ΦΩΤΑ) και πάνω εκεί στήριξα τα Road Book + IMO

Τη βάση τηs Touratech δεν την έχω δοκιμάσει..... αλλά δεν με ενδιαφέρε κιόλας... :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό avatar » 13 Απρ 2005, 15:32

superspy έγραψε:Τι μοντέλο adv (χρονολογία) έχεις;
Στα πρώτα το 100R300 έμπαινε ακριβώς... στα καινούργια (σαν αυτό του avatar σου) τσου.... θέλει προσαρμογή...


2002

superspy έγραψε:Επίσης ΞΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΑ ΒΑΣΗ της ΚΤΜ για τα ROAD BOOK....
Ο αυστριακός που τη σχεδίασε τα είχε πιει.... και ... σου κόβει κίνηση από το τιμόνι....


Είναι δύσκολο να την ξεχάσω ... κατ' αρχήν τη βλέπω κάθε μέρα μπροστά μου και κατά δεύτερο μέχρι να καταφέρω να την προσαρμώσω έμαθα τα πάντα για την τέχνη κατεργασίας του μετάλου (... εντάξει ... είχαν ξεχάσει και στην hellinmoto να μου πουν οτι χρειάζεται και αποστάτες :( )

superspy έγραψε:Στο δικό μου το ADV τα ξήλωσα όλα, έχωσα ένα σετ φώτα Baja (από XRBaja 92 μιλάμε για ΤΑ ΦΩΤΑ) και πάνω εκεί στήριξα τα Road Book + IMO


Δεν θα ήθελα να κάνω τόσο μεγάλη μετατροπή (τι έχουν τα μαμίσια φώτα? εμένα μου αρέσουν πολύ) ... απλά, είχα την ελπίδα ότι η λύση που προτείνει η ΤΤ για IMO και RB ήταν κάτι σχετικά απλό να προσαρμωστεί (και το κόστος είναι πολύ μικρό).
KTM Adventure 640
KTM EXC 250
Sponcored by Χρέπια.gr
Άβαταρ μέλους
avatar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 11:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Απρ 2005, 15:35

avatar έγραψε:... (τι έχουν τα μαμίσια φώτα? εμένα μου αρέσουν πολύ) ...


Ναι είναι όμορφα.... αλλά το βράδι..... δε βλέπεις την τύφλα σου... (αμά πάμε μαζί βόλτα νύχτα θα καταλάβεις....)
Ακόμα και το προηγούμενο ΚΤΜ μου, με το μονοφάναρο, είχε καλύτερα φώτα απο το ADV

Επίσης -όπως είπες- η βάση θέλει δουλειά για να ταιριάζει - ακόμα και με αποστάτες.... - στο τέλος έφτιαξα (για το original φαίρινγ) μια δικιά μου εξ αρχής....
Εικόνα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό avatar » 13 Απρ 2005, 15:49

superspy έγραψε:
avatar έγραψε:... (τι έχουν τα μαμίσια φώτα? εμένα μου αρέσουν πολύ) ...


Ναι είναι όμορφα.... αλλά το βράδι..... δε βλέπεις την τύφλα σου... (αμά πάμε μαζί βόλτα νύχτα θα καταλάβεις....)
Ακόμα και το προηγούμενο ΚΤΜ μου, με το μονοφάναρο, είχε καλύτερα φώτα απο το ADV

Επίσης -όπως είπες- η βάση θέλει δουλειά για να ταιριάζει - ακόμα και με αποστάτες.... - στο τέλος έφτιαξα (για το original φαίρινγ) μια δικιά μου εξ αρχής....
Εικόνα


χμμμ .. εγώ είχα στο μυαλό μου κάτι τέτοιο :

Εικόνα

Να φύγουν εντελώς δηλαδή τα όργανα.

Το ξέρω πάντως ότι το IMO της ΤΤ δεν μπαίνει χωρίς πατέντα στη θέση του δικού μου (και αυτός είναι ένας λόγος που θέλω να ξηλώσω τα μαμίσια εκτός από το ότι δεν θα τα χρειάζομαι αν μπει το 100R300).

Επίσης εσύ έχεις την τύχη να έχεις το πιο παλιό μοντέλο με το διαιρούμενο fairing [/img]
KTM Adventure 640
KTM EXC 250
Sponcored by Χρέπια.gr
Άβαταρ μέλους
avatar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 11:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Απρ 2005, 15:56

Θα πρέπει να σκεφτείς πάντως, ότι όσο πιο ψηλά είναι το Road Book και τα όργανα, ερχόμενα μέσα στο οπτικό πεδίο την ώρα που οδηγάς, είσαι πιο συγκεντρωμένος.
Αν χρειάζεται να σκύβεις για να διαβάσεις... θα πάς αδιάβαστος....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό avatar » 13 Απρ 2005, 16:15

superspy έγραψε:Θα πρέπει να σκεφτείς πάντως, ότι όσο πιο ψηλά είναι το Road Book και τα όργανα, ερχόμενα μέσα στο οπτικό πεδίο την ώρα που οδηγάς, είσαι πιο συγκεντρωμένος.
Αν χρειάζεται να σκύβεις για να διαβάσεις... θα πάς αδιάβαστος....


Μα γι' αυτό σκέφτηκα τη λύση της ΤΤ (ή κάποια παρόμοια πατέντα) ... έχει τα όργανα ψηλά
KTM Adventure 640
KTM EXC 250
Sponcored by Χρέπια.gr
Άβαταρ μέλους
avatar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 11:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Απρ 2005, 16:25

Απο τη φωτό... μάλλον χαμηλά τα έχει (στην πρώην θέση των original οργάνων...)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό SPULSE » 15 Απρ 2005, 01:54

ΤΟ ΚΙΤ ΑΥΤΟ ΜΠΕΝΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ADVENTURE ΜΕ ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΟ FAIRING.ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΜΕ ΖΕΛΑΤΙΝΑ.ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΟΡΓΑΝΟ(ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ)ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ.ΤΟ ROAD BOOK HOLDER ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΧΑΜΗΛΑ ΑΛΛΑ ΓΛΥΝΩΝΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ,ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΣΤΡΙΒΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΠΙΟ ΠΛΗΡΕΣ ΠΟΛΥΟΡΑΝΟ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ,ΕΛΕΓΧΟ ΒΟΛΤΑΖ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.
ΤΑ ΦΩΤΑ ΜΑΣ (ΜΟΝΤΕΛΟ 98-99)ΔΕΝ ΦΩΤΙΖΑΝ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΝ ΣΩΣΤΑ.ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤΟΡΑ ΕΜΠΟΔΙΖΕ ΤΗΝ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΟΡΓΑΝΩΝ ΑΛΛΑ ΦΩΤΙΖΕ ΨΗΛΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΗ ΒΙΔΑ.ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ Η ΒΑΣΗ ΟΡΓΑΝΩΝ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ Η ΠΙΣΩ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΤΖΕΚΤΟΡΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ.ΕΓΩ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΣΥΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΡΕΛΕΔΩΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΔΥΝΑΤΑ ΦΩΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ.
Άβαταρ μέλους
SPULSE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 11 Φεβ 2004, 14:20
Τοποθεσία: Ν. ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό avatar » 15 Απρ 2005, 06:06

SPULSE σε ευχαριστώ. Μάλλον σε αυτή τη λύση θα προχωρήσω μόλις υπάρξει διαθεσιμότητα του IMO
KTM Adventure 640
KTM EXC 250
Sponcored by Χρέπια.gr
Άβαταρ μέλους
avatar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 11:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 15 Απρ 2005, 10:54

Ρε παιδιά θέλω να βάλω ένα roadbook που πήρα της Acerbis στο 620 μου.Ξέρετε που μπορώ να βρώ καμμιά βάση ή θέλει πατέντες?
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό SPULSE » 15 Απρ 2005, 14:34

AVATAR ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΑΡΧΩΝ ΙΜΟ(ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΑΛΙΟ) .ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΩΔΙΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 620 ΘΑΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΜΟΝΙ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΜΠΑΡΑΚΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙΟΥ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Η TOURATECH ΕΒΓΑΖΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΜΑΣΚΑ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΣΑΝ ΤΟ ROAD BOOK HOLDER ΤΗΣ TOURATECH ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΑΣΚΑ-ΤΙΜΟΝΙ.
Άβαταρ μέλους
SPULSE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 11 Φεβ 2004, 14:20
Τοποθεσία: Ν. ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό avatar » 15 Απρ 2005, 14:37

SPULSE έγραψε:AVATAR ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΑΡΧΩΝ ΙΜΟ(ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΑΛΙΟ) .ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΩΔΙΑ.


Ναι, το ξέρω αλλά θέλω το 100R300. Το είδα από κοντά και μου άρεσε πάρα πολύ :D
KTM Adventure 640
KTM EXC 250
Sponcored by Χρέπια.gr
Άβαταρ μέλους
avatar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 11:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Ευρωπαϊκά!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες