Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εισαγωγή αυτοκινήτου από το εξωτερικό;

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό NIK1969 » 15 Ιούλ 2008, 08:45

επειδή ενδιαφέρομαι για το DISCO σου.........

εκανα μια ερευνα αγοράς........

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΣΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ

ΑΛΛΑ...

για δες εδώ ΤΟ ΕΥΡΩΒΑΡΟΜΕΤΡΟ της αγοράς...www.mobile.de

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... geNumber=9


επειδή ζούσα και στην ΒΡΕΤΑΝΙΑ κάποια χρόνια μιλαμε για ακόμα πιο χαμηλά από ΓΕΡΜΑΝΙΑ

www.ebay.co.uk


ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΓΓΛΟΙ ΤΑ ROVER!!

EXEIΣ ΕΞΗΓΗΣΗ?????
NIK1969
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 11:16

Δημοσίευσηαπό pajino » 15 Ιούλ 2008, 09:58

Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά η τιμή που έχει το mobile.de τουλάχιστον, επιβαρύνεται με ένα κόστος περίπου 15000ευρώ:cry: για να βγάλεις Ελληνικές πινακίδες, επειδή το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι μοντ. 1999 άρα ξεπερνάει κατά πολύ τη πενταετία.....
Oπότε βγαίνει ''ο κούκος αηδόνι''... :wink:
Pajero Pinin 2.0 GDI - 5d
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Caravan » 15 Ιούλ 2008, 10:05

NIK1969 έγραψε:ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΓΓΛΟΙ ΤΑ ROVER!!

EXEIΣ ΕΞΗΓΗΣΗ?????


Αν με την ερώτηση σου, θέλεις να πεις ότι υπάρχει και εναλλακτική για εισαγωγή αυτοκινήτου μοντέλο του 1999, απλά ξέχασε το.
Εισαγωγές μεταχειρισμένων παλαιότερων του 2004 δεν συμφέρουν γιατί δεν είναι euro 4 και οι δασμοί είναι περίπου 170% της τιμής βάσει της λίστας τιμών που έχει το τελωνείο.
Αν όποιος πουλάει το αυτοκίνητο του δίνει και εξηγήσεις για την Ευρωπαϊκή αγορά αυτοκινήτων, η Χρυσή Ευκαιρία θα έβγαινε σε 25 τόμους, όπως η ΔΟΜΗ.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό NIK1969 » 15 Ιούλ 2008, 10:50

οπως ειπα η τιμή πωλησης του συγκεκριμένου rover του φιλου μας ειναι ΛΟΓΙΚΗ και δικαιολογημένη... Ο άνθρωπος εχει κανει full service!!!! ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΤΙ

ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ για την ελλάδα...

.....επετρεψε μου όμως να εχω μια πιο διαφορετική αποψη για τις εισαγωγές απο γερμανια μιας και δεν ειναι τοσο τραγικά τα πραγματα...όπως τα περιγραφεις.... αρκεί να έχεις ακρες...

όσο για U.K ....τα πέρνεις τσάμπα αλλά δυστυχώς ειναι αναποδα τιμόνια

καποια ατυχη στιγμή ειχα καψει μοτέρ σε 620 TURBO

τοτε ΖΗΤΌΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΆΔΑ ΠΑΠΑΔΕΣ για μοτερ

εφερα ΑΠΌ ΑΓΓΛΙΑ ολοκληρο 620 ti αυτοκίνητο με 1000 euro + τα μεταφορικα included

απλά και μονο για ανταλλακτικά ΟΛΌΚΛΗΡΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ το εργαλειο είχε ΜΟΤ ακόμα!!!



υγ

ξέρω καποιν -ονοματα μην λεμε - σε στενακι της βουλιαγμενης που φέρνει ROVER με το κιλό... ΚΑΙ ΤΑ ΣΦΑΖΕΙ!!!!

για να μην πίασουμε το ebay.co.uk....
NIK1969
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 11:16

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 15 Ιούλ 2008, 12:21

NIK1969 έγραψε:
ξέρω καποιν -ονοματα μην λεμε - σε στενακι της βουλιαγμενης που φέρνει ROVER με το κιλό... ΚΑΙ ΤΑ ΣΦΑΖΕΙ!!!!



γιατί να μην λέμε ονόματα ?

πές μας ποιός είναι αυτός να τον έχουμε υπόψιν μας για μεταχειρισμένα.
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό jdelis » 15 Ιούλ 2008, 14:50

Φίλε μου συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

Αρχικά τις τιμές ενός αυτοκινήτου εδώ με Γερμανίας και Αγγλίας. Όταν σου λένε για δασμούς κλπ. λες πως "υπάρχει τρόπος" και μετά συγκρίνεις με τιμές αυτοκινήτου για ανταλλακτικό (που φυσικά δεν έχει δασμούς).

Τώρα αν "έχεις άκρες" να εισάγεις αυτοκίνητο και να βγάλεις ελληνικές πινακίδες χωρίς να πληρώσεις δασμούς, τι να πω. Σου βγάζω το καπέλο!
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Ιούλ 2008, 23:10

NIK1969 έγραψε:επειδή ενδιαφέρομαι για το DISCO σου.........

εκανα μια ερευνα αγοράς........

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΣΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ

ΑΛΛΑ...

για δες εδώ ΤΟ ΕΥΡΩΒΑΡΟΜΕΤΡΟ της αγοράς...www.mobile.de

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... geNumber=9


επειδή ζούσα και στην ΒΡΕΤΑΝΙΑ κάποια χρόνια μιλαμε για ακόμα πιο χαμηλά από ΓΕΡΜΑΝΙΑ

www.ebay.co.uk


ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΓΓΛΟΙ ΤΑ ROVER!!

EXEIΣ ΕΞΗΓΗΣΗ?????


Εκεί πεθαίνουν πιο γρήγορα (αλάτια υγρασίες σκουριές), είχαν πάντα πιο φθηνή αρχική τιμή (μικρή φορολογία) απαιτούν περισσότερα χρήματα (στη συντήρηση μια και οι εργατοώρες είναι...) κάνουν περισσότερα χιλιόμετρα και τελικά στοιχίζουν πιο φθηνά (να τα αγοράσεις...)
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 16 Ιούλ 2008, 01:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Ιούλ 2008, 23:31

Που να δεις RR στο Σικαγο με τα αλατια που εχει φαει τον χειμωνα... το Moschovich του θειου μου στο Λιδωρικι ηταν σε καλιτερη κατασταση.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό NIK1969 » 05 Αύγ 2008, 11:08

pajino έγραψε:Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά η τιμή που έχει το mobile.de τουλάχιστον, επιβαρύνεται με ένα κόστος περίπου 15000ευρώ:cry: για να βγάλεις Ελληνικές πινακίδες, επειδή το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι μοντ. 1999 άρα ξεπερνάει κατά πολύ τη πενταετία.....
Oπότε βγαίνει ''ο κούκος αηδόνι''... :wink:




1)Βρισκετε το αμαξι που θελετε απο τα εξης site
http://www.mobile.de
http://www.autoscout24.de
motors.ebay.de
και οποιο αλλο site ξερετε

Υπαρχουν 2 Τροποι να φερετε το αυτοκινητο,

α) με καποιον μαντρα

β) μονος σας. Εγω θα περιγραψω το α το οποιο και εκανα και θα αναφερω οτι ξερω για το Β απο 2μηνες research που εκανα. Με αυτον τον τροπο δεν θα σας πιασουν κοτσους και θα γλιτωσετε αρκετα λεφτα (εγω γλιτωσα 5-6000 euro).

Λοιπον περιπτωση Α)
Θα αναφερω το δικο μου παραδειγμα ωστε να εχουμε ρεαλιστικες τιμες. Βρηκα ενα ιμπρεζα 2002/6 μοντελο με 13.000 euro.

Καλεσα την υπηρεσια αξιων της νομαρχιας και ρωτησα ποσο κοστολογουν το ιμπρεζα, μου απαντησαν βαση μοντελου/ετους 2.000.000 Yen. Αυτο σημαινει καπου στα 13.000 euro.

Λοιπον τωρα ποσο κοστιζει το τελωνειο.

To δικο μου ιμπρεζα ειναι στην πρωτη κατηγορια, αφου ειναι κατασκευασμενο το 2002. οποτε εχουμε τελος ταξινομησης 40%. βεβαια υπαρχει και ο συντελεστης παλαιοτητας με τον οποιο εχουμε εκπτωση στην τιμη τιμολογισης απο την υπηρεσια αξιων

Δηλαδη


οποτε στην αρχικη τιμη τιμολογησης 13.000 euro ή 2.000.000 yen, αφαιρω το 34%( το αμαξι δεν εχει κλεισει 5 χρονια)= 4420 euro οποτε 13000-4420=8520

Οποτε "φροντιζω" να κοπει το τιμολογιο στα 8500 euro ωστε να πληρωσω 40% τελη ταξινομησης. 8500*40%=3400 . Ουσιαστικα εγω θα πληρωσω καπου στα 3500 euro+ αμοιβη εκτελωνιστη.

Καταλαβαινετε πως υπαρχει τρελο κερδος για κινητηρες wankel που θεωρουνται 1300.

Τωρα πως διασφαλιζετε το αυτοκινητο οτι ειναι οκ.

Υπαρχει μια εταιρεια η http://www.dekra.de η οποια κανει λεπτομερεστατο ελεγχο στο αυτοκινητο με 75 euro. μπειτε στο site να δειτε τι ελεγχουν (μεχρι και αν μυριζει το σαλονι απο τσιγαριλα)

Εγω τι αλλο θα πληρωσω?

1)Εξοδα για τεστ dekra και αμοιβη του ανθρωπου στην γερμανια (συνεργατης του μαντρα μου) 500 euro
2) μεταφορα με νταλικα με ασφαλεια 870 euro
3) αμοιβη μαντρα 1000 euro.
4) Τελη κυκλοφοριας, κτεο, πινακιδες 450 euro

Συνολικο κοστος αυτοκινητου γυρω στα 20.000 euro με το κλειδι στο χερι


Τωρα αν αποφασισετε να πατε μονος, μπορειτε να εκδοσετε προσωρινες πινακιδες στην Γερμανια (εμενα θα ερθουν με τετοιες ωστε να το κυκλοφορω μεχρι να βγουν οι ελληνικες) για να το οδηγησετε ως πισω. Κερδιζετε τα 870+500+1000 και βαλτε βενζινη και αεροπορικα εισιτηρια. Μπορειτε να ερθετε απο ιταλια ή γιουγκοσλαβια. Σιγουρα αμα θα μεινετε 2-3 μερες στην Γερμανια θα πληρωστε λιγοτερα.

Προσοχη, οταν θα πατε μονοι σας και υπογραψετε συμβολαιο (οχι τιμολογιο οπως στην περιπτωση μου) πρεπει να ειναι η αποδειξη που θα κοψει τυπου Α και να φαινετε ξεκαθαρα το ΦΠΑ αλλιως θα το ξαναπληρωσετε στην Ελλαδα. Επισης αυτην την αποδειξη πρεπει να την θεωρησετε στο ελληνικο προξενειο. επειτα με το που θα μπειτε ελλαδα δηλωνετε το αυτοκινητο στο τελωνειο για να μπορει ο εκτελωνιστης αργοτερα να κανει την δουλεια του.


Οπως προανεφερα δεν ξερω 100% την διαδικασια του "Καντο μονος σου" για αυτο να το ψαξετε περισοτερο. Παντως αμα πατε σε μαντρα με τις πληροφοριες που σας εδωσα θα γλιτωσετε αρκετα λεφτα. Πηγα σε 4 μαντρες με το ιδιο ακριβως αυτοκινητο. Οι τιμες που πηρα ηταν απο 20.000 εως 25.000. Να ζητατε αναλυτικα τα εξοδα και τι ακριβως χρεωνουν και αμα τους δειξετε οτι γνωριζετε την δουλεια θα ριξουν τις τιμες. ΠΡΟΣΟΧΗ μην δειξετε τα στοιχεια πωλητη γιατι μπορει ενω θα ψαχνετε καποιος να το "τσιμπησει", συνεβει σε φιλο μου που ψαχνει και αυτος αυτην την περιοδο. Ρωτησε για πλακα τον πωλητη ποιος το πηρε και του ειπε ενας απο τις μαντρες που ειχε ρωτησει νωριτερα για τιμες
NIK1969
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 11:16

Δημοσίευσηαπό vagelis » 05 Αύγ 2008, 13:03

Ολα αυτα ισχυουν αν ειναι euro 4 το αυτοκινητο αν ειναι 3 ειναι πολυ παραπανω.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό violin » 31 Αύγ 2008, 17:45

το ιδιο ισχυει κ για τα diesel?
δηλαδη ενα diesel 2008 με τιμη γερμανιας 30000ευρω ποσο βγαινει?
Άβαταρ μέλους
violin
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 19:32

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 31 Αύγ 2008, 20:35

στα λογια ολα ωραια ειναι στην πραξη δεν ισχυουν ολα αυτα που λεει ο φιλος .εμενα γιατι μου το φερνουν κανονικα. και υστερα πως θα παρεις χαμηλοτερο τιμ. , μονο αν ειναι απο ιδιωτη και παλι δεν ειναι σιγουρο.
οσο για τα ντιζελ δεν εχει διαφορα αν ειναι 2008 πχ. απλα δεν μπορεις να φερεις καινουριο εντελως εκτος και αν εισαι κατοικος εξωτερικου, αλλιως θελει 6 μηνες παλαιοτητα. αν ειναι πιο παλιο πρεπει να δεις αν περναει απο την καινουρια νομοθεσια με τους ρυπους.οσο για το μοντελο 1999 που αναφερεται εχει φορο 420% επι τις τιμης που σου οριζει το αξιων , οπως και για οποιοδηποτε αυτοκινητο η τιμη που μπαινει ο φορος ειναι αυτη που οριζουν στο αξιων . αν ειναι να τρεχεις να ψαχνεις πας σε φιλο σου μαντρα (ολοι εχουμε καποιον γνωστο) και το παιρνουμε μια χαρα χωρις πολλα μαμισιατικα.
αυτα για την ωρα οτι αλλο ειμαι εδω για να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες