Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τι χρειάζεται για να πάρει κανείς diesel?

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Τι χρειάζεται για να πάρει κανείς diesel?

Δημοσίευσηαπό ZooL » 12 Ιουν 2008, 17:04

Μήπως γνωρίζει κανείς να βοηθήσει:

Τι χρειάζεται για να βγάλει κανείς άδεια κυκλοφορίας για diesel αυτοκίνητο?
Η αντιπροσωπεία λέει πως απλά κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση για τον τόπο κατοικίας. Θεωρητικά λοιπόν εκεί γράφεις ότι σε βολεύει. Σωστά?

Υπάρχει μήπως τίποτε άλλο που μπορεί να χρειάζεται? και που καλό θα ήταν να γνωρίζει κανείς εκ των προτέρων?

Επειδή ίσως είναι και λίγο λεπτό το θέμα, αν προτιμάτε τα λέμε και με πμ.

Ευχαριστώ!

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Τι χρειάζεται για να πάρει κανείς diesel?

Δημοσίευσηαπό vagelis » 12 Ιουν 2008, 17:20

Ειναι πολυ απλα τα πραγματα,οντως δηλωνεις κατοικια σε καποιο μερος που επιτρεπεται η πετρελαιοκινηση και ΟΚ.Εγω δηλωσα το εξοχικο μου ,κανεις δεν μου ζητησε τιποτα,σημειωτεον οτι δεν εχει και οδο και στην αδεια γραφει ,ανευ οδου.Το μονο ασχημο ειναι οτι αν χρειαστεις κατι θα πρεπει να αποτανθεις στο τοπικο παραρτημα του υπουργειου,π.χ εγω για να βγαλω αδεια ρυμουλκισης πηγα στο Ναυπλιο ,αυτα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Τι χρειάζεται για να πάρει κανείς diesel?

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 12 Ιουν 2008, 18:07

Σωστος ο Βαγγελης.

- Χρηστο βλεπω το εχεις παρει ζεστα το θεμα :) :)
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ollram » 12 Ιουν 2008, 21:57

Προχώρα και δεν θα το μετανοιώσεις
:lol:
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Re: Τι χρειάζεται για να πάρει κανείς diesel?

Δημοσίευσηαπό ZooL » 12 Ιουν 2008, 22:11

vagelis έγραψε:Ειναι πολυ απλα τα πραγματα,οντως δηλωνεις κατοικια σε καποιο μερος που επιτρεπεται η πετρελαιοκινηση και ΟΚ.Εγω δηλωσα το εξοχικο μου ,κανεις δεν μου ζητησε τιποτα,σημειωτεον οτι δεν εχει και οδο και στην αδεια γραφει ,ανευ οδου.Το μονο ασχημο ειναι οτι αν χρειαστεις κατι θα πρεπει να αποτανθεις στο τοπικο παραρτημα του υπουργειου,π.χ εγω για να βγαλω αδεια ρυμουλκισης πηγα στο Ναυπλιο ,αυτα.

Ενημέρωση από πρώτο χέρι, ότι καλύτερο! Βαγγέλη σ' ευχαριστώ.

Για το diesel νομίζω πως από τη στιγμή που τίθεται ως επιλογή, είναι και μονόδρομος...
Το μόνο κακό είναι ότι θα πρέπει να περιμένω ένα 5μηνο+ μέχρι να έρθει...
Αλλά όπως λένε, good things come to those who wait ;)

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Re: Τι χρειάζεται για να πάρει κανείς diesel?

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 12 Ιουν 2008, 23:01

Νομίζω όμως οτι οκ βγάζεις diesel, στην Αττική απαγορεύεται να κυκλοφορείς (υπάρχουν κάποια όρια σα δακτύλιο). Επίσης αν το εξοχικό είναι στο όνομα άλλου (πχ γιαγιάς, θείας) υπάρχει η δυνατότητα? Μήπως πρέπει να κάνεις και φορολογική δήλωση στο τόπο κατοικίας?! Είναι λίγο λεπτό και "επικίνδυνο" το ζήτημα!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Re: Τι χρειάζεται για να πάρει κανείς diesel?

Δημοσίευσηαπό vagelis » 13 Ιουν 2008, 07:21

ermis1975 έγραψε:Νομίζω όμως οτι οκ βγάζεις diesel, στην Αττική απαγορεύεται να κυκλοφορείς (υπάρχουν κάποια όρια σα δακτύλιο). Επίσης αν το εξοχικό είναι στο όνομα άλλου (πχ γιαγιάς, θείας) υπάρχει η δυνατότητα? Μήπως πρέπει να κάνεις και φορολογική δήλωση στο τόπο κατοικίας?! Είναι λίγο λεπτό και "επικίνδυνο" το ζήτημα!

Εμενα προσωπικα δεν μου ζητησαν κανενα τετοιο αποδεικτικο στοιχειο,βεβαια επειδη ζουμε στην Ελλαδα σε αλλη περιοχη μπορει να σου ζητησουν κατι,ΟΚ κανεις μια υπευθυνη δηλωση οτι μενεις στο σπιτι της γιαγιας σου.Για το θεμα απαγορευσης παιρνεις καποιο ρισκο,αλα πολυ μικρο και αν σε γραψουν πηγαινε σ'ενα συνεργειο παρε αποδειξη και στο δικαστηριο υποστηριζεις οτι το εφερες απο το χωριο για επισκευη λογω ελειψης συνεργειου ,μεχρι τωρα οσοι το εκαναν επιασε.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Τι χρειάζεται για να πάρει κανείς diesel?

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 13 Ιουν 2008, 09:14

επειδη την ειχα ψαξει αρκετα πριν βαλω υγραεριο στο αυτοκινητο με το diesel ειναι ακριβως οπως τα ειπαν και οι προλαλησαντες...

κανεις μια υπευθυνη δηλωση οτι μενεις εκτος τω περιοχων που απαγορευεται το Diesel ( εγω θα δηλωνα το σπιτι των πεθερικων μου στην Σαρωνιδα ) και εισαι μια χαρα !

παιρνεις το ρισκο να κυκλοφορεις και στην Αθηνα πχ, και αμα σε σταματησουνε λες κανενα ψεμα πχ παω το παιδι στον γιατρο αμα εχεις κανενα παιδακι, παω στο συνεργειο κτλ, κτλ, κτλ...

Φιλος απο το Λαγονησι κυκλοφορει με Diesel 3 χρονια τωρα τον εχουν σταματησει 5 φορες περιπου, και την γλιτωσε και τις 5 !
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 13 Ιουν 2008, 09:27

Ξέρετε σε ποιές περιοχές επιτρέπεται η κίνιση στα diesel? Τα όρια δηλ.? Γιατί με βάλατε σε σκέψεις..
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 13 Ιουν 2008, 09:33

δες εδω :

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... rt-30.html

καπου θα δεις που εχω βαλει μια φωτογραφια απο την σφραγιδα απο ενα αυτοκινητο diesel της εταιρειας που χρησιμοποιω και στην Αθηνα ..
λεει πανω :

"Απαγορευτεται η κυκλοφορια εντος των περιοχων Νομων Αττικης και Θεσσαλονικης που περικλειονται περιμετρικα απο τα διοικητικα ορια των παρακατω Δημων ή Κοινοτητων:
α) Ν. Αττικης : Ελευσινας, Μαγουλας, Φυλης, Μενιδιου (Αχαρνες), Θρακομακεδονων, Βαρυμπομπης, Αγιους ΣΦτεφανου, Ανοιξης,Σταματας, Μπαλας (Ροδοπολης), Διονυσου, Πικερμιου, Σπατων, Κορωπιου, Βαρης, Βαρκιζας.
β) Ν. Θεσσαλονικης: Ν. Ιωνιας, Διαβατων, Καλοχωριου, Ευκαρπιας, Ασβεστοχωριου και Πανοραματος

βαλε λοιπον κατω εναν χαρτη του νομου Αττικης, και χαραξε περιμετρικα τα διοικητικα ορια οπως αυτα αναφερονται παραπανω.....εντος αυτων των οριων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και καλα να κυκλοφορεις.....
πχ....απο την Βαρκιζα και μετα επιτρεπεται...απο την βαρκιζα και μεσα, απαγορευται !
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 13 Ιουν 2008, 10:18

Πράγματι έτσι είναι επίσης εντόπισα και το παρακάτω!:

O διωγμός των πετρελαιοκίνητων συμπληρώνεται από τα εξής οξύμωρα σχήματα: η παράβαση αυτή δε συμπεριλαμβάνεται στον Κ.Ο.Κ., ενώ δεδομένου ότι η διέλευση των αυτοκινήτων με πετρελαιοκινητήρα επιτρέπεται στην Αττική οδό, μπορεί κάποιος να πάει στο αεροδρόμιο με ένα τέτοιο όχημα, αλλά δεν μπορεί, για παράδειγμα, να το οδηγήσει ως το λιμάνι του Πειραιά για να το βάλει σε καράβι για τις Κυκλάδες ή τα Δωδεκάνησα.

Αν το δηλώσω πχ σε Νησί τότε...δε μπορώ να έρθω με πλοίο Πειραια! :D
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Re: Τι χρειάζεται για να πάρει κανείς diesel?

Δημοσίευσηαπό ZooL » 13 Ιουν 2008, 10:25

vagelis έγραψε:...και αν σε γραψουν πηγαινε σ'ενα συνεργειο παρε αποδειξη και στο δικαστηριο υποστηριζεις οτι το εφερες απο το χωριο για επισκευη λογω ελειψης συνεργειου ,μεχρι τωρα οσοι το εκαναν επιασε.

Πολύ καλό!

Γιάννη, κι εσύ θετικός όπως πάντα! Thanx!

X.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Re: Τι χρειάζεται για να πάρει κανείς diesel?

Δημοσίευσηαπό xtrail » 13 Ιουν 2008, 10:53

Οπως είπανε οι προηγούμενοι το μόνο που θέλει ειναι υπευθυνη δήλωση-εμένα ζητήσανε και έναν λογαριασμό-. Το σπίτι που δήλωσα όπως και ο λογαριασμός ήταν στο όνομα του πατέρα μου και στην δήλωση έγραφα πως είναι μόνιμη κατοικία μου και φιλοξενούμαι εκεί.
Να σημειώσω δε πως στην άδεια επειδή τα άτομα είναι ότι ναναι, γράψανε διευθυνση (οδός) αυτή που είχα δηλώσει στην αντιπροσωπία εντός κέντρου της πόλης και ως πόλη το μέρος που έγραφε η υπ. δήλωση......... Εδώ και ένα χρόνο δεν με έχουν σταματήσει ποτέ, ακόμα και δίπλα από τροχονόμους, περιπολικά κλπ και κινούμαι παρα πολυ εντός κέντρου. Αυτά!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι χρειάζεται για να πάρει κανείς diesel?

Δημοσίευσηαπό kiriakos » 20 Σεπ 2010, 16:45

Το θέμα είναι εάν σε σταματήσουν πόσο "έτοιμος" είσαι..
Άβαταρ μέλους
kiriakos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 14:12

Re: Τι χρειάζεται για να πάρει κανείς diesel?

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 18 Νοέμ 2010, 00:08

Το θέμα είναι οτι τα καινούρια καθαρά diesel είναι πιο καθαρά απο τα βενζινοκίνητα. Γιατί λοιπόν δε τα επιτρέπουν στην Αθηνα και δε κάνουν διαχωρισμό απο τα "βρώμικα" που βγάζουν ντουμάνι και τα καινούρια?
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 52 επισκέπτες