Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

IVECO MASSIF

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό Researcher » 02 Ιουν 2008, 12:17

Δεν ξέρω, αλλά αν εξαιρέσεις κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά (σημαντικά μεν)...πολύ ασχήμια ρε παιδάκι μου! Χαθηκε ένας σχεδιαστής? Εγώ θα το έλεγα σαν μια άσχημη αντιγραφή του όμορφου και κλασικού DEFENDER!
Εξω, απρόσμενα "περίεργο" ειδικά αν το κοιτάξεις κατάφατσα!
Μέσα, γελίο εώς και "παιδικό" σαλόνι...
Είδα τόσα βιντεάκια μπας και το συνηθίσω στο μάτι αλλά κάτι με χαλάει, μάσκα, φώτα (πιο μικρά δεν είχαν να βάλουν?), ειδικά για τη μεγάλη έκδοση (μακρύ), πολύ μικρή γωνία διαφυγής(εξόδου)...
Καλή η προσπάθεια όμως μπας και πέσουν κάποια "οχυρά"...
Πάντως δεν θα ήθελα να με βλέπουν να κυκλοφορώ με αυτό στο δρόμο!
Βέβαια γουστα είναι αυτά και ο σκοπός αποκτησής του είναι άλλος, αλλά,...αλλά...!

Η απορία μου είναι όμως αφού οι εταιρέιες γνωρίζουν (πιστεύω) τι θέλουν οι "εκτός", τότε γιατί δεν φτιάχνουν κάτι και που θα τα έχει όλα και θα είναι και όμορφο και ποιοτικό? (Εκεί να δεις πωλήσεις!!!)
Βάζω στοίχημα ότι κάποιοι απο'δω μέσα "γνώστες" του χώρου, αν τους δίναν τα "εργαλεία" και το money, θα σου βγάζαν μοντέλο που να στέκεται πολύ πιο πάνω από τις υπόλοιπες ..... που μας πουλάν και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ!
Και φυσικά δεν εννοώ ιδιοκατασκευές τύπου τρακτέρ και trial, εννοώ κάτι ασφαλές, άνετο....αλλά και "εργαλείο"

σκέψεις κάνω ρε παιδί μου...ουτοπία? ίσως!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό firelord » 04 Ιουν 2008, 09:08

παντοτε υποστηριζα πως αν εβγαινε ενα τυπου - Νιβα απο πχ τη VW, με τη σχετικη ποιοτητα και με 1.9 Tdi με μονιμη, κεντρικο μπλοκε καιπισω αξονα, θα ηταν πραγματικο εργαλειο
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Researcher » 04 Ιουν 2008, 10:48

Είναι αίσχος για μια εταιρεία (κατα την ταπεινή μου άποψη) να έχει σε παραγωγή το ίδιο μοντέλο για 31 χρόνια(!!!) απλά επειδή σχετικά πουλάει!
Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να είναι η VW, αλλά και η ίδια η LADA να έκανε μια ουσιαστικότατη αναβαθμιση με τα δεδομενα του 2008 και όχι του 1977, με ίδιο πάντα χαρακτήρα,...έ! εκεί να δεις πωλήσεις!!!!
Να έβαζε και κανα-δυο μπλοκέ μπρος-πίσω (σειρά G)(ουτοπία και αυτό?), εκεί να δεις γλέντια!
Σιγά μην αγόραζε κανείς τίποτα άλλο!

Πάρε σαν παράδειγμα το μοντελο της Landwind που ούτε ιδιαίτερα ασφαλές ήταν αλλά έχριζε κάποιων βελτιώσεων! και σε λίγο χρόνο, βγάλαν αμέσως επόμενο μοντέλο (μωρέ ίδια η Χ5! λέμε τώρα)...
Αυτό για μένα είναι ανάπτυξη και εξέλιξη! Κάτσε να τους δεις τα επόμενα 5-10 χρόνια τι μπορεί να βγάλουν!

Αλλά η LADA,...κρίμα δεν είναι? Αφού κάνατε μια γαμάτη αρχή ρε παιδιά, εξελίξτε το λίγο!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ZooL » 04 Ιουν 2008, 11:58

Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω, αλλά κάτι τύποι σαν κι εμάς εδώ μέσα, που μπορεί να βλέπουμε κάθε βράδυ στ' όνειρο μας μπλοκέ & άκαμπτους, δεν αποτελούμε παρά έναν μικρόκοσμο...

Ο οποίος μικρόκοσμος, κατά κανόνα, ψωνίζει και από δεύτερο χέρι, με το -σωστό- σκεπτικό ότι είναι κρίμα να χώσεις ένα σκασμό λεφτά σ' ένα ολοκαίνουριο όχημα για να πας μετά να το σπας στα κατσάβραχα.

Οι αυτοκινητοβιομηχανίες όμως, όπως κάθε μορφής βιομηχανία, λειτουργούν βάσει οικονομιών κλίμακας: απευθύνονται δηλαδή στους πολλούς. Κι ο μικρόκοσμος μας δεν συμπεριλαμβάνεται ανάμεσα τους...

Ας μην τρέφουμε λοιπόν αυταπάτες :(

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό Researcher » 04 Ιουν 2008, 12:08

σωστά τα λές Χρήστο, αλλά άσε να ζούμε με την ελπίδα!!!!!
Αλλωστε τελευταία δεν πεθαίνει?
και το σημαντικότερο όλων,...ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ!!!!:D:D:D
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 05 Ιουν 2008, 08:00

Όπως είπες φίλε Researcher, όλα είναι θέμα γούστου. :)
Θεωρώ το Massif πολύ όμορφο -φυσικά όχι στα επίπεδα του "προγόνου" του, αυτό θα αποτελούσε ιεροσυλία- και εντός και εκτός. Απλή σχεδίαση, απλό εσωτερικό, όντως παιδική ως ένα σημείο αλλά ας μην ξεχνάμε το εσωτερικό του Defender μέχρι πρότινος... Το θέμα είναι ότι φαίνεται να είναι φτιαγμένο με τη λογική του εργαλείου, θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι θα επιλεγεί από τον Ιταλικό, τουλάχιστον, στρατό και φυσικά είναι θετικότατο όπως ακούγεται, το ότι θα κοστίζει περίπου τα 2/3 ενός Defender.

Θα κριθεί βέβαια αφού κυκλοφορήσει, γιατί οι Ιταλοί στην σχεδίαση και το μαρκετινγκ είναι δάσκαλοι αλλά στο αποτέλεσμα κάπου πάσχουν... :roll: :roll: :wink:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό cliff » 05 Ιουν 2008, 18:44

firelord έγραψε:παντοτε υποστηριζα πως αν εβγαινε ενα τυπου - Νιβα απο πχ τη VW, με τη σχετικη ποιοτητα και με 1.9 Tdi με μονιμη, κεντρικο μπλοκε καιπισω αξονα, θα ηταν πραγματικο εργαλειο


+100000000000000000000000

(μπορεί να έχω ξεχάσει κανένα μηδενικό :D )
cliff
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 18 Ιουν 2003, 19:44

Δημοσίευσηαπό fatman » 06 Ιουν 2008, 13:42

Γιατι IVECO και οχι SANTANA PS10 ANIBAL γνησιο?
http://www.santana-motor.es/SantanaMotor/porta.htm
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό vagelis » 06 Ιουν 2008, 16:03

Πανομοιοτυπο με το χρεπι το ατιμο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό Crid » 08 Ιουν 2008, 16:11

Μεγαλη εντυπωση μου κανει, που παρολο που Santana και Iveco μοιαζουν σαν διδυμα του
Defender,......κουβεντα περι Land rover,...λες και παρουσιασαν τα καινουργια τους σχεδια!!!!
Άβαταρ μέλους
Crid
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 15 Απρ 2008, 19:46
Τοποθεσία: Αθηνα, Πεντελη

Δημοσίευσηαπό strofimios1 » 10 Ιουν 2008, 18:16

firelord έγραψε:παντοτε υποστηριζα πως αν εβγαινε ενα τυπου - Νιβα απο πχ τη VW, με τη σχετικη ποιοτητα και με 1.9 Tdi με μονιμη, κεντρικο μπλοκε καιπισω αξονα, θα ηταν πραγματικο εργαλειο

VW ε;Παλι θα μπλεξουμε με τα συνεργεια!!!!
Να το βγαλει η Κορεα με σασι,αξονες και 10 χρονια εγγυηση και το πηρα.
Σκοτωστε την ifs πριν μεγαλωσει!!!!
Άβαταρ μέλους
strofimios1
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 10:58
Τοποθεσία: ΣΤΟΥ ΧΑΝΤΑΚ'

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες