Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΟΙ ΞΥΠΝΗΣΤΕ !!!!!

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 05 Σεπ 2008, 10:16

ANDREAS2003 έγραψε:...Επίσης εγώ για παράδειγμα δεν κινώ το τετρακίνητό μου μέσω στο κέντρο διότι μετακινούμε με τα ΜΜΜ. Οπότε γιατί να μην φορολογούμαι βάσει των χιλιομέτρων που διανύω???? ...
Εξαιρετική ιδέα :wink:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 05 Σεπ 2008, 11:02

Dr.Format έγραψε:
ANDREAS2003 έγραψε:...Επίσης εγώ για παράδειγμα δεν κινώ το τετρακίνητό μου μέσω στο κέντρο διότι μετακινούμε με τα ΜΜΜ. Οπότε γιατί να μην φορολογούμαι βάσει των χιλιομέτρων που διανύω???? ...
Εξαιρετική ιδέα :wink:


και πως θα γινει αυτο ?
ειναι αδυνατο!!
και εγω στο κεντρο μετακινουμε παντοτε με το παπακι μου αλλα με το αυτοκινητο μου κανω μεσο ορο 500 κμ την εβδομαδα στην επαρχια ...
πως θα αποδειξεις οτι κινησε στην επαρχια και οχι στο κεντρο ....
δεν παιζει...
ειναι αδυνατο να φορολογησε βασει τον χιλιομετρων που κανεις.....
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 05 Σεπ 2008, 11:10

Δακτυλιος στο κεντρο για τα οχήματα που ρυπαίνουν! Η κάτι άλλο... ενα ΔΙΚΑΙΟ μέτρο.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 05 Σεπ 2008, 11:40

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον "πρωτ'εργατη" της ιδεας Κο Παντελη!
Επισης ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον Χρηστο για την παραχωρηση της ιστοσελιδας!

Η αποψη μου ειναι η εξης. Επειδη δεν προκειτε να ρωτησουν τη γνωμη μας, για το πως θα αποκατασταθει το 'μεγα' θεμα που δημιουργησαν, καλο θα ηταν να καναμε ενα συμβολικο αποκλισμο με τα οχηματα μας σε καποιο σημειο το οποιο θα συμφωνηθει, ετσι για να δειξουμε οτι μας ενοχλει, και στο φιναλε οτι θα αντιδρασουμε βρε αδερφε.

Καιρος πια να μην καταπινουμε αλλο...φτανει!!
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vagelis » 05 Σεπ 2008, 11:45

Καθε μερα και καποιος κλεινει το κεντρο,καθηγητες,τραπεζουπαληλοι συνταξιουχοι,εργατες κλπ,δεν νομιζω οτι αν κλεισει και μια μερα απο τετρακινητα οτι θα τους ταρακουνησει,κατι αλλο πρεπει να βρεθει.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 05 Σεπ 2008, 12:48

Ρε βαγγο μια κινητοποιηση δεν θα ηταν ασχημη. Εξ'αλλου αποκλισμος με τετρακινητα πρωτη φορα θα γινει στην ιστορια, οποτε κατι θα σημαινει τι λες?
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vagelis » 05 Σεπ 2008, 12:54

Δεν νομιζω οτι θα ιδρωσει τ'αυτι τους,εδω οι αγροτες ειχαν αποκλησει μηνες την εθνικη και δεν τους πειραξε,ασε που αν κανουν και κανενα ντου οι γνωστοι αγνωστοι κουκουλοφοροι και σπασουν τιποτα μαγαζια θα φανουμε και κακοι στα ματια του κοσμου.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 05 Σεπ 2008, 13:09

Λογικά ο κόσμος θα πεί...ήρθαν και οι λεφτάδες με τα 4χ4 να κλείσουν τους δρόμους...! Αλλος κι αυτός ο ρατσισμός..!
Βέβαια μπορεί να γίνει κινητοποίηση γενική, με αυτοκίνητα κάθε είδους. Βασικό για ΄μια κινητοποίηση είναι να μάθουμε τί επρόκειται να γίνει!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

man!

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 05 Σεπ 2008, 13:10

Ναι το ξερω οτι τα αγροτικα δεν τα πιανει , αλλα αυξηση απο τα 73 ΕΥΡΩ θα υπαρξει ???
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

man!

Δημοσίευσηαπό navara.zisis » 05 Σεπ 2008, 13:41

αφου δεν τα πιανει λεμε.
Άβαταρ μέλους
navara.zisis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 20 Ιουν 2008, 19:16
Τοποθεσία: κοζανη

Δημοσίευσηαπό ZooL » 05 Σεπ 2008, 13:49

Νομίζω πως κι ο Βασίλης, και ο Βαγγέλης και ο ermis έχουν δίκιο:

1) Η ιδέα της συγκέντρωσης /αποκλεισμού είναι πράγματι πολύ συνηθισμένη, με τη λογική του "είμαστε πολλοί, είμαστε εδώ και απαιτούμε το ...τάδε".

2) Η εξουσία όμως στην Ελλάδα είναι παντελώς αναίσθητη σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις. Είτε πρόκειται για αγρότες στην Εθνική, είτε για (δαρμένους) συνταξιούχους στο Σύνταγμα, δεν θυμάμαι να έχει "αλλάξει" ποτέ κάτι μετά από μια παρόμοια κινητοποίηση.
Θα μου πεις, μπορεί να μην αλλάζει κάτι άμεσα, αλλά έμμεσα και σε βάθος χρόνου - δεν θα διαφωνήσω.

3) Η διάσταση που δίνει ο ermis είναι κι αυτή σωστή: καλώς ή κακώς, το τετρακίνητο sport δεν είναι φτηνό, οι τετατρακίνητοι μάλλον ξεφεύγουν (προς τα πάνω) από τον μέσο όρο εισοδήματος του μέσου Έλληνα...
Πολλοί λοιπόν θα σκεφτούν "ήρθαν οι λεφτάδες να παραπονεθούν γιατί τους φορολογήσανε την πολυτέλεια τους".
Κι ακόμη κι όσοι δεν το σκεφτούν έτσι από μόνοι τους, θα το ακούσουν σίγουρα σε κάποιο ραδιόφωνο ή τηλεόραση, από κάποιους που θα επιχειρήσουν να "λασπώσουν" την όλη κινητοποίηση (αυτά τα παιχνίδια έτσι παίζονται).
Βέβαια, αν καταφέρουμε και η όλη αυτή κινητοποίηση δεν περιοριστεί μόνο σε τετρακίνητους αλλά επεκταθεί και σε όλους τους οδηγούς, σε όλους όσους πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας όπως λέει το μήνυμα στην πρώτη σελίδα του off-road.gr, τότε νομίζω πως αυτός ο κίνδυνος ελαχιστοποιείται.

4) Το μεγαλύτερο κατά τη γνώμη μου πρόβλημα όμως, είναι ότι το να συγκεντρώσεις και να ακινητοποιήσεις το κέντρο της Αθήνας με αυτοκίνητα, τετρακίνητα ή μη, δεν είναι και κάτι το τόσο διαφορετικό από την καθημερινή πραγματικότητα: χιλιάδες οδηγοί & αυτοκίνητα πήζουν ακινητοποιημένοι κάθε μέρα στους δρόμους, έτσι κι αλλιώς - ποια η διαφορά λοιπόν?

-----------------

Μια ιδέα θα ήταν να ξεκινήσουμε ένα "ποτάμι":

Ξεκινάνε πχ 30-40 αυτοκίνητα από την Θεσ/νίκη για Αθήνα (για παράδειγμα). Στη διαδρομή, που θα διαρκέσει ώρες (ή και μέρες, αφού μπορεί να περνάει από διάφορες μεγάλες πόλεις στο ενδιάμεσο), προστίθενται διαρκώς αυτοκίνητα που συμμετέχουν.
Το ποτάμι όσο φτάνει στον προορισμό του, μεγαλώνει και γίνεται ισχυρότερο.

Το μήνυμα που θέλουμε να στείλουμε, περνάει κυρίως κατά την διάρκεια της διαδρομής και όχι τόσο στο τέρμα της: στη διαδρομή ενημερώνουμε τον κόσμο που συναντάμε για το ποιοι είμαστε και τι επιδιώκουμε, ζητώντας έτσι την υποστήριξη τους, μαζεύοντας υπογραφές.

Αν μια τέτοια ενέργεια οργανωθεί σωστά, αν μαζί με τα 40 αυτοκίνητα που ξεκινήσουν από Θεσ/νίκη ξεκινήσουν κι αλλα 20-30 από την Πάτρα για παράδειγμα, τα δύο αυτά "ποτάμια" θα μπορούσαν να διασχίσουν ένα μεγάλο μέρος της Ελλάδας πριν φτάσουν στον προορισμό τους, επικοινωνώντας τις θέσεις μας σε πολύ κόσμο, πάρα πολύ κόσμο...

Το θέμα βέβαια εδώ είναι, πως το ξεκινάς αυτό το πράγμα και κυρίως, που το καταλήγεις: το να φτάσεις στο Σύνταγμα ακινητοποιώντας το κέντρο πχ, θα ήταν το ίδιο με το νο.4 πιο πάνω.

Σίγουρα χρειάζεται κάμποση σκέψη...

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό navara.zisis » 05 Σεπ 2008, 14:07

lion έγραψε:
navara.zisis έγραψε:... αλλα δεν τους κανω την χαρη να το δωσω[γιατι αυτοι θελουν να τα πουλησουμε για να παρουμε τα υβριδικα πιστευω]...


Έτσι δείχνουν αλλά στην πραγματικότητα εύχονται όλοι να πάρουμε μεγάλα αυτοκίνητα για να πληρώνουμε περισσότερα και να τρώνε περισσότερα... Τα περι οικολογίας ξέρεις που τα έχουν γραμμένα...

αυτο το ξερω αλλα ταπερι οικολογιας οπως λες τα εχουν απλως σαν δικαιολογια.αλλα σκεφτητε λιγο και αυτους.πως θα κανει ο αλογοσκουφης τις βιλες μου λες;
Άβαταρ μέλους
navara.zisis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 20 Ιουν 2008, 19:16
Τοποθεσία: κοζανη

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Σεπ 2008, 15:26

Aνοίξαμε και σας περιμένουμε


www.oxi-alloi-foroi-stis-rodes.gr


Mικρή αρχή, σε δοκιμαστική λειτουργία, εν αναμονή του σήματος.

Η βοήθειά σας είναι η δύναμή ΜΑΣ.

Ειδοποιήστε όλους τους φίλους σας με τροχοφόρα που πληρώνουν για να τα έχουν και να τα χρησιμοποιούν
Μας αφορά ΑΜΕΣΑ όλους.

ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 05 Σεπ 2008, 15:32

Προσωπικα πιστευω οτι αυτο που θα τους πειραξει ειναι αν χασουν φραγκα,γιατι γι'αυτα γινεται ολη η ιστορια.
Ο μονος τροπος λοιπον ειναι να παραδωθουν οι πινακιδες,φανταστειτε ποσα θα χασουν απο τελη κυκλοφοριας και απο φορους καυσιμων.
Αυτο βεβαια για καποιους ειναι δυσκολο γιατι προιποθετει δευτερο αυτοκινητο αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλος τροπος να ταρακουνηθουν.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό navara.zisis » 05 Σεπ 2008, 15:36

ναι ομως πως θα τα κυκλοφορησουμε εαν σεν εχουν ταμπελες;
Άβαταρ μέλους
navara.zisis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 20 Ιουν 2008, 19:16
Τοποθεσία: κοζανη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 51 επισκέπτες