Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

SUVλακι...με απ'ολα ...οσο γινεται!!!

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό patrinos » 29 Μαρ 2008, 11:35

Ειδα και το Forester και δεν μου αρεσε...γουστα ειναι αυτα.Δεν μπορω να πω οτι ειναι καλο ή ασχημο αλλά εμενα δεν μου κανει "κλικ"...Οπότε μαλλον παμε για Santa FE...(τι μαλλον...ΣΙΓΟΥΡΑ "μαλλον") :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό panjo » 29 Μαρ 2008, 12:22

σωστα ολα αυτα ρε παιδια, αλλα δεν ειναι οξυμωρο να μιλαμε για εκτος δρομου επιδοσεις ενος suv οπου θα χρειαστει η ροπη του πετρελαιου. Ειμαι σιγουρος οτι θα κολλησει-θα "βρει" πολυ πριν ''χρειαστει" αυτη τη ροπη. Με τη βενζινουλα τουλαχιστον εχεις και επιδοσεις εντος δρομου και γλιτωνεις ενα καρο λεφτα. Τωρα αμα μιλουσαμε για defender, patrol, toyota σαφως δαγκωτα πετρολ. :? Ο λογος που ειπα για tuscon ειναι αν δε σαρεσει σε 3-4 χρονια το πουλας χανεις 5χιλ και νο προμπλεμ.
panjo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 19:13

Δημοσίευσηαπό patrinos » 29 Μαρ 2008, 13:19

panjo έγραψε:σωστα ολα αυτα ρε παιδια, αλλα δεν ειναι οξυμωρο να μιλαμε για εκτος δρομου επιδοσεις ενος suv οπου θα χρειαστει η ροπη του πετρελαιου. Ειμαι σιγουρος οτι θα κολλησει-θα "βρει" πολυ πριν ''χρειαστει" αυτη τη ροπη. Με τη βενζινουλα τουλαχιστον εχεις και επιδοσεις εντος δρομου και γλιτωνεις ενα καρο λεφτα. Τωρα αμα μιλουσαμε για defender, patrol, toyota σαφως δαγκωτα πετρολ. :? Ο λογος που ειπα για tuscon ειναι αν δε σαρεσει σε 3-4 χρονια το πουλας χανεις 5χιλ και νο προμπλεμ.


Εχεις απολυτο δικιο οταν λες για "χασούρα μεταπωλησης".Και σαφως σε ενα santa Fe θα χασω πολλα παραπανω αντι ενος Tuscon.Ομως εγω θελω ΑΥΤΗ η αγορα να ειναι ΚΑΙ με γνωμονα"αν δεν χαλασει δεν θα με χαλασει ποτέ".Τι εννοω;Γνωμονας ειναι να το κρατησω οσο περισσοτερο μπορεσω και μου επιτρεψει.Οπότε δεν πολυνοιαζομαι για την τιμη μεταπωλησης.
Σχετικα με τη ροπη,νομιζω οτι εφοσον εχει 34kgrm σε σχεση με τα περισσοτερα 2.0 βενζινοκινητα που παιζουν 19-21kgrm και η μεγιστη τιμη εμφανιζεται και 2.000σ.α.λ πιο κατω,τοτε υπαρχει ΜΕΓΑΛΟ αβανταζ ΚΑΙ εκτος δρομου αλλά ΚΑΙ σε ασφαλτο.Προσωπικα επειδη θελω να κανω και μακρυνα ταξιδακια(μιλαω για Ελλαδα και Ευρωπη)αυτο θα με ωφελησει ΚΑΙ σε καταναλωση...
Εχω επισης παθει πλακα με τους τεραστιους χωρους,επιβατων και αποσκευων,σε σχεση με τον ανταγωνισμο...Κι αυτο για μενα ειναι ΠΡΟΣΟΝ.
Τα κριτηρια μιας αγορας,ειναι και προσωπικα.Δηλαδη καποιος αλλος θα μου ελεγε "τι πας να παρεις"...Το γνωριζω και το σεβομαι.Ομως για μενα φανταζει η ιδανικη επιλογη για τις αναγκες και τα θελω μου.
Χιλια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ οσους φιλους βοηθησαν,με τον τροπο τους.Η παραγγελια τελικα ΕΠΕΣΕ...
Ερχεται Hyundai SantaFe 2.2 GLS Diesel χρωματος ΜΠΛΕ :) :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό panjo » 29 Μαρ 2008, 16:01

καλη επιλογη, αντε καλοαγοραστο και καλοταξιδο.
panjo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 19:13

Δημοσίευσηαπό patrinos » 30 Μαρ 2008, 18:17

panjo έγραψε:καλη επιλογη, αντε καλοαγοραστο και καλοταξιδο.

Ευχαριστω φιλαρακι... :D
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό 4X4sc » 01 Απρ 2008, 09:35

[quote="patrinos]Ερχεται Hyundai SantaFe 2.2 GLS Diesel χρωματος ΜΠΛΕ :) :wink:[/quote]

Κι όταν έρθει με το καλό πρόσεχε από που θα βάζεις καύσιμα. Θα σου πρότεινα να γεμίζεις από ένα συγκεκριμμένο βενζινάδικο για να μπορείς να ελέγχεις την κατάσταση. Και κατά προτίμηση να είναι ΕΚΟ με καινούργιες δεξαμενές.
Καλές βόλτες.
Άβαταρ μέλους
4X4sc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 09:03

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 01 Απρ 2008, 10:51

Καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι και να το χαρεις οσο θες !
Απο αυτα που ηθελες νομιζω οτι εκανες την σωστοτερη επιλογη....σου την ειχα προτεινει και εγω στην αρχη !!!
Αντε με το καλο να το παραλαβεις ? Ποτε ?
θα το εχεις πριν το Πασχα ?
Ποσο στοιχισε αν επιτρεπεται με το "κλειδι στο χερι" τελικα ?
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό patrinos » 01 Απρ 2008, 15:17

4X4sc έγραψε:Κι όταν έρθει με το καλό πρόσεχε από που θα βάζεις καύσιμα. Θα σου πρότεινα να γεμίζεις από ένα συγκεκριμμένο βενζινάδικο για να μπορείς να ελέγχεις την κατάσταση. Και κατά προτίμηση να είναι ΕΚΟ με καινούργιες δεξαμενές.Καλές βόλτες.

Ευχαριστω για τις ευχες.Εχω ακουσει για καλη ποιοτητα πετρελαιου για ολες τις BP.Ξερεις κατι αλλο;......Θελω την γνωμη σου :wink:



yannis24 έγραψε:Καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι και να το χαρεις οσο θες !Απο αυτα που ηθελες νομιζω οτι εκανες την σωστοτερη επιλογη....σου την ειχα προτεινει και εγω στην αρχη !!!Αντε με το καλο να το παραλαβεις ? Ποτε ?
θα το εχεις πριν το Πασχα ?Ποσο στοιχισε αν επιτρεπεται με το "κλειδι στο χερι" τελικα ?

Σ'ευχαριστω.Μαλλον την αλλη εβδομαδα θα το εχω Πατρα για πινακιδες.Τελικη τιμη με την εκπτωση που ισχυε ως 31/3 εφτασε με το κλειδι στο χερι τα 34.900 (-4800 e απο την "κανονικη" τιμη)ΚΟΜΠΛΕ:wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό 4X4sc » 01 Απρ 2008, 18:20

Φίλε patrinos,
εδώ και 5 χρόνια γεμίζω σε ΕΚΟ και σε συγκεκριμένο πρατήριο χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν δεν κάνω λάθος είναι η μόνη εταιρία που καλύπτει τις προδιαγραφές της ΕΕ όσο αφορά στην περιεκτικότητα σε Θείο. Πάντως και για την ΒΡ δεν έχω ακούσει κάτι κακό στα πηγαδάκια των Diesel. Μεγάλο ρόλο πάντως παίζει το γεγονός το πρατήριο να έχει καινούργιες ή καθαρές δεξαμενές.
Το αυτοκίνητό σου (το προηγούμενο μοντέλο) το έχει φίλος και είναι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ άνετο στο ταξίδι και δεν λέει όχι στα δύσκολα εκτός δρόμου κομμάτια. Φοφερή αυτονομία δε, περίπου στα 850χλμ. μέχρι τη ρεζέρβα, κάτι πολύ σημαντικό στα ταξίδια, ειδικά αν θέλεις να ελέγχεις και από ποιο πρατήριο θα γεμίσεις.
Άβαταρ μέλους
4X4sc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 09:03

Δημοσίευσηαπό patrinos » 01 Απρ 2008, 20:34

4X4sc έγραψε:Φίλε patrinos,
εδώ και 5 χρόνια γεμίζω σε ΕΚΟ και σε συγκεκριμένο πρατήριο χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν δεν κάνω λάθος είναι η μόνη εταιρία που καλύπτει τις προδιαγραφές της ΕΕ όσο αφορά στην περιεκτικότητα σε Θείο. Πάντως και για την ΒΡ δεν έχω ακούσει κάτι κακό στα πηγαδάκια των Diesel. Μεγάλο ρόλο πάντως παίζει το γεγονός το πρατήριο να έχει καινούργιες ή καθαρές δεξαμενές.


Καπου ειχα ακουσει προσφατα,εχει γινει μια ερευνα σχετικα με τις εταιρειες- πρατηρια καυσιμων...Γινοταν ελεγχος ποιοτητος καυσιμων και δεξαμενων.
Εκει μού ειπε γνωστος οτι βγηκαν πολυ καλα αποτελεσματα για τα πρατηρια της BP και RevOil... Γνωριζει κανεις κατι σχετικο;Που μπορουμε να την βρουμε αυτη την ερευνα και τα αποτελεσματα της; :roll: :?:

Υπαρχουν και καποια ενδιαφεροντα στοιχεια στα πιο κατω...
http://www.ypan.gr/docs/D.T.(24-10-06)Prostima.doc
http://www.bloka.com/content/view/44/58/
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες