Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CR-V ή RAV4 ή CHEROKEE????

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

CR-V ή RAV4 ή CHEROKEE????

Δημοσίευσηαπό boksic » 26 Ιουν 2007, 01:03

Παιδιά καλησπέρα! Ετοιμάζομαι για την πρώτη μου αγορά σε 4x4 και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία αυτοκίνητα! Το Cherokee μου αρέσει πιο πολύ εξωτερικά αλλά ακούω πολύ καλά λόγια για τα άλλα δύο από πλευράς αξιοπιστίας και οδηγικής συμπεριφοράς! Πιο κατά τη γνώμη σας πρέπει να προτιμήσω τελικά σαν πιο έμπειροι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις γνώμες!
Άβαταρ μέλους
boksic
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Ιουν 2007, 00:47

CR-V ή RAV4 ή CHEROKEE????

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 26 Ιουν 2007, 12:12

To Cherokee δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα δύο.
Πες μας τι το θέλεις το αυτοκίνητο και κυρίως αν το θέλεις για off road (και τι είδους off road) για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

CR-V ή RAV4 ή CHEROKEE????

Δημοσίευσηαπό boksic » 26 Ιουν 2007, 14:28

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να σου απαντήσω τώρα σε τι καταστάσεις θα βρεθω! Σίγουρα θα μπει σε παραλίες το αυτοκίνητο (είτε με άμμο είτε δύσβατες με πέτρες) και αρκετό χιόνι! Αλλά κυρίως το χιόνι με ενδιαφέρει και η παράλληλη συμπεριφορά του στην άσφαλτο! Δεν ξέρω αν σου είπα αυτά που ήθελες αλλά νομίζω σαν εντελώς άπειρος να δικαιολογούμαι λίγο!
Άβαταρ μέλους
boksic
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Ιουν 2007, 00:47

CR-V ή RAV4 ή CHEROKEE????

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 26 Ιουν 2007, 18:22

Μην ανησυχείς, τα λες πολύ καλά. Απάντησες ακριβώς σε αυτό που σε ρώτησα.
Κοίταξε, το Cherokee είναι κλααααασεις ανώτερο από τα άλλα 2 στο off road.
Έχει πραγματική 4κίνηση και έχει και αργά. Και έχει και αργά επαναλαμβάνω!!
Είναι πολύ πιο ψηλό, πιο σκληροτράχηλο και έχει τις υπερδιπλάσιες διαδρομές αναρτήσεων από τα άλλα δύο (πολύ σημαντικό στο off road).
Θα σου είναι όμως πιο δυσάρεστο στο δρόμο και στην εθνική.
Πιο δυσάρεστο όταν θα πηγαίνεις για βενζίνη. Και πιο δυσάρεστο όταν θα πηγαίνεις για service.
Τώρα μεταξύ CRV και RAV4 δεν υπάρχουν πολλές διαφορές. Περισσότερο είναι θέμα γούστου, και αναλογία τιμής εξοπλισμού για το πιο θα προτιμήσεις. Κάνεις και ένα test drive να δεις πιο σε καλύπτει σε αίσθηση και αποφασίζεις.
Τα υπόλοιπα μοντέλα τα έχεις απορρίψει? Μόνο αυτά τα 3 κοιτάς?
Ελπίζω να βοηθάω. Ότι άλλο θέλεις ρώτα.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

CR-V ή RAV4 ή CHEROKEE????

Δημοσίευσηαπό boksic » 27 Ιουν 2007, 00:00

Από μια σχετικά προσεχτική ματιά που έριξα τόσο σε τιμές όσο και σε επιδόσεις αλλά και στο τι μου άρεσε εξωτερικά κατέληξα σε αυτά τα τρία! Βασικά κοίτα πως ακριβώς έχει η φάση! Το αυτοκίνητο θα το κινεί και ο πατέρας που ενδιαφέρεται πιο πολύ για ταξίδια και καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο και καμιά εξόρμιση σε περίεργες παραλίες! Εγώ πιο πολύ το θέλω για χιόνι που πάω το χειμώνα για snowboard αλλά και καμιά δοκιμή στο χώμα θα ήθελα να την κάνω! Όπως σου είπα σαν εξωτερική εμφάνιση μου άρεσε το Cherokee αλλά ο πατέρας μου κολάει λίγο σε αυτό που είπες ότι θα είναι δύσκολο στην άσφαλτο και όχι τόσο άνετο! Ο πατέρας μου προσπαθεί να με ψήσει για το RAV4 που έχω διαβάσει αρκετά καλά πράγματα αλλά με χαλάει η εμφάνισή του λίγο! Το CRV μου αρέσει αρκετά αλλά απ'όσα έχω διαβάσει το RAV οδηγικά είναι κάπως καλύτερο!

Γενικά για να διευκολύνω μετά από αυτά που μου είπες κιόλας...
1. Πιο πολύ θα είναι σε άσφαλτο οπότε χρειάζεται άνεση στο δρόμο
2. Θα ανέβει μπόλικα βουνά λόγω snowboard
3. Θα ανεβοκατέβει δύσβατες παραλίες

Αυτά θα κάνει! Το Cherokee θα μας ταλαιπωρήσει πολύ στην άσφαλτο; Γιατί θα κάνει πολλά ταξίδια το αυτοκίνητο λόγω δουλειάς και της δικής μου και του πατέρα μου θα κάνει μπόλικα στην επαρχεία! Οπότε ας ξεκινήσουμε στην άνεση στην άσφαλτο πιο πολύ και ας δούμε μετά τα βουνά! Τι λες; Έχεις να προτείνεις και κάποιο άλλο;

Κι επίσης κάτι άλλο που ήθελα να σε ρωτήσω! Με τα τέλη κυκλοφορίας και τα ασφάλιστρα θα έιναι πολύ ανώτερα στο Cherokee φαντάζομαι! Ξέρεις περίπου τι παίζει; Και πόσο περίπου θα είναι στα άλλα δύο;

Thanks για τη βοήθεια φίλε και sorry για τα πολλά που ρωτάω αλλά επειδή θα είναι το πρώτο ακριβούτσικο αυτοκίνητο που παίρνω θέλω να το ψάξω πριν δω τι με βολεύει! Και σαν πιο έμπειρος κάτι παραπάνω θα ξέρεις!
Άβαταρ μέλους
boksic
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Ιουν 2007, 00:47

Δημοσίευσηαπό ZooL » 27 Ιουν 2007, 01:01

Καλησπέρα,

Μιας και έχω ένα Cherokee, ας προσπαθήσω να βοηθήσω κι εγώ με την άποψη μου:

boksic έγραψε:Το Cherokee θα μας ταλαιπωρήσει πολύ στην άσφαλτο;

Νομίζω πως μόνο ένα Niva μπορεί πραγματικά να σε ταλαιπωρήσει στην άσφαλτο :P
Όχι, δεν πρόκειται να σε ταλαιπωρήσει - απλά, σε σύγκριση με τα άλλα δύο αυτοκίνητα που αναφέρεις, το Cherokee στην άσφαλτο δεν πρόκειται να σου προσφέρει ιδιαίτερες "οδηγικές συγκινήσεις". Σε σύγκριση με το RAV4 για το οποίο μπορώ να μιλήσω, το Jeep σίγουρα δεν έχει την σπορτίφ συμπεριφορά του Toyota, που εμπνέει για το κάτι παραπάνω σε στροφές και γρήγορες καμπές.
Αν όμως ο οδηγός του δεν έχει έτσι κι αλλιώς τέτοιου είδους sportif ανησυχίες, νομίζω πως το μόνο που ίσως τελικά θα διακρίνει ως διαφορά ανάμεσα στα δύο αυτοκίνητα, θα ήταν η ανώτερη ποιότητα κύλισης του Toyota - γιατί, όσο να ΄ναι, μια "φορτηγίλα" την έχει το Jeep ;)
Κατά τα άλλα το KJ είναι ασφαλέστατο και ταξιδεύει σαν τρένο. Και όταν βγει από την άσφαλτο, πίστεψε με, εκεί πραγματικά βρίσκεται στο στοιχείο του, δίνοντας μια αίσθηση σιγουριάς που το RAV4 σε καμία περίπωση δεν μπορεί να προσφέρει.

Pajerinho έγραψε:Και πιο δυσάρεστο όταν θα πηγαίνεις για service.

Αυτό δεν είναι απόλυτα ακριβές. Το service του Jeep (τακτική συντήρηση) δεν θα σου κοστίσει περισσότερο από ότι στα άλλα δύο. Επίσης, σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία (τόσο από το δικό μου αλλά και από ίδια αυτοκίνητα γνωστών & φίλων), το αυτοκίνητο είναι αξιόπιστο και φτιαγμένο για να αντέχει πολλά - πρακτικά θέλει μόνο λάδια & βαλβολίνες κιβωτίων /διαφορικών.
Αυτό που πιθανότατα μπορεί να σου κοστίσει όντως περισσότερο, είναι οι τυχόν "έκτακτες" επισκέψεις στην αντιπροσωπεία, πχ για την αποκατάσταση ενός μικροτρακαρίσματος.

boksic έγραψε:Με τα τέλη κυκλοφορίας και τα ασφάλιστρα θα έιναι πολύ ανώτερα στο Cherokee φαντάζομαι!

Αν θυμάμαι καλά, τέλη κυκλοφορίας για το Jeep €384/έτος, ασφάλιστρα κάπου στα €340/εξάμηνο (...νομίζω). [edit:] €420/έτος τα τέλη

Pajerinho έγραψε:Πιο δυσάρεστο όταν θα πηγαίνεις για βενζίνη.

Αν πρόκεται να κινείσαι αρκετά μέσα στην πόλη, τότε αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος προβληματισμού: το Jeep πρακτικά μπορεί και να σου κοστίζει τα διπλάσια σε καύσιμα...
Για ταξίδια στην εθνική, οι διαφορές είναι σαφώς μικρότερες, πλην όμως υπαρκτές.
Όλα τα παραπάνω διαγράφονται βέβαια αν έχεις την δυνατότητα να πάρεις diesel (Cherokee CRD), το οποίο είναι συνολικά πολύ καλύτερη επιλογή από το V6 των 3,7lt (βλπ. κατανάλωση & ροπή από χαμηλά).

Αυτά τα (όχι και τόσο) ολίγα από μένα,

Happy jeeping ;)

X.
Τελευταία επεξεργασία από ZooL και 27 Ιουν 2007, 17:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό Lepes » 27 Ιουν 2007, 07:41

cherokee 3.7 η 2.4 γιατι δεν καταλαβα?
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό ZooL » 27 Ιουν 2007, 08:54

Απ' όσο ξέρω, το 2.4 δεν πωλείται πλέον.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό vagelis » 27 Ιουν 2007, 08:55

Lepes έγραψε:cherokee 3.7 η 2.4 γιατι δεν καταλαβα?


Τι σε νοιαζει; Θα αλαξεις μαουνα;
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: CR-V ή RAV4 ή CHEROKEE????

Δημοσίευσηαπό panmal » 27 Ιουν 2007, 13:45

boksic έγραψε:
1. Πιο πολύ θα είναι σε άσφαλτο οπότε χρειάζεται άνεση στο δρόμο
2. Θα ανέβει μπόλικα βουνά λόγω snowboard
3. Θα ανεβοκατέβει δύσβατες παραλίες



Στη ζωή πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς. Αν δεν μπορείς να τα “χώσεις” για να τα έχεις όλα, τότε πρέπει να συμβιβαστείς με τη βέλτιστη για σένα λύση. :?

Αν πάντως μιλάς για καινούργιο από την ελληνική αγορά, τότε θα σου πρότεινα στα ίδια χρήματα να φέρεις ένα μεταχειρισμένο diesel 2-3 ετών από Γερμανία που να τα έχει όλα και να ησυχάσεις (π.χ. Land Cruiser ή Pajero) :wink:

…διότι οι παραλίες χρειάζονται “κοντά” και προσωπικά και το χιόνι (ιδιαίτερα στα κατηφορικά). Αν λοιπόν θέλεις να ταξιδεύεις και “αρχοντικά” τότε ... :wink:
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Lepes » 27 Ιουν 2007, 16:18

vagelis έγραψε:
Lepes έγραψε:cherokee 3.7 η 2.4 γιατι δεν καταλαβα?


Τι σε νοιαζει; Θα αλαξεις μαουνα;

εγω ποτε !!! :razz: :razz: :razz: :razz:
Και εγω ειμαι της αποψης μεταχ... και ενα και καλο ;)
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό boksic » 27 Ιουν 2007, 20:37

Λοιπόν επειδή ρώτησα για το CRV έναν που το έχει και μου είπε πως στα χιόνια θα έχω πρόβλημα ας το γενικεύσω λίγο το θέμα!

Θέλω ένα αυτοκίνητο άνετο στο δρόμο αρκετά άνετο στα χιόνια γύρω στα 40000€! Χωρίς περιορισμούς μάρκας! Για το Pajero κόβω φλέβες από σήμερα που το είδα αλλά 55000€ είναι κάπως αρκετά για μένα! Και μιλάμε για καινούριο όχι μεταχειρισμένο! Είδα και το Maverick και μου ψιλοάρεσε!

Σας ακούω αγαπητοί!!!
Άβαταρ μέλους
boksic
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Ιουν 2007, 00:47

Δημοσίευσηαπό boksic » 28 Ιουν 2007, 01:45

Για το Forester της Subaru τι λέτε; Ή Mitsubishi Outlander? Ξαναλέω ότι καλή άσφαλτο και καλό χιόνι θέλω!
Άβαταρ μέλους
boksic
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Ιουν 2007, 00:47

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 28 Ιουν 2007, 09:01

To Forester έχει και κοντά το 2lt.
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 28 Ιουν 2007, 11:11

Και εγώ θεωρώ το Forester μια πολύ καλή επιλογή.
Και το Grand Vitara μπορεί να σε καλύψει σε αυτά που ζητάς.
Πολύ καλό αμάξι, με εξαιρετικό value for money, είναι και το Sorento. Μόνο που το 2.4 είναι ψόφιο και στο 3.3 μπορεί να σου φανούν πολλά τα κυβικά (όχι όμως και η τιμή που αν δεν κάνω λάθος είναι κάτω από τις 35000).
Diesel δεν παίζει ε?
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες