Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pull Bar, σκαλοπάτια και… ο Νόμος!!

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Pull Bar, σκαλοπάτια και… ο Νόμος!!

Δημοσίευσηαπό pts » 16 Απρ 2007, 14:36

Έχω ακούσει διαφορά…. Τα Pull Bar (ακόμα και για τα πίσω προστατευτικά μιλάω ) είναι παράνομα…, όχι δεν είναι…., όχι κάποια είναι και κάποια δεν είναι… αρκεί να συνοδεύονται με κάποιο πιστοποιητικό ότι τηρούν κάποιες προδιαγραφές από την ευρωπαϊκή ένωση….
Επίσης με τα σκαλοπάτια η ακόμα και με τους εργάτες τι γίνεται που προεξέχουν;
Υπάρχουν εργάτες που βγαίνουν και μπαίνουν απλά και γρήγορα σαν τους κοτσαδορους ;
Είμαι λίγο μπερδεμένος και δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στα μαγαζιά λένε ότι θέλουν για να πουλήσουν. Μήπως ξέρει κανείς κάτι για όλα αυτά;
Άβαταρ μέλους
pts
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 19:44

Pull Bar, σκαλοπάτια και… ο Νόμος!!

Δημοσίευσηαπό teroulas » 17 Απρ 2007, 08:40

Φίλε μου εγώ το αμάξι το πήρα με σκαλοπάτια και bull bar μεταχειρισμένο
Σε ένα χρόνο τα πέταξα όλα από πάνω γιατί πραγματικά δεν σου δίνουν τίποτα παρά μόνο μπελάδες μην ξεχνάς στο ελλάδα ήμαστε

Για εργάτη φορητό έχω δει μερικούς σε μαγαζιά και νομίζω ότι θα λύσεις το πρόβλημα σου μη βάλεις σταθερό αν δεν είναι απαραίτητος

Και να βάλεις όμως δεν χρειάζεται να εξέχει αν αυτός που στον τοποθετήσει είναι μάγκας δεν θα φαίνεται τίποτα εξαρτάται βέβαια και από το αμάξι
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 17 Απρ 2007, 08:52

εν συντομια

Οτιδηποτε μεταλικο προεξεχει την ΔΗΛΩΜΕΝΗΣ εργοστασιακης περιμετρου και αποτυπωματος του αυτοκινητου ειναι παρανομο.

Μπουλ μπαρ μεταλικα
κοτσαδοροι που ΕΞΕΧΟΥΝ απο την ρεζερβα, αν αυτη ειναι στην πισο πορτα
Σκαλια τυπικα ειναι...
Αντικατασταση προφυλακτηρων με μεταλικους ( κυριως ) αλλα θεωρητικα και διαφορετικου σχηματος πλάστικους αλλα εκει κανεις δεν θα δωσει σημασια

Οι πιστοποιησεις που θα πρεπει να εχουν τα προιοντα πρεπει να ειναι για την ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ τους επι αυτοκινητου και οχι για την..... κατασκευη του...

Π.Χ. οι ARB προφυλακτηρες ΤΥΠΙΚΑ απαγορευονται.....

( Για ολα τα ανωτερω ειναι βαση νομων, τωρα απο κει και περα εγκειτε στη ΕΦΑΡΜΟΓΗ των νομων οπου εκει το θεμα σηκωνει πολυ κουβεντα, οπου με λιγα λογια ειναι αν θες βαλτα και αν σε γραψουν σε εγραψαν )
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό notis » 17 Απρ 2007, 10:16

ναι δεν ισχυει τπτ , η ΚΙΑ καποτε εδινε ενα χαρτι για εμπρος μπραρα κτλ μια φορα την γλυτωσα δυο φορες πληρωσα, λοιπον ειναι σε ποιον θα πεσεις και αν θελει κτλ..
Άβαταρ μέλους
notis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 10:43

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 17 Απρ 2007, 12:21

O.K. με ότι προεξέχει απο το αποτύπωμα του οχήματος.
Με το ΨΗΛΩΜΑ τι γίνεται? Ξέρει κανείς? Περνάς κτεο?
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 17 Απρ 2007, 14:25

Πλαγιως θα απαντουσα οχι για 2 λογους...

Μεσα στην εγκριση τυπου ειναι ΚΑΙ το ολικο του υψος. αρα.....

Νομιζω οτι ετσι κι αλλιως απαγορευονται μετατροπες στα μηχανικα μερη ( αρα και τις αναρτησεις ) αλλα αυτο θελει ψαξιμο για την ορθότητα του.

Ουτος ή αλλως λογο του πρωτου........

Αλλά και παλι υπαρχουν πλειστες οσες περιπτωσεις που με τα αναλλογα......"σκουπιδια" ή και χωρις περασαν αυτοκινητα σηκωμενα στο Θεο....

Κυριες και κυριοι το θεμα ομως ειναι το εξης...
Τι θα συμβει στην - μακρυα απο εμας - κακη στιγμη που ενω δεν φταιμε ενας ψαγμενος ή εστω ψειρας δικηγόρος τα κανει ολα αυτα τα..."παρανομα", θεμα....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό notis » 17 Απρ 2007, 15:13

θα πληρωσουμε το προστιμο..
Άβαταρ μέλους
notis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 10:43

Δημοσίευσηαπό fokion » 17 Απρ 2007, 15:25

Δεν ειναι τοσο απλο... Μπορει η ασφαλιστικη σου να αρνηθει την καλυψη, να μην αποζημιωσει τον αλλο και να στραφει εναντιον σου......

Τραβηγμενο???????? Μπορει...
Επιλογη του καθενος......
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 17 Απρ 2007, 15:26

Α να θυμισω οτι απο Ιουνιο αλλαζει ο ΚΟΚ και κατι εχει για τις μετατροπες.... αλλα δεν το θυμαμαι...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό notis » 18 Απρ 2007, 08:27

μας βλεπω να μπαινουμε καποια στιγμη σε αλλη κατηγορια αυτοκινητων, με αλλα ασφαλιστρα κτλ κτλ, ασε που δεν θα μασ επιτρεπετε να μπαινουμε στο κεντρο
Άβαταρ μέλους
notis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 10:43

Δημοσίευσηαπό fokion » 18 Απρ 2007, 09:48

Επειδη ρωτησα καποτε στην ασφαλιστικη μου, μου ειπαν "οτι ολα γινινται και ασφαλιζονται" με το αναλλογο κοστος βεβαια...
ΟΜΩΣ
ακομα και ετσι εχω σοβαρες αμφιβολίες, καθοτι δεν ειμαι δικηγόρος μπορει να κανω λάθος, η ασφαλιστικη ακόμα και αν εχει καλυψει ασ πουμε την υπαρξη μεταλικου προφυλακτηρα, οντας παρανομος, μπορει ( αν θα το κανει ειναι αλλο θεμα ) να ΜΗΝ καλυψει τελικα τη ζημια καθοτι δεν μπορει να αποζημιωσει απο κατι "παρανομο"....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό teroulas » 18 Απρ 2007, 09:58

m.misk(j)is έγραψε:O.K. με ότι προεξέχει απο το αποτύπωμα του οχήματος.
Με το ΨΗΛΩΜΑ τι γίνεται? Ξέρει κανείς? Περνάς κτεο?


Το αμάξι μου είναι ψηλωμένο με ελατήρια 4 πόντους και πέρασα κτεο πριν λίγους μήνες κανονικά χωρίς πρόβλημα νόμιμα και χωρίς δωράκια

Τώρα αν το πας με υψος 3-4 ιντσες δεν ξερω
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό notis » 18 Απρ 2007, 10:24

ναι αλλα οπωσ γνςριζουμε στην ελλαδα βρισκομαστε και ετσι για ολα υπαρχει λυση.. με τον ενα η τον αλλο τροπο
Άβαταρ μέλους
notis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 10:43

Δημοσίευσηαπό fokion » 18 Απρ 2007, 10:32

Ξανα λεω μην παρεξηγηθω...

ΤΥΠΙΚΑ λεω τι ισχυει.... στην πραγματικοτητα οπως ξερουμε ολοι μας ειναι..... ¨οπου σε πιασουν"
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό loris » 18 Απρ 2007, 11:53

το ΚΤΕΟ δεν έχει να κάνει με το ψήλωμα του αυτοκινήτου αλλά με το αν τα μηχανικά του λειτουργούν σωστά και με ασφάλεια και είναι βάση του ΚΟΚ. Η περίμετρος του αυτοκινήτου παίζει ρόλο σίγουρα γιατί αναφέρεται στον ΚΟΚ. π.χ. πολύ φαρδιά λάστιχα που προεξέχουν από επαγγελματικά αυτοκίνητα δεν περνάνε ΚΤΕΟ γιατί αναγράφεται η νόμιμη διάσταση στην άδεια. Ο ΚΟΚ ορίζει ότι: δεν επιτρέπεται η χρήση οποιουδήποτε μεταλικού αντικειμένου ή εξαρτήματος (εργάτης, κοτσαδόρος, μπάρες κλπ) το οποίο προεξέχει της περιμέτρου του αυτοκινήτου και μπορεί να προκαλέσει ατύχημα σε περίπτωση σύγκρουσης με άλλο όχημα ή πεζό. Το έψαξα γιατί πλήρωσα μια φορά για τη μπάρα που είχα εμπρός στο vitara μου, ενώ είχα και έγκριση τύπου από γερμανία για την κατασκευή σύμφωνα με τα εκεί πρότυπα ασφάλειας για τη χρήση της σε όχημα 4χ4. Η επόμενη μπάρα στο επόμενο vitara που είχα ήταν η μαύρη με το καουτσούκ και δεν είχε πρόβλημα σε καμιά αρχή η υπηρεσία του τόπου.
αντλήστε ενέργεια από το μέλλον, σήμερα
Άβαταρ μέλους
loris
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 01 Απρ 2004, 18:50
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες