Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΟΙΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΠΟΙΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?

Δημοσίευσηαπό ORBIT » 28 Ιαν 2007, 14:16

Καλημέρα και καλές βόλτες.

Εχω προσπαθήσει να βγάλω μια άκρη διαβάζοντας διάφορα, αλλά όλο και μπερδεύομαι. Επειδή ήρθε η ώρα να πάψω να έλκω την βάρκα μου (1300Κ) με μια alpha spider που έχω (ούτε λόγος φυσικά για βγάλσιμο από θάλασσα σε γλύστρα...) αποφάσισα να κάνω τη μεγάλη αλλαγή πρός ένα SUV/4x4.

Zητούμενα
1. Ικανότητα έλξης και βάλε/βγάλε για βάρκα μέχρι 2.200Κιλά
2. Καλή ασφάλτινη συμπεριφορά και εσωτερική κατασκευή
3. Ελάχιστο χώμα (και είμαι και από Σούβαρδο Καλαβρύτων...)
4. Μικρή κατά το δυνατόν κατανάλωση και κόστη συντήρησης
5. Αυτόματο κιβώτιο και αρκετή δύναμη για να μη μελαγχολήσω μετά το προηγούμενο αμάξι μου...

Υποψήφιοι
1. KIA SORENTO 3.5 AUTO (έχει κοντό???)
2. CHEROKEE 3.7
3. ????

Σκέφτομαι για κόστος 25-33000 ε σε καινούριο η μεταχειρισμένο. Εχω ακούσει επίσης ότι πλήθος αυτοκινήτων που έχουν απλά αυτόματη τετρακίνηση και δεν "κλειδώνουν", δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά.

Τι θα μου προτείνατε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Άβαταρ μέλους
ORBIT
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Ιαν 2007, 14:05
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΠΟΙΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?

Δημοσίευσηαπό doc » 28 Ιαν 2007, 15:25

ORBIT έγραψε:1. KIA SORENTO 3.5 AUTO (έχει κοντό???)
2. CHEROKEE 3.7
3. ????

Σκέφτομαι για κόστος 25-33000 ε σε καινούριο η μεταχειρισμένο. Εχω ακούσει επίσης ότι πλήθος αυτοκινήτων που έχουν απλά αυτόματη τετρακίνηση και δεν "κλειδώνουν", δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά.

Τι θα μου προτείνατε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά


Άνοιξες μεγάλο θέμα...

Το ΚΙΑ έχει κοντά.
Το Cherokee καίει τον πάτο του...

Αλλά αν θες 4Χ4 μόνο για ανέλκυση καθέλκυση και να κάνεις και ελάχιστο χώμα δεν αξίζει κατ εμέ να πας σε τόσα κυβικά. Και με Octavia 4x4 κάνεις τη δουλειά σου, πάει και σφαίρα...!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό ORBIT » 28 Ιαν 2007, 19:01

Σωστό με το Octavia, όπως φανταζομαι καλή λύση θα ήταν και το forester. Απλά έχω μια προτίμηση σε SUV/JEEP καθαρά για υποκειμενικούς λόγους.

Οπως τα λες πάντως καταλαβαίνω ότι δεδομένης της ύπαρξης κοντών (και της υπεροχής σε θέματα κατασκευής και κόστους συντήρησης), λογικά το KIA υπερέχει σαν επιλογή του CHEROKEE...
Άβαταρ μέλους
ORBIT
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Ιαν 2007, 14:05
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό doc » 28 Ιαν 2007, 19:16

ORBIT έγραψε:Σωστό με το Octavia, όπως φανταζομαι καλή λύση θα ήταν και το forester. Απλά έχω μια προτίμηση σε SUV/JEEP καθαρά για υποκειμενικούς λόγους.

Οπως τα λες πάντως καταλαβαίνω ότι δεδομένης της ύπαρξης κοντών (και της υπεροχής σε θέματα κατασκευής και κόστους συντήρησης), λογικά το KIA υπερέχει σαν επιλογή του CHEROKEE...


Ναι, πάντως το Forester το απλό έχει και κοντά, ταξιδεύει όπως τα άλλα, καίει τίποτα, και είναι ασύγκριτο σε οδηγική συμπεριφορά, έχει και χώρους.
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό kozagio » 28 Ιαν 2007, 19:26

ως κατοχος sorento diesel θα πω οτι τα κοντα ειναι ΚΟΝΤΑ και σιγουρα θα τραβηξει τη βαρκα αλλα ισως στην περιπτωση σου το απλο forester ειναι ιδανικο αν δεν σ ενδιαφερουν πολυ βαρια πραγματα εκτος δρομου... το cherokee KAIEIEIEIEI.........
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 29 Ιαν 2007, 15:31

Είναι καλό να επιλεγεί αυτοκίνητο με κοντά όταν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί έτσι. Απο την άλλη θα πρέπει να τσεκάρεις πως θα χρησιμοποιήσεις το αυτοκίνητο.

Εαν πχ οδηγείς 200χλμ άσφαλτο για να ρίξεις τη βάρκα είναι διαφορετικό απο το να ψάχνεις παραλίες να καταβαίνεις σε χωματόδρομους και να τη ρίχνεις.

Απο τη στιγμή που έχεις συνιθίσει σε άλλου τύπου αυτοκίνητο, λογικά το SUV θα σου φανεί - και είναι - αρκετά διαφορετικό.

Εαν οι συνολικές σου ανάγκες σε οδηγούν σε 4x4 SUV τότε διάλεξε κάποιο με κεντρικό διαφορικό και αργά για να είσαι οκ μια και καλή σε όλες τις συνθήκες.

Έχε υπόψην σου ότι η κατανάλωση σε όλα αυτά τα οχήματα είναι μεγάλη. Στο Cherokee 3.7 δεν νομίζω ότι είναι πολύ υψηλότερη απο άλλα στην ΙΔΙΑ κατηγορία και κυβικά.

Εαν μπορέσεις να δεις κάτι σε Diesel , τότε είναι ή ιδανική λύση.

Φιλικά,


Άγγελος.
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες

cron