Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΠΙΛΟΓΗ SUV RAV-GV-FORESTER-SORENTO

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΕΠΙΛΟΓΗ SUV RAV-GV-FORESTER-SORENTO

Δημοσίευσηαπό gmak » 03 Ιαν 2007, 02:47

Καλημερα σας και καλη χρονιά σε όλους…διαβαζω αρκετό καιρο το φορουμ διχως να γραφτω ,και αυτό γιατι εκτος του ότι με ενδιαφερει η τετρακινηση, σκεφτηκα μηπως έβρισκα μια ακρη στο τι αυτοκινητο να παρω εννοειτε 4χ4…για την ακριβεια ειχα μια αλφα 147 η οποια έκανε αριστα τη δουλεια της χωρις κανενα παραπονο , πλεον όμως αναγκαστηκα να την πουλήσω ένεκα φυσιολογικών αλλαγών (οικογενεια,παιδι).Ο άλλος λόγος έιναι ότι πλεον πρεπει να σταματησω να δανειζομαι το ναβαρα του πατερα μου όταν πηγαινω στα καλαβρυτα οπου εχω την τυχη να διαθετουμε εξοχικο…ειμαι από πατρα και η εξορμησεις το σαββατοκυριακο στα καλαβρυτα είναι συχνές…όπως βεβαια και στις παραλιες ….αυτα τα λεω όχι γιατι ξαφνικα με επιασε να κανω μια περιγραφη του περιβαλλοντος οπου ζω αλλά για να σας δειξω ότι η επιλογή suv για εμενα είναι κατι παραπανο από μόδα,καβαλημα πεζοδρομιου,μοστρα κλπ κλπ…με βαση αυτά τα κριτηρια ξεκινησα να βλεπω τα προαναφερομενα στον τιτλο αυτοκινητα με πιο βασικο κριτηριο την υπαρξη αργών..θα μου πειτε ότι τα ραβ δεν εχει αργα…είναι στην λιστα μου λογω φημης ομορφιάς και αντιπροσωπειας…πραγματικά εχω μπερδευτει..βασικά το κεφαλαιο μου ειναιγυρω στα 32000…το βιταρα είναι μια από τις επιλογες μου για τη υπαρξη αργών αλλά δεν εχω ακουσει καλα λογια για τον κινητήρα και την καταναλωση…Για το sorento το οποιο ειχε σε προσφορα 30000 το 3,5 φουλ εξτρα, αλλα δεν μπορεσα να το παρω διοτι δεν αρκει να αγορασεις ένα αυτοκινητο αλλα πρεπει και να μπορεις να το συντηρεις, θεωρω τα 3500 κυβικα παρα πολλα για μενα οσο για το 2,4 ακουω ότι εχει προβληματα στον κινητηρα….για το ραβ υπερβολικα ακριβό διχως αργά αλλά ανμε εντυπωσιαζε μπορει να εκανα την υπερβαση,και τελος το φορεστερ όπου περαν των ακριβών ανταλλακτικών το οποιο δεν εχω εξακριβώσει ακόμα, είναι για μενα μια επιλογή τίμια θεωρω ότι εχει τα παντα πλην βεβαια ομορφιάς που δεν ντρεπομαι να το πω ότι παιζει ρολο στην επιλογή μου…δεν εχω προκαταληψη με κανενα από τα παραπανω αμαξια διοιτι ποτε δεν ειχα κανενα προκατοχο μοντελο για αυτό απορροφώ οποιαδήποτε πληροφορία γνωμη αποψη από ανθρώπους που είναι εμπειροι στον τομεα 4χ4 όπως εσεις….σας παρακαλώ βοήθηστε με μήπως και μπορέσω να βγάλω μια ακρη….εχω σκεφτει και την λύση μεταχειρισμενου σε περιπτωση που μπορεσω και βρω κατι …….καταναλωση-δυναμη-αργα εκτος δρομου δυνατοτητες-ομορφια-αξιοπιστια είναι τα κριτηρια μου((όπως και των περισσοτερων εδώ ) για την αγορα ενός τετοιου αυτοκινητου

σας ευχαριστω εκ τον προτερων
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 03 Ιαν 2007, 09:14

Καλημέρα πατρίδα, και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.
Την γνώμη μου την έχω ξαναπεί και σε άλλα post. Άν είναι να πάρεις τετρακίνητο, πάρε ένα που να έχει και "αργά". Το δεύτερο λεβιεδάκι, είναι όλα τα "λεφτά".
Για μένα, μήν πάρεις καινούργιο. Βρίσκεις πολλά 4Χ4 μεταχειρισμένα - μέχρι 3 χρονών - στα λεφτά που δίνεις. Εξάλλου, όποιο καινούργιο και να πάρεις, μετά απο ένα χρόνο θα το βρίσκεις 10000 φθηνότερο.
Κατά την γνώμη μου, οι επιλογές σου - ξεκινώντας απο το φθηνότερο - είναι οι εξής :
DISCOVERY 2.0 97 MOD
GRAND VITARA 2.5 V6 2001 MOD
CHEROKEE 2.5 CRD 2003 MOD
CHEROKEE 2.4 2004 MOD
SORENTO 2.5 TD

Φιλικά. ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό supermario » 03 Ιαν 2007, 18:15

Φιλε gmak καλη χρονια.Κατα τη γνωμη μου συμφωνα με αυτα που λες καλυτερη επιλογη ειναι το Forester.Κοντα εχει αν και οχι οσο τα αλλα,το καινουργιο το μοτερ ειναι πολυ καλο,απο αξιοπιστια αριστο,στην ασφαλτο ταξιδευει μακραν καλυτερα απο τα υπολοιπα!Τωρα αν σιγα σιγα θελεις πιο εκτος δρομου καταστασεις αλλαζουν τα πραγματα.
Άβαταρ μέλους
supermario
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 17:46
Τοποθεσία: ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » 03 Ιαν 2007, 18:52

Καλησπέρα gmak και καλή χρονιά. Η ταπεινή μου γνώμη και από ιδία εμπειρία σαν κάτοχος Santa Fe θα στο πρότεινα ειδικά αν σκέφτεσαι το RAV. Είχα κάνει δοκιμή και στα δύο και η αίσθηση που σου δίνει το Santa Fe είναι αυτοκινήτου ανώτερης κατηγορίας. Άλλα θετικά: οι χώροι, βάλε μέσα ότι θέλεις, η φοβερή ποιότητα κατασκευής, η άνεση στο δρόμο εντός και εκτός, η ομορφιά που λες και εσύ αν και αυτό είναι υποκειμενικό, και τελικά αν τα βρεις βάλε αυτά τα δύο δίπλα δίπλα και σύγκρινε τα. Απλά καμιά σχέση για τα λεφτά του που είναι κοντά στο διαθέσιμο κεφάλαιο σου πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή της αγοράς.
Για μεταχειρισμένο είναι πολλά τα λεφτά για να πάρεις ένα αυτοκίνητο 4ετίας. Αλλά και να βρεις κάτι και να το σκέφτεσαι και πάλι κάνε πρώτα ένα test drive και σύγκρινε το με το Santa Fe. Είναι κουκλάρα και αμαξάρα :D :D :D
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 03:43
Τοποθεσία: Λέσβος

Δημοσίευσηαπό gmak » 04 Ιαν 2007, 00:34

...φιλε γρηγορη μιας και εισαι απο πατρα μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποια μαντρα να δω για μεταχειρισμενα...για τα cheroke εχω ακουσει οτι τα 2,4 2,5 εχουν αδυναμο κινητηρα...αληθευει;
για τo santafe εχω ακουσει και διαβασει πολυ καλες κριτικες...αν το παρω αποφαση για αυξηση του κεφαλαιου σε 36-37000 θα το ,προτιμουσα σε σχεση με το ραβ....
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 04 Ιαν 2007, 08:40

Φίλε gmak, καλημέρα. Το 2.4 το έχω, άν θέλεις μπορείς να το οδηγήσεις. Το 2.5 που σου λέω, είναι το CRD, δηλαδή το πετρέλαιο. Το santa fe, δεν σου λέω ότι δεν είναι καλό, αλλά δεν έχει "κοντές" σχέσεις, που απο την στιγμή που θα κινήσε στα καλάβρυτα, κάποια στιγμή θα σου χρειαστούν. Θα σου στείλω με pm το κινητό. Πάρε όποτε θές να μιλήσουμε.
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 05 Ιαν 2007, 14:21

Skartos, γιατι απο τα cherokee να πάρει 2.5 CRD και όχι 2.8 CRD LIMITED και RENEGADE??
Περισσότερη ροπή κτλπ
Είναι καλύτερα και η τιμή δεν έχει μεγάλη διαφορά.
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό kozagio » 05 Ιαν 2007, 20:50

αγαπητε φιλε εγω μπορω να σου πω οτι αφου εισαι πατρα να παρεις diesel . εγω απο το sorento 2.5 td ειμαι πολυ ευχαριστημενος . αν δεν βιαζεσαι περιμενε κανενα μηνα μηπως υπαρξουν εξελιξεις με το καινουριο με τα 170 αλογα. ανεπισημα ερχεται τον ιανουαριο αλλα αν δεν τελειωσουν τα παλια δεν θα διατεθει στην αγορα.....
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό gmak » 06 Ιαν 2007, 16:43

kozagio έγραψε:αγαπητε φιλε εγω μπορω να σου πω οτι αφου εισαι πατρα να παρεις diesel . εγω απο το sorento 2.5 td ειμαι πολυ ευχαριστημενος . αν δεν βιαζεσαι περιμενε κανενα μηνα μηπως υπαρξουν εξελιξεις με το καινουριο με τα 170 αλογα. ανεπισημα ερχεται τον ιανουαριο αλλα αν δεν τελειωσουν τα παλια δεν θα διατεθει στην αγορα.....



φιλε μου, οταν ειχα παει να ρωτησω για σορεντο, ο πωλητης μου ειχε πει οτι δεν υπαρχει σε πετρελαιο και μου εθεσε σαν μονοδρομο το 3,5 το οποιο βεβαια λογω κοστους συντηρησης το απερριψα...
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό georgeC5 » 06 Ιαν 2007, 18:41

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους σας !! Στο κεφάλαιο που διαθέτει ο φίλος gmak , γιατί να μην κοιτάξει και το Ssangyong kyron - 2.0 turbo diesel 141hp - και έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια τετρακίνηση με το Sorento ( 2H-4H και φυσικά 4L)..
Πρέπει να έχει γύρω στα 31,000€ full extra.. (έχει esp-arp μέχρι και hill descent control) ..και 625lt πορτ-παγκάζ..!!
(όποια και να είναι η επιλογή σου..diesel και μόνο diesel)

Φιλικά george... :santa:
..The Phantom of the Opera..
..We Will Rock You..
..Mary Poppins..
..Mamma Mia..
..Hairspray..
..Wicked..
Άβαταρ μέλους
georgeC5
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 29 Αύγ 2006, 13:41
Τοποθεσία: Vironas

Δημοσίευσηαπό kozagio » 06 Ιαν 2007, 20:50

gmak έγραψε:
kozagio έγραψε:αγαπητε φιλε εγω μπορω να σου πω οτι αφου εισαι πατρα να παρεις diesel . εγω απο το sorento 2.5 td ειμαι πολυ ευχαριστημενος . αν δεν βιαζεσαι περιμενε κανενα μηνα μηπως υπαρξουν εξελιξεις με το καινουριο με τα 170 αλογα. ανεπισημα ερχεται τον ιανουαριο αλλα αν δεν τελειωσουν τα παλια δεν θα διατεθει στην αγορα.....



φιλε μου, οταν ειχα παει να ρωτησω για σορεντο, ο πωλητης μου ειχε πει οτι δεν υπαρχει σε πετρελαιο και μου εθεσε σαν μονοδρομο το 3,5 το οποιο βεβαια λογω κοστους συντηρησης το απερριψα...


ξερω πολυ καλα οτι τωρα δεν υπαρχει κανενα πετρελαιο γιατι το τελευταιο που υπηρχε το πηρα εγω....... αλλα ερχεται μεσα στον ιανουαριο το καινουριο με τα 170 αλογα... το θεμα ειναι αν θα το βγαλουν στην αγορα
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 08 Ιαν 2007, 08:27

freeandrew έγραψε:Skartos, γιατι απο τα cherokee να πάρει 2.5 CRD και όχι 2.8 CRD LIMITED και RENEGADE??
Περισσότερη ροπή κτλπ
Είναι καλύτερα και η τιμή δεν έχει μεγάλη διαφορά.


Καλημέρα φίλε μου. Το ξέρω πως το 2.8 έχει πολύ καλύτερο κινητήρα, αλλά νομίζω πως μεταχειρισμένο δέν θα το βρεί στα λεφτά που δίνει. Οι μάντρες απ'ότι ξέρω το δίνουν γύρω στα 35000€. Μετά απο κανένα χρόνο, ίσως το βρεί στα λεφτά που διαθέτει.
Gmak, να ξεκαθαρίσω κάτι.Μπορεί να σου προτείνουμε κάποια αυτοκίνητα, αλλά φρόντισε να οδηγήσεις αυτό που θα καταλήξεις, πρίν το αγοράσεις! Ξέρεις οτι τα "γούστα" πολλές φορές δεν ταιριάζουν.
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό gmak » 08 Ιαν 2007, 22:44

se ayto exeis dikio....by the way perimeno apantisi apo athina gia cherokee...eidomen....
to 2.8 limited mantra stin patra to exei 35000 full extra....
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό cadm8 » 09 Ιαν 2007, 18:06

΄οσον αφορά το βιτάρα, ναι η μηχανή δε βάζει φωτιά στο δρόμο, αλλά η κατανάλωση είναι εντάξει, στα 10-11 λίτρα με 120-130χλμ/ωρα γενικά
Άβαταρ μέλους
cadm8
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 19 Μάιος 2003, 03:32
Τοποθεσία: Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό gmak » 22 Ιαν 2007, 01:41

Λοιπόν έχω νεωτερα απο την ΅΅προσπάθεια΅΅ αγοράς ενός 4χ4....βασικά ήμουν τυχερός που ένας φιλος έχει το φορεστερ οπότε μου δόθηκε η ευκαιρία να κάνω το τεστ ντραιβ οι εντυπώσεις (μετά απο 1 ωρα και βαλε τεστ σε ασφαλτο χωμα λασπες..μεχρι και ρυμουλκηση αυτοκινητου κάναμε...)άριστες όσο αφορα την συμπεριφορα στον δρομο....πολύ σκληρή ανάρτηση κατα την γνώμη μου και απιαστο στο χώμα....αυτό όμως που μου ξύνισε ήταν οι τριγμοί σε όλοι την καμπίνα που για αμάξι με 15000 κμ δεν διακαιολογητε.....τα ΅΅αργά΅΅ που δεν ειναι βεβαια τα κλασικα αργα...σταθήκαν στο ύψος τους...γενικα μου άφησε πολύ καλες εντυπώσεις...αλλά υπαρχει κατι που δεν μου αρεσε αλλά μην με παρεξηγητε..δεν μπορεσα να καταλάβω τι...αλλά οι τριγμοί ηταν πολλοί..χτες εκανα τεστ το βιταρα...με την γυναικα μαζι...μπορώ να σας πώ ότι μου άρεσε καλυτερα σαν αυτοκίνητο..πιο στοιβαρό πιο μαλακόσ ε αναρτηση.....ο κινητηρας δεν εβαζε φωτια αλλά δεν ήταν και αυτα που ακούω αδύνατος εντελώς...γενικά μου άρεσε παρα πολύ....η τριτη επιλογή που δεν την αναφερω στον τίτλο μιας και δεν την ειχα σκεφτει μέχρι τοτε ειναι το cherokee 2.8 crd 2003-2005 μοντελο...και αυτο το οφειλω στον σκαρτο(γρηγορης) που με εβαλε σε ενα διαφορετικο τρυπακι μεταχειρισμενου απο γερμανια...σαν αυτοκινητο το cherokee ειναι και αυτο φανταστικό και μαλλον θα μου δοθει η δυνατοτητα να οδηγησω ενα renagade φιλου ώστε να εχω και και μια γευση απο αυτό...

στο δια ταυτα..οι επιλογες μου και το μεγαλο διλημμα ειναι....

suzuki grand vitara καινουργιο μεσαια έκδοση στα 31000 ευρώ ή

jeep cherokee 2,8 crd limited μεταχειρισμενο 2003-2005 (εξαρταται τι θα βρω) full extra
που θα ερθει απο γερμανια με την διαμεσολαβηση αξιοπιστης εταιρίας που μου την συστησε ο γρηγορης (και ευχαρστω για αυτό) που όντως μεχρι τώρα ειναι πολυ κατατοπιστικοί και εξυπηρετικοί και που θα μου κοστισει γυρω στα 29000-30000 ευρώ με εκτελωνισμο..

εσεις τι λετε....απο την μια ειναι το καινουργιο και βιταρα...απο την αλλη ειναι jeep limited αλλά οπως και να το κανεις υπαρχει ο φοβος του μεταχειρισμενου....που ομως καινουργιο εχει πανω απο 42000 ευρω...
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες