Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Γρατζουνιες και αλλα.

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Γρατζουνιες και αλλα.

Δημοσίευσηαπό devil » 18 Φεβ 2004, 11:06

Προχθες καθαρισα τις γρατζουνιες απο τα κλαδια του trail ride.Μετα τον αγωνα αφου επλυνα το TERRANO μου με επιασε πανικος,ετσι πηγα κοντα μου σε ενα γνωστο 'καθαριστηριο'αυτοκινητων οπου μου ειπαν πως φτιαχνεται"χαρηκα ,αλλα,μολις μου ειπαν ποσο μου κοπηκαν τα ποδια,το χαμογελο παγωσε,με επιασε το στομαχι μου και μου ηρθε κοψιμο!!
Αναρωτιεστε ποσο ε? 400 ευρω!!!! Δεν μασησα πηγα σε ενα καλο βαφεα αυτοκινητων και μου το εκανε κουκλα,καλυτερο απο καινουργιο,με 70 ευρω.Τωρα το εχω στην πιλοτη μου και δεν το κουναω.Α την αλλη φορα θα βαλω αυτοκολητα οπως κανουν τα αμερικανακια στα καθαρα τους.
devil
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 09:32
Τοποθεσία: Αλιμος,Αθηνα

Δημοσίευσηαπό bisba » 18 Φεβ 2004, 15:01

Όσο σκέφτεσαι τις γρατσουνιές τόσο περισσότερες θα κανείς όσο τις κοιτάς τόσο ποιο πολλές θα βλέπεις . έχεις ένα αμάξι που είναι παραπολλυ καλό εκτός δρόμου και μπορείς να κανείς παραπολλα πράγματα . υπάρχουν καλύτερα πράγματα να σκέφτεσαι από τις γρατσουνιές . το 4χ4 όχημα έχει την γοητεία του και αυτό με τις γρατσουνιές .
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 18 Φεβ 2004, 15:14

Τι αυτοκόλλητα?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό devil » 18 Φεβ 2004, 16:00

xtrail έγραψε:Τι αυτοκόλλητα?


Ρολο διαφανες αυτοκολλητο,χωρις ομως ισχυρη κολλα.Υπαρχουν πολλες ποιοτητες,ασχολουμαι με αυτο τωρα ,τους κανω test.
devil
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 09:32
Τοποθεσία: Αλιμος,Αθηνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 18 Φεβ 2004, 16:08

Μάρκα, προμηθευτης, κόστος?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό devil » 18 Φεβ 2004, 16:14

bisba έγραψε:Όσο σκέφτεσαι τις γρατσουνιές τόσο περισσότερες θα κανείς όσο τις κοιτάς τόσο ποιο πολλές θα βλέπεις . έχεις ένα αμάξι που είναι παραπολλυ καλό εκτός δρόμου και μπορείς να κανείς παραπολλα πράγματα . υπάρχουν καλύτερα πράγματα να σκέφτεσαι από τις γρατσουνιές . το 4χ4 όχημα έχει την γοητεία του και αυτό με τις γρατσουνιές .


Aν το εβλεπες θα ειχες αλλη αποψη σιγουρα.Ευχαριστω για το κοπλιμαν.
devil
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 09:32
Τοποθεσία: Αλιμος,Αθηνα

Δημοσίευσηαπό devil » 18 Φεβ 2004, 16:18

xtrail έγραψε:Μάρκα, προμηθευτης, κόστος?
Αυτο που βαζαμε στα βιβλια στο σχολειο!
devil
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 09:32
Τοποθεσία: Αλιμος,Αθηνα

Δημοσίευσηαπό gmav » 18 Φεβ 2004, 17:08

devil έγραψε:
xtrail έγραψε:Μάρκα, προμηθευτης, κόστος?
Αυτο που βαζαμε στα βιβλια στο σχολειο!


Και σε ποιο σημείο του αυτοκινήτου θα τα βάλεις?
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 18 Φεβ 2004, 20:30

Αυτο που βαζαμε στα βιβλια στο σχολειο!

Τόσο απλά?????Σαν βιβλιο...σε μερικά έβαζα και εικόνες και το εκανα μουράτο!!!
Πάντως η συγκεκριμένη κόλλα θα μένει πάνω στο μέταλλο, ασε που ακούγεται λίγο μπακάλικο. Θα συμφωνήσω μεν με τον bisba πως είναι πολύ καλό το αμάξι, αλλά από την άλλη ο φίλος devil ειναι φυσικό να σκέφτεται και την εμφάνιση, ειδικά αν είναι και το μοναδικό της οικογένειας-άλλωστε δεν ειναι και από τα φθηνότερα της αγοράς, να μην τον νοιάζει.
Η 3Μ κάτι έχει σχετικά με φιλμ προστασίας -ακόμα και για αυτοκίνητα, αλλά και άλλα πολλά τρελλά!!- www.3m.com
Και σε ποιο σημείο του αυτοκινήτου θα τα βάλεις?

Να φανταστώ στα φτερά και στις πόρτες???
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό grvit » 18 Φεβ 2004, 20:51

Μια και μιλάτε για γρατζουνιές.....να σας πω να γελάστε....

Το GRVIT το προσέχω πολύ και αγχώνομαι οταν παθαίνει κατι.Σε οτι αφορά ομως γρατζουνιές,πιστεύω οτι ενα ιδιοκτήτη 4χ4 μετά απο καποιο διάστημα,τον πιάνει αναισθησία.Αν χοντύνει και λίγο η ζημιά,ποιός ασχολείται με γρατζουνιές......
Ενταξει τις γρατζουνιές τις ξεπέρασα.Αυτο που ετρεμα ηταν μην το χτυπήσω και ακομα περισσοτερο μην το τουμπάρω.Πλην ομως συνεβη κατι πριν κανα 2μηνο που με αφησε να φοβάμαι μονο την τούμπα.Ειχαμε παει μαζι με ενα Niva εξόρμηση σε λασπότοπο.Σε καποια φάση,βρηκαμε ενα λασπωμενο ανηφορικό κομμάτι.Παει το Niva πρώτο,ζορίζεται,ξαναζορίζεται και σταματάει λιγο πριν την κορυφή του ανηφορικού κομματιού.(7 μέτρα,25-30 μοίρες στο περίπου).Το GRVIT στο δρόμο σβηστό,και εγω στην κορυφή του ανηφορικού κομματιού να κανω κουμάντο στο Niva.Ξαφνικά το Niva κανει απόπειρα να ανέβει απότομα και αρχίζει να γλυστρά προς τα πίσω......με εμενα να κοιτάζω και να γουρλώνω τ αματια μου οσο δεν σταματαγε .....Που κατέληψε? Αργά αργά μεν αλλα σταθερά στον προφυλακτηρα του GRVIT...
:lol: :lol: :lol: ηλίθιο ε ? Ε ..συμβαίνουν και αυτά.Ενω η ζημιά φαινόταν ασχημη απο τον ηχο τουλάχιστον,τελικά απλά ειχαν στραβώσει οι βάσεις απο μεσα και εσπασε λίγο ο προφυκακτήρας........Μεγάλη στεναχώρια......Ανυπομονούσα να το φτιάξω σε 2 μέρες.Την επόμενη ακριβώς όμως μερα απο το ηλίθιο ατύχημα , πηγα μονος σε ενα επισης καραλασπωμενο χωράφι να ψιλοπαίξωνα περάσει η ωρα.Σε καποια φάση που αντιλήφτηκα κολλημα κανω να γυρίσω πίσω.Επρεπε να κανω οπισθεν αναστροφή ομως για να γυρίσω......Βλέπω πισω...καθαρά....και δώστου μια γερή να κανω πίσω....
"Γκράαακ" .......Σα χαζός μεσα στο αυτοκινητο,δεν θελω να καταλάβω τι εγινε...Βγαινω μεσα στη λασπη και τι βλέπω....??? Ενας δεντρο ελιάς,κομμένο ,να εξέχει 1 μέτρο απο το χώμα...και επεσα πάνω...αποτέλεσμα....Και ο πισω προφυλακτήρας σπασμενος.....οπότε τη στιγμή αυτή λεω .." Ε..δεν γ.... πιά " Απο την ημέρα αυτή η αναισθησία με εχει κυριεύσει.Οχι οτι δεν με πειράζει αλλά δεν θα σκάσω κιόλας αφού ξερω οτι με το συγκεκριμένο hobby , παντα το αμάξι θα αποκτά διάφορα "παράσημα" μάχης.... ποσο μαλλον οταν πρόκειται για γρατζουνιές....
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό bisba » 19 Φεβ 2004, 11:15

devil έγραψε:
bisba έγραψε:Όσο σκέφτεσαι τις γρατσουνιές τόσο περισσότερες θα κανείς όσο τις κοιτάς τόσο ποιο πολλές θα βλέπεις . έχεις ένα αμάξι που είναι παραπολλυ καλό εκτός δρόμου και μπορείς να κανείς παραπολλα πράγματα . υπάρχουν καλύτερα πράγματα να σκέφτεσαι από τις γρατσουνιές . το 4χ4 όχημα έχει την γοητεία του και αυτό με τις γρατσουνιές .


Aν το εβλεπες θα ειχες αλλη αποψη σιγουρα.Ευχαριστω για το κοπλιμαν.


δεν προβληματιζομαι φιλε μου καθολου με τις γρατζουνιες . οσες και αν ειναι αυτες . οι γρατζουνιες ειναι κατι το οποιο θα υπαρχει παντα σε ενα αμαξι που παει εκτος δρομου . μετα απο καποιο διαστημα ειδικα δεν θα τις βλεπεις οτι υπαρχουν στο αμαξι σου .
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 19 Φεβ 2004, 12:23

bisba έγραψε:
devil έγραψε:
bisba έγραψε:Όσο σκέφτεσαι τις γρατσουνιές τόσο περισσότερες θα κανείς όσο τις κοιτάς τόσο ποιο πολλές θα βλέπεις . έχεις ένα αμάξι που είναι παραπολλυ καλό εκτός δρόμου και μπορείς να κανείς παραπολλα πράγματα . υπάρχουν καλύτερα πράγματα να σκέφτεσαι από τις γρατσουνιές . το 4χ4 όχημα έχει την γοητεία του και αυτό με τις γρατσουνιές .


Aν το εβλεπες θα ειχες αλλη αποψη σιγουρα.Ευχαριστω για το κοπλιμαν.


δεν προβληματιζομαι φιλε μου καθολου με τις γρατζουνιες . οσες και αν ειναι αυτες . οι γρατζουνιες ειναι κατι το οποιο θα υπαρχει παντα σε ενα αμαξι που παει εκτος δρομου . μετα απο καποιο διαστημα ειδικα δεν θα τις βλεπεις οτι υπαρχουν στο αμαξι σου .


Μπαμπη σωστος. :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό zaxariadis » 24 Φεβ 2004, 11:48

So …
Και εγώ έπαθα το ίδιο sock όταν είδα το RAV4 (1ης χρήσης οικογενειακό τουτού) έπειτα από γυάλισμα στο μπετζιναδικο να …μην γυαλίζει ακριβώς.

Πιστεύω ότι η λύση δεν είναι να φασκιώνεις το αμάξι σου κάθε που είναι να πατήσεις χώμα. Αν σε ενοχλούν τα … «παράσημα μάχης» για τον ένα ή τον άλλο λόγο όπως εμένα, (Είμαι φοιτητής και δεν πληρώνω εγώ τις τυχόν ζημιές, και ως εκ τούτου οφείλω να το προσέχω) θα πρέπει να αρκεστείς ίσως σε ποιο ήπιας μορφής off-roading.

Άλλωστε η ομορφιά είναι η φύση το αυτοκίνητο είναι το μέσω για να την απολαύσεις.

Δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου σε μια από αυτές τις πίστες off-road που πάει κανεις για να δοκιμάσει τις αντοχές της επένδυσης του.

Τις ομορφιές τις απολαμβάνεις (τη φύσης αλλά και της off-road οδήγησης) και σε ήπιες διαδρομές.

Αυτά.

Zaxariadis
:) :) :)
Άβαταρ μέλους
zaxariadis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 14:19
Τοποθεσία: Nafplio - Argolidas

Δημοσίευσηαπό bisba » 24 Φεβ 2004, 15:47

Ο κάθε ενας εχει της πρωσοπικες του αποψεις για το off –road .
Από την στιγμη που εχεις στην κατοχη σου καποιο οχημα καλο θα ητανε
να χρησιμοποιεις τολαχιστον το 70% από της δυνατοτητες που εχει .
Παντα μιλαω για την δικια μου αποψη .
Ο κάθε ενας το βλεπει όπως θελει .
Παρομια συζητηση εχει γινει και σε άλλο forum , που εκει διαβασα
αποψης οι οποιες ητανε του τυπου να φτιαξω το 4χ4 να γιαλιζει να
φτιαξω το εσωτερικο του να είναι ποιο ομορφο ,και γενικος και αλλα
πραγματα τα οποια δεν εχουνε σχεση με το οχημα το οποιο κατεχουνε.

παντα αυτα που λεω ειναι η δικια μου γνωμη . δεν κατακρινω κανενα ,αλλα και δεν καθομαι να ακουσω κανεναν να μου λεει οτι θα κατσει να φτιαξει την εξωτερικοι εμφανιση ενος 4χ4 και πως θα το καλυτερεψει για τον δρομο .

αυτα ειχα να πω .
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Δημοσίευσηαπό bisba » 24 Φεβ 2004, 15:51

zaxariadis έγραψε:So …
Και εγώ έπαθα το ίδιο sock όταν είδα το RAV4 (1ης χρήσης οικογενειακό τουτού) έπειτα από γυάλισμα στο μπετζιναδικο να …μην γυαλίζει ακριβώς.

Πιστεύω ότι η λύση δεν είναι να φασκιώνεις το αμάξι σου κάθε που είναι να πατήσεις χώμα. Αν σε ενοχλούν τα … «παράσημα μάχης» για τον ένα ή τον άλλο λόγο όπως εμένα, (Είμαι φοιτητής και δεν πληρώνω εγώ τις τυχόν ζημιές, και ως εκ τούτου οφείλω να το προσέχω) θα πρέπει να αρκεστείς ίσως σε ποιο ήπιας μορφής off-roading.

Άλλωστε η ομορφιά είναι η φύση το αυτοκίνητο είναι το μέσω για να την απολαύσεις.

Δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου σε μια από αυτές τις πίστες off-road που πάει κανεις για να δοκιμάσει τις αντοχές της επένδυσης του.

Τις ομορφιές τις απολαμβάνεις (τη φύσης αλλά και της off-road οδήγησης) και σε ήπιες διαδρομές.

Αυτά.

Zaxariadis
:) :) :)


καταρχην αλλο πραγμα οι πιστες και αλλο οι βολτες με το 4χ4 . ασχετο αν οι βολτες μερικες φορες εχουνε λογι ποιο περιεργο χαρακτηρα .
και εγω φιλε μου φοιτητης ειμαι , αλλα αν προσεχης και ακους τους μεγαλητερους που ειναι μαζι σου οι ζημιες δεν θα ειναι τοσο χαλια .
ολα ειναι θεμα μυαλου .
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες