Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Γρατζουνιες και αλλα.

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό zaxariadis » 24 Φεβ 2004, 21:05

αν προσεχης και ακους τους μεγαλητερους που ειναι μαζι σου οι ζημιες δεν θα ειναι τοσο χαλια.ολα ειναι θεμα μυαλου .


Προφανώς και οι ζημιές είναι μέρος του προγράμματος είτε μας αρέσει είτε όχι. Οι συμβουλές είναι πάντα απαραίτητες αλλά από τους ποιο έμπειρους θα έλεγα εγώ. (η ηλικία δεν σημαίνει απόλυτα πείρα – ιδικά στην off-road οδήγηση). Άλλωστε στις εξορμήσεις η πείρα αποκτάται συλλογικά.

Η αναφορά στον τρόπο του off-roading αφορά στον τρόπο που χειρίζεσαι το όχημα. Πόσες φορές έχουμε όλοι μας «πεί» : «περνάει από εδώ το τουτού μου άραγε» χωρίς να υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να το κάνεις. –Όχι μόνο δεν είναι εμπόδιο στον δρόμο σου αλλά κάμεις και παράκαμψη για να πάς εκεί.

Σε όλους μας αρέσει αυτό –κακά τα ψέματα- αλλά είναι περιττό ρίσκο, και αν θες το αυτοκίνητο γυαλιστερό απλά … δεν το παίρνεις.

Απάντησα εμμέσως πιστεύω και στο σχόλιό σου σχετικά με τα εμπόδια στις διαδρομές.

Και βέβαια επαναλαμβάνω.
Η φύση είναι η ομορφιά ,το αυτοκίνητο είναι το μέσω για να την απολαύσεις.

Zaxariadis
:)
Άβαταρ μέλους
zaxariadis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 14:19
Τοποθεσία: Nafplio - Argolidas

Δημοσίευσηαπό samgr » 25 Φεβ 2004, 11:33

φιλοι μου εγω εχω αλλο προβλημα, με τσαντιζει εξωφρενικα τα γρατζουνισματα που σου κανουν οι ασυνηδειτοι οδηγοι ενω το εχεις παρκαρισμενο, ετσι λοιπον το sammi μου, ενω ηταν μονο δυο μηνων οι πισω γωνιες των προφυλακτηρων ειχαν γινει πολυχρωμοι,

Η οιποιαδηποτε γρατζουνια ομως γινεται στο βουνο, οχι μονο δεν με στεναχωρει, αλλα μπορω να πω οτι το απολαμβανω κιολας, προχτες στην Παρνηθα σε εναν γερο νερολακο, εσπασα τον πισω προφυλακτηρα, ουτε που με ενοιαξε.

που θελω να καταληξω... αλλο να σου δημιουργουν τις ζημιες ασυνειδητα καποιοι αλλοι οδηγοι και αλλο να τις δημιουργεις εσυ και μαλιστα κανοντας αυτο που πραγματικα γουσταρεις...

Εδω θα αναφερω μια κουβεντα ενος φιλου που μου ειπε λιγο πριν αγορασω το αυτοκινητο και με βοηθησε να επιλεψω για το πιο να παρω.

'' Οταν θελεις να ασχοληθεις με την εκτος δρομου οδηγηση, καλο αυτοκινιτο για να αγορασεις ειναι αυτο το αυτοκινητο που δεν προκειται να το λυπασαι !!! "
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό devil » 25 Φεβ 2004, 16:24

Ωραια ολα αυτα φιλοι μου αλλα το κυριαρχο θεμα ειναι τα 400 ευρω που μου ζητησαν,και το οτι επισκευαστηκε αψογα! με 70 ευρω απο αλλον και ισως πιο εμπειρο τεχνιτη.
devil
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 09:32
Τοποθεσία: Αλιμος,Αθηνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Φεβ 2004, 19:10

Ωραια ολα αυτα φιλοι μου αλλα το κυριαρχο θεμα ειναι τα 400 ευρω που μου ζητησαν,και το οτι επισκευαστηκε αψογα! με 70 ευρω απο αλλον και ισως πιο εμπειρο τεχνιτη.

Έτσι είναι η ελευθερη αγορά!!! Πρέπει να ψάξεις για να βρεις την καλυτερη αποδοση χρημάτων/ υπηρεσιών :D
Τελευταία επεξεργασία από xtrail και 12 Μαρ 2004, 23:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό RAVen » 12 Μαρ 2004, 20:33

Οταν, μετα απο μια εξορμηση μου στη γνωστη -φανταζομαι σε αρκετους- διαδρομη στο Καπανδριτι και στο Γραμματικο, αντικρυσα τις γρατζουνιες στο ολοκαινουριο μου RAV μοντ. 04 η αληθεια ειναι οτι με πειραξε. Οταν ομως στο detail cleaning καθαριστηριο (οχι σε βενζιναδικο) που το πηγα (εννοειται οτι απο γκρι το αμαξι ειχε γινει καφε απο τη λασπη, και ολοκληρα κομματια χωματος να πεφτουν απο πανω του- τα ξερετε αυτα πως εχουν) και μου ειπαν οτι το πλυσιμο (εξωτερικο, μηχανη, κοιλια) και η επιδιορθωση των γρατζουνιων θα μου κοστιζαν 70 ευρω, με προβληματισαν. Με τοσα λιγα? Κι ομως, οταν πηγα να το παρω την επομενη μερα, δεν πιστευα στα ματια μου. Ηταν λες και βγηκε μολις απ' το εργοστασιο! Ο τυπος εκανε πολυ καλη δουλεια. Απο τοτε ξερωντας οτι τις επιφανειακες γρατζουνιες τις εχω υπο ελεγχο (δεν μιλαω να εχει φυγει χρωμα) δεν αγχωνομαι πια. Μπορει μερικοι να μην συμφωνουνε, αλλα το να προσεχεις λιγο το μεσον που σου δινει τοση χαρα ειναι σημαντικο. Προσωπικα μου αρεσει να ''γυαλιζει'' οταν ειμαι στην ασφαλτο και να ''ζεχνει'' οταν ειμαι στη λασπη. Βιτσιο! Τωρα για ψιλογρατζουνιες που ισα ισα φαινονται... αστες, για να μη σε πιανει και το ματι!
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό s_christos » 15 Μαρ 2004, 12:28

Detail cleaning καθαριστήριο? Πού βρίσκονται αυτά τα καθαριστήρια?
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό RAVen » 15 Μαρ 2004, 14:21

s_christos έγραψε:Detail cleaning καθαριστήριο? Πού βρίσκονται αυτά τα καθαριστήρια?

Christo,
απ' οσο ξερω ενα τετοιο καθαριστηριο υπαρχει στο Χαλανδρι και ενα στο Γερακα. Εγω το παω σε αυτο του Γερακα γιατι μενω σ'αυτη την περιοχη. Συγκεκριμενα στην οδο Γερακα, διπλα στην Connoly με τα δερματα αυτοκινητων. Αυτο του Χαλανδριου ειναι στο στενο πισω απ'την οδο Β. Γεωργιου.
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό s_christos » 15 Μαρ 2004, 14:53

Thanks,
Καθότι μένω στα Βριλήσσια του Γέρακα με βολεύει κι εμένα. Θα τους επισκευτώ για περισσότερες λεπτομέρειες.
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό RAVen » 15 Μαρ 2004, 15:02

s_christos έγραψε:Thanks,
Καθότι μένω στα Βριλήσσια του Γέρακα με βολεύει κι εμένα. Θα τους επισκευτώ για περισσότερες λεπτομέρειες.

Γειτονας ε? Τι τουτου εχεις? Ειναι αυτο που βλεπω στο avatar σου?
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό s_christos » 15 Μαρ 2004, 15:15

Περίπου όπως το Avatar. Pinin 2.0 GDI 5θυρο.
Άβαταρ μέλους
s_christos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 10:40
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες