Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βοηθεια για τελικη Αποφαση! PLEASE HELP!!!!!

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Βοηθεια για τελικη Αποφαση! PLEASE HELP!!!!!

Δημοσίευσηαπό MacGyver » 09 Δεκ 2006, 00:29

Παίδες...
ηρθε η μεγαλη στιγμή.... ΔΕυτέρα πρωί κλείνω ό,τι ειναι να κλείσω...

Ερώτημα...

Ειμαι μεταξυ ΚΙΑ SPORTAGE 2,0 - nissan X-trail , Subaru Forester 2.0

Ti λετε για όλα αυτά? τι να προτιμήσω???? Τα οδηγησα ολα, ολα μου αρεσαν , αλλα δε ξερω ποιο ειναι καλυτερο.. ωραιο το forester αλλα με χαλασαν τα ταμπουρα πισω.

Είναι μεγαλη η διαφορα απο KIA σε FORESTER δε ξερω αν οντως την αξιζει...

Εχει ασχοληθεί κανεις με τα 3 αυτά μοντέλα? θα εκτιμούσα αφάνταστα μια βοηθεια!

Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
MacGyver
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2006, 19:32

Βοηθεια για τελικη Αποφαση! PLEASE HELP!!!!!

Δημοσίευσηαπό Tuc » 09 Δεκ 2006, 01:56

Θα πρότεινα Sportage. Το Subaru έχει μεγάλους προβόλους μπρος πίσω.
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό MacGyver » 09 Δεκ 2006, 10:58

συγνώμη αλλά τι ειναι οι προβόλοι???

2)απο κατανάλωση ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ διαφέρουν αρκετα?? γιατι την περισσότερη ζωή μου την περνάω στην ΠΟΛΗ... (αντε και κανα ταξιδακι μια φορα το 2μηνο)

ευχαριστω πολυ παιδες
Άβαταρ μέλους
MacGyver
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2006, 19:32

Δημοσίευσηαπό kozagio » 09 Δεκ 2006, 13:53

MacGyver έγραψε:συγνώμη αλλά τι ειναι οι προβόλοι???

2)απο κατανάλωση ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ διαφέρουν αρκετα?? γιατι την περισσότερη ζωή μου την περνάω στην ΠΟΛΗ... (αντε και κανα ταξιδακι μια φορα το 2μηνο)

ευχαριστω πολυ παιδες


το φορεσρερ μαλον καιει πολυ..... ισως θα επρεπε να σκεφτεις για αλλου ειδους αυτοκινητο για τη χρηση που το θελεις (πολη και 6 ταξιδια το χρονο). δεν ειναι αναγκη να κουβαλας 500 κιλα πιο βαρυ αυτοκινητο για τη χρηση που το θελεις. με τα λεφτα που διαθετεις μπορεις να παρεις πολυ καλο ΙΧ
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό MacGyver » 09 Δεκ 2006, 18:36

Αγαπητε kozagio. σε ευχαριστω για τη γνωμη σου.. οντως καπως ετσι ειναι... επειδη ομως εχω τρακαρει ασχημα κ φοβαμαι γενικα, ενα μεγαλο οχημα μου δινει μεγαλητερη αισθηση ασφαλειας απο ενα απλο... στο απλο εχω καταληξει.. μαζντα 3... ΦΟΒΕΡΟ το οδηγησα, τελειο καμια σχεση με την ΑΠΑΤΗ που λεγεται FOCUS, και το πληρωνεις χρυσο... το θεμα ειναι ομως απο τζηπ τι να παρω... τελικα μαλλον κατεληξα στο ΚΙΑ σπορτατζ.... λεω να το κλεισω αυριο.. ρε παιδια ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΦΤΕΡΑ του χ-τραιλ που πηγα κ ειδα ειναι πλαστικα??? ειναι δυνατον??? ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΤΕΡΑ???? 27000 ευρώ για πλαστικα φτερα??? το απεριψα γιατι σπαστικα με αυτο.. αρα κατεληξα σπορτατζ.. ενας μονος μοθυ ειμαι αντε κανα ταξιδι με τη γκομενα μια φορα το 2μηνο.. κατα τα αλλα παντα ολομοναχος κυκλοφορω απο αλιμο μεχρι χαλανδρι.. thats my life ... :-)

παιδες περιμενω καποια γνωμη... α και κατι αλλο. ξερετε τι παιζει με την απο 3 σε 5 εγγυηση που δινει με 750 ευρω η κια??? ειναι εντιμη (ισχυει φουλ Η ΑΠΑΤΗ??? )

ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
MacGyver
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2006, 19:32

Re: Βοηθεια για τελικη Αποφαση! PLEASE HELP!!!!!

Δημοσίευσηαπό Camelius » 09 Δεκ 2006, 19:25

MacGyver έγραψε:Παίδες...
ηρθε η μεγαλη στιγμή.... ΔΕυτέρα πρωί κλείνω ό,τι ειναι να κλείσω...

Ερώτημα...

Ειμαι μεταξυ ΚΙΑ SPORTAGE 2,0 - nissan X-trail , Subaru Forester 2.0

Ti λετε για όλα αυτά? τι να προτιμήσω???? Τα οδηγησα ολα, ολα μου αρεσαν , αλλα δε ξερω ποιο ειναι καλυτερο.. ωραιο το forester αλλα με χαλασαν τα ταμπουρα πισω.

Είναι μεγαλη η διαφορα απο KIA σε FORESTER δε ξερω αν οντως την αξιζει...

Εχει ασχοληθεί κανεις με τα 3 αυτά μοντέλα? θα εκτιμούσα αφάνταστα μια βοηθεια!

Ευχαριστω!


Οπως εχω ξαναγραψει, ημουν μεταξυ Xtrail,RAV4 και Forester.
Κατεληξα στο Forester, επαιξε ρολο και η χρηματοδοτοση και φυσικα το γεγονος οτι πισω απο το ονομα Subaru κρυβεται μια αξιοπιστια περαν καθε αμφισβητησης.

Η αποψη μου για το Subaru ; Δεν ειναι offroader (οχι πως τα αλλα δυο ειναι, απλα τα αλλα δυο εχουν καλυτερες γωνιες προσεγγισης)
Ομως εχει σαφως πιο "καθαρη τετρακινηση" με κεντρικο μπλοκε και πισω LSD εως 95%, εχει αργα ( τα οποια ειναι καπως γρηγορα αργα αλλα ειναι αργα)
Το Forester καιει και το εννοει. Μεσος ορος δικος μου στην Αθηνα γυρω στα 11.8λιτρα/100χιλ, αλλα οταν το πλακωνεις απογειωνεται, αλλωστε 158 αλογα και μονιμη τετρακουνα ειναι συνταγη για γκαζια.
Στριβει παρα πολυ καλα εως απιθανα, ειναι αθορυβο σιγουρα, εχει πολυ καλη αποκριση στο γκαζι, αλλα αν πηγαινεις συνεχεια κοντα στα 190-210 (κοντερισια) μαλλον θελεις να εισαι μετοχος σε εταιρεια βενζινης

Αυτο που αρεσει σε πολλους ειναι το hill holder που ειναι στανταρ στα χειροκινητα 2λιτρα

Αν το παρεις και σε εκδοση ZL με δερματα, θα λατρεψεις τα θερμαινομενα καθισματα.

Δεν εχω αποψη συμβιωσης με τα αλλα δυο αυτοκινητα, οποτε η επιλογη, δικια σου.
Βασιλης
Άβαταρ μέλους
Camelius
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 21 Μαρ 2004, 18:38
Τοποθεσία: Κηφισιά, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MacGyver » 09 Δεκ 2006, 21:01

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.. αρα αν καιει τοσο ΔΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ γιατι καταστραφηκα... με το σπορτατζ τι γινεται ξερει κανεις??? εχει μετρησει???
Άβαταρ μέλους
MacGyver
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2006, 19:32

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 10 Δεκ 2006, 17:50

Σαν αυτοκίνητο το Forester είναι πολύ καλύτερο. Έχει πραγματική τετρακίνηση και καταπληκτική συμπεριφορά στο δρόμο. Είναι με διαφορά το Νο1 και τα στατιστικά δείχνουν ότι δεν βγάζει βλάβες.

Το Kia έχει άθλιο κιβώτιο ταχυτήτων (στο 2L) το οποίο είναι εκνευριστικό στην οδήγηση. Κατα τ'άλλα είναι μια χαρά για τα λεφτά του.

Το X-Trail έχει καλύτερη τερακίνηση και ποιότητα απο το ΚΙΑ ενώ στο δρόμο είναι κάπου αναμεσα και τώρα πια το έχουν και σε μια προσφορά νομίζω στις 24500...

Άρα :

1. Forester
2. X-Trail
3. Sportage


Οσον αφορά την κατανάλωση, κανένα δεν είναι αυτοκίνητο πόλης. Ολα τους έχουν μπόλικα κυβικά και αεροδυναμική περίπτερου. Μην τα συγκρίνει λοιπόν με άλλα αυτοκίνητα αλλά μεταξύ τους.

Εαν οι χώροι δεν είναι θέμα, μπορέις να δείς και το Terios το οποίο είναι πιο οικονομικό.

Σύμφωνα με όσα λες, όλα τα αυτοκίνητα θα σε πάνε εκδρομές κτλ απλά το Subaru είναι παντού καλύτερο.


Αποψή μου...


Άγγελος.
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό Tuc » 10 Δεκ 2006, 17:53

¨Εχω ένα Tucson και έχω φίλους με RAV, SORENTO, CRV κ.λ.π.
ΟΛΑ καίνε πολύ. όλα είναι>2000 κυβικά και >150 άλογα => τα 11 λίτρα στην Εθνική και έως 18-20 στην πόλη είναι STANDARD.
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Δεκ 2006, 10:43

Οπως είπανε και οι προηγούμενοι:
το forester σίγουρα έχει καλύτερη οδική συμπεριφορά από τα άλλα δύο.
Η κατανάλωση τουλάχιστον στο δικό μου είναι στα 11 αν δεν πας πάνω από τα 120. Πάντως δεν ξεφευγει εντος πόλης από αυτό το νούμερο
Για τα φτερά ναι είναι πλαστικά, δεν το θεωρώ κακό. Σε πολλές περιπτώσεις ζουληχτηκαν χωρίς να κάνουν λακούβα αλλά ούτε και ξεφλούδισε το χρώμα. Αν ήταν λαμαρίνα η ζημια θα ήταν σίγουρη. Από την άλλη αν ζοριστούνε (δεν ξέρω με πόση δύναμη) παραπάνω σπάνε και τότε πας για αντικατάσταση :(
Και μην το σκέφτεσαι πως δίνεις 27000 και πέρνεις τέτοια ποιότητα, γιατί με τόσα παίρνεις επιβατικό πολύ πολύ καλύτερο, από όλες τις απόψεις. Αν αναζητάς ασφάλεια (που δεν στην παρέχει απαραίτητα το υπερυψωμένο), ταχύτητα (επίσης δεν στην παρέχει), καλά κρατήματα, καλή τετρακίνηση (μου φαίνεται πως δεν αναζητάς κάτι τέτοιο) πας σε πολύ ακριβότερα μοντέλα (ανω των 50000). Η κατανάλωση σε κανένα, για διάφορους λόγους, δεν θα είναι αυτή που αναζητάς (κάτω από τα 11)
Αν σε ενδιαφέρει η μεταπωλητική αξία το ΚΙΑ στην Ελλάδα χάνει πολύ, ενώ φίλος με Φορεστερ δυσκολευτηκε να το πουλήσει. Σε ατύχημα που είχε (τούμπαρε) ο ουρανός μόνο σε καινούριο υπήρχε, δεν έβρισκε καν μεταχειρισμένο, και έκανε ενα μήνα να έρθει. Για τα Νισσαν δεν σου λέω ούτε ότι αυτό θα κρατήσει σαν τιμή, αλλά από αγγελίες που παρακολουθώ μοιάζει να κρατάει σχετικά καλά.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 11 Δεκ 2006, 14:06

Τα πλαστικά φτερά δεν θεωρούνται φτηνια!!
Το φριλάντερ που έχω έχει πλαστικά φτερά τα οποία θεωρώ πολύ ελαστικότερα και καλύτερα απο τα μεταλλικά.
Δείχνει και την έμφαση που έδωσε η εταιρία στην προσπάθεια μείωσης του βάρους του αυτοκινήτου προς όφελος άλλων μερών περισσότερο ζωτικών.
Πάντως ο κινητήρας του sportage (2.0λτ) σαν χαρακτηριστηκά ροπής-απόδοσης-κατανάλωσης θεωρείται ξεπερασμένος σε σχέση με το σύγχρονο της subaru.
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 11 Δεκ 2006, 20:06

trelos ise!!!! ti pas na kanis !!! pare anthrope mu to MAVERICK mu to 3.000 2003 22.500 euros gia na me efharistis mia zoi!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

SOS

Δημοσίευσηαπό MacGyver » 11 Δεκ 2006, 20:49

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!! τι μου λετε τωρα????? ΕΔΩ στα φυλαδια και στο aytotriti λεει οτι το ΚΙΑ καιει 8,2 λιτρα μεση καταναλωση... για μεχρι 120 εννοουμε.. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ο,τι γραφει το φυλλαδιο????????????????/
Άβαταρ μέλους
MacGyver
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2006, 19:32

Δημοσίευσηαπό MacGyver » 11 Δεκ 2006, 21:20

freeandrew έγραψε:Τα πλαστικά φτερά δεν θεωρούνται φτηνια!!
Πάντως ο κινητήρας του sportage (2.0λτ) σαν χαρακτηριστηκά ροπής-απόδοσης-κατανάλωσης θεωρείται ξεπερασμένος σε σχέση με το σύγχρονο της subaru.


Σοβαρα μιλας??? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ο κινητηρας?? για το νεο σπορτατζ μιλαμε
Άβαταρ μέλους
MacGyver
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2006, 19:32

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 12 Δεκ 2006, 08:58

Τα φυλλάδια μπορούν να λένε ότι θέλουν. Τις καλύτερες πληροφορίες θα τις πάρεις απο τα παιδιά που έχουν tuscon/sportage.
Παντως οι ροπή του δίλιτρου της κια αποδίδεται πολύ ψηλά 4.500 στρ/λεπτό σε σχέση με του subaru που είναι στη 3.200 στρ/λεπτό, κάτι που σημαινει ότι για να αποδόση πρέπει να ανεβάσει αρκετές στροφές και να πιεστεί οπότε η κατανάλωση μάλλον θα είναι αυξημένη.
4.500στρ/λεπτο για μέγιστη ροπή δεν ταιριάζει σε ενα εκτός δρόμου όχημα. Περισσότερο μου θυμίζει civic προηγούμενης δεκαετίας.
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες