Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

SUV

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Re: forester

Δημοσίευσηαπό dista » 02 Φεβ 2004, 22:03

forester έγραψε:......Τώρα στο Ξυλόκαστρο θα ΄δούμε τι θα γίνει.... :?: Πάντως με τα Fulda, δεν πάω....
Όμως στο Ξυλόκαστρο θα πάω!!!! 8)
Θα δούμε, είμαι σε διαβουλεύσεις..... με διάφορες προοπτικές :?: :?: :?: :wink: :wink: :wink: :wink:


Ουυυυυυυπς Τί έγινε ρε Θοδωρή :?: Ψηνόμαστε ψηνόμαστε :P Βρήκαμε κανένα χορηγό :twisted: Θα το αγριέψουμε το ...Suvλάκι :D
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 02 Φεβ 2004, 23:26

Γεια σας,παιδια, να μπω και εγω στην ομαδα,με FORD MAVERICK με MT/S γιατι δεν αντεξα την μεταβαση απο SAMURAI και SPORTAGE σε SUV....μου ηρθε καπως αλλα θα δουμε....
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Re: list suv

Δημοσίευσηαπό juan » 02 Φεβ 2004, 23:37

juan έγραψε: Ανακεφαλαίωση ¨Λοιπόν έχουμε και λέμε σύνολο 13 :

1 SCENIC RX4: RX4

1 TOYOTA RAV4 : spz

2 DAIHATSU TERIOS: savourdaman , gmav

4 FORD MAVERICK : juan , ANDREAS2003 , KONSTANTINOS, MAVERICKios ,

1 GRAND VITARA : nikglock17

1 NISSAN X-TRAIL : xtrail

1 CHEROKEE : frank

1 SUBARU FORESTER : forester

1 PAJERO PININ : PININ

Για να δουμε τι άλλο θα δούμε :P :P :P


13o και τυχερό :P
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 02 Φεβ 2004, 23:57

JUAN,γεια χαρα,βλεπω παμε καλα με τα MAVERICK μαλλον θα σχηματισουμε...κυβερνηση.Τι θα λεγατε να καναμε ενα δημοψηφισμα για το ποιο SYV πιστευετε οτι τα καταφερνει καλυτερα εκτος δρομου? ανεξατητα απο αυτο που οδηγουμε βεβαια.
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό forester » 03 Φεβ 2004, 00:47

MAVERICKios έγραψε:JUAN,γεια χαρα,βλεπω παμε καλα με τα MAVERICK μαλλον θα σχηματισουμε...κυβερνηση.Τι θα λεγατε να καναμε ενα δημοψηφισμα για το ποιο SYV πιστευετε οτι τα καταφερνει καλυτερα εκτος δρομου? ανεξατητα απο αυτο που οδηγουμε βεβαια.


Ασ' τα, δε θα βγει άκρη και θα "τσακωθούμε"
Το καλύτερο εντός -εκτός δρόμου είναι το.... Forester :lol: :lol:
Αλωστε, γι αυτό το προτίμησα και το αγόρασα...., όπως κι εσύ το Maverick :!:
Όλα καλά είναι και μακάρι να υπήρχε ένα, με τα κάτωθι:
1.Εμφάνιση: RAV 4
2.Πλαίσιο-μετάδοση-αναρτήσεις: Forester X
3.Κινητήρα: για τους λάτρεις της ατμόσφαιρας CRV vvti, για του λάτρεις του turboκαι των επιδόσεων: Forester XT (μιλάμε για 2λιτρα)
4.Απόσταση από έδαφος - γωνίες ράμπας κλπ- εξοπλισμός : X-TRAIL (μέχρι και ψυγειάκια για ανψυκτικά έχει :D )- Maverick- Tribude.
5.Εσωτερικοί χώροι: X-TRAIL - Maverick- Tribude.

Τέλος πάντων, κάπως έτσι....
Το καθένα με τη χάρη του και καθένας ανάλογα με τους συμβιβασμούς που θέλει να κάνει και πού θέλει να πηγαίνει - χρησιμοποιεί το όχημα, επιλέγει.
Λόγω οδικών χαρακτηριστικών και ποιότητας 4κίνησης-ανάρτησης (κακά τα ψέματα, έχει την ανώτερη ποιότητα κύλησης και το λένε όλα τα τεστ), επέλεξα τον ΤΑΖ! (για τους νέους, το όνομα του FORESTER μου).
Να πω επίσης ότι είμαι κολλημένος με τη SUBARU! 8)
Ο αδερφός μου έχει Impreza GT (mod. 2000, 280++ PS).
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Re: forester

Δημοσίευσηαπό forester » 03 Φεβ 2004, 00:58

dista έγραψε:
forester έγραψε:......Τώρα στο Ξυλόκαστρο θα ΄δούμε τι θα γίνει.... :?: Πάντως με τα Fulda, δεν πάω....
Όμως στο Ξυλόκαστρο θα πάω!!!! 8)
Θα δούμε, είμαι σε διαβουλεύσεις..... με διάφορες προοπτικές :?: :?: :?: :wink: :wink: :wink: :wink:


Ουυυυυυυπς Τί έγινε ρε Θοδωρή :?: Ψηνόμαστε ψηνόμαστε :P Βρήκαμε κανένα χορηγό :twisted: Θα το αγριέψουμε το ...Suvλάκι :D


Όχι, δε βρήκα χορηγό :(
Βρήκα μια SUVλάρα ΝΑΑΑ (με το συμπάθειο) και θα το κάνω ΚΕΜΠΑΠ!!! :lol: :lol: :lol:
Το αγρίεμα το έχει Δημήτρη μου!
Έχει φάτσα - κάρτα και πίσω ...., τι άλλο? τον ΤΑΖ 8)
Οι διαβουλεύσεις είναι εντός των ...τοιχών!
Γυναίκα (μέχρι κι η κόρη από την κοιλιά έχει άποψη :shock: , αδερφός (άσε να βάλουμε κι εγκέφαλο να περάσουμε τα 300+ :oops: ), μάνα (που τρέχεις αγόρι μου στα βουνά, θα γίνεις πατέρας τώρα :razz: )
Τέτοια πράγματα δηλαδή.
Τη μεγάλη σούβλα για το κεμπάπ μετά το Ξυλόκαστρο, την έχω όμως :lol: :lol:
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Re: forester

Δημοσίευσηαπό forester » 03 Φεβ 2004, 23:27

juan έγραψε:
forester έγραψε:Juan πού είσαι;
Άλλος έχει δηλώσει συμμετοχή;


Δυστυχώς δε θα έρθω έχω πάθει ενα βαρύ διάστρεμα και θα έχω το πόδι μου στο γύψο για 15 μέρες :( :(

Σου εύχομαι καλύ τύχη και να φέρεται την πρωτιά μαζί με τον Νίκα


Περαστικά για το πόδι σου! Εύχομαι ταχεία ανάρρωση!
Ευχαριστώ για τις ευχές.
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό max » 04 Φεβ 2004, 17:04

forester έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:JUAN,γεια χαρα,βλεπω παμε καλα με τα MAVERICK μαλλον θα σχηματισουμε...κυβερνηση.Τι θα λεγατε να καναμε ενα δημοψηφισμα για το ποιο SYV πιστευετε οτι τα καταφερνει καλυτερα εκτος δρομου? ανεξατητα απο αυτο που οδηγουμε βεβαια.


Ασ' τα, δε θα βγει άκρη και θα "τσακωθούμε"
Το καλύτερο εντός -εκτός δρόμου είναι το.... Forester :lol: :lol:
Αλωστε, γι αυτό το προτίμησα και το αγόρασα...., όπως κι εσύ το Maverick :!:
Όλα καλά είναι και μακάρι να υπήρχε ένα, με τα κάτωθι:
1.Εμφάνιση: RAV 4
2.Πλαίσιο-μετάδοση-αναρτήσεις: Forester X
3.Κινητήρα: για τους λάτρεις της ατμόσφαιρας CRV vvti, για του λάτρεις του turboκαι των επιδόσεων: Forester XT (μιλάμε για 2λιτρα)
4.Απόσταση από έδαφος - γωνίες ράμπας κλπ- εξοπλισμός : X-TRAIL (μέχρι και ψυγειάκια για ανψυκτικά έχει :D )- Maverick- Tribude.
5.Εσωτερικοί χώροι: X-TRAIL - Maverick- Tribude.

Τέλος πάντων, κάπως έτσι....
Το καθένα με τη χάρη του και καθένας ανάλογα με τους συμβιβασμούς που θέλει να κάνει και πού θέλει να πηγαίνει - χρησιμοποιεί το όχημα, επιλέγει.
Λόγω οδικών χαρακτηριστικών και ποιότητας 4κίνησης-ανάρτησης (κακά τα ψέματα, έχει την ανώτερη ποιότητα κύλησης και το λένε όλα τα τεστ), επέλεξα τον ΤΑΖ! (για τους νέους, το όνομα του FORESTER μου).
Να πω επίσης ότι είμαι κολλημένος με τη SUBARU! 8)
Ο αδερφός μου έχει Impreza GT (mod. 2000, 280++ PS).


Δεν θέλω να σε απογοητεύσω το Σάββατο στα Καλάβρυτα στην φουρκέτα πριν την μεγάλη ευθεία του χιονοδρομικού γινόταν ο χαμός.
Volvo XC90 να σπινάρουν και τα τέσσερα και στο τέλος κόλλησε, τον τράβαγαν με ιμάντες. Το forester μπροστά μου τα βρήκε πολύ σκούρα αλλά στο τέλος τα κατάφερε σπινάροντας συνέχεια (Λάστιχα μαμίσια).
Η αλήθεια είναι ότι το περασμένο Σάββατο το χιόνι ήταν πολύ παράξενο στον δρόμο προς το χιονοδρομικό Καλαβρύτων.

Max
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό nikglock17 » 04 Φεβ 2004, 23:41

ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!!!!!!!!!!! :( :( :( ΕΓΩ ΠΑΡΕΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.ΑΛΛΑ ΕΧΕΤΕ ΑΓΡΙΑ ΠΟΡΤΑ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΩ 4Χ4.ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ,ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΡΕΛΟΥΣ ΜΕ DEFENDER Η' ΜΕ WRANGLER 20ΕΤΙΑΣ.ΑΥΤΟΙ ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΠΑΤΗΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΤΛΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ?ΨΑΧΝΩ ΠΡΟΣΓΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΖΙΠΙΝΚ Η' ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΧΑΛΑΜΕ ΤΗ ΡΑΤΣΑ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΩ.
nikglock17
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 11 Ιαν 2004, 17:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 05 Φεβ 2004, 00:02

nikglock17 έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!!!!!!!!!!! :( :( :( ΕΓΩ ΠΑΡΕΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.ΑΛΛΑ ΕΧΕΤΕ ΑΓΡΙΑ ΠΟΡΤΑ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΩ 4Χ4.ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ,ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΡΕΛΟΥΣ ΜΕ DEFENDER Η' ΜΕ WRANGLER 20ΕΤΙΑΣ.ΑΥΤΟΙ ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΠΑΤΗΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΤΛΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ?ΨΑΧΝΩ ΠΡΟΣΓΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΖΙΠΙΝΚ Η' ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΧΑΛΑΜΕ ΤΗ ΡΑΤΣΑ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΩ.


Δεν έχω παρακολουθήσει την κουβέντα, αλλά εδώ μέσα όλοι χωράνε :D Ανά καιρούς πηγαίνουμε διάφορες βόλτες με διάφορα επίπεδα δυσκολίας και ο καθένας κρίνει τι θέλει και ακολουθεί όπου θέλει και ανάλογα τις δυνατότητες που έχει , απ' όλες τις πλευρές.

Επίσης, η πλάκα πάει σύννεφο και μην παίρνεις της μετρητής ότι σου λενε :D

Καλώς ήλθες και θα περάσεις καλά :D :D
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό juan » 05 Φεβ 2004, 00:41

max έγραψε:Δεν θέλω να σε απογοητεύσω το Σάββατο στα Καλάβρυτα στην φουρκέτα πριν την μεγάλη ευθεία του χιονοδρομικού γινόταν ο χαμός.
Volvo XC90 να σπινάρουν και τα τέσσερα και στο τέλος κόλλησε, τον τράβαγαν με ιμάντες. Το forester μπροστά μου τα βρήκε πολύ σκούρα αλλά στο τέλος τα κατάφερε σπινάροντας συνέχεια (Λάστιχα μαμίσια).
Η αλήθεια είναι ότι το περασμένο Σάββατο το χιόνι ήταν πολύ παράξενο στον δρόμο προς το χιονοδρομικό Καλαβρύτων.

Max


Φίλε Μαχ εκτός από το παράξενο χιόνι παίζει σπουδαίο ρόλο και ο οδηγός 8) 8) 8)
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό max » 05 Φεβ 2004, 08:59

nikglock17 έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!!!!!!!!!!! :( :( :( ΕΓΩ ΠΑΡΕΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.ΑΛΛΑ ΕΧΕΤΕ ΑΓΡΙΑ ΠΟΡΤΑ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΩ 4Χ4.ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ,ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΡΕΛΟΥΣ ΜΕ DEFENDER Η' ΜΕ WRANGLER 20ΕΤΙΑΣ.ΑΥΤΟΙ ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΠΑΤΗΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΤΛΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ?ΨΑΧΝΩ ΠΡΟΣΓΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΖΙΠΙΝΚ Η' ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΧΑΛΑΜΕ ΤΗ ΡΑΤΣΑ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΩ.


Μην ανύσηχεις και εγώ για χαλαρές βόλτες είμαι, περιηγητικές κατά προτιμηση. Θα κανονίσουμε κάτι.

Max
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό spz » 05 Φεβ 2004, 09:06

max έγραψε:
forester έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:JUAN,γεια χαρα,βλεπω παμε καλα με τα MAVERICK μαλλον θα σχηματισουμε...κυβερνηση.Τι θα λεγατε να καναμε ενα δημοψηφισμα για το ποιο SYV πιστευετε οτι τα καταφερνει καλυτερα εκτος δρομου? ανεξατητα απο αυτο που οδηγουμε βεβαια.


Ασ' τα, δε θα βγει άκρη και θα "τσακωθούμε"
Το καλύτερο εντός -εκτός δρόμου είναι το.... Forester :lol: :lol:
Αλωστε, γι αυτό το προτίμησα και το αγόρασα...., όπως κι εσύ το Maverick :!:
Όλα καλά είναι και μακάρι να υπήρχε ένα, με τα κάτωθι:
1.Εμφάνιση: RAV 4
2.Πλαίσιο-μετάδοση-αναρτήσεις: Forester X
3.Κινητήρα: για τους λάτρεις της ατμόσφαιρας CRV vvti, για του λάτρεις του turboκαι των επιδόσεων: Forester XT (μιλάμε για 2λιτρα)
4.Απόσταση από έδαφος - γωνίες ράμπας κλπ- εξοπλισμός : X-TRAIL (μέχρι και ψυγειάκια για ανψυκτικά έχει :D )- Maverick- Tribude.
5.Εσωτερικοί χώροι: X-TRAIL - Maverick- Tribude.

Τέλος πάντων, κάπως έτσι....
Το καθένα με τη χάρη του και καθένας ανάλογα με τους συμβιβασμούς που θέλει να κάνει και πού θέλει να πηγαίνει - χρησιμοποιεί το όχημα, επιλέγει.
Λόγω οδικών χαρακτηριστικών και ποιότητας 4κίνησης-ανάρτησης (κακά τα ψέμαΟ αδερφός μου έχει Impreza GT (mod. 2000, 280++ PS).


Δεν θέλω να σε απογοητεύσω το Σάββατο στα Καλάβρυτα στην φουρκέτα πριν την μεγάλη ευθεία του χιονοδρομικού γινόταν ο χαμός.
Volvo XC90 να σπινάρουν και τα τέσσερα και στο τέλος κόλλησε, τον τράβαγαν με ιμάντες. Το forester μπροστά μου τα βρήκε πολύ σκούρα αλλά στο τέλος τα κατάφερε σπινάροντας συνέχεια (Λάστιχα μαμίσια).
Η αλήθεια είναι ότι το περασμένο Σάββατο το χιόνι ήταν πολύ παράξενο στον δρόμο προς το χιονοδρομικό Καλαβρύτων.

Max


Φίλε max το σάββατο ημουν και εγω στα καλάβρυτα.
Μου κάνει εντύπωση αυτο που λές εγω ανέβηκα χωρίς να κανένα απολύτως
πρόβλημα.Εχω το RAV το προηγούμενο μοντέλο.
Λες να ειναι θέμα αυτοκινήτου?
Κάνεις ski η snowboard?
Άβαταρ μέλους
spz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Αύγ 2003, 10:34
Τοποθεσία: Ν.ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό forester » 06 Φεβ 2004, 18:05

max έγραψε:
forester έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:JUAN,γεια χαρα,βλεπω παμε καλα με τα MAVERICK μαλλον θα σχηματισουμε...κυβερνηση.Τι θα λεγατε να καναμε ενα δημοψηφισμα για το ποιο SYV πιστευετε οτι τα καταφερνει καλυτερα εκτος δρομου? ανεξατητα απο αυτο που οδηγουμε βεβαια.


Ασ' τα, δε θα βγει άκρη και θα "τσακωθούμε"
Το καλύτερο εντός -εκτός δρόμου είναι το.... Forester :lol: :lol:
Αλωστε, γι αυτό το προτίμησα και το αγόρασα...., όπως κι εσύ το Maverick :!:
Όλα καλά είναι και μακάρι να υπήρχε ένα, με τα κάτωθι:
1.Εμφάνιση: RAV 4
2.Πλαίσιο-μετάδοση-αναρτήσεις: Forester X
3.Κινητήρα: για τους λάτρεις της ατμόσφαιρας CRV vvti, για του λάτρεις του turboκαι των επιδόσεων: Forester XT (μιλάμε για 2λιτρα)
4.Απόσταση από έδαφος - γωνίες ράμπας κλπ- εξοπλισμός : X-TRAIL (μέχρι και ψυγειάκια για ανψυκτικά έχει :D )- Maverick- Tribude.
5.Εσωτερικοί χώροι: X-TRAIL - Maverick- Tribude.

Τέλος πάντων, κάπως έτσι....
Το καθένα με τη χάρη του και καθένας ανάλογα με τους συμβιβασμούς που θέλει να κάνει και πού θέλει να πηγαίνει - χρησιμοποιεί το όχημα, επιλέγει.
Λόγω οδικών χαρακτηριστικών και ποιότητας 4κίνησης-ανάρτησης (κακά τα ψέματα, έχει την ανώτερη ποιότητα κύλησης και το λένε όλα τα τεστ), επέλεξα τον ΤΑΖ! (για τους νέους, το όνομα του FORESTER μου).
Να πω επίσης ότι είμαι κολλημένος με τη SUBARU! 8)
Ο αδερφός μου έχει Impreza GT (mod. 2000, 280++ PS).


Δεν θέλω να σε απογοητεύσω το Σάββατο στα Καλάβρυτα στην φουρκέτα πριν την μεγάλη ευθεία του χιονοδρομικού γινόταν ο χαμός.
Volvo XC90 να σπινάρουν και τα τέσσερα και στο τέλος κόλλησε, τον τράβαγαν με ιμάντες. Το forester μπροστά μου τα βρήκε πολύ σκούρα αλλά στο τέλος τα κατάφερε σπινάροντας συνέχεια (Λάστιχα μαμίσια).
Η αλήθεια είναι ότι το περασμένο Σάββατο το χιόνι ήταν πολύ παράξενο στον δρόμο προς το χιονοδρομικό Καλαβρύτων.

Max


Δε βλέπω το λόγο για να απογοητευτώ.
Με τελείως ασφάλτινα λάστιχα (τέτοια είναι της 1ης τοποθέτησης), και που ανέβηκε πάλι καλά.
Προσωπικά, με χωμάτινα για ράλλυ που φορούσα μέχρι πρόσφατα, δεν αντιμετώπισα πουθενά πρόβλημα με χιόνι πάγο κλπ. Εννοείται η προσοχή και ταχύτητα έως 10 χλμ στον πάγο. Όμως ανέβηκα παντού.
Τώρα με τα Mud που φοράω -στις ιδιαίτερες περιστάσεις- ασφαλώς και θα είμαι μια χαρά, όσο τουλάχιστον επιτρέπει το ύψος μου... Αν "στομώσει" από κάτω και ακουμπήσει η κοιλιά, τι σου φταίει το αυτοκίνητο?
Φταίει ο οδηγός που δεν εκτίμησε σωστά τα δεδομένα ή δεν έλεγξε την κατάσταση και..... όρμησε!
Τώρα ο πάγος (και η λάσπη κάποιες φορές), αν είναι βαρύ ή φορτωμένο το όχημα και η κλίση είναι μεγάλη, μόνο με αλυσίδες ή καρφιά στα λάστιχα αντιμετωπίζεται... Αλλιώς τιμωρούν!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό forester » 06 Φεβ 2004, 18:19

Ο φίλος spz με το RAV, ασφαλώς και δεν είχε πρόβλημα διοτι προφανώς κανένας δεν τον έκοψε.
Όταν σταματήσεις και υπάρχει πάγος (πολλές φορές είναι κάτω από το χιόνι και δε φαίνεται, επίσης γίνεται πάγος το λεπτό στρώμα χιονιού που αφήνουν τα εκχιονιστικά), αρχίζουν ... τα όργανα. Λέγε με σπινάρισμα κλπ.
Εκεί παίζουν ρόλο τα λάστιχα. Η έχεις τα κατάλληλα και ξεκινάς (ελαφρά δικίνητα με χειμερινά λάστιχα περνάνε αέρα πό τέτοιες καταστάσεις και ρεζιλεύουν τεράστιους 4κίνητους -ML 320, X5, Range Rover, ακόμα και Wrangler έχω δει να μην ξεκινάει- βέβαια με τετράπαχα ασφάλτινα και μουράτα λάστιχα....), ή σε τραβάνε λίγο και συνεχίζεις ή βάζεις αλυσίδες.
Μια καλή τακτική, είναι να αφήνεις 20-30 μέτρα από τον μπροστινό και να τα χώνεις την κατάλληλη στιγμή για να περάσεις. Αν αυτός σταματήσει, προσπαθείς να μείνεις σταματημένος στο καθαρό και να φύγεις χωρίς πρόβλημα, όταν αδειάσει ο δρόμος.
Αν μείνεις κι εσύ στον πάγο και έχεις περιθώριο πίσω, μπορείς να τσουλήσεις μέχρι το καθαρό (προς τα πίσω...).
Αν εγκλωβιστείς ανηφορικά και σε φουρκέτα στον πάγο, κλάφτα Χαράλαμπε...
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες