Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πάνε τα SUV στην άμμο??

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Πάνε τα SUV στην άμμο??

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 12 Ιούλ 2006, 17:00

Αναφέρομαι σε όλα αυτά τα σύγχρονα SUV που δεν έχουν κεντρικό διαφορικό, κατά βάση είναι προσθιοκίνητα και έχουν κάποιο σύστημα (ηλεκτρικό ή υδραυλικό ή δεν ξέρω τι άλλο) για να μεταφέρουν την κίνηση στον πίσω άξονα όταν αυτό απαιτηθεί.
Κατά κανόνα σε 4κίνητα αυτού του είδους (και για την χρήση για την οποία προορίζονται) δεν απαιτείται συχνά η μεταφορά της ροπής και στον πίσω άξονα και όταν αυτό γίνετε θα γίνει για μικρό χρονικό διάστημα. Σωστά?
Τί συμβαίνει όμως όταν κάποιος θελήσει να κινηθεί για πολύ ώρα σε άμμο (ή και σε άλλες παρόμοιες συνθήκες) οπου χρειάζεται συνεχής μεταφορά της ροπής και στους 2 άξονες? Μπορούν τα συστήματα αυτά να υποκαταστήσουν το κεντρικό διαφορικό και να κινηθούν επί μακρόν με κίνηση και στους 4 τροχούς χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα?
Μπορεί πχ κάποιος με τέτοιο όχημα να πάει να διασχίσει μία έρημο?
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Πάνε τα SUV στην άμμο??

Δημοσίευσηαπό teroulas » 13 Ιούλ 2006, 08:11

Μοναδική μου εμπειρία ένα HRV που το έβαλα σε παραλία με βότσαλο και μόλις μπήκε ο μπροστινός άξονας έκατσε, δεν πρόλαβε να σπινιάρει για να δώσει πίσω, και μετά δεν είχε δύναμη να βγει. Μάπα.

Όταν έκανα το ίδιο με το τεριος μπήκε και έκανε βολτούλες άνετα με πρώτη και γκάζι χωρίς να κλειδώσω κεντρικό. Οταν κλείδωσα, πεταγε και κωλαράκι :D
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Πάνε τα SUV στην άμμο??

Δημοσίευσηαπό firelord » 14 Ιούλ 2006, 13:33

η αμμος συνοπτικα και κατα την ταπεινη μου αποψη, θελει ροπη και οχι σπινιαρισμα

γι'αυτο τα περισσοτερα τετρακινητα μπαινουν με αργα, εκτος αν εχουν θηρια κινητηρες, για να τραβανε ησυχα απο χαμηλα και χωρις εξαρσεις

νομιζω, παλι κατα την ταπεινη μου αποψη, πως τα περισσοτερα Σουβ δεν προκειται να ανταποκριθουν πληρως σε μεγαλες αμμωδεις διαδρομες (και δεν εννοω απλες παραλιες)

συγκριτικα αναφερω πως φρηλαντερ βενζινη πηγαινε αγωνιωδως ικανοποιητικα, ενω αντιστοιχο ντηζελ πηγαινε σαφως καλυτερα, λογω αυξημενης ροπης.

βεβαια τα ορια εβαλαν τα στενα ελαστικα
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Re: Πάνε τα SUV στην άμμο??

Δημοσίευσηαπό meco » 14 Ιούλ 2006, 14:47

firelord έγραψε:η αμμος συνοπτικα και κατα την ταπεινη μου αποψη, θελει ροπη και οχι σπινιαρισμα

γι'αυτο τα περισσοτερα τετρακινητα μπαινουν με αργα, εκτος αν εχουν θηρια κινητηρες, για να τραβανε ησυχα απο χαμηλα και χωρις εξαρσεις

Έχω διαβάσει σε οδηγίες για κίνηση εκτός δρόμου ότι βάζεις 3η κοντή πράγμα που το είδα και με τα μάτια μου σε μία βόλτα με ένα 3θυρο Grand Vitara MK1.
Με αυτή τη λογική δεν είναι το ίδιο ένα SUV με πρώτη στο κιβώτιο??
Μιλάμε πάντα για SUV με κεντρικο διαφορικό, γιατι με τους συμπλέκτες έχω ακούσει πολλά για καμένους απο τη συνεχή εμπλοκή.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό SUVord » 14 Ιούλ 2006, 15:33

SUVλάκια με επιλογή τετρακίνησης και αυτόματο κιβώτιο δεν πρέπει να παρουσιάζουν ιδιαίτερη δυσκολία.Τουλάχιστον αυτό έχω επανειλημένα διαπιστώσει με το δικό μου σε στεγνή και πολύ βαθειά άμμο.
Οσο ν' αφορά τα αυτομάτου εμπλοκής είναι κάπως δύσκολο καθότι στην άμμο η βύθιση προηγείται του σπιναρίσματος, γι' αυτό και προτείνονται φαρδύτερα λάστιχα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 21 Ιούλ 2006, 14:30

Παιδιά τη συμβουλή σας.....
Θέλει φίλος με Tucson να πάμε να διασχίσουμε μεγάλη παραλία (20-25χλμ συνεχόμενης άμμου). Να τον αφήσω ή θα ψήσει το συνεκτικό συμπλέκτη? Σε κάποιο 4x4 trophy του περιοδικού Drive που είχε πολύ ώρα οδήγηση στα χιόνια ένα Xtrail έμεινε χωρίς 4κίνηση. Βέβαια μπορεί να ήταν τυχαίο γιατί άλλα αμάξια με παρόμοια συστήματα δεν είχαν πρόβλημα. Εγώ πάντως τον συμβουλεύω να μην το βάλει. Εσείς τι λέτε?
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό typod » 21 Ιούλ 2006, 15:49

Pajerinho έγραψε:Παιδιά τη συμβουλή σας.....
Θέλει φίλος με Tucson να πάμε να διασχίσουμε μεγάλη παραλία (20-25χλμ συνεχόμενης άμμου). Να τον αφήσω ή θα ψήσει το συνεκτικό συμπλέκτη? Σε κάποιο 4x4 trophy του περιοδικού Drive που είχε πολύ ώρα οδήγηση στα χιόνια ένα Xtrail έμεινε χωρίς 4κίνηση. Βέβαια μπορεί να ήταν τυχαίο γιατί άλλα αμάξια με παρόμοια συστήματα δεν είχαν πρόβλημα. Εγώ πάντως τον συμβουλεύω να μην το βάλει. Εσείς τι λέτε?
20-25 χιλιόμετρα?????όχι ο συνεκτικός ολόκληρο θα ψηθεί.Σε τέτοιες μεγάλες αποστάσεις άμμου ένα μεγάλο πρόβλημα που μπορεί να συμβεί (το έπαθα στην ψάθα) είναι να σου κόψει η άμμος τις βαλβίδες απο τα λάστιχα.Μην σου φένεται περίεργο δύο αυτοκίνητα είμασταν μείναμε και οι δύο.Η λύση είναι μεταλικές βαλβίδες με καπάκι.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 22 Ιούλ 2006, 08:19

25 χιλιόμετρα παραλία ???? :shock: :shock:
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ???? :roll: :roll:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 22 Ιούλ 2006, 12:25

mprizolas έγραψε:25 χιλιόμετρα παραλία ???? :shock: :shock:
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ???? :roll: :roll:

Η Καλόγρια στο νομό Αχαίας, στο δάσος της Στροφιλιάς. Βασικά δεν ξέρω πόσο είναι το μήκος της (ίσως τα 25χλμ να είναι λίγο υπερβολή) αλλά είναι πραγματικά πολύ μεγάλη και η όλη περιοχή πάρα μα πάρα πολύ όμορφη!! Όποιος δεν έχει έρθει να έρθει οπωσδήποτε. Αξίζει!!
http://www.larissos.gr/1/?data=&preview ... guage_id=1
Όποιος το αποφασίσει ας ειδοποιήσει, μπορούμε να βρεθούμε και να πάμε μαζί.
Όσον αφορά το εγχείρημα διάσχισης μάλλον εγκαταλείπεται για φέτος καθώς γενικά δεν είμαστε κατάλληλα εξοπλισμένοι. Δεν πειράζει, ίσως του χρόνου να είναι άλλα τα δεδομένα.
Ωστόσο το ερώτημα περί ικανότητας των SUV ν' ανταπεξέλθουν σε τέτοιες καταστάσεις παραμένει.... :wink:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 22 Ιούλ 2006, 12:50

Η Καλογριά είναι όντως πανέμορφη και όποιος δεν έχει πάει χάνει .!!!
Τα SUV του που έχουν τετρακίνηση του τύπου σπινιάρω μπρός δίνω πίσω ΞΕΧΑΣΕ τα για εκεί . ( Ανάλογα και τη διαδρομή φυσικά ) .
Τα μόνιμα τετρακίνητα πάνε .
Τώρα αυτά που έχουν συνεκτικό συμπλέκτη και κλειδώνουν δίνοντας έτσι μόνιμα κίνηση σε όλους τους τροχούς θα πάνε αλλά θα μαμήσουν τον συνεκτικό . :roll:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό sef » 24 Ιούλ 2006, 09:58

[quote="mprizolas"]25 χιλιόμετρα παραλία ???? :shock: :shock:
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ???? :roll: :roll:

Υπαρχει και μεγαλυτερη απο 25 χλμ, παθανον να φτανει και τα 40-50χλμ
στην ευρητερη περιοχη Ζαχαρο Ηλιας και προς Κυπαρισια και προς Πυργο.
Προσοχη θελει το σημειο εξοδου που πρεπει να το ξερουμε απο πριν γιατι σε τυχαιο σημειο της αμμου που ειναι ανηφορικα προς τα επανω χλωμο :oops: Αλλιως σε καμια κοιτη ποταμου :wink:
Αλλο μελανο σημειο ειναι τα λιγα σημεια προσεγκισης της ακτης.
Δηλαδη εαν κολλησες και ακουμπησε κατω η "κοιλιτσα" μονο τρακτερ
ή Unimog.
Η ζώνη σώζει ζωές !!!
Άβαταρ μέλους
sef
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 18:26

Δημοσίευσηαπό kavadias » 25 Ιούλ 2006, 20:47

Παιδιά η Καλογριά (όπως και η ζαχάρω που πρακτικά είναι ίδιες παραλίες) είναι πολύ ζόρικες. Γενικώς απ' την Καλογριά και κάτω όλη η ακτή είναι στο ίδιο μοτίβο μέχρι τον πύργο. Και η άμμος είναι χειρότερη και απ' το Χορευτό :shock:

Πολύ λεπτή, πολύ βαθιά, πολύ ασταθής και ανά σημεία οργωμένη. Το μόνο θετικό υπάρχουν μικροί αμμόλοφοι με βλάστηση στην κορυφή και αρκετά πιο σκληρή άμμο. Αλλά επειδή είναι σε γωνία προσοχή μην τους κάνετε ράμπα. :shock: :D
-Έλα Καβαδία, πότε σκοπεύεις να τερματίσεις;;
.
.
.
-ΠΟΤΕ;;;;;

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

παιδί τραύμα
Άβαταρ μέλους
kavadias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 05 Φεβ 2006, 22:38
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xalk » 26 Ιούλ 2006, 01:24

kavadias έγραψε:...Το μόνο θετικό υπάρχουν μικροί αμμόλοφοι με βλάστηση στην κορυφή ...

κατι σε οικολογική καταστροφή μου φέρνει... :roll:
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Δημοσίευσηαπό meco » 26 Ιούλ 2006, 09:08

Pajerinho έγραψε:Παιδιά τη συμβουλή σας.....
Θέλει φίλος με Tucson να πάμε να διασχίσουμε μεγάλη παραλία (20-25χλμ συνεχόμενης άμμου). Να τον αφήσω ή θα ψήσει το συνεκτικό συμπλέκτη? Σε κάποιο 4x4 trophy του περιοδικού Drive που είχε πολύ ώρα οδήγηση στα χιόνια ένα Xtrail έμεινε χωρίς 4κίνηση. Βέβαια μπορεί να ήταν τυχαίο γιατί άλλα αμάξια με παρόμοια συστήματα δεν είχαν πρόβλημα. Εγώ πάντως τον συμβουλεύω να μην το βάλει. Εσείς τι λέτε?

Δεν είναι και τόσο τυχαίο. Γνωρίζω και εγώ για ένα X-trail με καμμένο συμπλέκτη μετά από συνεχή εμπλοκή...
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό mountainboy » 01 Αύγ 2006, 12:59

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΩΡΑΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΣΑΣ. Η ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 4Χ4 ΑΠΑΙΤΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ , ΑΡΚΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. ΟΙ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΩΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΙ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ ΤΗΣ ΧΕΛΩΝΑΣ ΚΑΡΕΤΑ ΚΑΡΕΤΑ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΗΣ ΘΑΜΕΝΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΒΑΘΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΜΟΥΔΙΕΣ ΑΛΛΟΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΛΛΟΥ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΥΓΑ ΕΚΟΛΑΠΤΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΧΕΛΩΝΑΚΙΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ . ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ. ΑΝ ΤΩΡΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΑΚΡΙΝΗ ΩΣ ΛΑΟ ΣΕ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΤΖΙΠΟΕΙΔΕΣ ΤΟΥ (Η SUV) ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΩΡΓΩΝΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΤΟΤΕ Η ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΗ ΤΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΟΙ ΡΟΔΕΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΔΙΑΛΥΟΥΝ ΤΑ ΑΥΓΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΗΣ ΧΕΛΩΝΑΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΡΙΖΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΚΑΙ ΒΑΘΥΤΕΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΜΜΟ (ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΨΙΛΕΣ ΡΙΖΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΞΕΠΑΤΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΡΟΔΕΣ ΜΑΣ).ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΖΩΗΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΚΟΥΣ ΤΗΣ ΑΜΜΟΥ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΑΛΙΩΝ. ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΟΛΤΕΣ Η ΝΑ ΔΙΑΣΧΙΖΟΥΜΕ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ ΣΠΙΝΙΑΡΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΑΠΕΙΛΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΧΕΛΩΝΑ ΑΛΛΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΑΣ (ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ).
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ ΤΟΥ GV ΜΟΥ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΔΗ ΤΖΙΠΟΕΙΔΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΘΑΦΤΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΞΕΚΟΛΗΣΟΥΝ. Η ΖΗΜΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΗ ΜΙΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΗ ΡΙΖΩΝ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΚΕΔΡΟΥ ΠΟΥ ΕΥΔΟΚΙΜΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ. ΕΝΑ ΚΕΔΡΟ ΥΨΟΥΣ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΕΤΡΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΛΙΚΙΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΧΡΟΝΩΝ.
ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΩΣ ΘΑ ΦΕΡΘΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΑΚΤΕΣ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ ΜΑΣ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ) ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ: ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΩΝ ΤΖΙΠΟΕΙΔΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΥΨΗΛΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΥΣΧΗΜΕΝΑ ΠΛΑΙΝΑ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΦΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΕΡΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΖΗΜΙΑ
ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΦΟΥΣΚΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΤΑ ΤΟ ΗΜΙΣΗ ΠΧ 14 ΛΙΜΠΡΕΣ ΤΟΤΕ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΤΑΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΝ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΕΡΑ ΕΙΧΑΜΕ Π.Χ. 2 ΚΙΛΑ ΒΑΡΟΣ ΑΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ ΠΟΝΤΟ ΕΠΑΦΗΣ ΜΕ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΑΕΡΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ 1ΚΙΛΟ. ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΒΑΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΜΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΣΚΑΒΕΙ ΑΛΛΑ ΠΛΕΕΙ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ ΕΓΩ ΤΟΥ ΒΑΖΩ 12-14 ΛΙΜΠΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΛΑΩ ΠΟΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΚΡΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΝΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΠΙΝΙΑΡΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ.
ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ (ΤΖΙΠΟΒΙΟΥΣ) ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΚΥΠΑΡΙΣΙΑΣ ΚΑΛΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙΑΦΑΣ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΡΤΥ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΗΣΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΝΑ ΣΥΡΕΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΧΕΛΩΝΩΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΤΑ ΠΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΟΓΙΑΛΙΣΜΕΝΑ (ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ )<<ΤΖΙΠΑΚΙΑ>> ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΑΡΕΘΟΥΜΕ, ΝΑ ΚΟΒΟΥΜΕ ΚΕΔΡΑ ΧΙΛΙΕΤΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΨΟΥΜΕ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΨΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΪΔΑΚΙΑ ΜΑΣ.
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΦΕΤΟΣ ΣΤΙΣ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΑΚΤΕΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΠΟΛΑΥΣΗ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ.......!!
Άβαταρ μέλους
mountainboy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 22 Μαρ 2006, 22:56

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες