Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

κολλημα στη λάσπη

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

κολλημα στη λάσπη

Δημοσίευσηαπό 4litrakaidenftanoun » 04 Μάιος 2006, 17:06

Προχθές με τη βροχούλα είπα να πάω μια βολτίτσα στην Πάρνηθα.Προσπαθώντας σε κάποια φάση να περάσω ένα λασπωμένο βάλτο,με χαμηλή ταχύτητα,κόλλησα.Ευτυχώς που λίγο παραπέρα κάνανε πικ-νικ κάτι Αλβανοί (νάναι καλά οι άνθρωποι) οι οποίοι χώθηκαν μέχρι τα γόνατα στη λάσπη για να με σπρώξουν να ξεκολλήσω.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξης: Εχω cherokee 4.0 HO auto του 97.Ξεκίνησα την διαδρομή με part-time μέχρι που κόλλησα.Την ώρα που ήμουν κολλημένος προσπάθησα να βάλω low αλλά νομίζω ότι δεν μπήκε (βλέπετε η φωτεινή ένδειξη για part time kai low είναι η ίδια)Γιατί δεν μπήκε το low oeo?Μηπως για να μπει πρέπει να έχουν την ίδια πρόσφυση και οι 4 τροχοί?Στην περιπτωσή μου (ολομόναχος) τι άλλο μπορούσα να κάνω (εκτός από το να φωνάζω Αλβανούς) για να ξεκολλήσω?
Άβαταρ μέλους
4litrakaidenftanoun
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006, 17:32

κολλημα στη λάσπη

Δημοσίευσηαπό jps » 04 Μάιος 2006, 17:52

Δεν φτάνουν τα 4 λίτρα !!!!
Να πάρεις 8 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

κολλημα στη λάσπη

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 04 Μάιος 2006, 18:06

Το θέμα είναι να κάνεις ότι είναι να κάνεις πριν κολλήσεις. Αν κολλήσεις και μετά άστα. Έτσι τουλάχιστον νομίζω... Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία.
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

κολλημα στη λάσπη

Δημοσίευσηαπό markd » 04 Μάιος 2006, 19:46

Τί λάστιχα φοράς?
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

κολλημα στη λάσπη

Δημοσίευσηαπό talksow » 04 Μάιος 2006, 20:08

Μαλλον η ταχύτητα εισόδου ήταν λάθος.
Άβαταρ μέλους
talksow
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005, 00:21
Τοποθεσία: Αγ Στέφανος

Re: κολλημα στη λάσπη

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 05 Μάιος 2006, 11:07

4litrakaidenftanoun έγραψε:Την ώρα που ήμουν κολλημένος προσπάθησα να βάλω low αλλά νομίζω ότι δεν μπήκε (βλέπετε η φωτεινή ένδειξη για part time kai low είναι η ίδια)Γιατί δεν μπήκε το low oeo?


Πως κατάλαβες ότι δεν μπήκε ?
Πάντως άν κάτσει το αυτοκίνητο με την κοιλιά , δεν πάει να να έχεις 4Χ4 και 14Χ14 και Low , τα πράγματα δυσκολεύουν ΠΑΡΑ πολύ ! (προσωπική εμπειρία).
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Re: κολλημα στη λάσπη

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 05 Μάιος 2006, 11:45

4litrakaidenftanoun έγραψε:Προχθές με τη βροχούλα είπα να πάω μια βολτίτσα στην Πάρνηθα.Προσπαθώντας σε κάποια φάση να περάσω ένα λασπωμένο βάλτο,με χαμηλή ταχύτητα,κόλλησα.Ευτυχώς που λίγο παραπέρα κάνανε πικ-νικ κάτι Αλβανοί (νάναι καλά οι άνθρωποι) οι οποίοι χώθηκαν μέχρι τα γόνατα στη λάσπη για να με σπρώξουν να ξεκολλήσω.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξης: Εχω cherokee 4.0 HO auto του 97.Ξεκίνησα την διαδρομή με part-time μέχρι που κόλλησα.Την ώρα που ήμουν κολλημένος προσπάθησα να βάλω low αλλά νομίζω ότι δεν μπήκε (βλέπετε η φωτεινή ένδειξη για part time kai low είναι η ίδια)Γιατί δεν μπήκε το low oeo?Μηπως για να μπει πρέπει να έχουν την ίδια πρόσφυση και οι 4 τροχοί?Στην περιπτωσή μου (ολομόναχος) τι άλλο μπορούσα να κάνω (εκτός από το να φωνάζω Αλβανούς) για να ξεκολλήσω?

Βασικά πρέπει να έχεις υπόψη σου τα εξής:
1. Ποτέ δεν πας μόνος σου off-road, ειδικά αν σκοπεύεις να δοκιμάσεις δύσκολα ή άγνωστα περάσματα.
2. Πάντα επιλέγεις part-time ή/και low πριν από κάθε δύσκολο ή άγνωστο πέρασμα, συνήθως όταν κολλήσεις είναι πλέον αργά γι' αυτό. Αν βρει για τα καλά η κοιλιά του αυτοκινήτου κάτω (λάσπη, πάγος χιόνι, άμμος) τότε είναι σίγουρο ότι θα κολλήσεις.
3. Φρόντισε να έχεις μαζί σου τουλάχιστον ένα ιμάντα με 2 ναυτικά κλειδιά και ένα φτυάρι όταν σχεδιάζεις off-road εξορμήσεις. Καλό θα είναι να έχεις και το κινητό φορτισμένο (ή φορτιστή αυτοκινήτου ακόμα καλύτερα) για να μπορέσεις να ειδοποιήσεις κάποιον (μπορεί να χρειαστεί να περπατήσεις μέχρι να βρεις σημείο που να πιάνει το κινητό).
Γενικότερα, η συνεχής τριβή, οι βόλτες με άλλους πιο έμπειρους και η συχνή ενασχόληση είναι η καλύτερη λύση, καλές βόλτες...
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό marios_new » 05 Μάιος 2006, 14:11

4λιτρο έχεις...... δεν βάζεις και έναν εργάτη για να μπορείς να πηγαίνεις και μόνος :wink:
Άβαταρ μέλους
marios_new
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 23 Δεκ 2005, 10:35
Τοποθεσία: ptolemaida

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 11 Μάιος 2006, 01:35

εργατη και εαν εισαι μονος και δεν ξερεις για το μερος που θα πας εαν εχει σταθερα σημεια ( δεντρα - βραχους ) καλο ειναι να εχεις και μια αγκυρα μαζι ..... ειδαλλως πια ενα πτυσομενο φτυαρακι και πεφτεις με τα γονατα και ερχιζεις να σκαβεις ... ( το πτυσομενο φτυαρακι ειναι στανταρ σε ολες τις περιπτωσεις ) :) Αυτα για το μελλον

Για την ερωτηση σου τωρα τι αλλο μπορουσες να κανεις ....
α: πατακια κατω απο τις ροδες
β: οτι αλλο μπορουσες να βρεις ( κλαδια, ξυλα,πετρες ) κατω απο τις ροδες μπας και της βοηθουσαν να πιασουν προσφυση
γ:τηλεφωνο σε φιλο με αλλο τετρακινητο και ιμαντα να σε ξεκολλησει
δ:σκαψιμο με τα χερια οτι μπορουσες να βγαλεις μπρος και πισω απο τις ροδες ( εσχατη περιπτωση και σιγουρο λασπολουτρο-χαλια καθισματα σαλονι )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες