Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Michelin Synchrone 4X4

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Michelin Synchrone 4X4

Δημοσίευσηαπό Freelander » 25 Φεβ 2006, 01:23

Xαιρετώ όλους τους φίλους.

Τα προηγούμενα μου λάστιχα ήταν τα michelin XPC. Τα είχε στο αυτοκίνητο ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και ήταν αρκετά ταλαιπωρημένα, οπτικά έμοιαζαν "ξερά" έκαναν πολύ θόρυβο σε σημείο που ένα μεγάλο ταξίδι ήταν ανυπόφορο, και το κράτημα τους ήταν χάλια.
Τα άλλαξα πέρσι με τα Synchrone. Ο θόρυβος εξαφανίστηκε απο την πρώτη στιγμή και το κράτημα ήταν καλό ειδικά σε νερό και χιόνι.
Όμως μετά απο 25.000 χλμ έχω την αίσθηση οτι άρχισαν και αυτά να κάνουν θόρυβο... εκτός και αν είναι η ιδέα μου (?)
Μιας και πρόκειται για ευρύτατα διαδεδομένα λάστιχα κυρίως στο χώρο των suv άρα θεωρώ οτι πολλοί θα τα έχετε στα αυτοκίνητα σας, πως τα βρίσκετε σε επίπεδα θορύβου συγκριτικά με άλλα της αγοράς;

Συζητώντας με κάποιον αντιπρόσωπο τις προάλλες μου είπε πως η Michelin σταμάτησε την παραγωγή των synchrone κάτι που μου έκανε εντύπωση μιας και απ'όσο ξέρω δεν είναι ιδιαίτερα πολύ καιρό στην αγορά.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 26 Φεβ 2006, 00:16

Κάτι μου θυμίζει αυτή η ιστορία. Προσφάτως είχα πάει να αλλάξω και τα δικά μου λάστιχα (έχω ένα Tucson) και έβαλα τα Bridgestone Dueler 694. Σε μία συζήτηση λοιπόν που είχα με τον λαστιχά, άκουσα ακριβώς το ίδιο σχόλιο. Ότι σταμάτησε η Michelin να βγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο, γιατί αγόρασε κάποια άλλη εταιρεία (νομίζω και με ΚΑΘΕ επιφύλαξη - μου διαφεύγει το όνομα τώρα, πάντως την βάζουν πολλά άτομα και ειδικά από εδώ μέσα στα αυτοκινητά τους -) για να "μπει" - κατά τα λεγόμενα του - πιο δυνατά στο χώρο των Α/Τ ελαστικών.
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Δημοσίευσηαπό nec-r » 26 Φεβ 2006, 08:40

MauroPaltoudias έγραψε: Ότι σταμάτησε η Michelin να βγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο, γιατί αγόρασε κάποια άλλη εταιρεία (νομίζω και με ΚΑΘΕ επιφύλαξη - μου διαφεύγει το όνομα τώρα, πάντως την βάζουν πολλά άτομα και ειδικά από εδώ μέσα στα αυτοκινητά τους -)


Tην ΒF Goodrich.
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 26 Φεβ 2006, 15:29

Ακριβώς, ήμουν μεταξύ BF και κάποιας άλλης. Πάντως, όντας λαστιχάς ο τύπος και με ένα jimny το οποίο φορούσε BF, μου είπε ότι δεν είχε μείνει ευχαριστημένος από αυτά. Λόγω του μεγάλου τακουνιού εκτός του ότι ήταν αρκετά θορυβώδη (σε σχέση με τα Dueler και τα Geolandar), σε 2-3 φάσεις κυνδύνευσε κιόλας να βγει εκτός δρόμου (πατινάρισε άσχημα το suzuki). Ίσως τελικά για αυτό να αγοράστηκε, προκειμένου να μοιραστούν τεχνογνωσία αμφότερες και να μπουν πιο δυναμικά στο χώρο με κάτι νεώτερο.

* Πάντα κατά τα λεγόμενα του, δεν έχω ούτε προσωπική εμπειρία ούτε τίποτα προσωπικό με την εταιρεία ! *
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Δημοσίευσηαπό BOULAR » 17 Σεπ 2006, 10:55

καλα αλλα μεχρει τα 35000 μετα αρχεισουν να γλυστρανε
Άβαταρ μέλους
BOULAR
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Σεπ 2006, 11:35

Δημοσίευσηαπό disco » 18 Σεπ 2006, 08:27

Michelin Synchrone 4X4 έχει το δικό μου, με αυτά το πήρα και αυτά φοράει ακόμα. στην άσφαλτο είναι καλά (δεν ακούω φασαρία) αλλα έχουν μονο 15,000klm τα 10.000+ έχουν γίνει στο χώμα. στον πάγο είναι καλά!!!, στην λάσπη απλά κανεις τσουλήθρα, στην κυλιόμενη πετρα τσουλήθρα.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό fokion » 18 Σεπ 2006, 12:40

BOULAR έγραψε:καλα αλλα μεχρει τα 35000 μετα αρχεισουν να γλυστρανε


Συμφωνω
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες