Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Bridgestone Dueler 694

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό discomaniac » 06 Φεβ 2006, 01:04

Τα Bridgestone Dueler A/T 694 θεωρούνται τα κορυφαία στην κατηγορία τους
για όλες τις συνθήκες οδήγησης,με μόνο μειονέκτημα ότι πέφτει η απόδοσή
τους σχετικά γρήγορα(αν και οι απόψεις επ΄αυτού διείστανται).
Τώρα,εάν ένα ελαστικό βγήκε ελαττωματικό,δεν μπορούμε να τα γενικεύουμε
όλα,εάν μάλιστα δεν γνωρίζουμε και τι...ακριβώς έχει συμβεί!!
Πάντως,υπάρχει κάποιος στο forum που να έχει χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα λάστιχα και να μην είναι ευχαριστημένος ή να έχει να προτείνει
κάποιο ελαστικό πολύ καλύτερο στην κατηγορία Α/Τ;
Άβαταρ μέλους
discomaniac
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 20:33
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 06 Φεβ 2006, 21:43

xakou έγραψε:
perroloco έγραψε:Email το grand canyon στη bridgestone.


τί είναι αυτό;

Εγώ πάντως σήμερα θα επικοινωνίσω με autotrith, 4τροχοι, drive κτλ και θα δώσω δημοσιότητα στο θέμα....

Πριν από 5 λεπτά με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός διευθυντής (κος Δημάκης) της παραπάνω εταιρίας και μου είπε για μερική αντικατάσταση του ελαστικού (μόνο 1) σύμφωνα με το ποσοστό φθοράς του :shock:

Και όταν του ρώτησα πως θα είμαι σίγουρος ότι και τα άλλα τρία ελαστικά δεν θα έχουν πρόβλημα μου είπε πως θα κάνουν έλεγχο, τί έλεγχο; ΟΠΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock:

Θεωρώ ότι μια μεγάλη εταιρία όπως η Bridgestone (άσχετα από ποιον αντιπροσωπεύευται στην Ελλάδα) θα έπρεπε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να κάνει αντικατάσταση 4 ελαστικών και όχι να με τηλεφωνεί ο κάθε κύριος Χ και να μου λέει για οπτικό έλεγχο!!!!!!

Για καλο και για κακο βαλε και αυτο
http://www.offroadnavigation.de/Backup/ ... rtire.html
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό gmav » 06 Φεβ 2006, 22:09

Σάκη..... γιατί τόση ησυχία?????
δε θα μας πεις για τις πληροφορίες και διευκρινήσεις που σου δόσαν απο Αθήνα?
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 07 Φεβ 2006, 00:05

Ναι ρε σι xakou μας εχει φαει η αγωνια ολους εμας που φοραμε το ιδιο λαστιχο και βαζουμε και τα παιδια μας μεσα .....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 07 Φεβ 2006, 07:31

aenaon02 έγραψε:Ναι ρε σι xakou μας εχει φαει η αγωνια ολους εμας που φοραμε το ιδιο λαστιχο και βαζουμε και τα παιδια μας μεσα .....

Μήν ανησυχείτε!
Τα φοράω χωρίς πρόβλημα από το καλοκαίρι του 2002 (με αλλαγές με χειμερινά από Δεκ-Απριλ) και υπολογίζω πως έκανα περίπου 40.000 χλμ.
Το πιθανότερο είναι πως ήταν αστοχία του συγκεκριμμένου ελαστικού, ή και η ζημιά να προήλθε από το σκίσιμο (το κάθετο στο μάγουλο) εξ αιτίας κάποιου αντικειμένου που το χάραξε (πέτρα ή μέταλλο που κυκλοφορούν αδέσποτα στο οδικό μας δίκτυο) και το παράλληλο με το πέλμα σκίσιμο από το περπάτημα μέχρι να σταματήσει το αυτοκίνητο.
Το μόνο μειονέκτημα που εγώ εντόπισα στα 694 είναι πως "έπεσαν" σχετικά γρήγορα στο βρεγμένο (μετά τα 20000 χλμ) αλλά στην ελληνική άσφαλτο, μόνο οι τσίχλες συμπεριφέρονται καλά!!!! :cry: :cry: :cry:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό vriolas » 07 Φεβ 2006, 09:00

Δεν έιναι το θέμα εκεί αλλα η σιωπή και η αποτομη αλλαγη πλέυσης.
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό xakou » 09 Φεβ 2006, 22:49

Κοι ότι ήταν να πω το είπα. Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω. Αυτή τη στιγμή φοράω στο ΤERIOS λάστιχα 694 και είμαι ΟΚ!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για ότι κάνατε / γράψατε....



Εικόνα
xakou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 10 Φεβ 2006, 02:14

Μηπως θα μπορουσες να μοιραστεις μαζι μας της εξηγησεις που σου εδωσε ο Κος Διαμαντόπουλος της ''συμβουλες και λυσεις'' κτλ ετσι ωστε να εφυσηχαστουμε και ολοι εμεις ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό Rascal » 10 Φεβ 2006, 10:02

Μάλλον ο xakou υπέγραψε συμβόλαιο σιωπής και απλά πρέπει να περιμένουμε να σκάσει κανενός άλλου για να μάθουμε τι περιελάμβανε αυτό το τηλεφώνημα.....

Τα 684 τα βάζει η suzuki στο εργοστάσιο και είναι Highway Terrain, όχι All Terrain όπως τα 694..
Απ'ότι είδα στο νετ, κανείς μα κανείς δεν βάζει τα 684 2η φορά....
Άβαταρ μέλους
Rascal
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Αύγ 2005, 11:55

Δημοσίευσηαπό gmav » 10 Φεβ 2006, 23:00

η επόμενη φορά που θα ξαναγίνει συζήτηση μπορεί να έχει και θυματα......
αλλά μάλλον δε χρειάζεται να μάθουμε τί πρέπει να προσέχουμε......

αρκει να τα φοράμε και άμα σκοτωθούμε...... τότε βλέπουμε.....
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 10 Φεβ 2006, 23:15

και για να ξαναθυμηθούμε τι είπες.....
xakou έγραψε:Σε κάθε εταιρία υπάρχουν "καλοί" και "κακοί" εργαζόμενοι...

Σήμερα διαπίστωσα πως στην ELASTRAK ο κος Διαμαντόπουλος που είναι και ο διευθύνων σύμβουλος της εταιρίας είναι ΣΩΣΤΟΣ επαγγελματίας!
αυτό δε χρειάζεται σχολιασμό...

xakou έγραψε:Δέχτηκα ένα τηλέφωνο το πρωί από τον κύριο Διαμαντόπουλο ο οποίος επίβλεψε το θέμα προσωπικά, έδειξε ενδιαφέρον για το πρόβλημα μου και με κάλυψε απόλυτα στις "φοβίες"-"ανησυχίες" που είχα για τα ελαστικά.

Μου έδωσε συμβουλές και λύσεις για το τί πρέπει να κάνω.
αυτά θέλουμε να μάθουμε...... εκτός αν είναι απόρητες οι συμβουλές

xakou έγραψε:Με λίγα λόγια..... έγινε αντικατάσταση του ελαστικού το οποίο είχε πρόβλημα η βαλβίδα του (σύμφωνα με το βουλκανιζατέρ), προληπτική αντικατάσταση του άλλου ελαστικού, ΣΩΣΤΟΣ τεχνικός έλεγχος και αντικατάσταση βαλβίδων των μπροστινών ελαστικών.
Αρα εσύ είσαι εντάξη τώρα.... δε πάνε όλοι οι άλλοι να σκοτωθούν.... σου έγινε η αλλαγή που σε ενδιέφερε.....

xakou έγραψε:Με όλες αυτές τις ενέργειες που έγιναν , είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος και ευχαριστώ τον κο Διαμαντόπουλο που επίβλεψε το θέμα προσωπικά και την εταιρία (βουλκανιζατέρ) ΕΛΜΑ για την άριστη εξυπηρέτηση της.
αυτό λεω και εγώ.....
οπότε το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι το όλο θέμα εδώ στο forum το χρησιμοποίησες για να πιέσεις για την αλλαγή του ελαστικού? αυτό ήταν το ζητούμενο? να αλλάξεις ανέξοδα το ελαστικό ή να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα και να προφηλαχθούμε όλοι οι υπόλοιποι? διόρθωσέ με αν κάνω λάθος..... δυστυχώς το μυαλό μου αυτή τη στιγμή μόνο σε αυτό το συμπέρασμα παει....
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 10 Φεβ 2006, 23:46

Παρακουλουθώ το θέμα απο την αρχή άσχετα που δεν έχω γράψει, και με εντυπωσιάζει καθώς με βαζει και σε υποψίες η αλλαγή στάσης μετά το τηλεφώνημα και το ότι μετά απο 4 σελίδες αναλύσεων και ιδιαίτερου μένους στην αρχή (1,2 σελ.) όλα είναι ΟΚ χωρίς την παραμικρή εξήγηση για την έκβαση της ιστορίας...
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Φεβ 2006, 00:24

Ότι και να πούμε, ακόμα κι αν μας απαντήσει ο xakou, την αλήθεια δεν θα την μάθουμε. Και η αλήθεια δεν ειναι αν του αλλάξανε τα ελαστικά ή του τα ελεγξανε, αλλά αν τελικά ήταν κακή τοποθέτηση, αστοχία υλικού, ελαττωματική παρτίδα (αν εμφανιστούν μερικά περιστατικά αντίστοιχα, ίσως τοτε μάθουμε...-ευχομαι χωρίς θύματα) κ.α.
Άλλωστε όλοι βγάλαμε το συμπερασμά μας για τους σωστούς τεχνικούς ελέγχους, σωστούς επαγγελματίες κλπ................σκάσε και οδήγα!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό michailbm » 11 Φεβ 2006, 00:55

Ή και αν υπήρχε σκοπιμότητα ή δόλος στο όλο θέμα απο την πλευρά αυτού που το άνοιξε!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Φεβ 2006, 01:05

michailbm έγραψε:Ή και αν υπήρχε σκοπιμότητα ή δόλος στο όλο θέμα απο την πλευρά αυτού που το άνοιξε!

Εννοείς να το έκανε για να πάρει περισσότερα? Να του δώσουνε πχ μεγάλη χρηματική αποζημίωση? Ή αντί για ένα ελαστικό να του τα αλλάξουνε όλα?(σκοπιμότητα)
Αλλά δόλος γιατί? Μηπως έχει δικιά του εταιρία ή αντιπροσωπία ελαστικών και ήθελε να μας αποτρέψει από την εν λόγω εταιρία?
Θεωρώ πως αν κινούνταν χωρίς δημοσιότητα ή έστω με απλή αναφορά του περιστατικού, δεν θα είχε την πιθανότητα να δεχτεί οποιαδήποτε κίνηση αγωγής για συκοφαντική δυσφήμιση από την εταιρία.
Και ίσως είναι καλό να μαθαινουμε τέτοια περιστατικά (όχι για την συμπεριφορά των "επαγγελματιών", αλλά για τα προιόντα)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 50 επισκέπτες