Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Bridgestone Dueler 694

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό xtrail » 31 Ιαν 2006, 19:52

perroloco έγραψε:Τα 694 έχουν συγκεκριμένη φορά περιστροφής? Βγαίνουν και αναγομωμένα?
Τραγικό το συμβάν. Email το grand canyon στη bridgestone.

Οχι δεν έχουν φορά. Τσεκαρισμένο δες εδώ http://www.bridgestone-eu.com/bfe/v/index.jsp?vgnextoid=000000000000000000000000000000000490RCRD&locale=en_US
Αναγομωμένα ως bridgestone όχι, αλλά πιθανόν να τα χρησιμοποιούν άλλες εταιρίες.
Πάντως η εταιρία για να μην πάρει το θέμα μεγάλη δημοσιότητα, πιθανόν να δεχτεί και την αλλαγή της τετράδας. Αλλά νομίζω πως το ζητούμενο δεν είναι εκεί. Αν πχ υπάρχουν ελατωμματικά ελαστικά πρέπει να ενημερωθούν όλοι και όχι να κουκουλωθεί το θέμα. Δικαιολογίες που μπορεί να σου πούνε:
τα φούσκωσες παραπάνω, έτρεχες πάρα πολύ, τα είχες χτυπήσει σε πεζοδρόμια, έβγαινες πολύ εκτός δρόμου και τα εφθειρες, (τα κάγγελα ήταν σκουριασμένα :D :D )
Το περίεργο είναι το κάθετο σκάσιμο επάνω δεξιά στην φωτο πάντως... Τα δικά μου τα έχω από τον 10/2004, έχω κάνει 22.000 περίπου και επειδή τα έχει αρκετός κόσμος δεν έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xakou » 31 Ιαν 2006, 20:11

Η εγγύηση της Bridgestone μόλις μου την έστειλαν....

http://users.myqnet.gr/~xakou/2656_001.pdf

ΠΡΟΣΟΧΗ που πάμε και δίνουμε τα λεφτά μας....

Πέραν της εγγύησης υπάρχει και η αστική ευθύνη!

Τονίζω ξανά, εγώ θα σκοτωνόμουν και αυτοί μου λένε αποζημίωση σύμφωνα με τη φθορά του ελαστικού!!!! (που ήταν και 1ος έτους περίπου)
xakou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό gmav » 31 Ιαν 2006, 20:40

teroulas έγραψε:Κι εγω 26 βάζω οπως λεει το ταμπελακι του αυτοκινητου



εμένα ο λαστιχάς μου μου είπε πως το ελαστικό δουλευει με 30 psi. τον ανέφερα τα 26 που γράφει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου, και μου είπε πως με λιγότερη πίεση (26) το ελαστικό κάνει μάγουλο και είναι μεγαλύτερη η φθορά του στα πλαινά.

προχθές που έβαλα βενζίνη, συμπλήρωσα και αέρα στα ελαστικά. τα έκανα 30. λέτε να τα γυρίσω στα 26?
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό perroloco » 31 Ιαν 2006, 20:53

Εννοούσα να στείλεις τις φωτογραφίες στη bridgestone .com ή καλύτερα .co.uk. Grand canyon είναι η ρωγμούλα στο πλαϊνό. Καλό είναι να αναφέρεις και σε ποιούς (περιοδικά, φόρουμ, ινκα(?) κλπ) πρόκειται να απευθυνθείς αν δεν: 1)Σε πληροφορήσουν με ποιόν Έλληνα αντιπρόσωπο να μιλήσεις, 2)Σου πληρώσουν συνεργείο να τα πας για έλεγχο του αυτοκινήτου μετά τον ταράκουλο που έπαθε, 2) αντικαταστήσουν την 5αδα, ειδικά αν είναι της ίδιας φουρνιάς με το σκασμένο 3) εξηγήσουν γιατί συνέβη. Άν έχει πάρει και η ζάντα θα έλεγα και τις ζάντες.
Το λάστιχο δείχνει να είναι σε καλή κατάσταση, αν εξαιρέσεις την τρύπα και το ότι πήγαινε πλάκα για μερικά χιλιόμετρα, πράγμα που αποδυκνύεται και από έλεγχο των υπολοίπων. Επίσης έχει και δείκτη ταχύτητας που ένα 4χ4 δύσκολα θα ξεπεράσει.
Έβαζες τίποτα καθαριστικούς αφρούς στα λάστιχα?
Άβαταρ μέλους
perroloco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005, 12:52

Δημοσίευσηαπό xakou » 31 Ιαν 2006, 21:33

perroloco έγραψε:Εννοούσα να στείλεις τις φωτογραφίες στη bridgestone .com ή καλύτερα .co.uk. Grand canyon είναι η ρωγμούλα στο πλαϊνό. Καλό είναι να αναφέρεις και σε ποιούς (περιοδικά, φόρουμ, ινκα(?) κλπ) πρόκειται να απευθυνθείς αν δεν: 1)Σε πληροφορήσουν με ποιόν Έλληνα αντιπρόσωπο να μιλήσεις, 2)Σου πληρώσουν συνεργείο να τα πας για έλεγχο του αυτοκινήτου μετά τον ταράκουλο που έπαθε, 2) αντικαταστήσουν την 5αδα, ειδικά αν είναι της ίδιας φουρνιάς με το σκασμένο 3) εξηγήσουν γιατί συνέβη. Άν έχει πάρει και η ζάντα θα έλεγα και τις ζάντες.
Το λάστιχο δείχνει να είναι σε καλή κατάσταση, αν εξαιρέσεις την τρύπα και το ότι πήγαινε πλάκα για μερικά χιλιόμετρα, πράγμα που αποδυκνύεται και από έλεγχο των υπολοίπων. Επίσης έχει και δείκτη ταχύτητας που ένα 4χ4 δύσκολα θα ξεπεράσει.
Έβαζες τίποτα καθαριστικούς αφρούς στα λάστιχα?


το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;;; :D
Αυτά ποιος θα τα κάνει;;;; Εδώ δεν μου δίνουν 1 ολόκληρο λάστιχο που να τους πω για τα υπόλοιπα.....

Οι δικές μου οι ενέργειες θα είναι κοινοποίηση σε περιοδικά (autotriti, 4troxoi, epitrohon, drive, ktl), ΙΝΚΑ και φυσικά δικηγόρο...

Περιμένω κάποιες απαντήσεις ακόμα από την εταιρία μέχρι Πέμπτη 2/2/06 όπως είπα και μετά.....αρχίζω......

:x
xakou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 01 Φεβ 2006, 18:15

xtrail έγραψε:
perroloco έγραψε:Τα 694 έχουν συγκεκριμένη φορά περιστροφής? Βγαίνουν και αναγομωμένα?
Τραγικό το συμβάν. Email το grand canyon στη bridgestone.

Οχι δεν έχουν φορά. Τσεκαρισμένο δες εδώ http://www.bridgestone-eu.com/bfe/v/index.jsp?vgnextoid=000000000000000000000000000000000490RCRD&locale=en_US
Αναγομωμένα ως bridgestone όχι, αλλά πιθανόν να τα χρησιμοποιούν άλλες εταιρίες.
Πάντως η εταιρία για να μην πάρει το θέμα μεγάλη δημοσιότητα, πιθανόν να δεχτεί και την αλλαγή της τετράδας. Αλλά νομίζω πως το ζητούμενο δεν είναι εκεί. Αν πχ υπάρχουν ελατωμματικά ελαστικά πρέπει να ενημερωθούν όλοι και όχι να κουκουλωθεί το θέμα. Δικαιολογίες που μπορεί να σου πούνε:
τα φούσκωσες παραπάνω, έτρεχες πάρα πολύ, τα είχες χτυπήσει σε
πεζοδρόμια, έβγαινες πολύ εκτός δρόμου και τα εφθειρες, (τα κάγγελα ήταν σκουριασμένα :D :D )
Το περίεργο είναι το κάθετο σκάσιμο επάνω δεξιά στην φωτο πάντως... Τα δικά μου τα έχω από τον 10/2004, έχω κάνει 22.000 περίπου και επειδή τα έχει αρκετός κόσμος δεν έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο.



Το λινκ που μας λές δεν αναφέρει πουθενά πληροφορίες για το 694 , απλά μας ενημερώνει τι τεχνολογίες έχει γενικά η εταιρεία . Στο λάστιχο επίσης δεν δίνει κάποια πληροφορία σχετική .

Xakou μιας και μιλάς με την ελτρακ δεν τους ρίχνεις την ερώτηση για την φορά περιστροφής ??? . Αν σου πούν ναι , ρώτα πώς την ξεχωρίζεις , και μετά το ψάχνεις και με το λαστιχά σου :wink:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό xakou » 01 Φεβ 2006, 19:53

mprizolas έγραψε:Xakou μιας και μιλάς με την ελτρακ δεν τους ρίχνεις την ερώτηση για την φορά περιστροφής ??? . Αν σου πούν ναι , ρώτα πώς την ξεχωρίζεις , και μετά το ψάχνεις και με το λαστιχά σου :wink:


Aυτό δεν το κατάλαβα; Για πες παραπάνω;
xakou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό captainlarry » 01 Φεβ 2006, 19:54

Χωρίς παρεξήγηση ....αλλα δε μου φαινεται λογικό.
Το παραπάνω λάστιχο απ οτι ξερω (και δεν ξερω πολλα) εχει αξιολογηθεί ώς ενα απο τα καλύτερα της κατηγορίας του.
Ο λαστιχας που το έβαλα φόραγε το ιδιο και στο δικό του σαμουράι
Μήπως είχε προηγηθεί "βιασμός" οπως κανα ερασιτεχνοτριαλ?????
Άβαταρ μέλους
captainlarry
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 01 Σεπ 2005, 13:08

Δημοσίευσηαπό xtrail » 01 Φεβ 2006, 20:05

mprizolas έγραψε:Το λινκ που μας λές δεν αναφέρει πουθενά πληροφορίες για το 694 , απλά μας ενημερώνει τι τεχνολογίες έχει γενικά η εταιρεία . Στο λάστιχο επίσης δεν δίνει κάποια πληροφορία σχετική .
Xakou μιας και μιλάς με την ελτρακ δεν τους ρίχνεις την ερώτηση για την φορά περιστροφής ??? . Αν σου πούν ναι , ρώτα πώς την ξεχωρίζεις , και μετά το ψάχνεις και με το λαστιχά σου :wink:

To λινκ αφορά τεχνολογίες οκ. Έχει γίνει και σχετική συζήτηση (είχα βάλει ερώτηση σε διάφορα φόρα). Ερώτηση έκανα ήδη στην εταιρία, αλλά απάντηση σιγά να μην πάρω....περιμένω περίπου 3 μήνες... Επειδή αναφέρεσαι σαν να υπονοείς λάθος τοποθέτηση, δεν νομίζω να είναι αυτό. Για τα ερασιτεχνοτριαλ άκομα και αν δεν τα έχει κάνει ειναι μια καλη δικαιολογία για οποιαδήποτε εταιρία και άντε να αποδείξεις το αντίθετο (ίσως μόνο σε ανεξάρτητο πραγματογνώμονα).
Για την δε πίεση ακολουθούμε αυτή που μας υπαγορεύει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου (εφόσον δεν αλάξουμε διάσταση στο ελαστικό).
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 01 Φεβ 2006, 20:36

xakou έγραψε:
mprizolas έγραψε:Xakou μιας και μιλάς με την ελτρακ δεν τους ρίχνεις την ερώτηση για την φορά περιστροφής ??? . Αν σου πούν ναι , ρώτα πώς την ξεχωρίζεις , και μετά το ψάχνεις και με το λαστιχά σου :wink:


Aυτό δεν το κατάλαβα; Για πες παραπάνω;


Υπάρχουν ορισμένα ελαστικά τα οποία πρέπει να τοποθετηθούν με ορισμένη φορά . Αν τοποθετηθούν ανάποδα δεν θα λειτουργούν σωστά και ποιός ξέρει τι άλλο μπορεί να συμβεί ...... :wink:

Xtrail κακώς που δεν σου έχουν απαντήσει αλλά έπρεπε να τους είχες κυνηγήσει και εσυ τόσο καιρό ......
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό perroloco » 01 Φεβ 2006, 21:16

Η εγγύηση στο 4 e αναφέρει ότι παύει να ισχύει όταν έχει γίνει off-road use when not designed for such usage. Επειδή τα 694 είναι στην κατηγορία off-road δεν υφίσταται αυτή η αιτιολόγηση.
Γενικά η εγγύηση έχει αρκετές χρήσιμες πληροφορίες και καταλαβαίνει κανείς θα χρειαστεί τεχνικός έλεγχος του οχήματος πριν απορρίψουν ή αποδεχτούν να αποζημιώσουν. Οπότε ένα τηλεφωνικό "οκ, πάρε ένα λάστιχο" δεν είναι σοβαρή αντιμετώπιση.
Άβαταρ μέλους
perroloco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005, 12:52

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 01 Φεβ 2006, 21:40

Καλημέρα το θέμα είναι πολύ σοβαρό γιατί και εγώ στο MAV φοράω τα ίδια λάστιχα και βάζω και το παιδί μου μέσα. Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι ότι θα τύχει κάτι ανάλογο. Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα τίποτα δεν υπάρχει σωστό αλλά μήπως πρέπει όλοι να κοιτάξουμε τα ελαστικά μας αν φοράμε τα 694?????
Εγώ στο MAV βάζω 30 μπροστά και 35 στα πίσω όπως γράφει ο κατασκευαστής (εννοείτε κενό φορτίου και επιβατών)
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό darisg » 01 Φεβ 2006, 22:40

Επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της Elastrak αντιπροσώπου της Bridgestone, και δια στόματος κ.Δημάκη (210 8196936) προέκυψαν τα εξής:

Η Suzuki (και άλλες εταιρίες ) προκειμένου να παρουσιάσουν πιο άνετες αναρτήσεις δίνουν χαμηλότερες πιέσεις π.χ. 23-26/29psi , κατά τα λεγόμενα του, δεν νοείτε (για το jimny –βαρος 1060kgr + 2 άτομα = 1200kgr) πίεση μικρότερη από 30-32psi μπροστά και 30psi πίσω.
Όπότε και προτείνει να αγνοήσουμε τις τιμές του κατασκευαστή. (κάτω από 26psi θεωρεί ότι μπορεί να ξεζαντάρει το λάστιχο).

Τις απόψεις σας, κύριοι/κυρίες……
darisg
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 23:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό teroulas » 01 Φεβ 2006, 22:56

Θα μας τρελλλλλλλάνουν αυτό εχω να πω εγω
Αν ρωτησεις λαστιχά θα σου πει βάζε 30
Αν διαβάσεις το manual σου λεει 26 (πχ τεριος)
Εγω το εχω δοκιμασει και στις 2 πιέσεις
Πιο ανετο και μαλακο σαν αισθηση αναρτησης ειναι φυσικα στο 26
Προβληματιστηκα τωρα στο θεμα ασφαλεια
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xakou » 01 Φεβ 2006, 23:11

darisg έγραψε:Επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της Elastrak αντιπροσώπου της Bridgestone, και δια στόματος κ.Δημάκη (210 8196936) προέκυψαν τα εξής:

Η Suzuki (και άλλες εταιρίες ) προκειμένου να παρουσιάσουν πιο άνετες αναρτήσεις δίνουν χαμηλότερες πιέσεις π.χ. 23-26/29psi , κατά τα λεγόμενα του, δεν νοείτε (για το jimny –βαρος 1060kgr + 2 άτομα = 1200kgr) πίεση μικρότερη από 30-32psi μπροστά και 30psi πίσω.
Όπότε και προτείνει να αγνοήσουμε τις τιμές του κατασκευαστή. (κάτω από 26psi θεωρεί ότι μπορεί να ξεζαντάρει το λάστιχο).

Τις απόψεις σας, κύριοι/κυρίες……


Επειδή ο κος Δημάκης ήταν αυτός που μου είπε πως θα εφαρμόσει την "υψηλή τεχνολογία ελέγχου μη-ελαττωματικού ελαστικού => ΟΠΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ :D :D :D :D :D :D " για τα υπόλοιπα ελαστικά (που δεν έχουν σκάσει ακόμα...), καλό είναι αυτά τα πράγματα (πιέσεις ελαστικών) να μας τα δώσει εγγράφως ώστε να κάνουμε μια αντιπαραβολή τις απόψεις του (30-32psi) με τις απόψεις της daihatsu, suzuki κτλ....

Και όπως είπα και σε παραπάνω mail "για να μην βγαίνει ο κάθε κύριος Χ και λέει ότι θέλει..."


δείτε και αυτό....
http://www.vehicle-injuries.com/firesto ... recall.htm
Τελευταία επεξεργασία από xakou και 01 Φεβ 2006, 23:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
xakou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 43 επισκέπτες