Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Καντε τα δικα σας αυτοκολλητα

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Καντε τα δικα σας αυτοκολλητα

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 24 Ιαν 2006, 02:50

Σημερα το πρωι μου ηρθε μια τρομερη ιδεα. Γιατι να μην αγοραζω ετοιμα κ ακριβα αυτοκολλητα σκεφτηκα να φτιαζω τα δικα μου αυτοκολλητα με το μεγεθος που θελω κ με οτι σχεδιο βαλη ο νους μου. Κοιταζοντας το αλμπουμ της ιστοσελιδας μας πετυχα μια φοτο με το σλογκαν (You Go Faster I Go Anywhere). Τοτε ειπα πως αυτο πρεπει να το κανω αυτοκλλητο κ να το κολλησω στο πισω μερος του αυτοκινητου. Αν πηγενατε σε ενα μαγαζι που κατασκεβαζουν επιγραφες κ διαφορα αλλα θα σας ζηταγαν καμια 30 ευρο για να σας κανουν αυτο το σλογκαν σε αυτοκολλητο. Εγω ομως πηγα σε ενα απο αυτα τα μαγαζια που κατασκευαζουν επιγραφες κ τους ζητησα μια κολλα γιαλιστερι 1 επι 1 μετρο που απο την μια μερια να ειναι αυτοκολλητο. 10 ευρο κ μονο μου κοστισε. Αφου την πηρα εκανα τα παρακατω (δειτε φωτογραφιες)

Πρωτον ενα αυτοκολλητο 1 επι 1 (η οσο μεγεθος θελετε εσεις)
Εικόνα

Εναν εκτυπωτη
Εικόνα

Μετα κοβουμε το αυτοκολλητο βαζοντας επανω του ενα Α4 χαρτι αφου κοψουμε το αυτοκολλητο ετσι ωστε να χωρεση στον εκτυπωτη μας.
Κ ειδου το αποτελεσμα
Εικόνα

Προσοχη οταν βαλουμε το αυτοκολλητο χαρτι στον εκτυπωτη (κομμενο σε μεγεθος Α4) να το βαλουμε ετσι ωστε να εκτυπωση το χρωμα οχι στην γιαλυστερη μερια αλλα στην χαρτινη. (ετσι ωστε τα γραμματα θα μπορεσουν να κολληθουν κ να διαβαζοντε εξω απο το αυτοκινητο μας στο πισω μερος του τζαμιου)
Εικόνα


Μετα κοβουμε προσεχτηκα τα γραμματακια
Εικόνα

Κ βουαλα
Εικόνα

Η επομενη φοτο θα ειναι αφου κολλησω ολα τα γραμματα στο πισω μερος του αυτοκινητου μεσα απο το παραθυρο.



Παρακαλω αναφερετε γνωμες η ακομα κ ιδεες δικες σας
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 24 Ιαν 2006, 16:29

Οι επομενες δυο φοτο ειναι αφου κολληθηκαν τα αυτοκολλητα που εφτιαξα μονος μου.

Εικόνα

Εικόνα

παρακαλω απαντηστε για το πως σας φανηκε η ιδεα μου
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό markd » 24 Ιαν 2006, 17:36

Καλή ιδέα αλλά έχεις διαλέξει λάθος γραμματοσειρά και δεν είναι ευανάγνωστα τα γράμματα.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 25 Ιαν 2006, 10:14

Εχεις δικιο. Αν κ η φοτο δεν ειναι πολυ καλη το εχω βαλη υποψην να ξανα πρινταρω τα γραμματα μεγαλυτερα. Πιστευα πως μεγαλυτερα θα ηταν ασχημα.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό jimnius » 25 Ιαν 2006, 17:00

Πολυ καλη η πατεντα σου φιλε, και θα ειναι επισης ωραια αν παρεις Α4 με χρωμα αντι για ασπρες..
Άβαταρ μέλους
jimnius
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Δεκ 2005, 15:39
Τοποθεσία: Ν. Ραιδεστος, Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 25 Ιαν 2006, 21:59

Τωρα ακομα ειναι η αρχη. Αργοτερα αφου εξικιωθω κ βρω καποιον καλυτερο τροπο κοψιματος του αυτοκολλητου θα ειστε οι πρωτοι που θα το μαθετε. Ευχαριστω πολυ γιατις συμβουλες σας κ ιδεες σας
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Ιαν 2006, 23:17

Μια άλλη ιδέα ειναι σε διαφανο αυτοκόλλητο ανάποδη εκτύπωση (σαν mirror) αλλα εκει δεν έχεις δυνατότητα για λευκό. Επίσης για να κολλήσει ευκολα ενα αυτοκόλλητο ο τρόπος που το κάνουν οι επιγραφάδες, ψέκασμα της επιφάνειας του τζαμιού με νερό και σαπουνι, κόλλημα εκεί επάνω και αφού το ταιριάξουμε με μια πλαστικη σπάτουλα από το κέντρο προς τα έξω βγάζουμε επιμελώς όλο το νερό. Έτσι δεν παιδευόμαστε στο κόλλημα!!!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό michalis » 26 Ιαν 2006, 02:56

εξοικειώσου γρήγορα γιατί είναι χάλια.... :evil:
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες