Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Feroza 4x4

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Feroza 4x4

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 20 Ιαν 2006, 16:23

Παρακαλω πολυ θα ηθελα καποιες συμβουλες για το 4χ4 ποτε βαζουμε 4Η και ποτε 4L. Για το 4L εχω διαβασει στο μανυαλ του Φεροζα μου πως το βαζουμε οταν ειναι να τραβηξουμε καποιο αυτοκινητο. Καποιος που εχει Φεροζα μηπως ξερει η και ασ μην εχετε Φεροζα καποια συμβουλη. Γιατι σε καποιες ανηφοριες με πολυ λασπη οπως αν καποιος εχει παει στην πεντελη το βουνο προς την σπηλια του νταβελι εχει κατι μεγαλες ανηφοριες με πολυ λασπη.
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό michalis » 26 Ιαν 2006, 02:45

Φίλε καλησπέρα.
Εχω ένα ELII του 93.
Αργό έχω βάλει μόνο όταν πάω για κάνα παιχνίδι πουθενά, μιά φορά που τράβαγα ένα δέντρο και άλλη μία που έβγαλα ένα αγροτικό από ένα χαντάκι.

Το 4H είναι η ενδεδειγμένη λύση για ξεσκατώματα και παιχνίδια.
Χαρακτηριστικά, λόγω ύψους το φερόζα ανεβαίνει χωμάτινα "σκαλιά" ύψους 1-1,5 μέτρο αν δεν βρει μπροστά ακόμα και χωρίς 4Χ4 αν έχεις λάστιχο.

Παίξε με το 4L για να δεις τις δυνατότητες του και θα καταλάβεις.

Α! Εβαλα άλλη μία φορά όταν θάφτηκα και κόλλησα σε μια λασπολακούβα με μία πίσω ρόδα στον αέρα και τη λάσπη μέχρι πάνω από το αριστερό εμπρός φτερό. έβαλα αργό και άρχισα την "τραμπάλα" μέχρι να κάνει λίγο χώρο και να βγώ με γκάζι.

Παίξε άφοβα - δεν παθαίνει τίποτα.

Μιχάλης.
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 26 Ιαν 2006, 04:47

Ευχαριστω πολυ δεν ειχα ιδεα πως το πισω διαφορικο ειχε 50 χ 50.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 26 Ιαν 2006, 11:50

Κατι ακομα. Εχεις κανει καμια μετατροπη στο Φεροζα σου οτιδηποτε. Αν ναι στειλε εδω καποιες φοτο. Α κ ενα αλλο στο δικο μου για να βαλω 4χ4 πρεπει να βγω εξω να κλειδωσω τις μπροστα ροδες κ μετα να βαλω το 4χ4. Υπαρχη καποια ευκολια να αλλαχτη αυτο κ να μην χρειαζετε να βγω εξω καθε φορα? αν ναι πως θα μπορουσε να γινει κ αν αξιζη. Τελευταιο ακομα κ που λυθηκαν ολες οι αποριες αν εχεις προσεξη οταν ανοιξουμε το καπο δεξια βλεπουμε το φιλτρο αερα που ειναι ενα ογκοδες πραμα απο φοτο που εχω δει αυτο μπορει να αλλαχτη με ενα απλο φιλτρο κ λενε πως ανεβαινουν οι αποδοσεις του αυτοκινητου καπως τη λες εσυ?
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό michalis » 26 Ιαν 2006, 23:33

έχεις το προηγούμενο μοντέλο με τις μη αυτόματες πλήμνες.
δεν σε νοιάζει.
Εχε τες κλειδωμένες όταν υποψιάζεσαι μπλέξιμο. δεν χρειάζεται να ανεβοκατεβαίνεις όλη την ώρα. γλυτώνεις την όπισθεν που πρέπει να κάνω εγώ για να απεμπλέξουν.

Για τις μετατροπές σου είπα τη γνώμη μου σε άλλο ποστ.

Το φιλτροκούτι είναι πολύ χρήσιμο στο Φερόζα για τις ροπές του.
Μπορείς να το αλλάξεις με ένα free-flow φιλτρο και να χάσεις τις ροπές στα χαμηλά κερδίζοντας δύναμη ψηλά. Μη φαντάζεσαι ότι θα κάνεις σούζες, κάνα δυο αλογάκια θα πάρεις.

Τα τζιπ θέλουν ροπές και το φερόζα τα πάει πολύ καλά.

Αν θέλεις σώνει και ντε να δώσεις λεφτά στο Φεροζάκι, παίξε με τις αναρτήσεις του. Μπορείς να αλλάξεις τις ράβδους στρέψης μπροστά, και να αλλάξεις αμορτισέρ.

Προσωπικά, εδώ και 197.000 χλμ το μόνο εξτρά που του έβαλα είναι το radio-cd, και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Οχι μόνο με πάει παντού, αλλά με φέρνει κι όλας!

Μιχάλης.
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 27 Ιαν 2006, 11:32

Κ το δικο μου εχει κανει 176000 το μονο που αλλαξα ειναι radio cd κ δυο εξτρα ηχεια πισω. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. Αληθεια για σερβις που το πας. Εγω το παω προς την κηφησιας κοντα στην αντιπροσοπια της Jaguar διπλα απο την γεφυρα που ολο ευθεια πας για χαλανδρι
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 12 επισκέπτες