Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΟΙ ΛΕΣΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ;

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΟΙ ΛΕΣΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ;

Ναι.
9
30%
Όχι.
4
13%
Μερικές.
17
57%
 
Σύνολο ψήφων : 30

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΟΙ ΛΕΣΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ;

Δημοσίευσηαπό pino » 12 Δεκ 2002, 09:20

το άρθρο δημοσιέυτηκε από τον samgr και προκάλεσε τον διάλογο που ακολουθεί στις δημοσιεύσεις των ανθρώπων που θεώρησαν πως θίγονται από την άποψη του samgr

Λέσχες "φιλων 4Χ4" ή Λέσχες κερδοσκοπείας?

"Ένα θέμα που με απασχολεί πολύ το τελευταίο διάστημα, έχει να κάνει με τις λέσχες & τα λεγόμενα club 4χ4. Δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα, γιατί τα περισσότερα απ’ αυτά έχουν κερδοσκοπικό χαρακτήρα.
Τι εννοώ με αυτό. Οι περισσότερες λέσχές έχουν σίγουρα κάποια ετήσια συνδρομή, αλλά ρε παιδιά και οι συμμετοχές στις δραστηριότητες που οργανώνουν είναι απλησίαστες. Πράγμα που σε κάνει να σκέφτεσαι τι πληρώνεις με την συνδρομή σου.
Όλοι εμείς που αγαπάμε την off-road δραστηριότητα αποτελούμε μια μικρή ξεχωριστή κοινωνία. Μία κοινωνία που μπλέκει με εντελώς ξεχωριστό τρόπο την αγάπη για την μηχανή αλλά ταυτόχρονα και την αγάπη για την φύση. Δεν πιστεύω ειλικρινά ότι υπάρχει κάποιος από την δική μας κοινωνία που προσπαθεί να καταστρέψει τα μοναδικά τοπία που κατακτά με το όχημα του.
Πράγμα που σημαίνει ότι είμαστε μηχανοκίνητοι φυσιολάτρες με ανάγκη την αδρεναλίνη που μας προσφέρει η μάχη μεταξύ του οχήματος μας και της φύσης.

Που είναι λοιπόν αυτές οι λέσχες "φίλων 4χ4", δηλαδή που είναι οι μη κερδοσκοπικές λέσχες που θα αποτελούνται από ανθρώπους της κοινωνίας μας, με σκοπό όχι να μας γδύσουν, εννοώ οικονομικά, αλλά με μόνο σκοπό την εδραίωση μιας ομάδας με κοινά ενδιαφέροντα.
Για να σας βοηθήσω να καταλάβετε τι εννοώ θα σας δώσω ένα απλό παράδειγμα.

Υπάρχει μία λέσχη στην Αττική, δεν θα αναφέρω το όνομα της γιατί είναι μία μεταξύ άλλων του ιδίου τρόπου λειτουργίας. Έχει μία σχετικά ακριβή ετήσια συνδρομή, έχει τις πιο ακριβές συμμετοχές σε εκδρομές και αγώνες και εκτός αυτών τα καταστήματα που την περιβάλλουν, δηλαδή όλα εκείνα τα μαγαζιά που συντηρούνται ουσιαστικά από ανυποψίαστους ανθρώπους της λέσχης δηλ. συνεργεία, καταστήματα ελαστικών, αξεσουάρ κ.τ.λ. παρέχουν υπηρεσίες οι οποίες αγγίζουν τα όρια της αισχροκέρδειας.

Φυσικά θα μου πείτε εμένα τι με νοιάζει. Σίγουρα με νοιάζει γιατί είναι λέσχη της δικής μας κοινωνίας, κερδοσκοπεί πάνω σε μας και εκτός αυτού το σημαντικότερο δεν παράγει έργο και εδώ είναι το ενδιαφέρον.
Δεν έχω δει καμία λέσχη σε αυτά τα λίγα χρόνια που παρακολουθώ στενά τα δρώμενα των off-road εκδηλώσεων, να κάνει κοινωφελείς εξορμήσεις. Τι εννοώ με αυτό. Ρε παιδιά να διοργανώσουν μία εξόρμηση τέτοια, που να μαζευτούμε όλοι εμείς οι τζιπίστες, με τις φίλες μας, τις οικογένειες μας και να πραγματοποιήσουμε μία εκδρομή σε ένα από τα υπέροχα βουνά μας και να το καθαρίσουμε από το κάθε αντικείμενο που υποδηλώνει την ανθρώπινη παρουσία ( χαρτάκια, μπουκάλια, σακούλες κ.ο.κ.) ή αυτές οι κερδοσκοπικές λέσχες ας κάνουν μία φορά έρανο για το χαμόγελο του παιδιού για παράδειγμα.

Με τέτοιες εκδηλώσεις, πιστεύω διαφημίζονται και οι ίδιες αλλά και η off-road κοινωνία μας.
Συγνώμη που γίνομαι τόσο καυστικός αλλά δεν έχω δει ακόμα αυτή την λέσχη των φίλων 4χ4 και για να μην με περάσετε για άσχετο ξέρω πολύ καλά ότι μία λέσχη έχει έξοδα ενοικίασης χώρου, ηλεκτρικό, τηλέφωνο και διάφορα άλλα λειτουργικά έξοδα. Το κατανοώ και το ασπάζομαι για αυτό δέχομαι και την συνδρομή, αλλά μία συνδρομή που καλύπτει τα έξοδα της λέσχης, όχι μία συνδρομή που να πληρώνει μισθούς. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην συνδρομή σε μία οργανωμένη εκδρομή πρέπει να πληρώνω τα έξοδα τουλάχιστον δύο αυτοκινήτων, που θα παίζουν το ρόλο του οδηγού ή του διοργανωτή.
Οι κύριοι αυτοί καλό ήταν να κοιτάξουν κάποιες λέσχες της επαρχίας αλλά και μερικές μικρές της Αττικής πάνω στην μηχανοκίνηση γενικά που εκτός ότι αποτελούνται από πραγματικούς φίλους του αθλήματος, έχουν επεκταθεί με τέτοιο τρόπο που το να είσαι μέλος τους αποτελεί τιμή σου αλλά και κέρδος σου καθώς οι συνεργασίες τους με διάφορα καταστήματα που συνεργάζονται σου προσφέρουν πραγματικά φοβερές εκπτώσεις.

Δεν θέλω να προσβάλω κάποιον με την άποψη μου και δέχομαι την οποιαδήποτε κριτική, αλλά ήθελα να κοινοποιήσω, εδώ μέσα σε αυτή την σελίδα που είναι το μέσο επικοινωνίας της off-road κοινωνίας μας ανά την Ελλάδα, ότι πλέον για να έχεις τζιπ ή ακόμα και μηχανή και να κάνεις εξορμήσεις στην φύση δεν είναι πλέον άθλημα της υψηλής κοινωνίας. Γιατί πρέπει να ξέρετε ότι αυτός που έχει χρήματα για να πάρει ένα πανάκριβο τζιπ ο μόνος λόγος σίγουρα που το παίρνει δεν είναι για να το βάλει μέσα στις λάσπες και τις πέτρες."
Τελευταία επεξεργασία από pino και 14 Δεκ 2002, 11:44, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

** φιλε spiro **

Δημοσίευσηαπό samgr » 12 Δεκ 2002, 11:04

Καταρχήν φίλε μου, βλέπεις πολύ καλά ότι με το αρθρό μου αυτό δεν ήθελα ούτε είχα τέτοια πρόθεση να επιτεθώ σε καμία λέσχη και όσο αναφορά αυτό που αναφέρεσε για το προσωπείο του ψευδόνυμου είσαι πολύ λάθος, γιατί πρέπει να ξέρεις έχω πλήρη στοιχεία στο site και δεν έχω κανέναν λόγο να κρύβομαι. Φυσικά όποιος έχει την μύγα ... , δεν ήθελα να θίξω την λέσχη σας, αλλά η δικιά σου η συγκεκριμένη επειδή το έθιξες έχει τον απόλυτο κερδοσκοπικό χαρακτήρα.
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 12 Δεκ 2002, 14:33

Χμμμ για το φίλο που νομίζει ότι φωτογραφίζεται η λέσχη του....
Σε αυτό το άρθρο,
http://off-road.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=47&mode=mode=thread&order=0&thold=0
φωτογράφισα εκτός από τη λέσχη μοτοσικλέτας ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΣΧΗ 4X4 ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΒΡΩΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΝΗΘΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΗΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΜΠΕΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ. :x

:D Τουλάχιστον τα παιδία με τις μηχανές σε σχέση με πέρυσι που γράφτηκε το άρθρο βελτιώθηκαν σημαντικά και μπράβο τους :D

Η ΛΕΣΧΗ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ... ΝΤΡΟΠΗ....:x

SuperSpy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΛΕΣΧΕΣ 4χ4 Αγαπητοι 'friar' και 'spiros'

Δημοσίευσηαπό panjo » 12 Δεκ 2002, 18:43

Αρχικά αγαπητέ friar,
Η απάντησή σου περιγράφει την πραγματικότητα και συμφωνώ μαζί σου, αλλά η μικρή μας οικογένεια απαιτεί αλληλοπροστασία στα θέματα κοινού ενδιαφέροντος. Τί εννοώ; Δεν χρειάζεται να υποδείξεις στο samgr πώς θα μεγαλώσει τα παιδιά του, αλλά μπορείς να τον προστατέψεις συνάμα με το χόμπι του jeeping. Κανείς δεν τα ξέρει όλα και το να πάρεις ένα φίλο και να ανέβεις στο βουνό για τρελίτσες είναι κάπως επικίνδυνο. Γι'αυτό χρειάζονται και οι έμπειροι που συνήθως τους βρίσκεις στις λέσχες. Το να ξεμείνουν τέσσερα παληκάρια σε ένα χιονισμένο χωματόδρομο γ' κατηγορίας και να τους ψάχνουν, ενω οι οι 'μάγκες' της 'Χ' λέσχης να βλέπουν τη διάσωση στην τηλεόραση και να λένε 'κοιτα ρε τα άσχετα μ....' δεν μου φαντάζει όμορφο. Όσον αφορά το site σου/σας 'to4x4.gr' είναι ίσως το πιό καλοστημένο απλό ελληνικό που έχω συναντήσει μέχρι τώρα. Με αφορμή τη συζήτηση αυτή που ελπίζω να τη δείς με θετικό μάτι, θα σου πρότεινα τη δημοσίευση απλών συμβουλών για offroad (πχ λάσπη, χιόνι, νερό, άμμο) για να προστατέψουμε φίλους σαν τον samgr και τα τετρακίνητα τους, αλλά και για να μάθουμε κι εμείς κάτι που ίσως δεν γνωρίζουμε.

Όσο για τον αγαπητό 'spiro'
την απάντησή του την πήρε η 'λέσχη του' απο τον superspy. Σεβασμός στη φύση, σεβασμός στον άνθρωπο. Όποιος βρωμίζει τη φύση δεν σέβεται και τον άνθρωπο. Και δεν αναφέρομαι μόνο στον 'spiro', που μπορεί να είναι ένα απλό μέλος και να μην μισθώνεται, αλλά να πληρώνει. Τουλάχιστον οι λέσχες που οργανώνουν κάτι με μισθωμένη συμμετοχή να τα καθαρίσουν (αυτοί που τα πιάνουν). Αν η λέσχη που ανήκει ο spiros οργάνωνε αφιλοκερδώς το event τότε το μπαλάκι πάει και στο spiro.

Αγαπητέ 'spiro' ευχομαι να είσαι ένα απλό μέλος που θα αναλάβεις μια θετική πρωτοβουλία που θα μας τη γνωστοποιήσεις και τουλάχιστον εγώ θα σου ζητήσω συγγνώμη.

Φιλικά.
panjo
panjo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 19:13

Δημοσίευσηαπό spiros » 12 Δεκ 2002, 23:00

Καταρχήν δεν πήρα καμία απάντηση στις ερωτήσεις μου.
Ποιοι δηλαδή εκμεταλλεύονται οικονομικά την λέσχη ποια μαγαζιά προτείνει η λέσχη και σας γδύνουν όπως ισχυρίζεται ο φίλος κλπ.
Αυτά είναι σοβαρές κατηγορίες και όταν δεν μπορείς να τις υποστηρίξεις δεν πρέπει να τις λες. Αλλιώς ο καθένας θα βγαίνει και θα λέει το κοντό του και το μακρύ του και θα θίγει πρόσωπα και πράγματα.
Κανείς σας δεν ενδιαφέρθηκε για το αν απαντήθηκαν αυτά τα ερωτήματα η όχι, αν και θα έπρεπε πριν πάρετε θέση.
Εγώ δεν είπα ότι η συγκεκριμένη λέσχη δεν εχει κάνει ποτέ λάθη και αποτελεί πρότυπο. Αντίθετα ντρέπομαι αν όπως λετε στο παρελθόν σε εκδηλώσεις της η λέσχη εχει αφήσει σκουπίδια πίσω της. Επειδή όμως θεωρώ ότι οι άνθρωποι που γυρνούν τα βουνά είναι μια οικογενεια οποιοδήποτε καλοπροαίρετο σχόλιο η παρατήρηση φυσικά πάντα την δέχομαι και την συζητώ. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω αισθανθεί άσχημα γιατι η βρωμερή μου εξάτμιση περνά δίπλα από τον λαχανιασμένο ποδηλάτη εκεί ψηλά στο βουνό. Αλλα αυτά τα «κακά» μας τα παλεύουμε όσο μπορούμε ο καθένας πιστεύω. Το να βγαίνει όμως κάποιος που δεν ξέρω ούτε τους λόγους αλλα ούτε την σχέση που εχει η νομίζει ότι εχει με την συγκεκριμένη λέσχη και να λέει ότι καποιοι τσεπώνουν καποιοι άλλοι «αβανταρουν» μαγαζιά κλπ όταν από την άλλη ξέρω το κλίμα που επικρατεί στην λέσχη το θεωρώ κακοήθεια τουλάχιστον.
Για να μην σας κουράζω άλλο λοιπον η λέσχη είναι εκεί. Η πόρτα είναι πάντα ανοιχτή κάθε Δευτέρα για όλους είναι δεν είναι μέλη.(το ξέρει ο φίλος μας αυτό;)
Όποιος λοιπον θέλει να διαπιστώσει του λόγου το αληθές καλοδεχούμενος.
Υπαρχουν στην λέσχη άνθρωποι που δεν είναι καν μέλη που έρχονται χρονια και στις εκδρομές και στη λέσχη και που ποτέ κανείς δεν τους πίεσε να γίνουν μέλη.
Φυσικά επαναλαμβάνω οι καλοπροαίρετες συμβουλές καλοδεχούμενες. Κανείς δεν είναι Θεός. Όσο για μένα ναι, είμαι ένα απλό μέλος και φυσικά δεν απαιτώ καμία συγνώμη από κανέναν όπως πιο πάνω αναφέρθηκε.
Καλές βόλτες και καλές γιορτές και ισως καποτε ανταμώσουμε σε καποιο βουνό.
Εκεί θα ειμαστε ολοι περισσότερο φιλοι γιατι θα ειμαστε στο στοιχείο μας.
Ναστε καλα

Σπύρος Δουκερης



Υγ. Η συγκεκριμένη λέσχη είναι σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα με ΔΣ που εκλέγεται από τα μελη κάθε δυο χρονια.
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Δημοσίευσηαπό spiros » 13 Δεκ 2002, 00:29

Αληθεια, αγωνας 4χ4 στην Παρνηθα ποτε εγινε;
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Δημοσίευσηαπό samgr » 13 Δεκ 2002, 11:10

Φίλε Σπύρο
Επιμένεις να δημιουργείς εντυπώσεις, κανένας δεν ήθελε να θίξει την συγκεκριμένη λέσχη ή τους ανθρώπους που την αποτελούν γι' αυτό το λόγο δεν κατανόμασα και καμία λέσχη. Με το κειμενάκι αυτό ήθελα απλώς να ευαισθητοποίησω μερικούς από μας πάνω στο θέμα ότι είμαστε μία κοινωνία και ότιι, ότι κάνει ο ένας έχει αντίκτυπο σε όλους μας. :oops:
Τώρα αν έχεις παραξηγηθεί για το αν μας γδύνουν τα καταστήματα των λέσχεων προφανώς θα είσαι καταστηματάρχης και σε έθιξα. Φίλε μου καλέ πάλι δε θα αναφέρω ονόματα, αλλά βλέπω είσαι χρήστης internet, σύγκρινε λοιπόν τιμές με το εξωτερικό σε ορισμένα πραγματάκια και εσύ θα μου απαντήσεις πως εγώ βρίσκω αυτά τα εκατοντάδες ευρώ διαφορά. Μάλλον αυτοί στο εξωτερικό θα δουλεύουν χωρίς κέρδος! :!:
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό I.Kaltsas » 13 Δεκ 2002, 13:03

Φίλε samgr, όπως αναφέρεις και εσύ φαίνεται ότι το θέμα σε έχει απασχολήσει εδώ και αρκετό καιρό και είσαι γνώστης του αντικειμένου.
Παρόλα αυτά όμως , το κείμενό σου έχει πολλές ανακρίβειες και υπονοούμενα και θέλω να πιστέυω ότι δεν το έκανες κακοπροέραιτα.
Προσωπικά γνωρίζω ότι υπάρχουν δύο μόνο (δυστυχώς) λέσχες 4Χ4 στην Αττική με έντονη δραστηριότητα. Επιχειρήσεις πολλές .
Οι λέσχες ΕΚΑΛΗ 4Χ4 και ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ τις οποίες σου τις συστήνω ανεπιφύλακτα.
Προσωπικά δεν γνωρίζω να διαθέτει καμιά από τις δύο κανένα κατάστημα. Κάποια μέλη τους σίγουρα.
Θα ήθελα και εγώ όπως και ο spyros περισσότερες λεπτομέρειες για τον κερδοσκοπικό τους χαρακτήρα και ιδίως για την πρώτη μια και το ξεκαθάρισες ότι αναφαίρεσαι σε αυτή.(Παρεπιπτόντως ο spyros δεν διαθέτει κανένα κατάστημα και έχει να επιδείξει πολλά χρόνια αξιόλογης παρουσίας τόσο στο 4Χ4 όσο και στους αγώνες γενικά).
Πρέπει επίσης να γνωρίζεις επίσης ότι η ετήσια συνδρομή στην λεσχη ΕΚΑΛΗ 4Χ4 για πολλά χρόνια είναι 88,00 ευρώ (30.000 δρχ). Πρέπει επίσης να γνωρίζεις ότι την συνδρομή αυτή την καθορίζουν τα ιδια τά μέλη με Γενική Συνέλευση γιατί όπως σου είπε και ο Spyros , η λέσχη έχει μέλη (περίπου 100),έχει ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ, κανονισμό λειτουργείας, Δ.Σ. και προπαντός ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ.
Η συμετοχή σε ΚΑΘΕ εκδρομή ,για κάθε μέλος της λέσχης ειναι περίπου 10,00 ευρώ και μόνο. Δεν πληρώνουν τα παιδιά και σίγουρα τα οχήματα.Το κόστος των φαγητών και ξενοδοχείων αναλύεται πάντα πριν την εκδρομή και κανένα μέλος δεν πληρώνει παραπάνω από ό,τι κοστίζει.
Για τους ακριβούς αγώνες που αναφέρεις, αν είσαι αγωνιζόμενος θα έπρεπε να ξέρεις ότι υπάρχει το ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ που εκδίδει η ΕΛΠΑ και εκεί μέσα αναφέρεται συγκεκριμένα το κόστος συμετοχής σε κάθε αγώνα ανεξάρτητα ποια λέσχη τον οργανώνει.
Οσον αφορά το θέμα που έθιξε ο φίλος superspy συμφωνώ απόλυτα μαζί του αν και ο τελευταίος αγώνας (ίσως και ο μοναδικός)που οργάνωσε η λεσχη ΕΚΑΛΗ 4Χ4 στην Πάρνηθα , ήταν πριν 2,5 περίπου χρόνια σε μια από τις πολλές και ωραίες πίστες που έχου διαμορφώσει οι δίτροχοι φίλοι μας και δεν γνωρίζω τι ακριβώς έκανε η οργάνωση μετά το τέλος του αγώνα γιατί συμετειχα σε αυτόν.
I.Kaltsas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 19:52

Δημοσίευσηαπό spiros » 13 Δεκ 2002, 13:48

Λεω να το σταματησω εδω. Ημουν σαφεστατος νομιζω.
Οταν καποιος γραφει οτι καποιοι κερδοσκοπουν , κλεβουν η οπως αλλιως θελεις πες το και εγω ρωταω να μαθω ποιοι ειναι αυτοι και δεν παιρνω απαντηση τοτε κρινε εσυ ποιος θελει να δημιουργησει εντυπωσεις.
Ξαναδιαβασε τι γραφω λοιπον. Σου ειπα εγω ψωνισε απο Ελλαδα γιατι ειναι φθηνοτερα; Εγω ειπα γιατι εμπλεκεις λεσχες και κατηγορεις καποιους ανθρωπους οταν δεν γνωριζεις γι αυτους τιποτα.
Γεια χαρα
Σπυρος Δουκερης
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Δημοσίευσηαπό spiros » 13 Δεκ 2002, 14:01

SAM
Την Κυριακη η λεσχη μας εχει ενα εντουρο 4χ4.
Το τελευταιο trial θα γινει το μεσημερι στην πιστα terradura διπλα στα ασφαλτινα καρτ στα Κιουρκα. Αν δεν εχεις τιποτα καλυτερο να κανεις ελα να τα κουβεντιασουμε και απο κοντα.
Σπυρος Δουκερης
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Είπαμε λάσπη, αλλά όχι και έτσι...

Δημοσίευσηαπό Tetrakinisi » 13 Δεκ 2002, 15:07

Κύριε Γιώργοι Καλή, samgr ή όπως αλλιώς σας λένε

δυστυχώς τις εντυπώσεις προσπαθείτε να τις δημιουργήσετε εσείς και μόνο.

Αν μιλάτε για λέσχες και όχι για εταιρείες, καλά θα κάνετε να προσέξετε τα λόγια σας. Στις δύο τρεις που δραστηριοποιούνται στο χώρο δεν υπάρχει κανένας που να κέρδισε χρήματα από αυτές. Αντίθετα μάλιστα, οι περισσότεροι έχουν διαθέσει κόπο, χρόνο και χρήμα για να κάνουν αυτό που αγαπούν.

Αν μιλάτε για εταιρείες, φαίνεται πώς δεν γνωρίζετε καλά τους νόμους της αγοράς: ο "παραγωγός-πωλητής" προσφέρει και ο αγοραστής αγοράζει, ότι και όταν τον συμφέρει. Καταναγκασμός εννοείται μόνο αν δια της βίας οδηγηθεί κάποιος στην αγορά. Από τη στιγμή λοιπόν που κάποιοι αγοράζουν το προϊόν, στην περίπτωσή μας τις εκδρομές, υπάρχει ζήτηση για το προϊόν, άρα καλά κάνει ο παραγωγός και το παράγει. Αν κάποιος δεν μείνει ικανοποιημένος από αυτό, διαλέγει το προϊόν άλλου παραγωγού ή δεν αγοράζει πάλι αντίστοιχο προϊόν. Που είναι λοιπόν η αισχροκέρδεια;

Εμπλέκοντας σε όλο αυτό το συρφετό των ασύνδετων πραγμάτων και κάποια μαγαζιά που πωλούν αξεσουάρ, καθώς και συνεργεία, διαπράτετε ένα ακόμη ατόπημα: συνδέεται τις τιμές που πωλούνται κάποια προϊόντα στο εξωτερικό και δε τις ΗΠΑ, με το πόσο πωλούνται αυτά στην Ευρώπη και την Ελλάδα. Επιδεικνύετε δυστυχώς παντελή άγνοια του τρόπου εισαγωγής, φορολόγησης και τιμολόγησης ενός προϊόντος, γεγονός που με αποτρέπει από το να μπω στη διαδικασία να σας το εξηγήσω.

Τί νομίζετε ότι θα πετύχετε κατηγορόντας χωρίς στοιχεία και ονόματα έναν ολόκληρο κοινωνικό κλάδο που ασχολείται με την εκτός δρόμου κίνηση; Ποιός είναι άραγε ο στόχος σας πέρα από την εξωτερίκευση της λανθάνουσας αγανάκτησής σας; Είστε ένας μοναχικός καβαλάρης ή κάποιος εκφραστής συμφερόντων;

Οτι και να συμβαίνει θα σας παρακαλούσα να ανακαλέσετε τις γενικολογίες και ή να ζητήσετε συγνώμη από όσους εμπλέκει το μύνημα σας, μεταξύ αυτών και εμένα στην γενικότητά του ή να κατονομάσετε οσονούπω ποιούς ακριβώς ενοείται για να μπορέσουν να απαντήσουν ευθέως στις πλάγιες κατηγορίες σας.

Γιάννης Αθανασίου
Tetrakinisi
 

4χ4 λεσχες

Δημοσίευσηαπό panjo » 13 Δεκ 2002, 19:26

Επιχειρηματίες, καταξιωμένοι offroaders και μέλη, αχ ΕΛΛΗΝΕΣ,

Όταν μίλησα σε προηγούμενη δημοσίευση για σεβασμό στον άνθρωπο (όπως και στη φύση), μάλλον λίγοι το καταλάβανε. Άν ο samgr δεν γνωρίζει να του εξηγήσετε με όμορφο τρόπο γιατί έτσι χάνετε και το δίκιο σας. Όταν κάποιος παίρνει αμυντική σταση απέναντί σας μην επιτίθεστε σαν τα κοκόρια, ακόμα και αν σας πνίγει η αλήθεια. Εδώ είμαστε για να γίνουμε φίλοι αγαπητοί κύριοι Δουκέρη και Κάλτσα. Μη χτυπάτε, δώστε μας τα φώτα σας για να καταλάβουμε κι εμείς εκτός του χώρου σας. Δεν είναι όλα αυτονόητα.

Για τον Mr. Tetrakinisi
'το όπως αλλιώς σας λένε' παραπέμπει σε τραμπουκισμό, δηλαδή 'αχ και ναξερα?' ή μήπως 'απαξιώ'. Γι'αυτό να "προσέχεις καλά τα λόγια σου", όπως λες κι εσύ, γιατί και σένα κάποιοι samgr σε συντηρούν. Μπορεί οι ριπές σου να μή στοχεύαν σε μένα προσωπικά, αλλά αυτο δεν σημαίνει ότι δεν με προσβάλουν. Γιατί δεν τον παραπέμπεις να δεί το site σου και να συγκρίνει τις τιμές σου, οι οποίες είναι ομολογουμένως αρκετά χαμηλες και άστον να κρίνει. Ο βασικότερος νόμος της αγοράς είναι να ΑΚΟΥΣ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ακόμη κι αν έχει άδικο ως συνήθως (δωρεάν συμβουλή). Να θυμάσαι, η επωνυμία δεν δικαιολογεί την άσχημη συμπεριφορά, ακόμα και όταν κάποιος ΧΨ απικαλείται την ανώνυμία των άλλων.
Τελικά η ουσία είναι μία αγαπητέ Γιάννη Αθανασίου. Όταν ανακατέβεις τη δουλειά με τη διασκέδαση, πρέπει να είσαι πολύ τυπικός και προσεκτικός.


Ο φίλος spiros νομίζω ότι ξεκαθάρισε τη θέση του και τον ευχαριστώ για την αντικειμενική του προσέγγιση. Η γνώμη του είναι σεβαστή και οι πληροφορίες του χρήσιμες.

Μια παράκληση....
Μα επιτέλους, ας αρχίσουν οι 'χοροί', ας μιλήσουμε για τετρακίνηση.
panjo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 19:13

Δημοσίευσηαπό samgr » 13 Δεκ 2002, 22:35

Αγαπητοί φίλοι,
Καταρχήν και για να μην βιάζεστε, όταν έδωσα το παράδειγμα μέσα στο κείμενο μου στο μυαλό μου εκείνη την στιγμή δεν είχα την " ΛΕΣΧΗ ΕΚΑΛΗ 4Χ4 ". Θλίβομαι δε βαθύτατα που μέσα από μία παρατήρηση για καλύτερη ίσως δραστηριοποίηση των λέσχεων 4χ4 σε ορισμένα κοινωνικά φαινόμενα εσείς το μόνο που αντιλειφθήκατε ήταν η υποτιθέμενη κακοπροαίρετη προσωπική μου επίθεση στη λέσχη σας.

ΖΗΤΑΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΘΙΞΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ.
ΣΤΗΝ ΛΕΣΧΗ ΕΚΑΛΗ 4Χ4 ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΣ.

Επιθυμώ από τον supervisor του portal, να αφαιρέσει το κείμενο μου από αυτό.

Ελικρινά ήταν επιτυχημένη η προσπάθεια από τον φίλο " tetrakinisi" να γελιοποιήσει το ονματεπώνυμο μου, γιατί ξέρει πολύ καλά πως γράφεται και πως προφέρεται, αντίθετα εγώ δεν γελιοποίησα ούτε τον ίδιο ούτε το κατάστημα του.

Κύριε Σπύρο πολύ ευχαρίστως θα ήθελα να βρίσκόμασταν και να λέγαμε ορισμένα πράγματα από κοντά. Δυστηχώς αυτό το Διήμερο έχω ταξίδι να κάνω. Ο φίλος μας ο "tetrakinisi" έχει το κινητό μου τηλέφωνο, αν θέλετε να επικοινωνήσετε μαζί μου να βρεθούμε να τα πούμε από κοντά.

Ευχαριστώ

Καλής Γιώργος!
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό spiros » 14 Δεκ 2002, 01:13

Γιώργο
Θα είμαι απόλυτα ειλικρινής μαζί σου όπως ήδη έως τωρα έκανα στον προηγούμενο διάλογο μας. Όταν είδα στην αρχή το άρθρο σου πραγματικά έπεσα από τα σύννεφα.
Ήμουν δε σίγουρος ότι αναφερόσουν στη λέσχη μας για τον απλούστατο λόγο ότι μονο η λέσχη μας κάνει αγωνες στην Αττική.
Έσπαγα το κεφάλι μου να βρω ποιος μπορεί να θέλει να κάνει κακό στη λέσχη και για ποιο λόγο και πραγματικά δεν πήγαινε πουθενά το μυαλό μου. Η λέσχη Περιστερίου που στην ουσία είναι ο μοναδικός «ανταγωνιστής» της λέσχης μας ηταν αδύνατο να το ειχε κάνει. Με τα παιδιά εκεί γνωριζόμαστε είναι αξιόλογοι και φυσικά δεν εχουμε τίποτα να μοιράσουμε. Ετσι και αλλιώς και οι δυο λέσχες είναι οι μοναδικές στην Αττική που είναι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα. Ούτε καποιον άλλον πάλι μπορούσα να σκεφτώ. Εξοργίσθηκα δεν στο κρύβω γιατι ένιωσα ότι κάποιος με ιδιαίτερη ευκολία πίσω από ένα πληκτρολόγιο αδικεί ανθρώπους που αφήνουν πολλές φορές ακομα και την δουλειά τους και τις οικογενειες τους για να πανε να βγάλουν μια εκδρομή η έναν αγώνα ετσι ώστε να πάμε μετά ολοι μαζί και να περάσουμε καλα.
Και αυτοί που το κάνουν πίστεψε με δεν έχουν κανενα άλλο λόγο. Μονο την αγάπη τους για το 4χ4. Με ενόχλησε επίσης η εμπλοκή της λέσχης με τα καταστήματα.
Θεώρησα ότι μας θίγεις όλους. Κακά τα ψέματα εμεις ειμαστε η λέσχη τα μέλη.
Ετσι το πήρα και λίγο προσωπικά διότι θεώρησα ότι εμμέσως θεωρείς απατεώνες όλους μας. Μίλησες και για τις εκδρομές. Με 10 ευρο ανά αυτοκινητο (όχι ανά κεφάλι) κέρδος της λέσχης, αισχρoκερδια; Τωρα για τους αγωνες που η λέσχη προσπαθεί να κρατήσει στη ζωή με νύχια και με δόντια έχε υπόψη σου ότι η Ελπα παίρνει ένα αρκετά μεγάλο πόσο για κάθε συμμετοχή για να δωσει την άδεια ασφάλεια κλπ και η λέσχη έρχεται σχεδόν μια η άλλη η εχει ένα αστείο κέρδος. (υπολογισε οτι οι κριτες πληρωνοντε)
Δεν με ενόχλησε καθόλου φυσικά η ανησυχία σου για το περιβάλλον. Κάθε άλλο σε αυτό το σημείο συμφωνώ και μαζί σου απόλυτα και με τον άλλο φίλο που ειχε γράψει το άρθρο και νομιζω ότι δεν είμαι ο μόνος, ολοι συμφωνούμε.
Ετσι λοιπον αποφάσισα να σου απαντήσω ελπίζοντας ότι θα καταλάβεις και θα το διορθώσεις. Όταν όμως πήρα την απάντηση σου θεώρησα ότι τελικά μίλαγα στον τοίχο. Με συγχωρείς που στο λέω ετσι αλλα σου είπα θα είμαι ειλικρινής.
Δεν θέλησα όμως να το συνεχίσω γιατι πίστεψα ότι δεν θα οδηγούσε πουθενά και θα χαλάγαμε και εμεις τις καρδιές μας αλλα και θα γινόμαστε και κουραστικοί στους υπόλοιπους. Για τον λόγο αυτό σε προσκάλεσα να τα πούμε και από κοντά.
Στόχος ηταν να σε πείσω οτι μας αδικεις και όχι να κάνω τον κόκορα όπως κάποιος είπε η τον καταξιωμένο offroader όπως διάβασα και δεν μου άρεσε καθόλου . Τι θα πει ρε παιδιά καταξιωμένος offroader; Τι ειμαστε χειρούργοι με επεμβάσεις ανοιχτής καρδιάς; Καποιοι τρελαμένοι με τα οχήματα μας ειμαστε και με αυτόν τον τρόπο διασκέδασης.
Μην κανουμε και την λέξη καταξιωμένος να χάσει την σημασία της.
Όσο τωρα για τον Γιάννη Αθανασίου ισως ηταν σκληρός αλλα αυτος ειχε και ένα λόγο παραπάνω. Εγώ προσπάθησα να υπερασπιστώ την τιμή της αγαπημένης μου λέσχης. Εκείνος εκτός από αυτό ειχε να υπερασπιστεί την δικια του τιμή και αξιοπρέπεια. Γιατι και αυτος κακά τα ψέματα φωτογραφιζόταν μια και είναι ο μόνος από την λέσχη που εχει μαγαζι με πράγματα που αφορούν το 4χ4.
Ο Γιάννης όμως δεν ήρθε στην λέσχη για να μεγαλώσει το πελατολόγιο του.
Ήρθε πολλά χρονια πριν. Τόσα που τότε σίγουρα δεν πέρναγε από το νου του ότι κάποτε θα προσπαθήσει να κάνει το χόμπι του επάγγελμα και το επαγγελμα του χομπι.(πριν ηταν δημοσιογραφος στους 4τροχους)
Είναι ιδιαίτερα διακριτικός και Κύριος σε βεβαιώνω μια και σίγουρα είναι παρα πολύ λεπτή η θέση του εδώ και κάποιους μήνες που άνοιξε το μαγαζι.
Προς τιμή του δε, όταν πριν δυο μήνες είχαμε εκλογές και καποιοι τον παρότρυναν να βάλει υποψηφιότητα δεν δέχτηκε εξαιτίας της ιδιότητας του να εμπλακεί.
Τελειώνοντας γιατι μάλλον κατάντησα κουραστικός, για μένα πλέον το θεμα έληξε και θεωρώ ότι έγινε μια μεγαλη παρεξήγηση και το ξέχασα ήδη.
Και φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος πλέον να υπάρξουν στη διαμάχη αυτή νικητές και νικημένοι.
Ναστε καλα

Σπυρος Δουκερης

http://WWW.4X4GREECE.COM
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Διάλογος=Πολιτισμός

Δημοσίευσηαπό pino » 14 Δεκ 2002, 12:06

Τελικά το Off Road Portal είναι πράγματι ένας χώρος όπου μπορούμε να ανταλλάσουμε απόψεις.
Σας ευχαριστώ που δεν αναγκάσατε τον Διαχειριστή να διαγράψει κάτι από αυτά που δημοσιεύσατε, καθώς κρατήσατε το επίπεδο της γλώσσας και της άποψης ψηλά (δεν βρίζατε και δεν φτύνατε στην οθόνη).
Χαίρομαι που η συζήτηση κατέληξε με αυτό τον τρόπο και εύχομαι να συνεχίσετε να εκφράζετε απόψεις καθώς μόνον έτσι μπορούμε να γινόμαστε καλύτεροι σε αυτό που θέλουμε να κάνουμε εν γένει.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες