Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ξαν'αντάμωμα 4x4 2005

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Τοποθεσία συνάντησης

Το δημοψήφισμα λήγει στις 11 Οκτ 2005, 10:03

Ευρυτανία: Χελιδόνι (by the river)
7
19%
Λίμνη Πλαστήρα (by the lake)
18
50%
Αλλη (παρακαλώ αναφέρετε)
1
3%
Κάπου κοντά στην Αθήνα...
10
28%
Δεν έχω πρόβλημα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 36

Δημοσίευσηαπό michailbm » 16 Νοέμ 2005, 14:57

1. Dr.Format
2. Metalaxe
3. Giagoulas
4. Blackchris (ο κάπελας)
5. vagelis
6. markd ????????????????????????????
7. vitarokanivalos ????????????????????????????
8. Lonely Wolf
9. jimmy955i (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
10. jps (εκτός απροόπτου και υγείας επιτρέπουσας
11. xontros
12. Coach
13. .........
14. discoman
15. captainlarry
16. dark749
17. alexandrosmakris
18. galloper
19. Discoverer
20. michailbm (???????)
21. mprizolas
22. Firelord + Firelady (+) Pilion 101 + Pilion Lady
23. chriska
24. Drako + Drakaina (+ άλλοι 4)
25. Libby + Libbaina
26. Nicksi + Emily
27. Tacouson +Tacousa
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό tacouson » 16 Νοέμ 2005, 17:05

μάλλον Σάββατο πρωι. το παλευω για παρασκευη βραδυ αλλα αν γίνει θα φυγω αργα (7:30)
tacouson
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2005, 09:54
Τοποθεσία: Θεσνίκη

Δημοσίευσηαπό GALLOPER » 16 Νοέμ 2005, 18:20

Μηπως πρεπει να βγει κανα ψιλοπρογραματακι του τυπου φτασαμε ,τι κανουμε,που συναντιομαστε,που παμε για μασα,διαδρομες,(προτεινω κατι σε Αγραφα ,ειναι τελεια)........ :) :discussion:
Άβαταρ μέλους
GALLOPER
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005, 19:00

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 17 Νοέμ 2005, 01:45

Εγώ από ότι βλέπω μεσημέρι θα ξεκινήσω το Σάββατο ... Θα μείνω στο CAMP 1... Υπάρχει κάποια ώρα συνάντησης στην Λίμνη ? Όσο αφορά τα φαγητά θα πρέπει να έχουμε τα δικά μας ή υπάρχουν ταβέρνες τριγύρω ?
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 17 Νοέμ 2005, 02:58

Να ρωτήσω και εγώ δυο τρία πραγματάκια ??

1)Θα υπάρξει κάποιο πρόγραμμα εκδηλώσεων ?? :?:
2)Δόκτωρ σε ποιον αναμεταδότη θα είσαι σε ακρόαση ??? :?:
3)Όταν λετε τα χαμηλά αυτοκίνητα θα ζοριστούν αυτό σημαίνει ότι α) να μην πάρω το C3 της γυναίκας γιατί θα έχω πρόβλημα ή αν πάρω το δικό μου GV 5Θ μαμίσιο θα το ξηλώσω ??? :roll:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 17 Νοέμ 2005, 09:26

Πρόγραμμα εκδηλώσεων δεν υπάρχει, δεδομένου οτι δεν είμαστε σύλλογος/λέσχη οπότε το κάνουμε πιο πολύ για να γνωριστούμε μεταξύ μας και να κάνουμε μια ωραία βόλτα παρά για να προβληθούμε ή οτιδήποτε άλλο.
Θα μαζευτούμε στο camp1 :P (μ΄άρεσε αυτό) για να γνωριστούμε και να συζητήσουμε (υπολογίζουμε οτι θα φτάσουμε νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου) και επιτόπου θα κανονίσουμε τις υπόλοιπες δραστηριότητες.
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό jps » 17 Νοέμ 2005, 10:12

40 κανάλια έχει το cb !!!
Κανονίστε .... ένα .... ειδικά για το αντάμωμα !!
Ετσι ...να παίζει ....για τη περιοχή της Λίμνης για όλους.
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 17 Νοέμ 2005, 10:27

Κανάλι CB 16
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό captainlarry » 17 Νοέμ 2005, 10:48

Δυστυχώς και με μεγάλη μου λυπη δεν θα μπορέσω να συμετάσχω στο ανταμωμα λογω μετακόμισης!!!
Τοχασα στο παραπεντε γαμώτο!!!
Άβαταρ μέλους
captainlarry
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 01 Σεπ 2005, 13:08

Δημοσίευσηαπό almak » 17 Νοέμ 2005, 13:13

Lonely_Wolf έγραψε:Εγώ από ότι βλέπω μεσημέρι θα ξεκινήσω το Σάββατο ... Θα μείνω στο CAMP 1... Υπάρχει κάποια ώρα συνάντησης στην Λίμνη ? Όσο αφορά τα φαγητά θα πρέπει να έχουμε τα δικά μας ή υπάρχουν ταβέρνες τριγύρω ?


Λύκε και εγώ στο camp1 και θα φέρω κάρβουνα και κρασί και λουκάνικα και κάτι άλλα... .......μα κι αν δεν τα φάμε (λόγο καιρού ή παρέας ή δεν ξέρω γώ...) και τι έγινε?????
Ναι ταβέρνες έχει και είμαι σίγουρος ο΄τι μερικοί απο μας έχουμε κάποια ονόματα απο ταβέρνες ! Εγώ έχω ένα τουλάχιστον.
Όσο για την ώρα λέω , υποθέτω , ελπίζω 4:00 με 7:00 το απόγευμα.
ΟΚ. κανάλι CB 16


ΕΡΩΤΗΣΗ:
Θα φέρει κανείς άλλος παιδιά απ' αυτούς που θα κατασκηνώσουν :?: :?: :?:
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 17 Νοέμ 2005, 13:34

alexandrosmakris έγραψε:
Lonely_Wolf έγραψε:Εγώ από ότι βλέπω μεσημέρι θα ξεκινήσω το Σάββατο ... Θα μείνω στο CAMP 1... Υπάρχει κάποια ώρα συνάντησης στην Λίμνη ? Όσο αφορά τα φαγητά θα πρέπει να έχουμε τα δικά μας ή υπάρχουν ταβέρνες τριγύρω ?


Λύκε και εγώ στο camp1 και θα φέρω κάρβουνα και κρασί και λουκάνικα και κάτι άλλα... .......μα κι αν δεν τα φάμε (λόγο καιρού ή παρέας ή δεν ξέρω γώ...) και τι έγινε?????
Ναι ταβέρνες έχει και είμαι σίγουρος ο΄τι μερικοί απο μας έχουμε κάποια ονόματα απο ταβέρνες ! Εγώ έχω ένα τουλάχιστον.
Όσο για την ώρα λέω , υποθέτω , ελπίζω 4:00 με 7:00 το απόγευμα.
ΟΚ. κανάλι CB 16


ΕΡΩΤΗΣΗ:
Θα φέρει κανείς άλλος παιδιά απ' αυτούς που θα κατασκηνώσουν :?: :?: :?:


ΟΚ φίλε μου...... να γνωριστούμε κιόλας με τους καινούργιους :wink: :D :D
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 17 Νοέμ 2005, 15:36

Κάτι ακουσα στις ειδήσεις για ακραία καιρικά φαινόμενα..... Ελπίζω να μην μας πιάσει κανά Τσουνάμι εκεί που θα κατασκηνώσουμε :P :P :P
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 17 Νοέμ 2005, 17:05

Λοιπόν,

επειδή Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC :lol:

ορίστε μερικές πληροφορίες προς τους "ναυτιλομένους":

όπως σωστά έγραψε ο Metalaxe:

Πρόγραμμα εκδηλώσεων δεν υπάρχει, το κάνουμε πιο πολύ για να γνωριστούμε μεταξύ μας και να κάνουμε μια ωραία βόλτα.
Θα μαζευτούμε στο camp1 για να γνωριστούμε και να συζητήσουμε (υπολογίζουμε οτι θα φτάσουμε αργά το απόγευμα του Σαββάτου) και επιτόπου θα κανονίσουμε τις υπόλοιπες δραστηριότητες.


Πιό συγκεκριμένα το camp1 βρίσκεται στην πλάζ που βρίσκεται δίπλα στα "Καλύβια Πεζούλας" και φαίνεται στον σχετικό χάρτη στην αρχή του θέματος.
Για όσους φοβούνται μην χαθούν :lol: οι συντεταγμένες για το gps (σε WGS84) είναι λ=21.7333° Α φ=39.3111° Β.

Στο camp1 μπορούν να κατασκηνώσουν και να ξεκινήσουν ψήσιμο κ.λ.π. δραστηριότητες, όσοι σκοπεύουν να μείνουν σε σκηνές. Εκεί είναι το ραντεβού για όλους μας, ανεξάρτητα που θα κοιμηθούμε ή φάμε.

Επιτόπου θα κανονίσουμε τι θα κάνουμε σαν παρέα. Υποθέτω ότι όλοι θα θέλουμε να μαζευτούμε σε κάποια μεγάλη ταβέρνα να γνωριστούμε και να φάμε (ως συνηθίζεται :P )
Για δείπνο το βλέπω γύρω στις 20:30 με 21:00.

Ο καιρός προβλέπεται το Σάββατο βροχερός με συννεφιά ολόκληρη την ημέρα, κανονικές θερμοκρασίες το πρωί και "δροσερό" βράδυ. Την Κυριακή έχουμε αλλαγή με χαμηλές θερμοκρασίες, χωρίς όμως βροχή και ενδεχομένως να έχουμε και λιακάδα το πρωί (να στεγνώσουν οι σκηνές :P )

Οπως όλοι θα αντιλαμβάνεστε η λάσπη θα είναι άφθονη και τα ρέματα "φορτωμένα" οπότε οι γαλότσες και οι ιμάντες να είναι σε ετοιμότητα.

Επίσημο κανάλι επικοινωνίας στο CB θα είναι το 16.


Τώρα σχετικά με την διαδρομή του Σαββάτου προς την λίμνη:

όπως είπαμε αναχώρηση στις 10:00 από την Λαμία, κίνηση προς το Καρπενήσι και μετά την Μακρακώμη είσοδο στο χώμα. (Τελευταίος ανεφοδιασμός βενζίνης στην Μακρακώμη). Στην συνέχεια Ρεντίνα -> Βαθύλακος -> Απιδιά -> ανάβαση ρεματιάς Μουρκέσσα -> Αμάραντος -> νότιο κύκλωμα του βουνού "Ιταμος" και κατάληξη στην Μούχα επί της λίμνης Πλαστήρα.
Όταν λετε τα χαμηλά αυτοκίνητα θα ζοριστούν αυτό σημαίνει ότι αν πάρω το δικό μου GV 5Θ μαμίσιο θα το ξηλώσω ??? :roll:

Αν έχεις λάστιχα AT ή MUD και δεν φοβάσαι τις "στενές επαφές κάτω τύπου" :D πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις. Να σημειώσω ότι από την Μακρακώμη και μετά η διαδρομή είναι άγνωστη και για μένα εκτός από την ανάβαση ρεματιάς Μουρκέσσα που σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον.
Το σίγουρο είναι ότι θα υπάρχει άφθονη λάσπη και μάλλον τα περάσματα από τα ρέματα θα έχουν κροκάλες και αμμόλασπη που έχει κατέβει από τα νερά.

Η συγκεκριμένη διαδρομή έχει 3 "εξόδους διαφυγής στην άσφαλτο", για όσους δεν επιθυμούν να ταλαιπωρηθούν: στην Ρεντίνα, στην Απιδιά και στον Αμάραντο.



Για την Κυριακή το πρωί σκέφτομαι δυο εναλλακτικές για όσους έχουν κέφι για "βόλτα":

Η πρώτη είναι να κάνουμε μια κυκλική διαδρομή από το camp1 στο ΟΧΟΚ (καταφύγιο στα 1600 μ.) και επιστροφή από άλλο δρόμο περίπου το μεσημέρι, για φαγητό και αναχώρηση.

Η δεύτερη είναι αναχώρηση από το πρωί προς Καρπενήσι - Αθήνα κάνοντας την ορεινή διάσχιση των ανατολικών Αγράφων. Αυτή η επιλογή θα εξυπηρετήσει δυστυχώς μόνο τους "νότιους". :?

Τα λέμε στην λίμνη :wave:




Υ.Γ.1: δεν θα είμαι σε ακρόαση αναμεταδοτών.
Υ.Γ.2: Vagelis μην ξεχάσεις να φέρεις αυτά που είπαμε (4 μπλουζάκια XL και το DVD )
Υ.Γ.3: πάω τώρα για ασπιρίνες μήπως επιτέλους μου περάσει η ίωση :evil:
Υ.Γ.4: Χρήσιμοι χάρτες της Ανάβασης: ΒΟΡΕΙΑ ΑΓΡΑΦΑ - Λίμνη Πλαστήρα 1:50.000 και ΕΥΡΥΤΑΝΙΑ 1:100.000
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό almak » 17 Νοέμ 2005, 20:11

Dr.format έγραψε:
Λοιπόν έχουμε και λέμε,

Πρωϊνή ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ από την 1η BP μετά τα πρώτα διόδια (Εχει και Mc Donalds) στις 08:00. Επίσης ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ στις 10:00 από την Λαμία. Το σημείο συνάντησης είναι στο τεράστιο parking του μεγάλου Super Market (νομίζω Βερόπουλος) το οποίο βρίσκεται στα αριστερά μας μπαίνοντας στην πόλη της Λαμίας


Φαντάζομαι πως το 8:00πμ BP/Mc Donalds παίζει ακόμα.
Να μην έχουμε και άγχος έως την Λαμία για το 10:00 (βερόπουλος νομίζω)
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό michailbm » 17 Νοέμ 2005, 20:15

Σας εύχομαι να περάσετε υπέροχα!
Τελικά δεν θα το καταφέρω!
ΚΛΑΨ κλαψ κλαψ!!!!!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 35 επισκέπτες

cron