Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Προβληματικά συνεργεία...

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Προβληματικά συνεργεία...

Δημοσίευσηαπό xontros » 24 Οκτ 2003, 17:15

Επειδή πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμο να ενημερώνουμε αλλήλους για κακές εμπειρίες με συνεργεία, παραθέτω 2 πρόσφατα περιστατικά σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο Suzuki:
1. Ρωτάω για χειροκίνητες πλύμνες, και ενώ δεν έχω καπάκια στο κέντρο της ζάντας, ο super μάστορας επιμένει πως έχω αυτόματες :shock: . Το ίδιο μου είπαν και όταν αγόρασα το αυτοκίνητο (αλλού), αλλά και άσχετος ήμουν, και είχε καπάκι η ζάντα τότε... Εννοείται πως όταν σηκώσω το αυτοκίνητο, γυρνώντας τον τροχό γυρνάει και το ημιαξόνιο :evil: .
2. Μετά τις 80.000 χλμ. αποφάσισα να δοκιμάσω αντί για το εξουσιοδοτημένο που είχα κάνει όλα τα υπόλοιπα σέρβις, ένα γενικό συνεργείο με μεγάλη εμπειρία σε 4x4 (μετά από συμβουλή του φίλου friar, ευχαριστώ πολύ!!!). Στην αλλαγή των μπουζί με καινούργια Denso IW16 (ιριδίου), βλέπω ότι οι "παντογνώστες" του εξουσιοδοτημένου αντί για το ανάλογο απλό W16-xxx που γράφει το βιβλίο του αυτοκινήτου, είχαν βάλει το W20-xxx που φοράει το 1.6 8v με καρμπυρατέρ :shock: Γιατί???
Το χειρότερο είναι πως η τελική του αυτοκινήτου από τα 135 έφτασε τα 150, και δεν ξέρω άν είναι το άλλο νούμερο ή τα ιριδίου :evil: :evil: :evil:
Άλλες εμπειρίες :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό samgr » 25 Οκτ 2003, 10:02

φίλε xontros έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Αγόρασα το 2002 καινούριο το sammi μου και σύμφωνα με τον πωλητή έχω αυτόματες πλήμνες. Πράγμα που στην πορεία δεν με πολυέπειθε και αυτό γιατί παρατήρησα ότι όταν το αμάξι βρίσκεται σε κίνηση γυρίζει κα το μπροστινό ημιαξόνια, πράγμα που σημαίνει για μένα δύο πράγματα.
α) Βλάβη στις πλήμνες και δεν κάνει αμπεμπλοκή η μπροστινή ρόδα
β) δεν υπηρξε ποτέ μηχανική πλήμνα με αποτέλεσμα ενώ το αμάξι να βρίσκεται σε κίνηση στους πίσω τροχούς, το μπροστινό σύστημα επειδή μένει μόνιμα μπλοκαρισμένο το γυρίζουν οι μπροστινοί τροχοί.


Πήγα λοιπόν στο εξουσιοδοτημένο και του εξέφρασα την απορία μου και εκείνοι με ένα χαμόγελο στα χείλη μου είπαν ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό να γυρνάει το μπροστινό ημιαξόνιο

Λογικά πρέπει να με περνάνε για πολύ βλάκα :!: :!:
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό xontros » 25 Οκτ 2003, 22:01

Φίλε και ομοιοπαθή samgr,
Και εγώ το ίδιο συναίσθημα ένοιωσα, με παρηγορεί το ότι υπάρχει περίπτωση ο πωλητής να μην έχει ιδέα τί είναι οι αυτόματες πλύμνες και σε τί ακριβώς χρησιμεύουν :roll: :roll:
Τώρα αν συμβαίνει το ίδιο με τον ειδικευμένο μηχανικό στα αυτοκίνητά μας που κυκλοφορούν 14 και 20+ χρόνια, δεν θέλω να σκέφτομαι τί μπορεί να γίνει αν παρουσιάσουν κάποιο δυσκολότερο πρόβλημα από αλλαγή λαδιών :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό samgr » 28 Οκτ 2003, 11:07

Με την ευκαιρία, είχα θιξει και παλιότερα ότι ψάχνω κάποιο συνεργείο που να έχει άποψη από 4χ4 οχήματα. Αν δεν κάνω λάθος και η μνήμη μου δεν με απατά ο friar πρέπει να μου είχε δώσει το τηλέφωνο του συνεργείου του. Όμως έχασα τα στοιχεία του.

Φίλε friar αν δεν σου κάνει κόπο στείλε μου το τηλέφωνο του συνεργείου ή όποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε πρόταση.
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό friar » 28 Οκτ 2003, 13:30

Αγαπητέ μου
αν και οι καλοί μου φίλοι Γιάννης και Θόδωρος μας πουλήσανε και πήγανε εκδρομή με 17 αυτοκίνητα στα Γρεβενά αντί να είναι στο Trial μαζί μας, (τους συγχωρώ),
αν και ήδη σου έχω δώσει το τηλέφωνό τους και εσύ κατάφερες και το έχασες (σε συγχωρώ)
αν και θα φάω κράξιμο για γκρίζα


210-5141254
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό samgr » 01 Νοέμ 2003, 19:57

thanks friar

και

Οι θεοί των offroaders μαζί σου :twisted: :twisted:
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron