Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Καμμια εκδρομουλα?

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Καμμια εκδρομουλα?

Δημοσίευσηαπό Kafros » 01 Ιούλ 2005, 18:14




Καλησπερα σε ολους......Καινουργιος στο portal σχετικά εμπειρος στο 4χ4...κατοχος αψογα συντηρημενου Μ38Α1 σε εκδοση TRIAL (στρατος δηλαδη με Α/Τ λαστιχα χιχιχιχιχιχι παει παντου κανει τα παντα.....Προτασεις γιακαμμια εκδρομουλα αυτη τη Κυριακη 03/07/05 στην αττικη?.....Χωρις πολλα κανονισματα και τυπικοτητες....με σχετικα δυσκολα εμποδια.....φαι καφε και χαβαλε?...αν υπαρχει ενδιαφερον εχω ιδεες....

Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Kafros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2005, 18:05
Τοποθεσία: Peiraias

Re: Καμμια εκδρομουλα?

Δημοσίευσηαπό vidas » 04 Ιούλ 2005, 09:12

Kafros έγραψε:


Καλησπερα σε ολους......Καινουργιος στο portal σχετικά εμπειρος στο 4χ4...κατοχος αψογα συντηρημενου Μ38Α1 σε εκδοση TRIAL (στρατος δηλαδη με Α/Τ λαστιχα χιχιχιχιχιχι παει παντου κανει τα παντα.....Προτασεις γιακαμμια εκδρομουλα αυτη τη Κυριακη 03/07/05 στην αττικη?.....Χωρις πολλα κανονισματα και τυπικοτητες....με σχετικα δυσκολα εμποδια.....φαι καφε και χαβαλε?...αν υπαρχει ενδιαφερον εχω ιδεες....

Ευχαριστω



Μάλλον σε λάθος φόρουμ είσαι!!!! Εδώ έχει γεμίσει με NYBA (φατην δεν το αλλάζω Γιωργάκη ) και vitra. Από ότι καταλαβαίνεις τα μεν NYBA χαλάνε και δεν πάνε βουνά και τα άλλα είναι ασφαλτινα
ΕικόναΕικόνα
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T. ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ - ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ C.I.A.
Άβαταρ μέλους
vidas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 00:52

Re: Καμμια εκδρομουλα?

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 04 Ιούλ 2005, 09:34

vidas έγραψε:Μάλλον σε λάθος φόρουμ είσαι!!!! Εδώ έχει γεμίσει με NYBA (φατην δεν το αλλάζω Γιωργάκη ) και vitra. Από ότι καταλαβαίνεις τα μεν NYBA χαλάνε και δεν πάνε βουνά και τα άλλα είναι ασφαλτινα

Έχουμε και πολλά αμερικάνικα (Wrangler, Cherokee) αλλά δεν τα πάνε στο βουνό χωρίς το μηχανικό τους (βλ. vidas) γιατί δεν ξέρουνε αν θα μπορέσουν να γυρίσουνε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό microbe » 04 Ιούλ 2005, 10:04

Kafros ένα m38a1 που βλέπω στην Πειραϊκή πολλές φορές αραγμένο είναι δικό σου??
Το μικρόβιο........του χώματος???? !!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
microbe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005, 18:27
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό Kafros » 04 Ιούλ 2005, 10:10



ΧΑ ΧΑ....

Εχουμε κανει εκδρομες με NIVA και αλλα SUV και πιστεψτε με μπορουν να κανουν πολλα περισοτερα πραγματα απο οτι νομιζετε...και μαλιστα χωρις παρατραγουδα...το θέμα εινα καλη θεληση να υπαρχει, οργανωση, υπομονη και οχι ανταγωνισμος....

Επισης μερικες λεπτομερειες αν προβλεφθουν τα πραγματα μπορουν να κυλησουν ομαλα πχ. το Vitara εχει τρελες γωνιες εισοδου και εξοδου αν απλως βγουν οι πανεμορφοι πλαστικοι προφυλακτηρεs του και μεινουν σπιτι μεχρι την επιστροφη....

Αν ενδιαφερεστε μπορουμε να παμε στην πιστα του ατταρτ στη κερατεα και να δειτε σε ασφαλες περιβαλλον οτι τιποτα δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινεται....Ειδικα αν υπαρχει και οδικη βοηθεια !!!χιχιχιχι

Αλλωστε μιλαμε για εκδρομουλες με χαβαλε και προσοχη στα οχηματα και οχι Camel Trophy..
Εχω κατεβει την παρνηθα με Suzuki Jimny και το παρεδωσα τοσο κουκλι που ο τυπος γελαγε ευτιχισμενος γιατι το πλυνα κιολας (γιατι δε φαινοταν απο τη λασπη οτι ηταν αυτοκινητο)

Οσο για τις βλαβες που λετε σκεφτειτε οτι εχω αυτοκιντο 52 χρονων και δεν εχω βλαβες, οχι εσεις που ειναι καινουργια και ο ρωσος παει και Σιβηρια...


Αναμενω απαντησεις
Με αγωνιστικους χαιρετισμους......

Καφρος...

Άβαταρ μέλους
Kafros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2005, 18:05
Τοποθεσία: Peiraias

Δημοσίευσηαπό Kafros » 04 Ιούλ 2005, 10:15



Προς Microbe

Οχι αυτο ειναι Μ151 Α1. Εμενα ειναι Μ38Α1 (το RENEGADE)με πολιτικα χρωματα και ειναι κλειστο σε γκαραζ γιατι ειναι ανοιχτο....

Άβαταρ μέλους
Kafros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2005, 18:05
Τοποθεσία: Peiraias

Δημοσίευσηαπό strofimios1 » 04 Ιούλ 2005, 23:23

Kafros έγραψε:

Προς Microbe

Οχι αυτο ειναι Μ151 Α1. Εμενα ειναι Μ38Α1 (το RENEGADE)με πολιτικα χρωματα και ειναι κλειστο σε γκαραζ γιατι ειναι ανοιχτο....


Δηλαδη εχεις cj7;
Άβαταρ μέλους
strofimios1
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 10:58
Τοποθεσία: ΣΤΟΥ ΧΑΝΤΑΚ'

Δημοσίευσηαπό Kafros » 05 Ιούλ 2005, 21:46

oxi to cj5....ti stratiotiki toy ekdosi....Esy?? mi moy peis exeis to 7ari?
Άβαταρ μέλους
Kafros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2005, 18:05
Τοποθεσία: Peiraias

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 05 Ιούλ 2005, 22:50

Kafros Καλως ηρθες στον λοχο 8)
Αμα μαζευτουμε λιγοι ακομα μπορουμε να κατεβουμε και σε παρελαση :wink:

Απο γνησιοτητα σε τι κατασταση ειναι? Μηχανη, σασμαν, τιμονι κτλ?
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Re: Καμμια εκδρομουλα?

Δημοσίευσηαπό xalk » 05 Ιούλ 2005, 23:01

vidas έγραψε:... Από ότι καταλαβαίνεις τα μεν NYBA χαλάνε και δεν πάνε βουνά ...

Φίλε Vidas επεσες στην περίπτωση :D :D :D
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... art-0.html
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Re: Καμμια εκδρομουλα?

Δημοσίευσηαπό vidas » 06 Ιούλ 2005, 08:55

xalk έγραψε:
vidas έγραψε:... Από ότι καταλαβαίνεις τα μεν NYBA χαλάνε και δεν πάνε βουνά ...

Φίλε Vidas επεσες στην περίπτωση :D :D :D
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... art-0.html



oxi den tha gino kakos.... eimai sths kales moy kai sthn xarizo
ΕικόναΕικόνα
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T. ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ - ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ C.I.A.
Άβαταρ μέλους
vidas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 00:52

Δημοσίευσηαπό xontros » 06 Ιούλ 2005, 09:23

Kafros έγραψε:oxi to cj5....ti stratiotiki toy ekdosi....Esy?? mi moy peis exeis to 7ari?

Δεν υπάρχει CJ-5 Renegade, αν κάνω λάθος διορθώστε με :!: :!: :!:
Τα CJ-5 είναι όντως η πολιτική έκδοση των Μ38-Α1, και είναι πιο κοντά από τα CJ-7 που έβγαιναν σε έκδοση Renegade, Laredo, και ίσως και άλλες. Υπήρχε και ακόμα πιο μακρυά έκδοση, το CJ-8, αλλά είναι αρκετά σπάνια εδώ.
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 06 Ιούλ 2005, 09:33

Εγώ πάντως σε εμπιστεύομαι γιατί τα γνωρίζεις πολύ καλά αυτά τα θέματα :wink: :wink:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό vidas » 06 Ιούλ 2005, 09:36

xontros έγραψε:
Kafros έγραψε: . Υπήρχε και ακόμα πιο μακρυά έκδοση, το CJ-8, αλλά είναι αρκετά σπάνια εδώ.


25.000 peripoy cj8 se olh thn gi pisteceme einai to spaniotero jeep.

cj5 kai m 38 a1 den nomizo pos exoyn kai idieteri sxesh
ΕικόναΕικόνα
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T. ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ - ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ C.I.A.
Άβαταρ μέλους
vidas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 00:52

Δημοσίευσηαπό Kafros » 06 Ιούλ 2005, 10:14

η επιτυχια του M38A1 (οχι το προηγουμενο Μ38 με τα ισια φτερα) οδηγησε στην εκδοση του CJ (civilian jeep για αγροτικες η αλλες σκληρες εργασιες) με την οποια ουσιαστικα αρχισαν τα Jeep !!! Εκτος απο πολυ μικρες διαφορες στην ουσια προκειται για το ιδιο αυτοκινητο... Τα πρωτα ηταν ιδια αλλα οσο εξελισονταν οι πολιτικες εκδοσεις τοσο μεγαλωναν οι διαφορες..

Για το renegade εχεις δικιο απλως το χρησιμοποιησα για να καταλαβει ο φιλος μου ο microbe περιπου για τι μιλαμε... Χαιρομαι παρα πολυ που τοσοι πολλοι ξερουν γιαυτα τα Jeep, μιας και εγω ασχολουμε οχι μονο οδηγικα αλλα και ιστορικα και μοντελιστικα μ αυτα...οσο για τις εκδοσεις υπηρχαν πανω απο δεκαπεντε διαφορετικες εκδοσεις σρατιωτικες κυριως!!!

Τωρα οσον αφορα το δικο μου:

Μηχανη- η αμερικανικη μαμα (2200 cc) που εχει τοσο ροπη χαμηλα που παει για τρακτερ
Sasman(επισης μαμα) - κυριως κιβωτιο 3 ταχ+1 οπισθεν( η πρωτη χωρις συχγρονιζε ) οποτε πρακτικα 2 και τα περιφημα βοηθητικα που το αργο του εχει συρει αλλο jeep pajero και σκαφος κολλημενα στην αμμο!!!!

οπως καταλαβαινετε τα παντα ειναι μαμα για 2 λογους. πρωτον ιστορικα και πρακτικα αφου ολοι ξερουμε οτι οι πατεντες παντα δημιουργουν προβληματα (κατι μηχανες απο escord k ascona με σασμαν απο αλλα καταληγουν σε αποτυχια, κολησσεις που σκουριαζουν, βασεις που σπανε, ασυμβατοτητα συνεργαζομενων μερων κτλ). Και δευτερον οι ιδιοτητες που του εδωσε ο κατασκευαστης το καθιστουν απιστευτα ιδανικο για trial και μαλιστα χωρις ποτε να σπασει τιποτα...τα μαμισια ειναι τοσο πρωτογονα αλλα μελετημενα (στρατιωτικες προδιαγραφες συντηρησης και επισκευες γαρ) που μονο ξεβιδωνουν η ξεκουμπωνουν αλλα ποτε δε σπανε ...

τα μονα extra που του εχω βαλει εγω ειναι πανω και πλαγιες μπαρες (δεν ειμαι αμερικανακι στρατιωτης) καλοριφερ (μπρρ...)κορνα με τενορους για τα βουνα με 2 ηχους (κανονικο και κλαξον αλλα Βεγγος) και φυσικα μουσικηηηη...
Άβαταρ μέλους
Kafros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2005, 18:05
Τοποθεσία: Peiraias

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 49 επισκέπτες