Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ;;;

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ;;;

Δημοσίευσηαπό michalis » 23 Σεπ 2003, 14:28

Αφού με βοηθήσατε με τα ελαστικά μου γιατί να μην σας ρωτήσω και το εξής:

Λοιπόν έχω ένα Feroza (τα 'χουμε ξαναπεί...)
ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Οταν φρενάρω το τιμόνι και το αυτοκίνητο στρίβει έντονα αριστερά.

STATUS: καινούργια λάστιχα-τακάκια, καινούργια μαρκούτσια, ευθυγραμμισμένο, ζυγοσταθμισμένο, δεν στρίβει στην ευθεία (από μόνο του)

Τι σκέφτομαι τώρα εγώ;
Αφού στρίβει μόνο όταν φρενάρω πιθανώς κάτι να πηγάινει στραβά με τα φρένα - ειδικά το αριστερό μπροστινό. Αρα να το ελέγξω σε φρενόμετρο.

Αν το φρενόμετρο δείξει κάτι, το διορθώνω.
Αν δεν δείξει κάτι, σκέφτομαι ότι πιθανόν η αριστερή ανάρτηση του (έχει ράβδους στρέψης μπροστά - όχι σούστες ή ελατήρια) τα έχει παίξει και γονατίζει πιο πολύ από την δεξιά όπότε και το αμάξι γέρνει αριστερά.

Τι λέτε, να ξεκινήσω από φρενόμετρο; σε ποιόν να πάω; Αλλοιώς τι να κάνω; να πάω σε αναρτησόμετρο??? θα δείξει τέτοια πράγματα;

Φιλικά,
Μιχάλης.
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι

Δημοσίευσηαπό spiros » 23 Σεπ 2003, 14:51

Μην ασχοληθείς με την ανάρτηση. 99% φρένα. Και μην τρέχεις και πληρώνεις και φρενομετρα τώρα. Μια ωριτσα στον Λασδα και καθάρισες μάλλον. Ξεκίνα έτσι νομίζω
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Δημοσίευσηαπό elafi » 23 Σεπ 2003, 21:24

spiros έγραψε:Μην ασχοληθείς με την ανάρτηση. 99% φρένα. Και μην τρέχεις και πληρώνεις και φρενομετρα τώρα. Μια ωριτσα στον Λασδα και καθάρισες μάλλον. Ξεκίνα έτσι νομίζω


Σε μια περίπτωση που μας έτυχε πρόσφατα, ήταν τελικα φθαρμένο εμβολάκι φρένου. Δες όμως μήπως και χάνει αέρα κάποιο λάστιχο για σίγουρα πριν μπεις στη διαδικασία του φρεναδόρου.
elafi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Σεπ 2003, 14:32
Τοποθεσία: Cholargos, Athens

Δημοσίευσηαπό NIOAK » 24 Σεπ 2003, 10:18

ξεκινα απο τα φρένα. σε παρομοια περιπτωση στο jimny μου (υπαρχει σχετικη ενοτητα στο site) ήταν βουλωμενο το τρομπακι του εμβολου της δαγκανας. αν θες να σου συστησω τον φρεναρτζη που πηγα, email me.
καλημερα......
NIOAK
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 24 Ιαν 2003, 10:01
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Ευχαριστώ!

Δημοσίευσηαπό michalis » 24 Σεπ 2003, 16:02

ευχαριστώ πολύ για την "Τηλειατρική"

καλές βόλτες.
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι

Δημοσίευσηαπό feroza » 29 Μαρ 2004, 10:43

εχω feroza kai καθε φορα που βουταει στο βουρκο :D οταν βγω παθαινω το ιδιο
στο συνεργειο μου ειπαν οτι ειναι χαλικι που καθεται στο εμβολο η στο τακακι και για αυτο συμβαινει αυτο :?
μου ανοιξαν την δαγκανα και καθαρισε και σε 2 λεπτα ηταν ετοιμο :D
επισης οταν φρεναριζα ακουγα διαφορους θορυβους που αναλογως που ηταν το χαλικι ηταν ποιο εντονος η δεν ακουγοταν καθολου
νομιζω οτι ειναι οντως οπως μου ειπε η αντιπροσωπεια τιποτα να σε ανυσηχει(διωρθωνεται αμεσα και ανεξοδα)ομως ειναι πολυ σπαστικο καθε φορα που παω παρνηθα :D :D να πρεπει να το φτιαχνω(παω συνεχεια :D :D !)
πες μου τελικα τι ηταν και ψαχνω αν υπαρχει καποιο καλυμα η πως μπορω να το φτιαξω να μην χαλαει
feroza
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Μαρ 2004, 14:12


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες

cron