Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΧΩ JIMNY ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ SUPER ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΟΜΩς....

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΕΧΩ JIMNY ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ SUPER ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΟΜΩς....

Δημοσίευσηαπό KTM826079 » 20 Μάιος 2005, 10:31

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΗΟΝDA Η-RV ΚΑΙ ΕΞΗΓΩ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.
ΘΕΛΩ 4Χ4 ΔΙΟΤΙ ΜΕΝΩ ΨΗΛΑ ΣΤΟ ΡΕΤΖΙΚΙ ΟΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ,ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΕ ΑΜΜΟ ΛΟΓΩ ΨΑΡΕΜΑΤΟΣ,ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΑ, ΒΟΥΝΑΤΖΑΔΕΣ ΠΟΛΥ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟ ΚΤΜ 250 !!!!!
ΤΟ jIMNΥ ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΗ ΕΛΕΙΨΗ ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ , ΚΑΙ ΣΤΗ ΑΣΦΑΛΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ .
ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ OFF-ROAD ΣΥΜΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ H-RV.
STO XIONI ΧΩΡΙΣ ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ Η ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΠΑΕΙ Ή ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΚΟΛΛΗΜΑΤΟς( ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΕΣ ΑΝΗΦΟΡΕΣ)??
ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΑΜΜΟΥΔΙΑ Η ΘΑ ΣΠΡΩΧΝΟΥΜΕ???
ΑΠΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ JIMNY??

ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ Η ΘΑ ΚΛΑΙΩ????
Άβαταρ μέλους
KTM826079
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 20 Μάιος 2005, 10:06
Τοποθεσία: ΠΕΥΚΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΕΧΩ JIMNY ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ SUPER ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΟΜΩς....

Δημοσίευσηαπό markd » 20 Μάιος 2005, 12:47

Για ποι'ο λόγο διάλεξες το H-RV ανάμεσα σε τόσα τετρακίνητα;
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

ΕΧΩ JIMNY ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ SUPER ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΟΜΩς....

Δημοσίευσηαπό michailbm » 20 Μάιος 2005, 12:48

Ξεχνά το καλυτερα ούτε στο χιόνι ούτε στην αμμουδιά δεν κάνει!
Αν ανατρέξεις στο φόρουμ θα βρεις αρκετές αναφορές για το συγκεκριμένο μοντέλο!
Θα σου πρότεινα να δεις το G.V. η το Pinin για περισσότερους χώρους και καλή συμπεριφορά για τις συνθήκες που ζητάς και όχι μόνο!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό cliff » 20 Μάιος 2005, 13:25

Αν κινείσαι αρκετά σε χιόνια (και άσφαλτο) κοίταξε κάτι με πραγματική μόνιμη τετρακίνηση (βλέπε τρία διαφορικά) όπως το Pinin το δίλιτρο (όχι το 1.8). Και το Νίβα βεβαίως βεβαίως -αν είσαι συνειδητοποιημένος χρήστης.
Πιο οικονομική πρόταση από το Μήτσου (χωρίς μόνιμη τετρακίνηση) είναι το GV αλλά και το "απλό" Βιτάρα Wagon.
cliff
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 18 Ιουν 2003, 19:44

ΕΧΩ JIMNY ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ SUPER ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΟΜΩς....

Δημοσίευσηαπό teroulas » 20 Μάιος 2005, 13:29

Αμα είναι να πάρεις hrv πάρε terios
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 20 Μάιος 2005, 13:40

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, το HRV έχει πολύ περιορισμένες δυνατότητες εκτός δρόμου, κοίτα προς GV ή Pinin 2.0 (αν και δεν έχει χώρους), όχι Niva γιατί θα σε κουράσει στην άσφαλτο, το Terios πολύ καλή λύση αλλά από χώρους άστα να πάνε (και πολύ ακριβά ανταλλακτικά).
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό chrtsi » 20 Μάιος 2005, 15:01

Σαν κάτοχος HR-V θα σου πώ τα εξής: Το HR- είναι πολύ καλό για μέση λύση. Με αυτό πάω ταξίδια, ανεβαίνω χιονοδρομικά και μέχρι πριν λίγο καιρό το χρησιμοποιούσα και λίγο για εκτός δρόμου. Δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ. Εχει περάσει λάσπες, χιόνια και άμμο (αρκεί να μην σταματήσεις σε πολύ βαθειά γιατί δεν έχει δύναμη να ξεκινήσει) χωρίς κανένα πρόβλημα, σε καμία όμως περίπτωση ΔΕΝ συγκρίνεται με ενα καθαρόαιμο. Η τετρακίνησή του δεν θα σε προβληματίσει ΟΜΩΣ όπως είπα έχει τρομερή έλειψη στη δύναμη. Το άλλο πρόβλημα που με ανάγκασε να πάρω και ένα samurai για off-road είναι οτι κατασκευαστικά μου φαίνεται λίγο ευαίσθητο και το λυπόμουνα κάθε φορά που το ταλαιπωρούσα και έκανα το σταυρό μου μη με αφήσει στη μέση του πουθενά. Πάντος τελικά μετά από καλό πλύσιμο όλα οκ. Δεν είναι όσο ψηλό χρειάζεται και η μούρη του είναι αρκετά μακριά.
Οδίκή συμπεριφορά στην άσφαλτο πάρα πολύ καλή (σχεδόν σαν συμβατικό αμάξι), γκάζι μέτριο (δεν ξέρω για το VTEC) χαλαρά τα 140, ταξίδι πολύ άνετο, και καίει κάτι παραπάνω από ένα απλό 1600cc.

Σε σχέση με το Jimny του αδερφού μου που συνήθως εξορμούμε παρέα, πολύ πιο ξεκούραστο ταξίδι, στα χιόνια ίδια πράγματα και όταν το terain αγριέψει τον βάζω μπροστά και μου δείχνει (αφού περάσει) αν μπορώ να περάσω εγώ και από πού.

Αν μπορώ ευχαρίστως να σε βοηθήσω σε ότι χρειαστείς.

ΥΓ. Να στο ξαναπώ... υστερεί σε δύναμη :D
chrtsi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 24 Οκτ 2004, 12:18
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 20 Μάιος 2005, 17:39

Pinin 2.0 (αν και δεν έχει χώρους)

Το 5d έχει εφάμιλλους του HRV!
ΥΓ. Να στο ξαναπώ... υστερεί σε δύναμη

Δεν είναι μόνο η δύναμη αλλά γενικότερα η ασφάλτινη φιλοσοφία του αυτοκίνητου!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 21 Μάιος 2005, 07:59

Αγαπητέ φίλε KTM826079 , με το HR-V δεν θα πας πουθενά !!! :P ( ούτε στο χιόνι , ούτε στην άμμο , αλλά ούτε και στη λάσπη ) . Αν θες κάτι άνετο που να μπορεί να σε πηγαίνει και κάπου παραπάνω δες το Pinin 2.0 ή το Grand Vitara 2.0 ή κάποιο μόνιμα τετρακίνητο πχ : Forester , Outlander κ.τ.λ. :P . Η άλλη λύση είναι να κρατήσεις το Jimny και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :P . Έτσι δεν θα κλαις όταν δεις τι παλτούμπα είναι το HR-V !!!!.
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό IKE » 21 Μάιος 2005, 18:30

To HRV δεν απέχει πολύ σε δυνατότητες απο ενα Civic ούτε εντός δρόμου (καλό) ούτε εκτός (κακό).

Αν σου αρκεί η απλή τετρακίνησή του και η σχετικά μικρή απόσταση απο το έδαφος που πιστευω αρκούν για να πας σε ενα χιονοδρομικό πχ ή σε μια ψιλοαπόκρυμνη παραλία τότε πάρτο γιατι και οικονομικό είναι και πολύ καλα φτιαγμένο και έχει ενα απο τα καλύτερα αυτόματα κιβώτια της αγοράς.

Αν θες κάτι πιο ικανό εκτός στα λεφτά αυτά αναγκαστικά θα πάρεις GV 1.6 ή θα πλγηρώσεις κάτι παραπάνω για δίλιτρο.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό Kafros » 04 Ιούλ 2005, 10:23

Φιλε μου μη το κανεις!!!!!!!!

Με Jimny νοικιαρικο εχω παει παρνασσο που ηταν κλειστος λογω χιονοθυελλας..εγω καi τα Grader της νομαρχιας, και με ασφαλτινα λαστιχα παρακαλω......Παρε μια μπαγκαζιερα οροφης....(το Jimny einai KTM και το ΗRV virago αφου ξερεις απο μηχανες)
Άβαταρ μέλους
Kafros
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2005, 18:05
Τοποθεσία: Peiraias


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες