Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΔΙΛΗΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ (HELP)

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό macedonas » 09 Μάιος 2005, 07:18

Κλείνω μάλλον προς VITARA 1600 3d μοντέλο 97-98 .γνώμες για το συγκεκριμένο μοντέλο ; κάποιος γνωστός Γερμανία που να ασχολείται με αυτοκίνητα
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 09 Μάιος 2005, 07:30

Έχεις σκεφτεί να κοιτάξεις και για 2.0 3d ???. Είναι καλύτερο από το 1.6 και δεν ξέρω αν έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή .
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό macedonas » 09 Μάιος 2005, 07:55

Επειδή υπάρχει ήδη ένα αυτοκίνητο στην οικογένεια (χιουνται) κοιτάω για όσο το δυνατόν λιγότερα κυβικά .Για αυτό το λόγο κατέληξα σ’αυτά τα 2 μοντέλα. Αλλιώς
Οι τιμές από ότι βλέπω και εγώ είναι περίπου οι ίδιες.
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό GRANDVITARAKIAS2.0 » 09 Μάιος 2005, 14:46

ΝΑΙ SUZUKI ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ !!!!!

ΑΛΩΣΤΕ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ !!




:newbie:
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΚΑΤΗΦΟΡΑ.
ΠΡΟΣΕΧΕ !!!
Άβαταρ μέλους
GRANDVITARAKIAS2.0
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 03 Φεβ 2005, 15:20
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ,ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό tazmania » 10 Μάιος 2005, 01:10

blackchris έγραψε:Ναι πάρε Niva να γίνεις αυθεντία στην μηχανολογία, να κάνεις κουμπαριές στην Lada Hellas και αν φτάσεις μέχρι την Δράμα να μας το λες συγκινημένος λες και πήγες Αυστραλία :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Και μην μασάς και ο tazmania για Vitara ψήνεται θα μας το σκάσει σιγά σιγά όπως ο Dista :twisted: :twisted:


Μην φας, έχουμε γλάρο :lol:

ΥΓ Μου αρέσει που όλοι οι Vitarakides έχετε εμπεριστατωμένη άποψη, για τον λόγο που ο φίλος πρέπει να πάρει Vitara και όχι Niva. Ρε παραμύθι που σας πούλησαν :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό blackchris » 10 Μάιος 2005, 06:56

tazmania έγραψε:
blackchris έγραψε:Ναι πάρε Niva να γίνεις αυθεντία στην μηχανολογία, να κάνεις κουμπαριές στην Lada Hellas και αν φτάσεις μέχρι την Δράμα να μας το λες συγκινημένος λες και πήγες Αυστραλία :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Και μην μασάς και ο tazmania για Vitara ψήνεται θα μας το σκάσει σιγά σιγά όπως ο Dista :twisted: :twisted:


Μην φας, έχουμε γλάρο :lol:

ΥΓ Μου αρέσει που όλοι οι Vitarakides έχετε εμπεριστατωμένη άποψη, για τον λόγο που ο φίλος πρέπει να πάρει Vitara και όχι Niva. Ρε παραμύθι που σας πούλησαν :lol: :lol:


Έλα αγόρι μου αποκάλυψε το, αφού στα ταξίδια σου γιαπωνέζο χρησιμοποιείς :wink:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό 4wheelbox » 17 Μάιος 2005, 01:38

Καλησπερα.

εχω και εγω παρομοιο διλλημα με τον συγγραφεα του θεματος.
πριν ρωτησω να πω κατι:
διαβασα αρκετα θεματα και ειδα οτι "πεφτουν κεφαλια" και το δικο μου ειναι μια χαρα τοποθετημενο πανω στους ωμους μου,αμαρτια ειναι να μου το παρετε,λυπηθητε το νεο μελος.

σκεφτομαι να αγορασω ενα κουτακι με κινηση στους τεσσερις τροχους αλλα ανακαλυψα οτι ειναι μεγαλο μπερδεμα

στην αρχη σκεφτομουν για το jimny αλλα εχω ακουσει οτι η οδηγικη του συμπεριφορα δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορει να σου συμβει στην συντομη επιγεια ζωη ομως με λογικη τιμη.
καπου πηρε το ματι μου στο forum οτι εχουν προβλημα με το σασμαν.

μετα σκεφτηκα για το niva (ωχ! τωρα σιγουρα θα με στολιζουν μερικοι) το οποιο ειναι πιο κοντα στα χωματινα μου ενστικτα (μεχρι στιγμης προτιμω το ιαπωνικο,διτροχο,τετραχρονο πριονι μου μαρκας honda) απο την αλλη ομως προτιμω να κανω απλες χωματινες βολτιτσες και να επιβιωσω στην ελληνικη πραγματικοτητα των δρομων οποτε το niva το βρισκω υπερβολικο και το σημαντικοτερο εχω ακουσει και ειδα και εδω στο forum οτι εχουν μια ταση να βγαζουν βλαβες οπως στα ηλεκτρικα,διαφορικο,σκουριαζει ευκολα επειδη μπορει να ειναι ατσαλινο αλλα το μεταλλο ειναι μετριας ποιοτητας και τελος εχει μεγαλο προβλημα με το ποτο.

το terios ειναι η τριτη επιλογη η οποια μαλλον μου ταιριαζει καλυτερα ομως ειναι πολλα τα λεφτα Αρη και μου δινει την εντυπωση οτι ειναι για πλυντηριο-καφετερια-σπιτι.
μου φαινεται οτι ειναι και λιγο χαμηλο και η ιδεα οτι θα "σκουπιζω" τα χορτα με το σασι με στραβωνει.
γνωριζω οτι ειναι ενα απο τα πιο αξιοπιστα και γιαυτο εχει ενα ελαφρυ προβαδισμα απο τα υπολοιπα γιατι αν ειναι να τρεχω συνεχεια στα συνεργεια αγοραζω και ενα HUSABERG νοικιαζω και εναν προσωπικο μηχανικο τον οποιο θα τον μεταφερω οπου παω και κανω την δουλεια μου.

ετσι και αλλιως η ηδονη εχει χρωμα κοκκινο και δυο ροδες.

δεν ζηταω πολλα,ενα οχημα να κανω την βολτα μου σε χωματοδρομους και χαλαρα χωραφακια χωρις ανεσεις (ενταξει,ενα a/c δεν με χαλαει καθολου),οι μεγαλοι χωροι δεν με ενδιαφερουν μονο κανενα εργαλειακι να χωραει, οι μεγαλες τελικες ταχυτητες με αφηνουν αδιαφορο.

καμια openmind αποψη;
Άβαταρ μέλους
4wheelbox
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Μάιος 2005, 00:50

Re: ΔΙΛΗΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ (HELP)

Δημοσίευσηαπό xalk » 17 Μάιος 2005, 03:56

macedonas έγραψε:Δίλημμα μεταξύ καινούργιου NIVA και μεταχειρισμένου VITARA.
Έφτασε η ώρα να κάνω και εγώ ένα όνειρο ζωής πραγματικότητα . Την αγορά ενός 4Χ4 .(είμαι κυνηγός και λάτρης του βουνού )
Μετά από πολύ ψάξιμο σε διάφορα sites και προπάντων στο δικό σας και πολλές γνώμες ειδικών και μη, κατέληξα σε αυτά τα 2 . Η δυνατότητα για αγορά πιο ακριβού μοντέλου δεν υπάρχει αλλά και δεν μου είναι απαραίτητη .
Μπαίνω αρκετό καιρό στο site και έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις συζητήσεις σας και μου άρεσε το κλίμα που επικρατεί και το αίσθημα φιλίας ανάμεσα στα μέλη και αποφάσισα να γραφτώ και εγώ και να επωφεληθώ από τις γνώσεις σας..
Περιμένω τη γνώμη σας.

Σαν κάτοχος Vitara και Niva νομίζω ότι η γνώμη μου μετράει περισσότερο, και θα είναι και ίσως πιο αντικειμενική.
πήρα το Vitara για 4χ4, και μετά ένα Niva για ...off-road.
αντί να δώσω του κόσμου τα λεφτά να φτιάξω ένα Vitara να πηγαίνει εκεί που πάει το Niva, Απλά, σκέφτηκα να πάρω ένα Niva.
Σίγουρα υπάρχουν φτιαγμένα Vitara, που είναι ασύγκριτα καλύτερα από ένα Νiva.
Αν όμως έχεις τα χρήματα να το στήσεις ένα Vitara όπως πρέπει, δεν παίρνεις ένα ...Land Cruiser με τα ίδια λεφτά?
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Re: ΔΙΛΗΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ (HELP)

Δημοσίευσηαπό blackchris » 17 Μάιος 2005, 06:39

xalk έγραψε:
macedonas έγραψε:Δίλημμα μεταξύ καινούργιου NIVA και μεταχειρισμένου VITARA.
Έφτασε η ώρα να κάνω και εγώ ένα όνειρο ζωής πραγματικότητα . Την αγορά ενός 4Χ4 .(είμαι κυνηγός και λάτρης του βουνού )
Μετά από πολύ ψάξιμο σε διάφορα sites και προπάντων στο δικό σας και πολλές γνώμες ειδικών και μη, κατέληξα σε αυτά τα 2 . Η δυνατότητα για αγορά πιο ακριβού μοντέλου δεν υπάρχει αλλά και δεν μου είναι απαραίτητη .
Μπαίνω αρκετό καιρό στο site και έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις συζητήσεις σας και μου άρεσε το κλίμα που επικρατεί και το αίσθημα φιλίας ανάμεσα στα μέλη και αποφάσισα να γραφτώ και εγώ και να επωφεληθώ από τις γνώσεις σας..
Περιμένω τη γνώμη σας.

Σαν κάτοχος Vitara και Niva νομίζω ότι η γνώμη μου μετράει περισσότερο, και θα είναι και ίσως πιο αντικειμενική.
πήρα το Vitara για 4χ4, και μετά ένα Niva για ...off-road.
αντί να δώσω του κόσμου τα λεφτά να φτιάξω ένα Vitara να πηγαίνει εκεί που πάει το Niva, Απλά, σκέφτηκα να πάρω ένα Niva.
Σίγουρα υπάρχουν φτιαγμένα Vitara, που είναι ασύγκριτα καλύτερα από ένα Νiva.
Αν όμως έχεις τα χρήματα να το στήσεις ένα Vitara όπως πρέπει, δεν παίρνεις ένα ...Land Cruiser με τα ίδια λεφτά?


Φίλε macedonas λάβε σε παρακαλώ υπόψη σου τα κάτωθι :

A. O φίλος Xalk έπεσε απο την κούνια μικρός :twisted:

Βου. Ο φίλος xalk παίρνει "ληγμένα" (ένα απο τα ληγμένα είναι και το Niva :twisted: )

Γου. Το Vitara είναι για 4x4 και το Niva για offroad (offroad δηλαδή έξω απο τον δρόμο στην άκρη του, με το καπό ανοικτό και τον άμοιρο ιδιοκτήτη να τραβάει τα μαλλιά του , αν του έχουν μείνει :twisted: :twisted: ).

Δου. Αν είχα τόσα λεφτά για να ρίξω στο υπεροπλο Vitara που έφτiαξα δεν θα έπαιρνα land cruiser αλλά Οικόπεδο στο Ζούμπερι να ρίξω 5-6 Niva μέσα να βγάζω τσάμπα τα αβγουλάκια για το σόι :twisted:

Ε. Η ιστορία θα σε κρίνει μην ταχθείς στο πλευρό του αναχρονισμού και τις παρωχημένης μηχανολογίας, άλλωστε έχουμε ήδη αρκετούς στο forum να διασκεδάζουμε :twisted:

Zου. O φίλος xalk το Niva δεν το αγόρασε το κληρονόμησε απο τον παππού του (μαζί με μια μασέλα και ένα καθετήρα :twisted: )
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: ΔΙΛΗΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ (HELP)

Δημοσίευσηαπό magic » 17 Μάιος 2005, 12:53

Macedona και πατριωτη ... ΕΜΠΛΕΞΕΣ!!!
Οταν η αποψη ειναι σαν τις κολ..τρυπιδες!!! ολοι εχουν απο μια!!!!
Οποτε μην παρεις ουτε ΝΙVA ουτε VITARA ....
Τι λες για "ZUNDAPP" ... παει παντου!!!
:)
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό firelord » 17 Μάιος 2005, 20:08

εμπεριστατωμένες απόψεις ακούω...

εν πάσει περιπτώσει, ιδού η γνώμη μου

1. Τα πλέον αποδοτικά, φθηνά οχήματα για το βουνό είναι το Νίβα και το Σαμουράι (Ιαπωνικό)
1α. Χαμηλό κόστος απόκτησης, συντήρησης, αλλά θέλει λίγη ενημέρωση, μεγάλες αποδόσεις εκτός, χαμηλό βάρος. Το Σαμουράι χάνει λίγο λόγω μικρών χώρων, αλλά δεν έχει τόσο ευπαθή μπροστινά ημιαξόνια και διαφορικό λόγω ιαπωνικής προέλευσης και χαμηλού βάρους.

2. Βιτάρα (φυσικά το απλό - κουτί - ) δεν είναι εντελώς του πεταματού, έχει όμως ευπαθή ημιαξόνια και έμπροσθεν διαφορικό και προϋποθέτει κάποια επένδυση για να γίνει απολύτως αξιόπιστο.

3. Σίγουρα όχι αμερικάνικο, βενζινοβόρο και ακριβό στη συντήρηση, αν κάτι πάει στραβά.

αυτά τα ολίγα
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό 4wheelbox » 17 Μάιος 2005, 23:13

τιμια απαντηση
Άβαταρ μέλους
4wheelbox
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Μάιος 2005, 00:50

Δημοσίευσηαπό blackchris » 18 Μάιος 2005, 06:20

Ναι καμιά φορά το παθαίνει :roll:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό firelord » 18 Μάιος 2005, 11:46

ενίοτε...
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό NIBAKIOC » 18 Μάιος 2005, 17:31

Υπάρχει και άλλη μέθοδος επιλογής. Το ΝΗΒΑ δεν είναι για όλους. Ειτε το ερωτεύεσαι ειτε το μισεις. (Ορισμενοι το ερωτευονται αλλα δεν το παραδεχονται, οπως ο συμπαθέστατος blachris και νυν ... νυν ... επι...τιμος πρ...οεδρος ...Νιβα!). Eνας τροπος λοιπον ειναι να οδηγησεις ενα ΝΗΒΑ για κανα-δυο μερες. Τοτε ή θα κολλησεις τον ιο του ΝΗΒΑ και θα πρεπει οπωσδηποτε να το αποκτησεις, ή παρε βιταρα και αμε καλια σου παιδακι μου. :D :D
Άβαταρ μέλους
NIBAKIOC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Αύγ 2004, 14:46

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες

cron