Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ποιο 4x4 να αγοράσω ? (+περι diesel)

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό TLG » 11 Απρ 2005, 17:28

teroulas έγραψε:Αν μεσολαβήσεις να με προσλάβουν εκεί που δουλεύεις θα πάρω κι εγώ vitara :D


:lol: :lol: :lol: Αν προσλαβετε και εμενα θα παρω και δευτερο !!! :lol: :lol: :lol:
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 11 Απρ 2005, 17:33

IKE έγραψε:meco το CRV έχει μεγαλύτερους χώρους απο το forester, είναι πιο γρήγορο (όχι απο το turbo) και είναι εξίσου αποτελεσματικό σε χιόνια πάγο. Τα SUV της κατηγορίας αυτής (forester, xtrail, Rav κλπ) είναι παρόμοιων δυνατοτήτων και αλλού υπερέχει το ένα αλλού το άλλο.

Πόθεν τεκμαίρεται αυτό που αναφέρεις;
Ούτε θεωρητικά (λόγω είδους τετρακίνησης) δέν στέκει, αλλά σε διαβεβαιώ πως επειδή το οδήγησα (το Φόρεστερ) σε τέστ ντράιβ φέτος τον χειμώνα στο Σέλι (με συνοδηγό τον Κώστα Στεφανή) σε πίστα και εκτός πίστας (σχεδόν off) με λάσπες και ναεμοσούρια χιονιού ούτε καν να το πλησιάσουν μπορούν τα SUV'S που αναφέρεις. Πιστεύω άν και δέν μου δόθηκε η δυνατότητα για παράλληλη σύγκριση στην ίδια διαδρομή, το Πινίν μου (2,0 GDI) θα τα κατάφερνε ίσως οριακά καλύτερα και αυτό λόγω μικρότερων προβόλων και ίσως λόγω καλύτερης ροπής χαμηλά.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό IKE » 11 Απρ 2005, 18:12

Η τετρακίνηση του Honda είναι απ'όσο λένε τα τεστ πολύ βελτιωμένη και εμπλέκεται σε χρόνο λιγότερο μιας περιστροφής του τροχού, σε συνδυασμό με ESP δεν βλέπω που μπορεί να υστερεί σε αποτελεσματικότητα.

Το subaru μπορεί να είναι βέβαια πιο διασκεδαστικό αλλα δεν νομίζω να είναι πιο αποτελεσματικό.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 11 Απρ 2005, 18:26

IKE έγραψε:Η τετρακίνηση του Honda είναι απ'όσο λένε τα τεστ πολύ βελτιωμένη και εμπλέκεται σε χρόνο λιγότερο μιας περιστροφής του τροχού, σε συνδυασμό με ESP δεν βλέπω που μπορεί να υστερεί σε αποτελεσματικότητα.

Το subaru μπορεί να είναι βέβαια πιο διασκεδαστικό αλλα δεν νομίζω να είναι πιο αποτελεσματικό.

Και όμως κινείται........ μουρμούρισε ο Γαλλιλαίος φεύγοντας από την Ιερά Εξέταση......
Εκείνος είχε δίκιο και το ήξερε, ενώ εσύ απλά "δέν βλέπεις" :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό IKE » 11 Απρ 2005, 19:44

touché vo.2
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό blackchris » 12 Απρ 2005, 07:32

tasos953 έγραψε:
IKE έγραψε:Η τετρακίνηση του Honda είναι απ'όσο λένε τα τεστ πολύ βελτιωμένη και εμπλέκεται σε χρόνο λιγότερο μιας περιστροφής του τροχού, σε συνδυασμό με ESP δεν βλέπω που μπορεί να υστερεί σε αποτελεσματικότητα.

Το subaru μπορεί να είναι βέβαια πιο διασκεδαστικό αλλα δεν νομίζω να είναι πιο αποτελεσματικό.

Και όμως κινείται........ μουρμούρισε ο Γαλλιλαίος φεύγοντας από την Ιερά Εξέταση......
Εκείνος είχε δίκιο και το ήξερε, ενώ εσύ απλά "δέν βλέπεις" :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ρε μη μου πειράζετε τον αλάθητο, και είναι ο μόνος στον πλανήτη αφού δεν έχουμε ακόμη νέο Πάπα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
ΙΚΕ παιδί τα είπαμε και το ξανάλεμε άλλο η θεωρία άλλο η πράξη.
Καλή η θεωρία, αλλά καλύτερη και η άποψη αυτών που έχουν δοκιμάσει.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό teroulas » 12 Απρ 2005, 08:12

Ναι blackchris αλλά δεν μου λές τίποτα για την πρόσληψή μου. Και έχω βρεί ένα GV τέλειο :D
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 12 Απρ 2005, 08:32

teroulas έγραψε:Ναι blackchris αλλά δεν μου λές τίποτα για την πρόσληψή μου. Και έχω βρεί ένα GV τέλειο :D

Μα τι το θες παιδακι μου το χρεπι? :shock:
Έλα να σου βρω εγώ καμία καλή δουλειά στη Κρητη τωρα που έρχεται καλοκαίρι μπας και πάρεις κανένα αυτοκίνητο της προκοπής!!!!! :wink: :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό blackchris » 12 Απρ 2005, 08:44

teroulas έγραψε:Ναι blackchris αλλά δεν μου λές τίποτα για την πρόσληψή μου. Και έχω βρεί ένα GV τέλειο :D


Τερουλάκο μου θα σε προσλαμβάναμε μα έχουμε ξεμείνει απο ντουλάπες :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό michailbm » 12 Απρ 2005, 08:55

blackchris έγραψε:
teroulas έγραψε:Ναι blackchris αλλά δεν μου λές τίποτα για την πρόσληψή μου. Και έχω βρεί ένα GV τέλειο :D


Τερουλάκο μου θα σε προσλαμβάναμε μα έχουμε ξεμείνει απο ντουλάπες :twisted: :twisted: :twisted:

Αυτό φτιαχνει πες μου τις διαστάσεις και σου στέλνω άμεσα! :!: :wink: :!: :wink:
Εμείς τι κάνουμε δηλαδή! Μπρίκια κολλάμε ή τζιζικους πεταλώνομε ???? :lol: :D :lol: :D :lol: :D
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό teroulas » 12 Απρ 2005, 12:23

Εκεί στην Κρήτη ρε παιδιά ντουλάπες έχετε ?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 12 Απρ 2005, 12:33

teroulas έγραψε:Εκεί στην Κρήτη ρε παιδιά ντουλάπες έχετε ?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εχουμε και οποιος δεν εχει του φτιαζουμε ... αλλωστε εμεις κλεφτες θα γινουμε???? :wink: :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 12 Απρ 2005, 20:20

michailbm έγραψε:
teroulas έγραψε:Εκεί στην Κρήτη ρε παιδιά ντουλάπες έχετε ?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εχουμε και οποιος δεν εχει του φτιαζουμε ... αλλωστε εμεις κλεφτες θα γινουμε???? :wink: :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Σανίδωσέ το Μιχάλη!!!!!!!!!
Το πέμπτο κρανάκι έσκασε μύτη και αχνοφαίνεται στο λυκαυγές!!!!
(Πώ πώ τί είπα ο ατελείωτος!!!!!! τίγκα στο καλολογικό στοιχείο οι προτάσεις μου πιά.......) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό michailbm » 13 Απρ 2005, 07:44

:happy: :haha2: :haha2: :haha2:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό meco » 13 Απρ 2005, 08:00

IKE έγραψε:Η τετρακίνηση του Honda είναι απ'όσο λένε τα τεστ πολύ βελτιωμένη και εμπλέκεται σε χρόνο λιγότερο μιας περιστροφής του τροχού, σε συνδυασμό με ESP δεν βλέπω που μπορεί να υστερεί σε αποτελεσματικότητα.

Το subaru μπορεί να είναι βέβαια πιο διασκεδαστικό αλλα δεν νομίζω να είναι πιο αποτελεσματικό.

Είναι βελτιωμένη, αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε με του RAV ούτε με του forester. Γιατί όσο βελτιωμένη και να είναι θα παραμείνει μία τετρακίνηση με εισαγωγικά και όχι πραγματική τετρακίνηση. Δεν μπορεί να συγκριθεί σε καμμία περίπτωση με μία τετρακίνηση με τρία διαφορικά και μάλιστα το πίσω περιορισμένης ολίσθησης.
Άσε που στην περίπτωση του CRV και των λοιπών υπό συνθήκες τετρακίνητων παραμονεύει πάντα ο κίνδυνος του καμμένου συμπλέκτη(που εμπλέκει την τετρακίνηση). Μου έχουν πει για Χ-trail που την πάτησε ακόμα και ο Juan στο Maverick (αν δεν κάνω λάθος) τον έχει αλλάξει.
Με RAV και forester δεν έχεις τέτοια προβληματάκια.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες