Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Bull bar - την τσιμπισα την κληση στην Αττικη Οδο

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Bull bar - την τσιμπισα την κληση στην Αττικη Οδο

Δημοσίευσηαπό fokion » 24 Ιαν 2005, 15:54

Νατα μας!!!! Παει το μεροκάματο..
Μπαινοντας στην αττικη οδο απο μαραθωνως στο υψος του Πικερμιου, δ ζεταδες ( ευγενικοι δεν μπορω να πω) της Τροχαιας Αττικής οδού παρακαλώ, ζωνη + Bullbar = 99.50 ευρω........

Το απογευμα προβλέπεται ξυλωμα αν δεν βρεχει

Τα σχολια σας....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 24 Ιαν 2005, 16:06

Όπως έχω ξαναπεί και παλιότερα για το ίδιο θέμα, τα bull bar μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνα για τα υπόλοιπα τροχοφόρα και τους πεζούς και καλώς απαγορεύονται. Όσο για τη ζώνη, εκτιμώ πως κανένας δεν πρέπει να βάζει μπροστά το αυτοκίνητό του χωρίς πρώτα να έχει φορέσει τη ζώνη του.
Βγάλε το bull bar το συντομότερο :wink: :wink:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό fokion » 24 Ιαν 2005, 17:09

Μαλιστα Κυριε Προεδρε!!!!
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 24 Ιαν 2005, 18:12

εχω ακουσει πως η ΚΙΑ εχει εγκρηση τυπου για το bull bar που εδεινε με τα πρωτα sportage του 1995. Σε καποιο forum (εδω ή στο to4x4) υπαρχει κατι σχετικο. Ψαξ' το φωκιων
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό alp » 24 Ιαν 2005, 18:58

Metalaxe έγραψε:Όπως έχω ξαναπεί και παλιότερα για το ίδιο θέμα, τα bull bar μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνα για τα υπόλοιπα τροχοφόρα και τους πεζούς και καλώς απαγορεύονται.


...να προσθέσω και πως δεν προσφέρουν απολυτως τίποτε για την χρήση των τετρακίνητων στην Ελληνική ύπαιθρο (πέρα από την macho αισθητική)

Αντίθετα έχουν τα μειονεκτήματά τους....

Βγάλτε όλοι τα bull bar και μπείτε στα ......bar :D :D
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό dista » 24 Ιαν 2005, 21:58

Υπάρχουν και χειρότερα. Όταν πήρα το δικό μου τουτού μεταχειρισμένο είχε πάνω bull bar και μέσα σε μια βδομάδα πήρα δύο κλείσεις (η δικαιολογία, να ρε παιδιά η κλήση που πήρα προχθές αλλά δεν μπόρεσα να πάω να το βγάλω ακόμα, δεν έπιασε :cry: ). Το έχω στην αποθήκη και όποιος το θέλει για το ....μπαλκόνι του ή την αυλή του το χαρίζω. Στο τουτού δεν χρειάζεται, μόνο ζημιά μπορεί να κάνει :evil:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 24 Ιαν 2005, 23:53

mike1962 έγραψε:εχω ακουσει πως η ΚΙΑ εχει εγκρηση τυπου για το bull bar που εδεινε με τα πρωτα sportage του 1995. Σε καποιο forum (εδω ή στο to4x4) υπαρχει κατι σχετικο. Ψαξ' το φωκιων


Ισχύει αυτό αλλά ο Φωκίων δεν έχει το συγκεκριμένο.

Πάντως, ότι κι εαν έχει, άχρηστο είναι και καλό είναι να το βγάλει.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 25 Ιαν 2005, 00:54

Metalaxe έγραψε:Όπως έχω ξαναπεί και παλιότερα για το ίδιο θέμα, τα bull bar μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνα για τα υπόλοιπα τροχοφόρα και τους πεζούς και καλώς απαγορεύονται. Όσο για τη ζώνη, εκτιμώ πως κανένας δεν πρέπει να βάζει μπροστά το αυτοκίνητό του χωρίς πρώτα να έχει φορέσει τη ζώνη του.
Βγάλε το bull bar το συντομότερο :wink: :wink:



Να και μια φορα που βρηκα καποιον με τις ιδιες αποψεις σε αυτο το θεμα με μενα γιατι ημουν παντα "γραφικος" οπως ελεγαν οι συνομηλητες μου οταν ελεγα οτι καλυτερα να το καψω παρα να σκοτωσω καποιον με 10km/h για να κανω εγω την πλακα μου!!!
Ευγε στρατηγε του nivaland gospodin gomadand metalaxoV :!: :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό michailbm » 25 Ιαν 2005, 00:57

alp έγραψε:
Metalaxe έγραψε:Όπως έχω ξαναπεί και παλιότερα για το ίδιο θέμα, τα bull bar μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνα για τα υπόλοιπα τροχοφόρα και τους πεζούς και καλώς απαγορεύονται.


...να προσθέσω και πως δεν προσφέρουν απολυτως τίποτε για την χρήση των τετρακίνητων στην Ελληνική ύπαιθρο (πέρα από την macho αισθητική)

Αντίθετα έχουν τα μειονεκτήματά τους....

Βγάλτε όλοι τα bull bar και μπείτε στα ......bar :D :D


Ευγε και συ αξιοτιμε κ. Alp :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 25 Ιαν 2005, 09:20

michailbm έγραψε:Να και μια φορα που βρηκα καποιον με τις ιδιες αποψεις σε αυτο το θεμα με μενα γιατι ημουν παντα "γραφικος" οπως ελεγαν οι συνομηλητες μου οταν ελεγα οτι καλυτερα να το καψω παρα να σκοτωσω καποιον με 10km/h για να κανω εγω την πλακα μου!!!
Ευγε στρατηγε του nivaland gospodin gomadand metalaxoV :!: :!: :!: :!:

Τελικά κατά βάθος είσαι καλό παιδί :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό firelord » 25 Ιαν 2005, 11:22

Metalaxe έγραψε:
michailbm έγραψε:Να και μια φορα που βρηκα καποιον με τις ιδιες αποψεις σε αυτο το θεμα με μενα γιατι ημουν παντα "γραφικος" οπως ελεγαν οι συνομηλητες μου οταν ελεγα οτι καλυτερα να το καψω παρα να σκοτωσω καποιον με 10km/h για να κανω εγω την πλακα μου!!!
Ευγε στρατηγε του nivaland gospodin gomadand metalaxoV :!: :!: :!: :!:

Τελικά κατά βάθος είσαι καλό παιδί :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


συμφωνώ, και αν συνεχίσει έτσι, τον βλέπω να οδηγεί το πρώτο επίσημο ΣΟΒΙΕΤΙΚΟ ΠΙΝΙΝ!!!! :shock: :D

πάντως, χωρίς το μπαρ, στο Νίβα δύσκολα μπαίνει εργάτης (εκτός αν πάει κανείς για ιδιοκατασκευή). Το μανίσιο μπάρ έχει έτοιμο το σκαφάκι και΄το βλέπω δύσκολο πρίν από κάθε off εξόρμηση να κάθεται κάποιος να βιδώνει τις μπάρες και να τοποθετει εργάτη.

αυτά από πρακτικής και ουχί νομικής άποψης

πάντως τοπικά δεν μας ενοχλούνε για τις μπάρες (και μάλιστα κάποιες είναι εξόφθαλμα προκλητικές) ούτε για τα 67 προβόλια που συνήθως βάζουμε, αρκεί τα τελευταία να είναι σκεπασμένα.

Για ΚΤΕΟ βέβαια, ξηλώνονται όλα
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pavlox » 25 Ιαν 2005, 12:11

Ευκαιρία ήθελα για να βγάλω τα "pull mour" απο εμπρός και πίσω... :bang: ελεγα τώρα που το πουλάω να μήν..αλλα θα τα δώσω σάν έξτρα.... 0X
Η αλήθεια είναι ότι δέν εξυπηρετούν σε τίποτα....εκτός απο λίγη προστασία σε μικροσυγκρουσεις με δέντρο η βράχο...άσε που θα ελαφρύνει και το Νιβάκι
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό firelord » 25 Ιαν 2005, 12:21

pavlox έγραψε:Ευκαιρία ήθελα για να βγάλω τα "pull mour" απο εμπρός και πίσω... :bang: ελεγα τώρα που το πουλάω να μήν..αλλα θα τα δώσω σάν έξτρα.... 0X
Η αλήθεια είναι ότι δέν εξυπηρετούν σε τίποτα....εκτός απο λίγη προστασία σε μικροσυγκρουσεις με δέντρο η βράχο...άσε που θα ελαφρύνει και το Νιβάκι


σεβαστό σύντροφε, αλλά ο εργάτης?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό MUD » 25 Ιαν 2005, 12:26

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΑ ΕΜΡΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΔΕΙΞΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΠΛΟΚΟ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΛΗΣΗ. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΑΙΔΙΑ
Άβαταρ μέλους
MUD
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 19 Ιαν 2005, 14:52
Τοποθεσία: HALKIDA

Δημοσίευσηαπό fokion » 25 Ιαν 2005, 13:03

ΝΟΜΙΜΟ 100% ειναι ΜΟΝΟ αν εινα γραμενο στην αδεια - ολα τα αλλα τα εχουν "γραμμενα"
Ναι το δικο μου ΔΕΝ ειναι αυτο που απο την ΚΙΑ πηρε εγκριση τυπου ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΌΤΕΡΟ.
Με εχει σωσει, ξερετε απο τι? απο τα ακουστικά παρκαρίσματα των αλλων, και ειδικά των θυλικου γενους... Το ibizaκι μου εχει χασει και προφυλακτήρες και φτερο.
Ναι ρε παιδια να το ξυλώσω
Τωρα ομως θα σας "πεθανω" τι ειναι πιο επικυνδυνο, το bull bar ή ολομεταλος προφυλακτηρας τυπου ARB? και γιατι δεν ειναι παράνομοι?
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες