Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Spring over axle (SPOA)

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Spring over axle (SPOA)

Δημοσίευσηαπό goulas » 10 Δεκ 2019, 17:46

Καλησπέρα σας,
Καλώς σας βρήκα!
Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο τετρακίνητο, φθηνό πάντα, για εξορμήσεις σε βουνά,εκδρομές, εξερεύνηση της φύσης σε μέρη που δεν πάει πολύς κόσμος και τα σχετικά. Προσανατολίζομαι σε samurai ή jimny, μάλλον samurai γιατί μου έχει κολλήσει από παλιά. Το αυτοκίνητο θα χρησιμοποιείται ως δεύτερο, οπότε με ενδιαφέρει και το ΄΄ψήλωμα΄΄. Και εδώ αρχίζουν οι απορίες..Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα πληροφορίες. Θα ήθελα να μάθω τις διαφορές του spoa (spring over axle) με το spua, τα θετικά τους και τα αρνητικά τους, κόστος, αντοχή..
goulas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Δεκ 2019, 22:23

Re: Spring over axle (SPOA)

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Δεκ 2019, 21:39

Αν ξεκινήσεις να πειράζεις την ανάρτηση σε τέτοιο σημείο (μιλάς πάντα για σούστες) και πας απο spua σε spoa εκτός της απώλειας ευστάθιας θα μπλέξεις σε μονοπάτια που δεν έχουν επιστροφή....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Spring over axle (SPOA)

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 20 Δεκ 2019, 18:32

O Superspy εννοει αξονες μεταδοσης, συνεμπλοκ μαρκουτσια φρενων παναρ κλπ. συν οτι το αμαξι θα ειναι να το πηγαινεις με τρειλερ στο βουνο. Το σαμουρι ειναι αρκετα ικανο και χωρις να γινει τσιρκο. Μονο και μονο το κοντο μεταξονιο-μετατροχιο ειναι προνομιακο χαρακτηριστικο. Αυτο ισως που θα του εβαζα ειναι προσθηκες για να φαρδυνει λιξο το πατημα του.

Υ.Γ. Εχω σαμ του πατερα μου
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 6 επισκέπτες