Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 01 Ιαν 2018, 12:29

giorgosxristou έγραψε:Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!!!
Ξερω οτι εχω φαει κολλημα με τα castrol αλλα ειναι και τα πιο ευκολα που βρισκω απο την εδω αγορα,τωρα αν αναρωτιέσαι τι κανω 4:15 στο φορουμ ,η απαντηση ειναι ξεκαθαρη...προσπαθώ να χωνέψω μπας και κοιμηθώ σαν άνθρωπος!!
SUVord να σαι καλα,μπορει να σε ζαλίζω αλλα εμμεσα κανεις και μάθημα!κάποια πραγματάκια τα έμαθα!
https://www.ebay.co.uk/itm/2-x-Technolube-EP75W-90-Hypoid-Gear-Oil-Fully-Synthetic-1-Litre-2-LITRES/232530437324?hash=item3623e4e4cc:g:eKoAAOSwCtJZ7NBP
αυτα νομιζω ειναι οκ...
σε redline τα εχεις βρει εσυ με τα παραπανω χαρακτηριστικά?αν ναι θα το εκτιμουσα να μου εστελνες ενα λινκ.
Υ.Γ
Βρηκα αυτο που πληρει τις προδιαγραφες της ford
https://www.ato24.de/en/motorcraft-80w- ... 946-l.html Ford WSP-M2C197-A

Υ.Γ2
Κατι ειπε ο μαστωρας για βαλβολινες βοηθητικου....οντος ή λυπενετε απο τις βαλβολινες του σασμαν?
giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 01 Ιαν 2018, 16:48

Καλή Χρονιά, Καλή Χώνεψη, Καλή Υγεία και Καλά Χιλιόμετρα!!!
Το βοηθητικό, γνωστό και ως "Transfer case" στην Άνω και Κάτω Παναγιά, λιπαίνεται αφ' εαυτού του με λιπαντικό αυτομάτων κιβωτίων ταχυτήτων με προδιαγραφές DEXRON ή MERCON. DEXRON είναι σήμα κατατεθέν της GM και το MERCON της FORD.
Το λιπαντικό που χρειάζεσαι, ασχέτως εταιρείας, θα πρέπει να γράφει στην συσκευασία, DEXRON I, II και MERCON. Σίγουρα θα πρέπει να προσέξεις να ΜΗΝ είναι DEXRON III ή MERCON V.
Για τις Technolube τα προϊόντα δεν γνωρίζω τίποτα.
Της Φορντ το 80-90 που παρέθεσες ισως χρειασθεί να προσθέσεις και κανα δυό ουγγιές friction modifier για να μην είναι έντονος ο θόρυβος από την hypoid διάταξη.
MOBIL 1 λιπαντικά είναι μια χαρά, αλλά μην περιμένεις σε όλα τα προϊόντα και όλων των εταιρειών να δεις και τις προδιαγραφές της Φορντ. Το εμπορικό τους σήμα και τις προδιαγραφές οι αυτοκινητοβιομηχανίες το πωλούν ΄έναντι αντιτίμου στις εταιρείες παραγωγής λιπαντικών και άλλων αναλώσιμων.
Κοίταξε αν θέλεις και τα προϊόντα της Red line στην ιστοσελίδα τους. Μπορείς να τα βρείς και στην Ελλάδα, στον Πειραιά ή στο Νέο Κόσμο.
Ως την πιο οικονομική λύση βρίσκω το 80/90 της Φόρντ που ανέφερες και απλά θα επιβαρυνθείς με κανα εικοσάρικο για ένα μπουκαλάκι friction modifier.
Καλή σου Χρονιά και πάλι φίλε μου
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 03 Ιαν 2018, 20:20

Καλησπερα δασκαλε.
Τελικα θα βαλω στα διαφορικα το motorcraft της φορντ,friction modifier ποσο να βαλω δλδ?μονο στο πισω διαφορικο,σωστα?
στη μεταφορικη υποθεση :-D βρηκα απο workshop-manual οτι θελει mercon-multi purpose aft xt-2-qdx ,το autodata λεει Motorcraft Mercon LV που ειναι το πλησιεστερο με τις προδιαγραφες του μανιουαλ,το ενα λεει ATF το αλλο AFT kai
XT10QLVC vs xt-2-qdx,επισης οι προδιαγραφες wss-m2c938-a βγαζουν το Mercon LV ,το κακο ειναι πως δεν μενω Αθηνα να παω απο τα μαγαζια μια βολτα να δω τα λαδια της red-line θα τα παραγγείλω που να μου ερθουν στην πορτα(τα motorcraft).εδω η αγορα δεν εχει πολυ εξιδικευση και τους φοβαμαι λιγο...αυτα!!
κανε τοσταυρο σου μην ανακαλυψω πως θελει και πουθενα αλλου λαδια!! :lol:
Εικόνα
Εικόνα
giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 03 Ιαν 2018, 20:42

friction modifier ποσο να βαλω δλδ?μονο στο πισω διαφορικο,σωστα? να θυμισω πως δεν ειναι lsd.
giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 04 Ιαν 2018, 00:19

giorgosxristou έγραψε:friction modifier ποσο να βαλω δλδ?μονο στο πισω διαφορικο,σωστα? να θυμισω πως δεν ειναι lsd.


Ξεκινάς με 2 ουγγιές-Συνήθως τα μπουκαλάκια εμπορίου έχουν 4. Μόνο στο πίσω διαφορικό. Αν παρατηρήσεις κάποιο ήχο από δυστοκία εμπλοκής του κορονοπηνίου, τότε προσθέτεις άλλη μία ουγγιά. Νομίζω όμως ότι με τις δύο θα είσαι εντάξει.
Να υπενθυμίσω ότι αν το λιπαντικό που επέλεξες λέει ότι είναι για hypoid δεν προσθέτεις τίποτα.

Τώρα για το transfer case, αν οι προδιαγραφές που έχεις και τις εμπιστεύεσαι γράφουν Mercon LV βάζεις αυτό, αλλα έγώ θα έβαζα Mercon σκέτο, αντε το πολύ Mercon V. Αμφιβάλω αν υπήρχε LV όταν κυκλοφόρησε το δικό σου Ranger.

Το workshop manual που έχεις , ποιος το εκδίδει και ποιάς χρονολογίας είναι.

Παρα λίγο θα το ξέχναγα. Για το ATF και το AFT. Το ATF είναι σωστό. Το AFT πρόκειται για λάθος αναγραμματισμό του ATF.

Αντε και μετά θα ψάξουμε για ποια λάδια παίρνουν τα λάστιχα και πόσο.
Τα Ranger δεν παίρνουν αέρα στους αεροθαλάμους. Μη μου πείς ότι δεν τόξερες.
Πάμε για νανάκια τώρα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό giorgosxristou » 04 Ιαν 2018, 10:13

:twisted:
στα λαστιχα φιλαρακο εχω βαλει υγραεριο..... \:D/ ,
Υ.Γ
με τι να λαδώσω τα δισκοφρενα?? :mrgreen:
Γιατι οποτε κουμπονο την Rally στο σαμμαν κανει τρομερο θορυβο?
Μπορω να κανω 2 πονταρισες στο πισω διαφορικο να εχω μονιμο καρο?
giorgosxristou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2017, 19:52

Re: Επιλογή βαλβολινης για διαφορικό.

Δημοσίευσηαπό SUVord » 04 Ιαν 2018, 13:55

giorgosxristou έγραψε::twisted:
στα λαστιχα φιλαρακο εχω βαλει υγραεριο..... \:D/ ,
Ιέχς ξυφύγ τειλίους.
Υ.Γ
με τι να λαδώσω τα δισκοφρενα?? :mrgreen:
Με αγνό παρθένο ελαιόλαδο Μεσσηνίας. Κατά προτίμηση την Κορωναίϊκη ποικιλία.
Γιατι οποτε κουμπονο την Rally στο σαμμαν κανει τρομερο θορυβο?
Είναι μικρές οι κουμπότρυπες. Άλλαξε μοδίστρα.
Μπορω να κανω 2 πονταρισες στο πισω διαφορικο να εχω μονιμο καρο?

Πονταρισιές στον Ιππόδρομο φίλε μου. Εδώ μέσα ποντάρουμε στον πόνο μας και στο ψώνιο μας μόνο.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες

cron