Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό tasossam » 11 Ιουν 2017, 09:11

Καλημέρα σε όλη την παρέα του OFF-ROAD!!

Αρχικά να δώσω τα συγχαρητήρια μου στους συμμετέχοντες αυτού του forum, για τις πολλές και σημαντικές πληροφορίες που παρέχετε γύρω από την τετρακίνηση. Αν και πολλά από τα ερωτήματα μου έχουν ήδη απαντηθέι απο διάφορα post του forum θα ήθελα να πάρω κάποιες ακόμα γνώμες,ώστε να καταλήξω στο πρώτο μου 4χ4 \:D/ !!! Είμαι από την Θεσσαλονίκη και ασχολούμαι με αγροτικές εργασίες ( μελλίσια και χωράφια). Προσανατολίζομαι σε αγορα ενός 4χ4 γιατί με εξυπηρετεί σε δύο βασίκές ανάγκες 1) πάει σε δύσβατα σημεία (χώμα-λασπη κλπ) και 2) να τραβάει τρέυλερ. Μέχρι εδώ όλα καλά και οι επιλογές είναι πολλές και καλες...αλλά κάπου εδώ ξεκινάει το πρόβλημα!! Δυστηχώς υπάρχει μειωμένο μπάτζετ (~5000Ε) :alright: και ένα ακόμα πρόβλημα είναι πως κάνω πολλά χιλιόμετρα(περίπου 400χλμ την εβδομάδα) για να βρεθώ στις περιοχές που δραστηριοποιούμαι γεωργικά οπότε θέλω κάτι οικονομικό στο κάυσιμο!! Με αυτό το σκεπτικό κατέληξα στις εξής επιλογές.
1)Suzuki Jimny 1300
2)Terios 1300 (Το παλιό)
3) Ignis 1500
4 )Dacia Duster (Περιορισμένες επιλογές λόγο κόστους αγοράς)

Να σημειώσω ότι γνωρίζοντας τις δυνατότητες των παραπάνω οχημάτων εργαστηριακά...θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος από εσάς έχει εμπειρία για ρυμουλκηση τρέιλερ (~1200kg), σε ανηφορικά τμήματα με χώμα!! ¨Η θα με πηγαίνει βόλτα κατα πίσω το τρέυλερ?? :mrgreen:

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παραπάνω οχήματα ή για κάποιο άλλο που διαθέτει τα παραπάνω χαρακτηριστικά!!

Σας ευχαριστώ :bricks:
tasossam
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Ιουν 2017, 18:19

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό tasossam » 11 Ιουν 2017, 14:16

tasossam έγραψε:Καλημέρα σε όλη την παρέα του OFF-ROAD!!

Αρχικά να δώσω τα συγχαρητήρια μου στους συμμετέχοντες αυτού του forum, για τις πολλές και σημαντικές πληροφορίες που παρέχετε γύρω από την τετρακίνηση. Αν και πολλά από τα ερωτήματα μου έχουν ήδη απαντηθέι απο διάφορα post του forum θα ήθελα να πάρω κάποιες ακόμα γνώμες,ώστε να καταλήξω στο πρώτο μου 4χ4 \:D/ !!! Είμαι από την Θεσσαλονίκη και ασχολούμαι με αγροτικές εργασίες ( μελλίσια και χωράφια). Προσανατολίζομαι σε αγορα ενός 4χ4 γιατί με εξυπηρετεί σε δύο βασίκές ανάγκες 1) πάει σε δύσβατα σημεία (χώμα-λασπη κλπ) και 2) να τραβάει τρέυλερ. Μέχρι εδώ όλα καλά και οι επιλογές είναι πολλές και καλες...αλλά κάπου εδώ ξεκινάει το πρόβλημα!! Δυστηχώς υπάρχει μειωμένο μπάτζετ (~5000Ε) :alright: και ένα ακόμα πρόβλημα είναι πως κάνω πολλά χιλιόμετρα(περίπου 400χλμ την εβδομάδα) για να βρεθώ στις περιοχές που δραστηριοποιούμαι γεωργικά οπότε θέλω κάτι οικονομικό στο κάυσιμο!! Με αυτό το σκεπτικό κατέληξα στις εξής επιλογές.
1)Suzuki Jimny 1300
2)Terios 1300 (Το παλιό)
3) Ignis 1500
4 )Dacia Duster (Περιορισμένες επιλογές λόγο κόστους αγοράς)

Να σημειώσω ότι γνωρίζοντας τις δυνατότητες των παραπάνω οχημάτων εργαστηριακά...θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος από εσάς έχει εμπειρία για ρυμουλκηση τρέιλερ (~1200kg με φρένα εννοείτε!!!)), σε ανηφορικά τμήματα με χώμα!! ¨Η θα με πηγαίνει βόλτα κατα πίσω το τρέυλερ?? :mrgreen:

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παραπάνω οχήματα ή για κάποιο άλλο που διαθέτει τα παραπάνω χαρακτηριστικά!!

Σας ευχαριστώ :bricks:
tasossam
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Ιουν 2017, 18:19

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 11 Ιουν 2017, 23:14

Φιλε μου δυστυχως δεν γινεται ευκολα και κυριως χωρις ζημιες αυτο που θες. Να τραβας σε ανηφορα χωμα ενα τονο ρυμουλκα με 1300 κυβικα. στη θεση σου θα κοιταγα ενα pick up

πχ https://www.car.gr/9925988-mazda-b2500-4-4-1-1-2
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό tasossam » 12 Ιουν 2017, 08:05

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, το γνωρίζω ότι είνια πολλά τα κιλά αλλά πήρα θάρρος από κάτι Jimny που έχω δει κατα καιρούς να ρυμουλκουν 10μετρα σκάφη!!! ;) . Το ξέρω ότι ένα pick up θα ήταν το ιδανικό αλλα επειδή δν μπορώ να βγάλω άδεια για αγροτικό, τα έξοδα του είναι απαγορευτικά για μένα.
tasossam
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Ιουν 2017, 18:19

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 12 Ιουν 2017, 09:37

Θα εχεις θεμα με φρενα-δισκοπλατο και με το jimny ειδικα και με κεφαλη. Μια λυση πιο κοντα σε αυτα που ζητας ειναι ενα Discovery το οποιο τραβαει ξεκουραστα, εχει κοντα και κλειδωμα κεντρικου διαφορικου. και πολλους χωρους οποτε συχνα μπορει να μην χρειαζεσαι καν την μπαγκαζιερα.Τα μειον του ειναι η σχετικα υψηλη καταναλωση (η οποια ομως με χρηση αεριου ερχεται σε κανονικα επιπεδα κοστους) και το υψηλο κοστος σηματος (660 ευρω). ομως δεν μπορεις να κανεις αλλιως αυτα που θες. Αλλιως μια οικονομικη αγορα τωρα (πχ Τεριος) στην πρωτη ζημια θα σου βγαλει την διαφορα κοστους χρησης με ενα Discovery. εν κατακλειδι αυτο που θες να κανεις θελει κυβικα. Ελπιζω να σε βοηθησα!
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό tasossam » 12 Ιουν 2017, 10:15

\:D/ Σε ευχαριστώ!! Θεωρείς ότι μια λύση όπως το grand vitara 1600 to παλιό που κομπλάρει θα ήταν καλύτερα?Με μετατροπή αερίου..
tasossam
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Ιουν 2017, 18:19

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 12 Ιουν 2017, 11:19

Απο αυτα που ειχες βαλει πριν, σιγουρα το Βιταρα ειναι καλυτερο!
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό toti » 12 Ιουν 2017, 22:52

tasossam έγραψε:Καλημέρα σε όλη την παρέα του OFF-ROAD!!

Αρχικά να δώσω τα συγχαρητήρια μου στους συμμετέχοντες αυτού του forum, για τις πολλές και σημαντικές πληροφορίες που παρέχετε γύρω από την τετρακίνηση. Αν και πολλά από τα ερωτήματα μου έχουν ήδη απαντηθέι απο διάφορα post του forum θα ήθελα να πάρω κάποιες ακόμα γνώμες,ώστε να καταλήξω στο πρώτο μου 4χ4 \:D/ !!! Είμαι από την Θεσσαλονίκη και ασχολούμαι με αγροτικές εργασίες ( μελλίσια και χωράφια). Προσανατολίζομαι σε αγορα ενός 4χ4 γιατί με εξυπηρετεί σε δύο βασίκές ανάγκες 1) πάει σε δύσβατα σημεία (χώμα-λασπη κλπ) και 2) να τραβάει τρέυλερ. Μέχρι εδώ όλα καλά και οι επιλογές είναι πολλές και καλες...αλλά κάπου εδώ ξεκινάει το πρόβλημα!! Δυστηχώς υπάρχει μειωμένο μπάτζετ (~5000Ε) :alright: και ένα ακόμα πρόβλημα είναι πως κάνω πολλά χιλιόμετρα(περίπου 400χλμ την εβδομάδα) για να βρεθώ στις περιοχές που δραστηριοποιούμαι γεωργικά οπότε θέλω κάτι οικονομικό στο κάυσιμο!! Με αυτό το σκεπτικό κατέληξα στις εξής επιλογές.
1)Suzuki Jimny 1300
2)Terios 1300 (Το παλιό)
3) Ignis 1500
4 )Dacia Duster (Περιορισμένες επιλογές λόγο κόστους αγοράς)

Να σημειώσω ότι γνωρίζοντας τις δυνατότητες των παραπάνω οχημάτων εργαστηριακά...θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος από εσάς έχει εμπειρία για ρυμουλκηση τρέιλερ (~1200kg), σε ανηφορικά τμήματα με χώμα!! ¨Η θα με πηγαίνει βόλτα κατα πίσω το τρέυλερ?? :mrgreen:

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παραπάνω οχήματα ή για κάποιο άλλο που διαθέτει τα παραπάνω χαρακτηριστικά!!

Σας ευχαριστώ :bricks:


Καλησπερα μιας και ημουν κατοχος Jimny και πανω κατω ολα που αναφερεις
ανηκουν στην κατηγορια φτερου..

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ειναι ολα επικινδυνα για τα βαρη που αναφερεις!!
Εκτος του οτι θα κουραζεις τα οχηματα κινητηρες-μεταδοσεις
πανω κατω ειναι για 450 kg ελξη αν θυμαμαι καλα και αυτα με φρενα!!
Βεβαια στις αδειες ελξης οι μηχανολογοι τα κανουν 1400 και δεν κανω πλακα!!

Ας υποθεσουμε οτι JImny και Vitara (τα αλλα τρια δεν τα αναφερω καν)
μπορουν να κινηθουν με αργα οπου χρειασθει διοτι εχουν και την δυναμη στο βεβαιωνω αυτο
με μια μικρη πατεντα ομως (πλυμνες χειροκινητες στους ε/ τροχους)

Με τα φρενα ομως τι γινεται??
Με την ενοτητα φρενα δεν παιζουμε......
Και δυστηχως δεν ειναι μονο τα φρενα με την αναρτηση και γενικα την συμπεριφορα του τρειλερ
με το αυτοκινητο??

Με λιγα λογια αυτοκινητα αυτης της κατηγοριας κατα την γνωμη μου δεν κανουν για την χρηση που θες.

Το οτι βλεπουμε κατα καιρους κατι να το κανει ο αλλος δεν νομιζω οτι ειναι και σωστο και παλι ΠΑΝΤΑ φιλικα!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
toti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Οκτ 2014, 22:58

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό tasossam » 13 Ιουν 2017, 08:20

Φίλε toti σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Θα ήθελα να επισημάνω πως πάντα μιλάω για τρέιλερ με φρένα. Μελετώντας τις άδειες έλξης διαπίστωσα πως για το Vitara δίνουν 1600kg με φρένα πάντα!!!!Εγώ προορίζω το πολύ 1200kg μικτού βάρους για να μην το ζορίζω. θεωρείτε 'οτι και για αυτά τα βάρη θα έχω πρόβλημα?? Και για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος ελξη με ρυμουλκο θα κάνω κατα 80% σε βατους χωματόδρομους οπότε εκεί δεν πιστεύω να έχω κάποιο πρόβλημα και κατα 20% σε δύσκολους ανηφορικούς δασικούς δρόμους.
tasossam
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Ιουν 2017, 18:19

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 13 Ιουν 2017, 16:58

Καλα αυτα που δινουν εργοστασιακα ειναι το μεγιστο. Παντως και τα 1200 κιλα δεν ειναι λιγα. γενικα δεν θα ειναι πολυ ανετα. Τωρα βεβαια παιζουν και αλλα ρολο. Πχ ποσο συχνα θα γινεται αυτη η χρηση, ή ποσο ακους το αμαξι και δεν το ζοριζεις περισσοτερο απο οσο μπορει. Υπαρχουν και οι λεγομενοι σιδεροφαγοι...Και εχε υποψη σου οτι θες και αντιστοιχο ρυμουλκο. Μην φανταστεις δηλαδη οτι θα παρεις αυτα τα κουτακια που πουλανε για μπαγκαζιερες, θα τα φορτωσεις και θα βγεις χωμα... Το κοστος ολων αυτων υπερκαλυπτει παντως την αγορα αγροτικου. στο ειπα απο την αρχη. Στη θεση σου θα ψαχνομουν να βγαλω αδεια. Ο θειος μου εχει ναβαρα δηλωνοντας νομιζω 900 ευρω εισοδηματα απο αγροτικη δραστηριοτητα
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό toti » 13 Ιουν 2017, 23:15

tasossam έγραψε:Φίλε toti σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Θα ήθελα να επισημάνω πως πάντα μιλάω για τρέιλερ με φρένα. Μελετώντας τις άδειες έλξης διαπίστωσα πως για το Vitara δίνουν 1600kg με φρένα πάντα!!!!Εγώ προορίζω το πολύ 1200kg μικτού βάρους για να μην το ζορίζω. θεωρείτε 'οτι και για αυτά τα βάρη θα έχω πρόβλημα?? Και για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος ελξη με ρυμουλκο θα κάνω κατα 80% σε βατους χωματόδρομους οπότε εκεί δεν πιστεύω να έχω κάποιο πρόβλημα και κατα 20% σε δύσκολους ανηφορικούς δασικούς δρόμους.


Οπως γραφεις και εσυ δινουν 1600 !!
προσωπικα ουτε για 1% δυσκολα ανηφορικα δεν θα εμπαινα σε αυτη την διαδικασια

θα σου προτεινα να νοικιασεις?? δανειστεις απο καποιο γνωστο ??
δεν ξερω που μπορεις να βρεις ενα Vitara και να δοκιμασεις να ελξεις καποιο τετοιο φορτιο
για πεισθεις ο ιδιος για τι συνθηκες προσπαθω να σου εξηγησω μετα προσθεσε χωμα ανηφορικα
και ολα αυτα που αναφερεις και ξαναπες μου !!!

Ξαναγραφω το οτι εχουν την δυναμη δεν σημαινει οτι μπορουν κιολας να ελκουν τετοια φορτια
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
toti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Οκτ 2014, 22:58

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό toti » 13 Ιουν 2017, 23:17

Mudnolis έγραψε:Καλα αυτα που δινουν εργοστασιακα ειναι το μεγιστο. Παντως και τα 1200 κιλα δεν ειναι λιγα. γενικα δεν θα ειναι πολυ ανετα. Τωρα βεβαια παιζουν και αλλα ρολο. Πχ ποσο συχνα θα γινεται αυτη η χρηση, ή ποσο ακους το αμαξι και δεν το ζοριζεις περισσοτερο απο οσο μπορει. Υπαρχουν και οι λεγομενοι σιδεροφαγοι...Και εχε υποψη σου οτι θες και αντιστοιχο ρυμουλκο. Μην φανταστεις δηλαδη οτι θα παρεις αυτα τα κουτακια που πουλανε για μπαγκαζιερες, θα τα φορτωσεις και θα βγεις χωμα... Το κοστος ολων αυτων υπερκαλυπτει παντως την αγορα αγροτικου. στο ειπα απο την αρχη. Στη θεση σου θα ψαχνομουν να βγαλω αδεια. Ο θειος μου εχει ναβαρα δηλωνοντας νομιζω 900 ευρω εισοδηματα απο αγροτικη δραστηριοτητα


+1000
αλλο ενα σημαντικο!! τι τρειλερ θα σηκωνει τετοια φορτια??
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
toti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Οκτ 2014, 22:58

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό tasossam » 14 Ιουν 2017, 12:20

:-D Παιδία ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Όσον αφορά το τρέιλερ μιλάμε για διαξονικό με φρένα με ωφέλιμο 800kg, το τρέιλερ υπαρχει οπότε δεν είναι επιπλέον κόστος. Η ιδέα να βρώ κάποιον που έχει και να δοκιμάσω πολύ καλη. Ενας γνωστός μου πρότεινε και το Impreza 1500που έχει και αργά. Ποιά είναι η γνώμη σας?
tasossam
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Ιουν 2017, 18:19

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 14 Ιουν 2017, 15:07

Αδυναμο μοτερ και πολυ ακριβα ανταλλακτικα
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Επιλογή 4χ4 για αγροτική χρήση!!

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Ιουν 2017, 15:42

Απο όλα όσα έχεις αναφέρει, το καλύτερο μοτερ το έχει το Duster.... Παρολαυτα είσαι εντελώς εκτός θέματος για χρήση εκτός δρόμου.
Ρίξε μια ματία και θα διαπιστώσεις ότι σε περίπτωση χρήσης εκτός δρόμου οι περισσότεροι κατασκευαστές μειώνουν δραστικά τη δυνατότητα έλξης.
Ήδη το διαξονικό απο μόνο του είναι αρκετά μεγάλο.
Στόχευσε σε πετρέλαιο με κοντά και κινητήρα μεγαλύτερο απο 2000.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες