Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

O 'μέσος' έλληνας offroader

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Ποιές νομίζεται οτι είναι οι προτιμήσεις του μέσου offroader (συνυπολογίζοντας κόστος χρόνου & χρηματικό);

Το δημοψήφισμα λήγει στις 28 Απρ 2003, 23:15

Βόλτες-βουνό, εκδρομές-παρέα, συγγεντρώσεις-άτυποι 'αγώνες'.
12
92%
Οργανωμένες εκδηλώσεις με χρηματική συνδρομή, αγώνες με υψηλά 'standard'.
1
8%
 
Σύνολο ψήφων : 13

Δημοσίευσηαπό max » 17 Απρ 2003, 10:41

OK λοιπών γιατί και εμένα με βασανίζουν η Οίτη και τα Βαρδούσια και σκέφτομαι κάτι για τέλη Μαίου αρχές Ιουλίου.
Προτείνω να κάνουμε αύτη την ανεπίσημη παρέα χωρίς δεσμεύσεις και ο δικτυακός χώρος του DR.Format να αποτελέσει τον κόμβο αυτό.
DR.Format τη λες?
Πρόταση επίσης είναι να στείλουμε από ένα email (Που είναι το ερωτηματικό?. Παντός το email μου είναι spiros.giourgas@ca.com και μπορώ να την διανομή των email μεταξύ μας ) με τα στοιχεία μας Όνομα, email κλπ ώστε να δημιουργήσουμε ένα mailing list έτσι κάθε φορά που κάποιος θέλει να εκδραμή κάπου και ψάχνει για παρέες να μπορεί να στέλνει ένα email στα μέλη της παρέας.

Περιμένω τα σχόλια σας και τις ιδέες σας.

cc. Και προσοχή όπως είπε και DR.Format ούτε εγώ θέλω επισημοποίηση ή δεσμεύσεις όποιας μορφής.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Απρ 2003, 10:47

Πασχαλινή πρόταση, για Αθήνα, Κόνιτσα, Γράμμο, Πρέσπες, Βίτσι, Αθήνα, σκηνές, σκύλους, λάσπη, φαγητό και άλλα απρόβλεπτα;
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό samgr » 17 Απρ 2003, 12:11

Φίλοι μου είναι όντως άδικο να προσπαθήσουμε να βάλουμε κατηγορίες ανάμεσα μας, κοιτώντας τις πωλήσείς σε 4χ4 που ανέρχονται σε χιλιάδες κάθε χρόνο και με ρυθμό αυξανόμενο καταλήγω στο συμπέρασμα ότι απ' αυτά τα μισά έχουν βαδίσει βατό χωματόδρομο και το πολύ 1000 αυτοκίνητα να έχουν χαράξει δικές τους πορείες στην Ελληνική φύση.

Άρα φίλοι μου καταλήγω στο συμπέρασμα ότι off-roader είναι ένας, απλώς διαχωρίζετε με την πόση μεγάλη βαθμίδας τρέλας κουβαλάει.

Όσο για τις λέσχες, μην ξεχνάμε ένα πράγμα. Κι αυτοί ξεκινήσαν σαν παρέα με κοινές ιδέες, όμως κάποια στιγμή αυτή η παρέα μεγάλωσε και ήθελε χώρο να στεγαστεί και άτομα να ελέγχουν και να επικοινωνούν με την παρέα. Τώρα αν κάποιοι σκέφτηκαν να κάνουν λεφτά από αυτό, αυτό είναι δικό τους πρόβλημα και δεν το ξανασχολιάζω.

Όσο για βόλτες στην φύση με καλή παρέα σαν και την δική σας είμαι πάντα πρόθυμος :lol:
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό bisba » 17 Απρ 2003, 13:35

για superspy για την εκδρομη που λες ειμαι μεσα. στυλε λεπτομερειες.
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Δημοσίευσηαπό spiros » 17 Απρ 2003, 15:07

Τι δεσμευσεις και ιστοριες βρε παιδια ; Τι μπορει να σας συμβει δηλαδη εκει ψηλα αναμεσα στα δεντρακια και στα ποταμακια ;
Θα σας την μπεσει καποιος με συμβολαια και μπλοκ αποδειξεων φανταζεστε ;
Ψυχραιμια !!! Μιλατε για μια εκδρομουλα λες και προκειται για ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη.
Φιλικα παντα!!!
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 23 Απρ 2003, 10:33

spiros έγραψε:Τι δεσμευσεις και ιστοριες βρε παιδια ; Τι μπορει να σας συμβει δηλαδη εκει ψηλα αναμεσα στα δεντρακια και στα ποταμακια ;
Θα σας την μπεσει καποιος με συμβολαια και μπλοκ αποδειξεων φανταζεστε ;
Ψυχραιμια !!! Μιλατε για μια εκδρομουλα λες και προκειται για ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη.
Φιλικα παντα!!!


Χε - χε, Spiro μου αρέσει το στύλ σου !! :lol:

Σχετικά με την συμμετοχή μου σε πασχαλινή εκδρομή θα σας απογοητεύσω: δυστυχώς μου είναι αδύνατον !

Ομως παραμένω ανοικτός σε προτάσεις για επόμενες.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Λεπτομέρειες...

Δημοσίευσηαπό panjo » 24 Απρ 2003, 00:36

Offroad=εκτός δρόμου
Offroader=το άτομο που οδηγει εκτός δρόμου

Άρα, όποιος κάτοχος offroad οχήματος ΔΕΝ είναι offroader όσα ζιμπράγκαλα κι αν το φορτώσει. Δεν αντιλέγω, οι λίστες με τα αξεσουάρ και τις ανεκδοτικές περιγραφές ήταν ενδιαφέρουσα.

Αγαπητέ Dr. Format,
η επιλογή της 'παράθεσής' σου μου κίνησε το ενδιαφέρον. Ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα του μέσου offroader είμαστε εμείς αυτοί οι κάπου 200 εγγεγραμένοι στο site. Η ψηφοφορία είχε σκοπό να αποδείξει ότι το offroading στηρίζεται απο τους πολλούς (μέσοuς offroaders) κι όχι για τους λίγους extreme ('επαγγελματίες' offroaders). Οι περιγραφές του superspy είναι καλές, αλλά εγώ δεν θα τους σταματάω έναν έναν στο δρόμο να τους ρωτάω τί νομίζουν. Το στατιστικό δείγμα μας, πολύ απλά προέρχεται απο το forum. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα ντέρμπι στην ψηφοφορία, αλλά υποτίμησα την παρουσία του 'μέσου έλληνα offroader'. Καλά να πάθω...
Επίσης θα ήθελα να σε συγχαρώ για το www.4x4ekdromes.gr που έχει μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα.

Αγαπητέ Spiro,
"Θα σας την μπεσει καποιος με συμβολαια και μπλοκ αποδειξεων φανταζεστε;" Ξεκώλημα και παράβολο. Πιθανότατα σε κάποιες περιπτώσεις ΕΙΔΙΚΕΣ, εξ'άλλου δεν οργανώνει μόνο ο Dr.Format εκδρομές (δεν αναφέρομαι σε καμία συγκεκριμένη εκδρομή)-μη φάμε πάλι ξύλο....

Χαίρομαι που το θέμα έπιασε τόπο καταλήγοντας στην ιδέα της παρέας και της βόλτας μεταξύ φίλων. Πιστεύω πως δεν θα μπορούσε να εξελιχθεί καλλίτερα.
panjo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 19:13

Re: Κακίες!

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 16 Φεβ 2004, 22:22

superspy έγραψε:Ο μέσος Έλληνας Offroader (4Χ4)!!!
- Δεν σταματάει στιγμή να παραθέτει τις δυνατότητες του αυτοκινήτου του, (που τυχαίνει να είναι το καλύτερο στον κόσμο για 4Χ4.)- Πάντα πηγαίνει στον προορισμό του από χώμα, δεν ξέρει τι σημαίνει άσφαλτος και φροντίζει να έχει πάντα επιμελώς λερωμένο το όχημα, για να φαίνεται ότι έχει τραβήξει τα πάνδεινα στην τελευταία εκδρομή του στο καζίνο της Πάρνηθας.
- Πάντα ψάχνεται για υπερβολικό ψήλωμα αναρτήσεων και σασί, μεγαλύτερα λάστιχα, αδιαφορώντας ότι το έκτρωμα που θα φτιάξει δεν θα μπορεί να δουλέψει πραγματικά στο χώμα, στο κάτω – κάτω, το πάν, είναι η μούρη στην παρέα.
- Τρέχει πάντα και αγοράζει, κάθε καινούργια μαλακία που βρίσκει στα «ειδικά» καταστήματα, χωρίς να ξέρει πώς λειτουργεί και που θα την χρησιμοποίησει. (Μάλλον κάνει παρέα με χαρλεάδες!)
- Ονειρεύεται την ημέρα που θα μπορέσει επιτέλους να την «κάνει» από το σπίτι του για εκείνη την εκδρομή που ήθελε. Όταν το καταφέρνει, μετά τα πρώτα 5 χιλιόμετρα λάσπης, επιστρέφει στο κοντινότερο ξενοδοχείο για να εξιστορήσει «την περιπέτεια» που έζησε κατά τη διάρκεια του φαγητού και μένει μέσα μέχρι την επιστροφή του.
- Είναι ο μοναδικός, ο οποίος με το 4Χ4 κατάφερε να διασχίσει όλη την Πίνδο, Γενάρη μήνα με 3 μέτρα χιόνι, όταν ακόμα και το ερπυστριοφόρο της ΕΜΑΚ τα βρήκε σκούρα. Κατά τη διάρκεια της εκδρομής του, μάλιστα, προσέφερε και κοινωνικό έργο και έσωσε καμιά 20 κακόμοιρους ορειβάτες και 3 γιαγιάδες.
- Ενίοτε είναι και κυνηγός, γιατί μια και δεν έχουμε αρχίδια, πρέπει να πυροβολούμε ότι κινείται.
- Έχει πάντα έναν εργάτη, να σαπίζει μπροστά στο αυτοκίνητο.
- Πετάξε από την χαρά του όταν κατάφερε να ανεβεί το μεγάλο πεζοδρόμιο και να παρκάρει, δίπλα στο εντουράκι του φίλου του.
- Πάντα θέλει να βάλει mud terrain, άλλα καταλήγει να χρησιμοποιεί AT γιατί, «ωραία η μούρη βρε παιδί μου, άλλα μου παίρνουν τα αυτιά στο ταξίδι»
- Δεν βοηθάει αυτοκίνητα κολλημένα στο χιόνι, γιατί «κοίτα το μαλάκα που πήγε και το έχωσε»
- Πάντα είναι πρόθυμος να πληρώσει χοντρά, για μια οργανωμένη εκδρομή, γιατί, ωραίο το offroading άλλα θέλουμε και σιγουράντζα βρε παιδί μου. Όταν ακούει όμως για επίσημους αγώνες, τρέχει πρώτος να γκρινιάξει για τα λεφτά της συμμετοχής που είναι το 1/3 από τα λεφτά που πλήρωσε στην τελευταία οργανωμένη εκδρομή στην Αυλώνα!
- Τον καταλαβαίνετε σίγουρα από τα φιμέ τζάμια και τα καλυμμένα με αυτοκόλλητα 4Χ4 πίσω παράθυρα.
Η μοναδική φορά που κοιμήθηκε έξω στο δάσος ήταν όταν έκανε «σκηνάκια» στο στρατό
- Δεν έχει ιδέα από μηχανικά μέρη. Αυτός είναι «εργοστασιακός» οδηγός και εμπιστεύεται το όχημα του στον «μάστορα» που του τα παίρνει χοντρά. (Και καλά κάνει!)
Περιμένω συμπλήρωμα!
Superspy

Που πήγα και το ξέθαψα :P :P
Πάντως όσο και να γελάμε εκτός από τα ανέκδοτα που υπάρχουν μέσα εδώ νομίζω ότι περιγράφει τον πρωτάρη off roader που είτε το θέλουμε είτε όχι περάσαμε και μεις από κει.
Κανείς δε γενήθηκε με τη γνώση της τετρακίνησης,του καλού συνεργείου της σωστής και οικολογικής συμπεριφοράς κλπ
Η εμπειρία και η τριβή μας άλλαξε και μας αλλάζει.
Η ελπίδα μας είναι όλοι αυτοί οι νέοι να πάρουν από τους παλαιότερους τις σωστές βάσεις για να ξεπεράσουν πιο εύκολα κάποια από τα παραπάνω σημεία
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες

cron