Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Καινουρια ελαστικα σε Opel Frontera

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Καινουρια ελαστικα σε Opel Frontera

Δημοσίευσηαπό sapios2 » 15 Δεκ 2009, 19:18

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τα φώτα σας στο δίλημμά μου ( κάποιος θα μπορούσε να το πει και τρίλημμα :P )

Έχω ένα Opel Frontera 2.2 16V 3θυρο, 2002 μοντέλο. Ως τώρα φορούσα COOPER DISCOVERER ( M/S ) 245/70/16 που είναι και η μαμίσια διάσταση.
Τώρα θέλω να πάω σε κάποιο πιο "extreme" λάστιχο, για τα δικά μου μέτρα πάντα. Μιλώντας με τον λαστιχά που πηγαίνω τα τελευταία χρόνια μου πρότεινε να βάλω τα COOPER DISCOVERER A/T. Άλλη πρότασή του ήταν τα GENERAL AT2

Η χρήση που θα κάνω είναι περίπου 70-30 ον - οφ. Δεν πάω ποτέ με πάνω απο 110-120 χλμ στην ασφαλτο. Με ενδιαφέρει να μην κάνουν πολύ θόρυβο όπως και να μην αυξηθεί πολύ η κατανάλωση. Για εκτός δρόμου τώρα, δεν πρόκειται να πάω σε κανενα βούρκο, απλά θέλω καλύτερη συμπεριφορά σε βρεγμένο χωματόδρομο , σε πετρώδες χωματόδρομο και να μην κολλάω σε 3 εκατοστά λάσπη.

Ποιό από τα 2 παραπάνω θα προτείνατε? Ή μήπως κάποιο άλλο? θα μπορούσα να αλλάξω διάσταση ( π.χ. 225/75/16 ) χωρίς μεγάλη αλλαγή στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου στην άσφαλτο?

Και τέλος, μου είπε ο λαστιχάς ότι βγαίνει η τετράδα 620 τα COOPER και 600 τα GENERAL. Είναι καλή η τιμή ? και αν όχι ,έχετε να μου προτείνεται κάποιον που μπορεί να έχει καλύτερες τιμές ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας
OPEL FRONTERA SPORT
Άβαταρ μέλους
sapios2
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Δεκ 2009, 17:45
Τοποθεσία: Πυλαια, Θεσσαλονικη

Καινουρια ελαστικα σε Opel Frontera

Δημοσίευσηαπό vagelis » 15 Δεκ 2009, 19:44

Μακρια απο τζενεραλ εχω ιδιαν πειρα,για τα κουπερ δεν ξερω.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Καινουρια ελαστικα σε Opel Frontera

Δημοσίευσηαπό d_dante_1974 » 15 Δεκ 2009, 21:13

Σαν τιμή θα έλεγα ότι είναι καλή και για τα δύο...τώρα 'οσον αφορά την επιλογή...μάλλον δεν θα είναι εύκολη...και μάλλον θα ακούσεις πολλές και διαφορετικές γνώμες...γνώμη μου είναι αν έχεις εμπιστοσύνη στον Λαστιχά σου να ακούσεις την γνωμη του και να αποφασισετε από κοινού. Για τα Cooper έχω ακούσει γενικά καλά λόγια αλλά δεν έχω ιδία πείρα...τα δε General ούτε καν τα ήξερα πρίν μου τα προτείνει ο δικός μου Λαστιχάς, όχι βεβαια τα συγκεκριμένα γιατί δεν ήθελα να πάω σε κάτι 50/50 (φοράω τα General ameritrac tr M+S περίπου παραπάνω απο ένα χρόνο σε διάσταση 255/70/16 και θα έλεγα ότι είμαι αρκέτα ευχαριστημένος, είναι περίπου 65% on και 35% off ) Κλείνοντας θα ήθελα να σου πω ότι και τα δύο, πάντα κατά τη γνώμη μου είναι καλά Α/Τ λάστιχα. Το θέμα όμως είναι ότι εσύ θα τα φοράς και εσύ πρέπει να αποφασίσεις ανάλογα με το τι ζητάς από ένα λάστιχο όσον αφορά το θόρυβο και την κατανάλωση είναι κάτι πολύ σχετικό, σίγουρα θα έχεις περισσότερο θόρυβο και πιστεύω ότι και η κατανάλωση όσο να ΄ναι θα αυξηθει...αλλά θα έχεις καλύτερη συμπεριφορά εκτός δρόμου...πάντως γνώμη μου είναι να δεις και μερικα site που αξιολογουν ελαστικά και ο Θεός βοηθός...εύχομαι να επιλεξεις τα καλυτερα...

http://www.1010tires.com

http://www.tirerack.com

http://www.ityre.com
Εικόνα
d_dante_1974
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 13:33
Τοποθεσία: Σερρες

Καινουρια ελαστικα σε Opel Frontera

Δημοσίευσηαπό sapios2 » 15 Δεκ 2009, 23:26

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας για τις απαντήσεις. βασικά για την τιμη θα κάνω το στάνταρ: θα πάω σε κανα δυο λαστιχάδες ακόμα να πάρω τιμές και βλέπουμε. πάντως θα ήθελα και μια αποψη από κάποιον που έχει φορέσει τα συγκεκριμένα COOPER. Σε κάποια site με μετρησεις και αξιολογήσεις χρηστών δεν τα πάνε και άσχημα τα cooper αλλά η προσωπική εμπειρία κάποιου είναι πάντα πολύτιμη
OPEL FRONTERA SPORT
Άβαταρ μέλους
sapios2
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Δεκ 2009, 17:45
Τοποθεσία: Πυλαια, Θεσσαλονικη

Καινουρια ελαστικα σε Opel Frontera

Δημοσίευσηαπό iatros » 04 Ιαν 2010, 21:26

Καλησπέρα sapios2, χρόνια πολλά και καλή χρονία.

Σε DISCO 3 μετά τα μαμίσια έβαλα τα COOPER ATR, τα οποία είναι αθόρυβα (σχεδόν όλα τα ΑΤ είναι αθόρυβα), αλλά δεν έχουν τόσο καλή πρόφυση σε βρεγμένη άσφαλτο και συνολικά σε άσφαλτο συγκριτικά με τα YOKOHAMA ATS που έβαλα μετά και τα έχω μέχρι τώρα, αλλά, για off road τα COOPER είναι ποιό ανθεκτικά στα πλαϊνά και δεν θα έχεις σκασμένο λάστιχο όπως μου συνέβει εμένα με τα YOKOHAMA στην συνάντιση στην Ζήρεια για όσους ήταν εκεί.

Εκεί που θα φτάσεις με τα COOPER ATR offroad δεν θα φτάσεις με τα YOKOHAMA, αλλά σε στροφές με βρεγμένο, στεγνό και σε φρενάρισμα είναι καλύτερα τα YOKOHAMA.

Τελικά μετά από πολύ σκέψη, συζήτηση και με άλους κατέληξα να έχω, μία τετράδα YOKOHAMA ATS και μία τετράδα COOPER STT , μία για κάθε περίσταση και πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση. Αν πας offroad πιστεύω ότι δεν είναι δυνατόν να σταματήσεις άν το πάχος της λάσπης γίνει πάνω από 3εκ., οπότε σου προτείνω την λύση την δικά μου. Ακριβή μεν αλλά ποιό ασφαλής κυρίως για offroad δε.

Κανένα λάστιχο δεν κάνει για όλες τις περιπτώσεις όπως λένε μερικοί για τα ΑΤ (All Terain).
Σίγουρα τα STT δεν κάνουν για κάθε μέρα αλλά και επίσης σίγουρα όλλα τα ΑΤ δεν κάνουν για λάσπη πάνω από 3εκ. (μερικά κολάνε και σε 3εκ.).

Πιστεύω να κατάλαβες μερικά ουσιώδη πράγματα που αφορούν αποκλειστικά αυτοκίνητα που κινούνται τόσο σε άσφαλτο όσο και σε offroad καταστάσεις.

Άφησα για το τέλος να σου πώ πως αν φαγωθούν τα YOKOHAMA δεν θα τα ξαναβάλω, λόγω του ότι είναι μαλακά για το δικό μου αυτιοκίνητο αλλά θα προτιμήσω τα GENERAL AT2 τα οποία είναι ελαφρώς καλύτερα τόσο από τα YOKOHAMA ATS όσο και από τα COOPER ATR και με δείκτη φορτίου 110. Ο αγαπητός μου φίλος Βαγγέλης, είχε μιά ατυχία με τα GENERAL που μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτε και θεωρώ ότι ήταν τυχαίο, αλλοιώς δεν μπορώ να εξηγήσω τα όσα καλά γράφονται για τα GENERAL σε Ευρωπαϊκά forum αλλά και σε Αυστραλία.

Επίσης το διακριτικό S και R μετά το ΑΤ, δηλώνει τον βαθμό του ποσοστού για offroad, το S ποιό ασφάλτινο και το R ποιό χωμάτινο που για αυτά τα δύο ελαστικά ισχύει ότι σου περιέγραψα ποιο πάνω.

Συγνώμη αν σε κούρασα με την πολυλογία. Να βοηθήσω θέλω.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ.
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Καινουρια ελαστικα σε Opel Frontera

Δημοσίευσηαπό iatros » 04 Ιαν 2010, 21:30

Ξέχασα να σου πω για την διάσταση, μην κάνεις υπερβολές, ένα νουμεράκι διαφορά maximum στο profil είναι αρκετό και μόνο για τις περιπτώσεις offroad για να σηκωθεί λίγο το αυτοκίνητο. Μετά, αρχίζουν τα δύσκολα.
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 51 επισκέπτες