Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέος...εντελώς άσχετος αγοράζει 4χ4

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Νέος...εντελώς άσχετος αγοράζει 4χ4

Δημοσίευσηαπό default_user » 06 Απρ 2009, 18:05

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.Με λένε Αλέκο και το τελευταιο 6μηνο ψάχνομαι(με τρώει η τσέπη μου δηλαδή) για την αγορά ενός καλού και δυνατόυ οσο αναφορά την ροπή off road οχήματος,κυρίως για καθημερινη χρήσ, μιας και η περιοχή που ζώ(Καστοριά)σηκώνει για την αγορά ενός πετρελαιουκινητου off road και ειδκά του χειμερινούς μήνες.Επειδή θέλω να σκαρφαλώνω λοιπόν σε κακοτράχαλα βουνά,λασπωμένα μονοπάτια στα βουνά της περιοχής και σε κάθε είδους ακραίο off road σκηνικό θα χρειαστώ τις πολύτιμές συμβουλές και την βοήθεια σας έτσι ώστε να προσέξω πρίν την αγορά.Το μάξιμουμ της τσέπης μου είναι τα 30 χιλιάρικά.Με τις νέες τιμές λόγω της μείωσης του Ειδικού τέλους βλέπω ότι κάποιες λύσεις των 35 χιλιάδων έχουν πλέον πέσει στα 30 και κάποιες άλλες απο τα 30 στα 25-26 χιλιάδες ευρώ.Στο μάτι έχω βάλει...ΚΙΑ SORENTO DIESEL,SUBARU FORESTER...πείτε μου λοιπόν με το χέρι στην καρδιά(και στην δική μου τσέπη) την δική σας γνώμη ή και ενδεχωμένος κάποιες εναλλακτικές.Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα και πάλι.
Άβαταρ μέλους
default_user
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Απρ 2009, 17:56
Τοποθεσία: Kastoria

Νέος...εντελώς άσχετος αγοράζει 4χ4

Δημοσίευσηαπό themis » 06 Απρ 2009, 19:11

Μιας και εχω ριζες,και σοι απο τα μερη σου (κορησο) θα σου πω τι γνωμη μου.Απο τα δυο που αναφερεις και για τη χρηση που λες απορηπτεις το φορεστερ.Τωρα το σορεντο ειναι ενα καλο και τιμιο αυτοκινητο με τη διαφορα που λογο βαρους και ογκου καπου θα σε προβληματισει.Θελω να πω δηλαδη οτι ενα ποιο μικρου ογκου και βαρους αυτοκινητο θα μπορεις να χωνεσαι καλητερa πχ wrangler . jimni και πολλα αλλα που με μερικες βελτειωσεις που δεχονται μορουν να σταθουν διπλα σε πολυ καλα αυτοκινητα.Ολα αυτα φυσικα ειναι στο πλαισιο του τι θελεις εσυ να κανεις.Το ποιο καλο ειναι να μπορεσεις να δεις ο ιδιος σε καποια εκδρομη τα διαφορα αυτοκινητα σε καποια διαδρομη με διαφορα ειδη τερεν.Ελπιζω καπως να βοηθησα.themis pinin gdi
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm
Άβαταρ μέλους
themis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 21:55
Τοποθεσία: iliupoli

Νέος...εντελώς άσχετος αγοράζει 4χ4

Δημοσίευσηαπό johnfox » 06 Απρ 2009, 19:11

Land Rover !
Άβαταρ μέλους
johnfox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2008, 19:58
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι , Αθήνα

Νέος...εντελώς άσχετος αγοράζει 4χ4

Δημοσίευσηαπό default_user » 07 Απρ 2009, 00:44

Απορίπτω το forester ε?Ειδα καποια βίντεο στο youtube σαν κι αυτό και γιαυτό μαρεσε http://www.youtube.com/watch?v=tSKKvf5k ... re=related

καλά και τα Land Rover αλλα φαρμακείο ρε γμτ
Άβαταρ μέλους
default_user
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Απρ 2009, 17:56
Τοποθεσία: Kastoria

Νέος...εντελώς άσχετος αγοράζει 4χ4

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 07 Απρ 2009, 08:35

Cherokee, Grand Cherokee, Discovery................
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 07 Απρ 2009, 18:36

Φίλε Default έχω το Sorento diesel που αναφέρεις . Δύναμη , χώροι , ανθεκτικότητα στα σύν του . Όντως ο όγκος του (μήκος) και το βάρος είναι στα πλην όσον αφορά το οφ ρόουντ πάντα . Άν θέλεις όμως όχημα με κοντές σχέσεις......δυστυχώς δεν έχεις πολλές επιλογές για τα ποσά που λες . To Jimny είναι το πλέον κατάλληλο για "σκληρές " καταστάσεις αλλά...... πάσχει από χώρους και έχει μικρό κινητήρα . Ειδικά άν του βάλεις λίγο μεγαλύτερα ελαστικά ο κινητήρας "κόβεται" αισθητά . Το Wrangler είναι πολύ καλό για "εκτός" , κάπου ενδιάμεσα από χώρους , αλλά από ότι λένε οι κάτοχοί του κουράζει στο ταξίδι .
Τώρα άν θέλεις να κουβαλάς και σκηνές , εξοπλισμό κ.λ.π. για διανονή στην ύπαιθρο με παρέα , θέλεις χώρο . Στους δρόμους των Κορεστίων , Αρρενών , Βοϊου , κ.λ.π. πάντως πηγαίνουν άνετα και τα μεγάλα οχήματα !!
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό macedonas » 07 Απρ 2009, 18:47

Μπες και εδώ και ρίξε μια ματιά :wink:
www.vitaraclub.gr
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Απρ 2009, 18:48

Αν περιορίζεις τις επιλογές σου σε Forester και KIA και θες Off-Road τότε μονόδρομος το KIA. Αλλιώς πάρε ένα μεταχείρω Discovery ή Cherokee XJ να κάνεις τη δουλειά σου ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Νέος...εντελώς άσχετος αγοράζει 4χ4

Δημοσίευσηαπό drMel » 07 Απρ 2009, 20:32

default_user έγραψε:Στο μάτι έχω βάλει...ΚΙΑ SORENTO DIESEL,SUBARU FORESTER...πείτε μου λοιπόν με το χέρι στην καρδιά(και στην δική μου τσέπη) την δική σας γνώμη ή και ενδεχωμένος κάποιες εναλλακτικές.Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα και πάλι.


Σκληροπυρηνικό off-road και SORENTO δεν πάνε μαζί.
Χώροι ναι, άνεση ναι, οικονομία aπίστευτη στο diesel ναι, αλλά τα όρια μπαίνουν γρήγορα στο χωμα κυρίως λόγω της αναλογίας βάρους-διαδρομής ανάρτησης.
Οτι και να κάνεις (αμοσρτισέρ, ελατήρια, αποστάτες κλπ) και πάλι θα θυσιάζεις πολύ απο την συμπεριφορά στο χώμα.
Εξαιρετική μέση λύση, καλό κόστος (τώρα θα πληρώσεις 2500 λιγότερα απο μένα) αξιοπιστία, μπλοκέ απο μαμά και φθηνά service.
Αν απο την άλλη άν δεν έχεις σκοπό να γράφεις χιλιόμετρα ή να τραβάς μεγάλα φορτία στη άσφαλτο, ενα Cherokee ή ένα Discovery ίσως σου κάνει αρκεί να συμβιβάζεσαι με την καταναλωση του πρώτου και τις διαροές του δεύτερου και το ότι ίσως χρειαστείς να βάλεις κοντά και στην Εθνική προκειμένου να πάς αξιοπρεπώς
drMel
 

Re: Νέος...εντελώς άσχετος αγοράζει 4χ4

Δημοσίευσηαπό antonn » 07 Απρ 2009, 20:42

Για το NISSAN NAVARA τι λέτε; Είναι diesel δε θα πληρώσει φόρους και θα πάρει το τετράπορτο
Άβαταρ μέλους
antonn
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 07 Δεκ 2008, 21:54

Re: Νέος...εντελώς άσχετος αγοράζει 4χ4

Δημοσίευσηαπό default_user » 07 Απρ 2009, 21:23

antonn έγραψε:Για το NISSAN NAVARA τι λέτε; Είναι diesel δε θα πληρώσει φόρους και θα πάρει το τετράπορτο


μπορώ σαν μη αγρότης και μη σχετικός επαγγελματίας να αποκτήσω το NAVARA?

Το oultlander της Μήτσου Μπίσι?Λέει?Αξίζει τα ευρώ που ζητάει...?
Τελευταία επεξεργασία από default_user και 07 Απρ 2009, 21:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
default_user
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Απρ 2009, 17:56
Τοποθεσία: Kastoria

Re: Νέος...εντελώς άσχετος αγοράζει 4χ4

Δημοσίευσηαπό default_user » 07 Απρ 2009, 21:26

drMel έγραψε:
default_user έγραψε: ενα Cherokee ή ένα Discovery ίσως σου κάνει αρκεί να συμβιβάζεσαι με την καταναλωση του πρώτου και τις διαροές του δεύτερου και το ότι ίσως χρειαστείς να βάλεις κοντά και στην Εθνική προκειμένου να πάς αξιοπρεπώς


εθνική πολύυυυ σπάνια θα πάει.60% επαρχιακός δρόμος και 40% offroad σε Γραμμο και Βιτσι και στα τριγύρω βουνά..όλα απο χώμα και μέτρια άσφαλτο.

Μεταχειρσμένο και καλό cherokee με όχι πάρα πολά χιλιόμετρα σατ πόσα ευρώ περίπου να υπολογίσω και τι χρονολογίας?
Άβαταρ μέλους
default_user
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Απρ 2009, 17:56
Τοποθεσία: Kastoria

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Απρ 2009, 21:52

Discovery & Cherokee παιζουν στα ίδια από 8000 - 14000. Cherokee μπορεί να βρείς και πετρέλαιο....

Και τα δύο θα σε πάνε σε "normal" κατάσταση εκεί που θα περνάει ένα βελτιωμένο KIA. Το Discovery πιο απαλά και πιο εύκολα από τα άλλα.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό antonn » 07 Απρ 2009, 22:06

Δεν χρειάζεται να είσαι αγρότης αλλά μόνο να δηλώνεις ένα μικρό εισόδημα από κάποιο χωράφι που έχεις. Ρώτα το λογιστή σου. Αν δεν έχεις κανένα χωράφι που να παράγει ελιές π.χ. τότε κρίμα
Άβαταρ μέλους
antonn
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 07 Δεκ 2008, 21:54

Δημοσίευσηαπό default_user » 07 Απρ 2009, 23:25

εχω ένα χωραφι αλλα πρέπει να βρώ και κάποιον να το καλιεργήσει κάπως και να παραδώσει στο όνομα μου...χμμμ μάλιστα.Αν και θα χρειαστώ περσσότερη βοήθεια σε μια τέτοια περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
default_user
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 06 Απρ 2009, 17:56
Τοποθεσία: Kastoria

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες