Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΓΟΡΑ ΤΖΙΠΑΚΙΟΥ...ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΟ...

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 02 Φεβ 2009, 10:19

ας αποφασισει το τι θελει να κανει

Εκτροπε ξεκίνα απ' αυτό,
δες οικογενειακή κατάσταση,
Πρώτο ή δεύτερο αυτοκίνητο,
χόμπυ- εκδρομές
και τα ξαναλέμε.
Κάτι που να τα κάνει όλα χωρίς συμβιβασμούς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ (κάτω απο 100.000 €)
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ektropos » 02 Φεβ 2009, 17:42

m.misk(j)is έγραψε:
ας αποφασισει το τι θελει να κανει

Εκτροπε ξεκίνα απ' αυτό,
δες οικογενειακή κατάσταση,
Πρώτο ή δεύτερο αυτοκίνητο,
χόμπυ- εκδρομές
και τα ξαναλέμε.
Κάτι που να τα κάνει όλα χωρίς συμβιβασμούς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ (κάτω απο 100.000 €)



Ευχαριστω ρε φιλος για τη βοηθεια,αλλα εχω κανει πρόλογο για το τι ακριβως χρειαζομαι...ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...ΕΙΜΑΙ ΣΟΛΟ...ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ...ΣΧΕTIKA ME TO ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ POST ΜΟΥ (ΓΙΑ ΤΟ GRAND VITARA 1.6 3d-2003) ΕΧΕΙΣ NA ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ???ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΤΟ POST ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΙ ΟΧΗΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΙΛΑΣ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΠΙΤΑΚΙ.............???--€100.000--???
Εσυ εχεις σπιτακι ή ζείτε μεσα στη JEEPαρα σου???
Άβαταρ μέλους
ektropos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Φεβ 2009, 10:08
Τοποθεσία: Κυκλαδες

Δημοσίευσηαπό ektropos » 02 Φεβ 2009, 17:52

Εντελως τυχαια σημερα ειδα μια G.V. με πωλητηριο στο πισω τζαμι....Ειναι μοντελο 11/2003 με 88.000χλμ. και το δινει €11.500.Αν πληρωσω μετρητα μου το αφηνει στα €11.000...Ειναι καλη η τιμουλα...Θα παω αυριο το πρωι να το τσεκαρω και να το παζαρεψω λιγακι ακομη...
Καποιος αν μπορει να μου πει ποια σημεια θα πρεπει να προσεξω για να δω αν και κατα ποσο ταλαιπωρημενο ειναι το οχημα...θα το παω βεβαια και σ'ενα συνεργειο αλλα θα ηθελα καποιος να μου πει απο πρωτο χερι...ΤΑ 88.000χλμ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΧΗΜΑ???
Άβαταρ μέλους
ektropos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Φεβ 2009, 10:08
Τοποθεσία: Κυκλαδες

Δημοσίευσηαπό PanY » 02 Φεβ 2009, 19:00

Αμιγκο μου... Ευχομαι να το παρεις τελικα το G.V για να ησυχασεις κι εσυ, να ησυχασουμε κι εμεις. Αληθεια ομως, το μονο που ισως ξεχασες να μας πεις στο κατα τ΄αλλα "πληρες" και "κατατοπιστικοτατο" αρχικο σου μηνυμα ειναι το... πως θελεις να ειναι εκεινος που θα σου δωσει τις πληροφοριες που ζητας. Ψηλος, μελαχρινος, δημοσιος υπαλληλος, ελευθερος επαγγελματιας, αυτοδημιουργητος, κατσαρομαλλης, να χρωσταει, να του χρωστανε?

Οχι τιποτα αλλο, γιατι δεν φτανει που μπηκαμε στον κοπο να προσπαθησουμε να καταλαβουμε εστω τι ακριβως ζητας και να προτεινουμε επισης καποιες εναλλακτικες λυσεις που ισως δεν ειχες σκεφτει εως τωρα... Μας τη λες κι απο πανω? Η μηπως πιστευεις πως σου προτειναμε τη "Jeepααααρα" μονο και μονο για να ρθεις να τ' αραξεις διπλα στο δικο μας, να χουμε να λεμε κατι τα βραδια πριν μας παρει ο υπνος και να γινουμε πολλοι μηπως και καποια στιγμη μας βαλουν και στο σχεδιο και μας φερουνε και ρευμα?

Συγνωμη για το υφος αλλα ειχα δυσκολη μερα.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 02 Φεβ 2009, 20:01

Οπως οι περισσότεροι έτσι και ο φίλος μας, δε γνωρίζει οτι δε χρειάζεται να είσαι βαθύπλουτος για να αγοράσεις μια "jeepara". Οταν θές κάτι πολύ το πετυχαίνεις και ευκαιρίες υπάρχουν πολλές όπως και πολλές άτοκες δόσεις. Αντί λοιπόν να πληρωσεις τα 10 μετρητά μπορείς να πάρεις με 15πχ ενα jeep πιο καινούριας χρονιάς.
Ποιά διαφορά θα είχε αν έπερνες ένα jeep με 20.000μτχ απο ένα κορεάτικο με 22 καινούριο?... Πιο πολλά χρήματα θα είχες?...
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό ektropos » 02 Φεβ 2009, 20:05

PanY έγραψε:Αμιγκο μου...(Αμιγκο μου,βασικα εκανα παραθεση το post του m.misk(j)is -και οχι το δικο σου post-με σκοπο να κανω λιγακι χιουμορ για την κατοσταρα του-αν το καταλαβες,
Ευχομαι να το παρεις τελικα το G.V για να ησυχασεις κι εσυ, να ησυχασουμε κι εμεις.Με συγχωρεις παρα πολυ που διαταρασσω την ησυχια σου/σας αλλα δεν εισαι υποχρεωμενος να απαντησεις σε τιποτα εφοσον δεν το επιθυμεις-το post μου αναφερεται σε αυτους που εχουν τη διαθεση να βοηθησουν-και αν θελεις ησυχια μπορεις να παρεις το οχημα και να ανεβεις καμια βολτιτσα απο Παρνηθα να ησυχασεις και να παρεις και λιγο καθαρο αερα.
Αληθεια ομως, το μονο που ισως ξεχασες να μας πεις στο κατα τ΄αλλα "πληρες" και "κατατοπιστικοτατο" αρχικο σου μηνυμα ειναι το... πως θελεις να ειναι εκεινος που θα σου δωσει τις πληροφοριες που ζητας. Ψηλος, μελαχρινος, δημοσιος υπαλληλος, ελευθερος επαγγελματιας, αυτοδημιουργητος, κατσαρομαλλης, να χρωσταει, να του χρωστανε?Θα ηθελα να ειναι ψηλος, μελαχρινος, κατσαρομαλλης, αυτοδημιουργητος, ελευθερος επαγγελματιας,να του χρωστανε και φυσικα ωριμος-κατι σαν εσενα δηλαδη.

Οχι τιποτα αλλο, γιατι δεν φτανει που μπηκαμε στον κοπο να προσπαθησουμε να καταλαβουμε εστω τι ακριβως ζητας και να προτεινουμε επισης καποιες εναλλακτικες λυσεις που ισως δεν ειχες σκεφτει εως τωρα... Σε ευχαριστω για τον κοπο σου και για τον πολυτιμο χρονο που διεθεσες για να ανεβασεις τα περιεκτικοτατα post σου με τις σοβαροτατες προτασεις σου και επισης καποιες εναλλακτικες λυσεις που ισως δεν ειχα σκεφτει εως τωρα
Μας τη λες κι απο πανω?Μπααα, ιδεα σου ειναι-γιατι χρησιμοποιεις πληθυντικο??Μηπως εισαι διχασμενη ή τριχασμενη προσωπικοτητα???

Η μηπως πιστευεις πως σου προτειναμε τη "Jeepααααρα" μονο και μονο για να ρθεις να τ' αραξεις διπλα στο δικο μας, να χουμε να λεμε κατι τα βραδια πριν μας παρει ο υπνος και να γινουμε πολλοι μηπως και καποια στιγμη μας βαλουν και στο σχεδιο και μας φερουνε και ρευμα?Φιλαρακι καλυτερα να παρεις κανενα δανειακι να αγορασεις κανενα σπιτακι εντος σχεδιου γιατι χωρις ρευμα ειναι ζορικα τα πραγματα....

Συγνωμη για το υφος αλλα ειχα δυσκολη μερα.Τι συμπτωση,κι εγώ...
Άβαταρ μέλους
ektropos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Φεβ 2009, 10:08
Τοποθεσία: Κυκλαδες

Δημοσίευσηαπό PanY » 02 Φεβ 2009, 20:12

Για να τ αγορασεις σιγουρα οχι αμιγκο μου... Για να το κυκλοφορισεις ομως η αληθεια ειναι πως πρεπει να δαπανησεις λιγο περισσοτερα σε ετησια βαση. Οχι για την συντηρηση του αλλα λογω καταναλωσης, ασφαλειας, τελων κυκλοφοριας...

Συγνωμη και παλι για την "φορτισμενη απαντηση" (οπως λεει κι ο Χ"νικολαου)...
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό PanY » 02 Φεβ 2009, 20:17

Α χα... Μαζι τα γραψαμε τα μηνυματα... Μαλλον βιαστηκα να ζητησω συγνωμη... Δεν πειραζει αμιγκο μου... Μενω σ΄αυτην... Καλη καρδια...!!!
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 02 Φεβ 2009, 21:02

Πάντως κι εγώ 100άρα δε θα έδινα ποτέ για αυτοκίνητο, και θα προτιμούσα 1 καλύτερο σπιτάκι! :lol:
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 03 Φεβ 2009, 13:09

Φίλε ektropos με λιγότερα απο 10 μυνήματα κατάφερες να κάνεις φασαρία. Κρίμα.
Κανείς δε νομίζω να χρησιμοποιεί αυτό ή οποιοδήποτε φόρουμ για να ξεσπαθώσει! Ας πάμε παρακάτω....

Προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις κια εμπειρίες του κόσμου που συμμετέχει αντί να γίνεσαι ερειστικός.

Φιλικά...
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό mich » 03 Φεβ 2009, 13:36

ρε προεδροι.... νομιζω οτι δεν εχεται δικιο... ο εκτροπος εθεσαι ορισμενα στανταρ. 10.000 καταλαβαινω να βαλει 1 η 2κ παραπανω αλλα τι του λετε για 15 και 20 κ. και τελικα κανενας δεν του απαντησε σοβαρα για αυτα που ρωτησε.. ολοι του λετε το αυτοκινητο που ονειρευεστε μου φαινεται... και εγω θελω να παρω wrangler και να το κανω τουμπανο αλλα δεν ειναι για τη δικη του χρηση.....
αυτα
Άβαταρ μέλους
mich
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 13:02

Δημοσίευσηαπό marousiotis » 03 Φεβ 2009, 17:19

vasdaris έγραψε:Φίλε ektropos με λιγότερα απο 10 μυνήματα κατάφερες να κάνεις φασαρία. Κρίμα.
Κανείς δε νομίζω να χρησιμοποιεί αυτό ή οποιοδήποτε φόρουμ για να ξεσπαθώσει! Ας πάμε παρακάτω....

Προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις κια εμπειρίες του κόσμου που συμμετέχει αντί να γίνεσαι ερειστικός.

Φιλικά...








Ωπα. Μηπως εχουμε καβαλισει το καλαμι παλικαρια μου? Που σας φανηκε
ερειστικος ο ανθρωπος? Ζητησε μια συμβουλη, καποιοι στα πλαισια των γνωσεων τους προσπαθεισαν να βοηθησουν, καποιοι αλλοι το παιξανε θεοι και τον προγκειξαν τον ανθρωπο.
Για να ξερουμε, μηπως πρεπει να ζηταμε ταπεινα συγνωμη για τον χρονο
που θα καταναλωσει οποιος θελει να απαντησει σε καποια απορια μας?
Άβαταρ μέλους
marousiotis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 22:21
Τοποθεσία: Μαρουσι

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 03 Φεβ 2009, 18:21

Χαιρετω ολους σας...

Ενας φιλος μου ειπε πως θα μπορουσατε να μου δωσετε πληροφοριες για την αγορα ενος 4Χ4 και απο οτι ειδα, βρισκομαι στο καταλληλο μερος...
Λοιπον,λογω δουλειας,θα μου ηταν πολυ χρησιμο ενα ψηλο και ανθεκτικο οχημα καθως πολλες φορες πρεπει να κινηθω σε χωμα ή πετρες και με τις χειμερινες βροχες φανταζεστε τι γινεται....Γενικα "κανω" αρκετα χλμ. καθημερινα σε ασφαλτο περισσοτερο (περιπου 50-80χλμ) αλλα και οι επισκεψεις οff-road ειναι επισης συχνες...
Το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι €10.000,0 και μαλλον το βλεπω οτι μονο για μεταχειρισμενο JIMNY με παιρνει...Αν συφωνειτε θα ηθελα να ξερω πιο μοντελο JIMNY ειναι ΚΟΜΠΛΕ...Φυσικα θα πηγαινα για οσο πιο προσφατο μοντελο γινεται και να μην ειναι φορτωμενο με πολλα χλμ.(μεχρι 30.000-40.000χλμ.-ειναι πολλα???)...Αγορα απο ιδιωτη ή απο μαντρα???Δε γνωριζω καθολου απο τεχνικα θεματα οπως "επιλεκτικη τετρακινηση" κτλ...Επισης τα σημεια που θα πρεπει να ελεγξω πριν την αγορα...θα ηθελα τη βοηθεια σας και σας ευχαριστω προκαταβολικα...

Εκτροπε,
δεν αναφέρεις τιποτα γι αυτά που σου λέω.
Μύρισα τα νύχια μου αλλά τίποτα!
Κάτι που να τα κάνει όλα χωρίς συμβιβασμούς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ (κάτω απο 100.000 €)

Το κρυφό μύνημα είναι οτι ότι και να πάρης κάπου θα συμβιβαστείς.
οπώτε:
δες οικογενειακή κατάσταση,
Πρώτο ή δεύτερο αυτοκίνητο,
χόμπυ- εκδρομές
και τα ξαναλέμε.
Κάτι που να τα κάνει όλα χωρίς συμβιβασμούς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ (κάτω απο 100.000 €)
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 03 Φεβ 2009, 20:17

Ζητησε μια συμβουλη, καποιοι στα πλαισια των γνωσεων τους προσπαθεισαν να βοηθησουν, καποιοι αλλοι το παιξανε θεοι και τον προγκειξαν τον ανθρωπο.

Ποιός προγκειξε ποιόν?
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό marousiotis » 03 Φεβ 2009, 20:31

Ο εχων ματια διαβαζει και ο νοων νοειτω.
Άβαταρ μέλους
marousiotis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 22:21
Τοποθεσία: Μαρουσι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 44 επισκέπτες

cron