Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βήθεια σχετικά με αγορά τετρακίνητου

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 07 Νοέμ 2008, 00:48

πιο οικονομικο(τελη,ασφαλεια,καταναλωση,συχνοτητα σερβις),πιο ροπατο,μεγαλυτερη διαρκεια ζωης κινητηρα.Απο την αλλη,λιγο θορυβο περισσοτερο,προσεκτικη επιλογη καυσιμου
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 07 Νοέμ 2008, 09:01

asterixx25 έγραψε:Είμαι ανάμεσα σε grand vitara 2.0 και grand vitara 2.4. Ποιό απο τα δύο και γιατί diesel?Λόγω διαφοράς της τιμής του πετρελαίου ή διαφορά στον κινητήρα και τις επιδόσεις?


Χαμηλότερη κατανάλωση (αν έχει δε και μόνιμη τετρακίνηση π.χ. GV)
Καλύτερες εκτός δρόμου επιδοσεις (πολύ μεγαλύτερη ροπή σε χαμηλές στροφές)
Μειωμένη συντήρηση (αυτό παίζεται ...)
Μακροζωία κινητηρήρα (και αυτό παίζεται λόγω αμφίβολης ποιότητας καυσίμου και ελλιπούς τεχνογνωσίας των συνεργείων σε diesel κινητήρες)
Για το GV συγκεκριμένα, το diesel είναι 1.9 => μειωμένα τέλη, ασφάλιστρα, τεκμήριο

Να σημειώσω ότι αυτή τη στιγμή καινούργιο νομίζω ότι πωλείται το ΜΗ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ diesel (μαλλον λόγω αποθέματος)
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό TimDeLAY » 10 Νοέμ 2008, 16:18

Πάντως αν για τους όποιους λόγους έχεις καταλήξει στο GV 2.0 ή 2.4 τότε το 2.4 είναι νομίζω καλύτερη επιλογή (για προφανείς λόγους - μεγαλύτερη ιπποδύναμη και ροπή σε σχέση με το 2.0), με μόνο αρνητικό μεγαλύτερη κατανάλωση και κόστος συντήρησης γενικότερα (το οποίο φυσικά παίζει κι αυτό το ρόλο του).
TimDeLAY
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2007, 17:45

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 55 επισκέπτες