Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

4x4 βοήθεια για αγορά!

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 01 Μάιος 2007, 20:59

Μόλις ανακάλυψα ότι επειδή στην περσυνή δήλωση έχω και αγροτικό εισόδημα δικαιούμαι αγροτικό!

Συμφέρει; Ή υπάρχουν μετά τίποτα περιορισμοί στις μετακινήσεις;

Υπάρχει κάπου κάποια λίστα με τα μοντέλλα που χαρακτηρίζονται αγροτικά;
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 02 Μάιος 2007, 11:03

Νομίζω για να βγάλεις αγροτικό πρέπει να έχεις ΚΥΡΙΟ επάγγελμα το αγροτικό και όχι απλά να δηλώνεις αγροτικό εισόδημα.
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 02 Μάιος 2007, 13:30

" Έκδοση άδειας κυκλοφορίας φορτηγού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης (Φ.Ι.Χ) μικτού βάρους μέχρι 2.500 χιλ/μα,σε μη, κατά κύριο επάγγελμα αγρότες.

Αρμόδια Υπηρεσία
Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης του τόπου κατοικίας του ενδιαφερομένου

Προϋποθέσεις
Να δηλώνει αρμοδίως γεωργικό εισόδημα από οποιαδήποτε γεωργική δραστηριότητα

Απαιτούμενα δικαιολογητικά
● Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (το παρόν έντυπο)
● Βιβλιάριο μεταβολών κατοχής και κυριότητας οχήματος
● Εκκαθαριστικό σημείωμα του φόρου εισοδήματος προηγούμενου έτους, από το οποίο πρέπει να προκύπτει δήλωση γεωργικού εισοδήματος (πρωτότυπο ή επικυρωμένο φωτοαντίγραφο)
● Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο ισχύοντος δελτίου τεχνικού ελέγχου ΚΤΕΟ (μόνο για μεταχειρισμένο όχημα)
● Ειδική δήλωση για τα τεχνικά στοιχεία του οχήματος (πρόκειται για υπηρεσιακό έντυπο, όχι για καινούργιο όχημα)
● Αποδεικτικό Δημόσιου Ταμείου για καταβολή εισφοράς, τελών κυκλοφορίας κλπ
● Έγκριση τύπου για τα καινούργια οχήματα
● Ξένη άδεια κυκλοφορίας και έντυπο κατάλογο εργοστασίου για μεταχειρισμένο όχημα που ταξινομείται για πρώτη φορά
● Παραστατικό καταβολής ισχύοντος τέλους μεταβίβασης αυτοκινήτου και τέλους αδείας οχήματος από τράπεζα συμβεβλημένη με την αρμόδια Ν.Α., εφόσον δεν υπόκειται σε Φ.Π.Α. (Το ποσό που πρέπει να καταβληθεί γνωστοποιείται στον ενδιαφερόμενο από την Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών)"
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Δημοσίευσηαπό fokion » 02 Μάιος 2007, 14:05

Για ΚΥΡΙΟ επαγγελμα δεν λεει πουθενα.... κατι που συναδει και με μια περιπτωση ενος θειου μου που εβγαλε αγροτικο απλά επειδη ειχε καποιες ελιες και πουλαγε το λαδι και ειχε φορολογητεο εισοδημα απο αυτο.... αλλα επειδη εχει γινει πριν απο 10ετιες ειπα μηπως εχει αλλαξει και παρω κανενα στο λαιμο μου
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό bull » 02 Μάιος 2007, 21:43

Ισχύει ακόμη. Ετσι πήρα το pajerάκι μου πρόπερσι. Αν δηλώνεις κάποιο αγροτικό εισόδημα δικαιούσαι αδεια αγροτικού. Δεν χρειάζεται να είναι το κυρίως επάγγελμα. Η απάιτηση αυτή υπήρχε παλιότερα για τα αγροτικά με πινακίδες ΑΜ (αγροτικο μηχάνημα). Όταν θελήσεις να το πουλήσις όμως θα πρέπει να το δώσεις πάλι σαν αγροτικό σε καποιον με παρόμοια φορολογική δήλωση...
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

..

Δημοσίευσηαπό notis » 03 Μάιος 2007, 09:01

bull έγραψε:Ισχύει ακόμη. Ετσι πήρα το pajerάκι μου πρόπερσι. Αν δηλώνεις κάποιο αγροτικό εισόδημα δικαιούσαι αδεια αγροτικού. Δεν χρειάζεται να είναι το κυρίως επάγγελμα. Η απάιτηση αυτή υπήρχε παλιότερα για τα αγροτικά με πινακίδες ΑΜ (αγροτικο μηχάνημα). Όταν θελήσεις να το πουλήσις όμως θα πρέπει να το δώσεις πάλι σαν αγροτικό σε καποιον με παρόμοια φορολογική δήλωση...

ναι ισχυει ακριβως ετσι..
Άβαταρ μέλους
notis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 10:43

..

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 04 Μάιος 2007, 23:05

Βέβαια έψαξα για το L200 και είναι πανάκριβο. Αγροτικό και πάει περίπου 30000.
Το pajero πόσο πήγε?
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες

cron