Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τί diesel???????

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Τί diesel???????

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 28 Φεβ 2006, 08:27

Γειά σε όλους! Είναι το πρώτο μου post και είμαι καινούριος στην παρέα.

Την Παρασκευή, μόλις παρέλαβα το νέο μου αυτοκίνητο, RAV4 2,2 D4D. :!:

Η πρώτη μου λογική ερώτηση λοιπόν προς κάθε γνώστη του αντικειμένου είναι:

ΝΑΙ, ΜΕ 1000 DIESEL, ΓΙΑ 1000 ΛΟΓΟΥΣ, ΠΟΙΟ ΟΜΩΣ;; ΤΙ ΜΑΡΚΑ;;; ΝΑΙ Η΄ ΟΧΙ ΣΤΑ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΑ;;; ΝΑΙ Η΄ΟΧΙ ΣΤΑ ΑΝΤΙΠΑΓΩΤΙΚΑ;;;

Βοήθεια παρακαλώ :?:
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Τί diesel???????

Δημοσίευσηαπό meco » 28 Φεβ 2006, 12:26

rav4cat έγραψε:Γειά σε όλους! Είναι το πρώτο μου post και είμαι καινούριος στην παρέα.

Την Παρασκευή, μόλις παρέλαβα το νέο μου αυτοκίνητο, RAV4 2,2 D4D. :!:

Η πρώτη μου λογική ερώτηση λοιπόν προς κάθε γνώστη του αντικειμένου είναι:

ΝΑΙ, ΜΕ 1000 DIESEL, ΓΙΑ 1000 ΛΟΓΟΥΣ, ΠΟΙΟ ΟΜΩΣ;; ΤΙ ΜΑΡΚΑ;;; ΝΑΙ Η΄ ΟΧΙ ΣΤΑ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΑ;;; ΝΑΙ Η΄ΟΧΙ ΣΤΑ ΑΝΤΙΠΑΓΩΤΙΚΑ;;;

Βοήθεια παρακαλώ :?:

Καλώς τον!!!!
Καλοτάξιδο, καλορίζικο κ.λ.π.
Δεν έχω να σου προτείνω κάτι, αλλά θα με ενδιέφερε η γνώμη σου για το αυτοκίνητο. αν τραβάει καλά, αν κάνει άσχημο θόρυβο ο κινητήρας κ.λ.π.
Τώρα βέβαια είναι νωρίς αλλά όταν με το καλό το στρώσεις μας τα λες. :wink:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Τί diesel???????

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 28 Φεβ 2006, 12:44

Εγω δεν καταλαβα την ερωτηση ... Ποια η γνωμη μας για τα βελτιωτικα καυσιμου εννοεις ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 28 Φεβ 2006, 13:25

Η καλύτερη μέθοδος είναι να παρατηρήσεις από ποιό βενζινάδικο βάζουν οι πετρελαιοκίνητοι ταξιτζήδες, ή άν γνωρίζεις κάποιον προσωπικά ρώτησέ τον. Ειδικά τα άμεσου ψεκασμού πετρελαιοκίνητα χρειάζονται πολύ καλής ποιότητας καύσιμο. Τα επώνυμα αντιπαγωτικά πρόσθετα, άν χρησιμοποιηθούν στην κατάλληλη αναλογία, κάνουν πολύ καλή δουλειά και είναι απαραίτητα στα κλίματα της περιοχής μας.
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΩΜΑΤΑ!!!!!
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Re: Τί diesel???????

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 28 Φεβ 2006, 14:51

aenaon02 έγραψε:Εγω δεν καταλαβα την ερωτηση ... Ποια η γνωμη μας για τα βελτιωτικα καυσιμου εννοεις ?


1)Τί μαρκα diesel; 2)Ναι ή οχι στα βελτιωτικά πετρελαίου; 3) Ναι ή οχι στα αντιπαγωτικά; ...και γενικώς οτι σωστό γνωρίζεται για το diesel ως καυσιμο σε σύγχρονους - ψεκαστούς κινητήρες


thank you tasos!!
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Τί diesel???????

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 28 Φεβ 2006, 15:01

meco έγραψε:Καλώς τον!!!!
Καλοτάξιδο, καλορίζικο κ.λ.π.
Δεν έχω να σου προτείνω κάτι, αλλά θα με ενδιέφερε η γνώμη σου για το αυτοκίνητο. αν τραβάει καλά, αν κάνει άσχημο θόρυβο ο κινητήρας κ.λ.π.
Τώρα βέβαια είναι νωρίς αλλά όταν με το καλό το στρώσεις μας τα λες. :wink:


Ευχαριστώ φίλε,

Το... στρώσημο το έκανα στον Ολυμπο ( άσφαλτο 95% όμως... :D ) Κατερίνη-Λιβαδι-Αργυροπούλί-Λιβάδι-Καρυά-ΚΑλληπέυκη-Γόνοι-Αμπελακια-ΚΑτερίνη = 600 χλμ για ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

Το μοτέρ τώρα, είναι πραγματικα δυνατό. 310nm είναι αυτά! Αθόρυβο, εκτός απο το ρελαντί, που απλά καταλαβαίνεις τι καίει, χωρίς όμως να ενοχλεί. Στο βιβλίο η Toyota, το δίνει χαμηλότερα db από το βενζινοκίνητο!!! και όντως είναι έτσι! το κιβώτιο επίσης είναι πολυ σαφες και απίθανο να "αστοχίσεις" ( 6αρι )
Κατανάλωση στην παραπάνω διαδρομή;; :D :D 7,2λ/100χμ :!: :!:

Το αυτοκίνητο είναι super για κάποιον χωρις απιτήσεις εκτός, αλλά με απαιτήσεις εντός!! Αυτό ακριβώς που θέλω. Άριστο- καταπληκτικό στην ασφαλτο και απλά ανετο στο χώμα - χιόνι χωρίς υπερβολες. στο νερό... πολυ νερό πίστεψέ με, είναι ΤΡΕΝΟ!!! Αν καποιος ξέρει τι θέλει,το βρίσκει.

Αναλυτικότερα σε κανα 2 βδομάδες :)
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Τί diesel???????

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 18 Μαρ 2006, 14:23

Σήμερα, είμαι στα 3000χλμ και αφού σιγά σιγά το έχω ανοίξει "ελαφρώς", είπα να το ξεκαπνίσω και να δώ τις τελικές του.

Με νορμαλ αλλαγές ταχυτήτων ( στις 3000στρ/λ ) έχω 6η μέσα, με 120χλμ/ω και αρχίζω να ανοίγω με 6η!!! Σε "λιγο" ( 3-4 χλμ απόσταση ) το κοντερ δείχνει εύκολα τα 185 και συνεχίζει για τα 190 αλλά το κόβω.

Είμαι πολύ ικιανοποιημένος για 1η φορά και για κινητήρα "άστρωτο" μιας και ο diesel ανοίγουν για πολλά χιλιόμετρα.
Α! κατανάλωση στα δύο τελευταία ντεπόζιτα 7,1λ/100χλμ !

Αυτά τα ολίγα!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 18 Μαρ 2006, 19:45

Φυσικά και σε μισούμε ύστερα από τα παραπάνω ακόμη περισσότερο........ :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό teroulas » 20 Μαρ 2006, 08:57

Τρελλλλλλλό μίσος όμως :twisted:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 20 Μαρ 2006, 11:57

Eυχαριστώ, ευχαριστώ. :D

Εφαγα ήττα σοκ την Κυριακή.
Πήγα λοιπόν μέχρι τα πριόνια ( τέλος δρόμου-αφετηρία για κορφή ) για όποιον ξέρει απο Όλυμπο και εκεί συνάντησα 10-15 πόντους παλιό ( βρυκολακιασμένο ) χιόνι.

ΤΖΙΦΟΣ Ε;!;! Σας λέω εντελώς κου-κου !

Μύρισε και ο συμπλέκτης...! ( ποιός απ΄τους 2 δεν ξέρω :?: )
Ρίχνω πάντως το βάρος του φταιξίματος στα ασφάλτινα geolander g91, που μόλις αντικρήσουνε χιόνι... χιόνι γίνονται! :?

Ερώτηση: Με Α/Τ ( πχ geolander, dueler κλπ ) θα δώ κάτι ή είναι το αυτοκίνητο που δεν κάνει;;;

( σημειώνω ότι σε φρέσκο χίονι δεν το έχω δοκιμάσει, 2-3 φορές, πάντα σε πολύ παλιό, ενώ σε πόλυ λάσπη τα πήγα μια χαρά )
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό Pgrigis » 20 Μαρ 2006, 19:49

Φίλε RAV μπήκα παρεπιπτόντως στο Forum - δυστυχώς δεν έχω χρόνο να έρχομαι να σας διαβάζω συχνά. Μένω μόνιμα στη Γαλλία και συνήθως τα καλοκαίρια κατεβαίνω στην πατρίδα και πάιρνω τα βουνά και τα λαγκάδια. Το προηγούμενο αυτοκίνητό μου ήταν ένα RAV D4D - 115 πεντάθυρο (το είχα αγοράσει από την Τογιότα στη Γαλλία με 20,000 χλμ μοντάλο 2003). Το έφερα δυό φορές στην Ελλάδα καλοκαίρι. Με τα πρώτα ζόρια σε θεσσαλικούς χωματόδρομους (Τρίκαλα - Καρπενήσι από τα βουνά) μύρισε ο συμπλέκτης. Στην επιστροφή έθεσα το ζήτημα στην Τογίοτα (Γαλλία) και μου εξήγησαν πως σε πολλά τέτοια RAV D4D - 115 δηλαδή μονάχα πετρελαιοκίνητα υπάρχει προβλημα προσαρμογής του γνωστού πετρελαιοκινητήρα στο συγκεκριμένο 4κίνητο. Ετσι μου άλλαξαν δωρέαν μέσα στην εγγύηση ολόκληρο τον συμπλέκτη - δανειζοντάς μου για 2 ολόκληρες μέρες άλλο αυτοκίνητο για τις ανάγκες μου. Την δευτερη φορά στη Δυτική Μακεδονία και Ηπειρο (Γραμμος και Σμόλικας) ο συμπλέκτης μύρισε πάλι αν και νέος πια. Ειδα μάλιστα πως παρόμοιο RAV βενζινοκίνητο που συνάντησα ανέβαινε καλύτερα λόγω συμπλέκτη. Επιστρέφοντας πάλι στη Γαλλία το έψαξα καλύτερα και είδα σε διάφορα Forums πολλοί στη Γαλλία αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα. Οσο ισχύει η εγγύηση η Τογιότα πάντα αλλάζει το συμπλέκτη αργότερα όμως τα πράματα δυσκολευουν και κυρίως κοστίζουν. Ετσι επέστρεψα το RAV στην Τογιότα και συζητώντας με τους τεχνικούς κατάλαβα πως έστω κι αν άλλαζα τα λάστιχα με άλλα (on/off) για παράδειγμα δεν θα μετέβαλα ριζικά τον χαρακτήρα και τις ατέλειες του αυτοκινήτου. Ετσι αντί να αγοράζω το νέο RAV - αγόρασα ένα μεταχειρισμένο LAND CRUISER KDJ-95 φυσικά από την Τογιότα με εγγύηση (D4D 163 AUTO - 2001). Οι άνθρωποι της Τογιότα με προέτρεψαν στην αγορά του συγκεκριμμένου μοντέλου με αυτόματο κιβώτιο για λιγότερα προβλήματα στα κατσάβραχα - και λιγότερες πιθανές επισκευές. Δοκιμάζοντάς το σε γαλλικές λάσπες και χιόνι τα πάει καλά (κοντές σχέσεις - μπλοκέ διαφορικά). Βεβάιως σε σχέση με το RAV καταναλώνει 10 λίτρα στα 100 και όχι 7 - αλλά δεν είναι και το ίδιο αυτοκίνητο (2070 κιλά - 8θέσιο...). Ελπίζω το προβλημά σου με το συμπλέκτη και το δίσκο να μην ανήκει στην κατηγορία του ιδιου προβλήματος στο προηγούμενο μοντέλο RAV. Κατά τα άλλα είμουν ευχαριστημένος με το προηγούμενό μου RAV.

Με φιλικούς χαιορετισμούς από τη Γαλλία

ΥΓ ΑΝ θέλεις περισσότερες πληροφοριίες στείλε μήνυμα.
Άβαταρ μέλους
Pgrigis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005, 16:29
Τοποθεσία: Γαλλία

Ωχ!

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 21 Μαρ 2006, 08:26

Τώρα φίλε, μου έκανες την καρδια περιβόλι.

Θα το έχω στα υπ'όψην πάντος και θα σας ενημερώσω.

Κοιτάξτε εδώ, σε συνέχει του θέματος.

Κατερίνη - Λάρισα - Κατερίνη 165χλμ με μέση καταάλωση 6,4λ/100

χε,χε φαντάζομαι οτι είμαι ο πλέον... μισητός του forum :lol:
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Ωχ!

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 21 Μαρ 2006, 11:37

rav4cat έγραψε:χε,χε φαντάζομαι οτι είμαι ο πλέον... μισητός του forum :lol:

Να σου καεί ο δίσκος βρε ..... :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ωχ!

Δημοσίευσηαπό panosktm » 21 Μαρ 2006, 12:36

μην πολυεμπιστευεσαι το tripcomputer γιατι λεει τα δικα του.εγω το μετραω μονο με γεμισματα του ρεζερβουαρ.το γεμιζω κανω το ταξιδι και ξαναγεμιζω μετα και υπολογιζω.
εγω σε ταξιδι με 120-130 χλμ. εχω καταναλωση περιπου 9,7/100.δεν εχω δει λιγοτερο γιατι δεν αντεχω να ταξιδευω με 90 που ειναι η ποιο οικονομικη ταχυτητα.
οπως μου εχει πει ενας φιλος μου που αγορασε καινουριο santa fe diesel, μετα απο 30000 χλμ ειδε
αρκετη αυξηση καταλαλωσης που φυσικα φταιει το κακης ποιοτητας diesel που εχουμε στην ελλαδα.
αρε βιοντιζελ ποτε θα μας ερθεις????
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Re: Ωχ!

Δημοσίευσηαπό vagelis » 21 Μαρ 2006, 12:37

Dr.Format έγραψε:
rav4cat έγραψε:χε,χε φαντάζομαι οτι είμαι ο πλέον... μισητός του forum :lol:

Να σου καεί ο δίσκος βρε ..... :twisted: :twisted: :twisted:


Ο δικος σου να καει ρε,που μισεις τον συναδελφο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες