Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

RENAULT KANGOO 4X4 ????

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

RENAULT KANGOO 4X4 ????

Δημοσίευσηαπό Mountaineer » 04 Δεκ 2006, 21:44

Καλησπέρα σε όλους και καλο (λασπερό και χιονισμένο) χειμωνα!! :D

Πρόσφατες οικογενειακες εξελιξεις (ναι, ο Mountaineer Junior !) με έχουν βάλει σε σκέψεις σχετικά με την αγορά διαφορετικού οχήματος για τις μικρές και μεγαλύτερες αποδράσεις... :?

Σκέφτομαι το RENAULT KANGOO 4X4, κυρίως λόγω χώρων, αλλα και του προσανατιλισσμού των δραστηριοτήτων μου σε σχέση με τη οδική μετακίνηση πάντα.
και το ξεκαθαρίζω για να σας προλαβω: ωραίο το off-roading, οι τσάρκες σε χαραγμένους και μή δρόμους, οι βαθιές λάσπες, το χιονι μέχρι τους μαρσπιέδες κλπ αλλα δεν είμαι τελικα φανατικός τετρακίνητος. .. (ή μήπως προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να αποχωριστώ το LADA ΗΝΒΑ μου;;;; :( )

Οι δραστηριότητές μου σε σχέση με το βουνό είναι προσανατολισμένες σε ορειβασία / ορειβατικό σκι / αναρρίχηση .. εκει δηλαδή που ούτε κάποιο 4x4 monster μπορεί να παει.. (ισως κανα UNIMOG κάτω απο ευνοοικες συνθήκες..) οποτε το αυτοκίνητο είναι μέσο πρόσβασης και όχι αυτοσκοπός

(και επιτέλους η ερωτηση:)

εχετε ακούσει τίποτα συγκεκριμένο για τη τετρακίνηση του Kangoo; ξέρω ότι δεν είναι μόνιμη αλλα λειτουργέι με κάποιο συνεκτικό συμπλέκτη (?) όταν αρχίσουν να χάνουν πρόσφυση οι εμπρός τροχοι..
Τίποτα πιο συγκεκριμένο απο κάποιον ποιο ειδικό..? δυστυχώς οι πωλητές στη τοπική αντιπροσωπεία δεν είναι αρκετά πληροφορημένοι σχετικά..

Καλές και ασφαλείς βόλτες σε όλους!!! :D
Άβαταρ μέλους
Mountaineer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Φεβ 2005, 22:25
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

RENAULT KANGOO 4X4 ????

Δημοσίευσηαπό geoaspro » 05 Δεκ 2006, 12:14

Για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (τετρακίνηση κλπ) δεν ξέρω πολλά, για renault megane να σου πω όμως την εμπειριά! Αρκετά προβλήματα και ακριβά, μέσα σε 5 χρόνια, ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ service, φαντάσου 750 euro τα 60000 χλμ (έλεος, 1.4 megane είναι!). Α, και εγγύηση 2 χρόνια μόνο! Άσε που προσπαθώ να το πουλήσω 4 μήνες και δεν το αγοράζει κανένας!!! Μετά από όλα αυτά, προσωπικά δεν νομίζω να ξανα-αγοράσω renault.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, απλά την εμπειρία μου σου λέω, το kangoo μπορεί να είναι καλύτερο, αλλά ρώτα για τα service!!!!
Άβαταρ μέλους
geoaspro
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 11:07

RENAULT KANGOO 4X4 ????

Δημοσίευσηαπό disco » 05 Δεκ 2006, 15:01

Μήπως στα ίδια φράγκα χτυπήσεις κανένα Σπορτατζ, ευρύχωρο, ικανότητες ασφάλεια και τα λοιπά, μια ιδέα ρίχνω
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

RENAULT KANGOO 4X4 ????

Δημοσίευσηαπό fokion » 05 Δεκ 2006, 15:09

Και μαλιστα κανενα sportage wagon ( για το προηγουμενο μιλαω ) που χωραει τα αντερα του, και να παρεις και ρεστα?
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

RENAULT KANGOO 4X4 ????

Δημοσίευσηαπό fokion » 05 Δεκ 2006, 15:10

Αν και απο οτι εχω καταλαβει.... η .........φυσικη εξελιξη μετα απο NIVA ειναι..........DISCO :D:D:D:D:D:D:D:D:D
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό doc » 05 Δεκ 2006, 19:08

Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό και πρακτικό όχημα.
Αν και λίγο αδύνατο για 1600άρι. Μόνο 95 ίπποι, και με το κοντό κιβώτιο δεν έχει καλή τελική
Από χώρους έχει τεράστιους και είναι πολύ πρακτικό.

Ρώτη την Madive που έχει ένα τέτοιο...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό madive » 05 Δεκ 2006, 20:56

Λοιπόν, άποψη μετά απο 45000 χλμ και ελάχιστη off-road χρήση.

1. Ξεχνάς τις αλυσίδες
2. Σέρβις και ανταλλακτικά, σε φυσιολογικές, για ευρωπαϊκό, τιμές
3. Σε πάει παντού, τηρουμένων των αναλογιών
4. Μέση Ταξιδίου 120χλμ για ικανοποιητική κατανάλωση, μετά(αεροδυναμική γαρ) τον άμπακο
5. Μοτερ συμπαθητικό, μέχρι τα 140-160, το πρόβλημα δεν είναι το μοτέρ αλλά η μετωπική επιφάνεια (αεροδυναμική ντουλάπας) και οι κοντές σχέσεις που βέβαια βοηθούν στα φορτία και στο εκτός δρόμου
6. Εκτός δρόμου, οι αναρτήσεις δουλεύουν ΟΚ, στην άσφαλτο μια χαρά
7. Περίεργες διαστάσεις ελατικών με περιορισμένες επιλογές(Michelin & Conti για 50/50, μετά τζιπάδικες για ΑΤ).
8. ΤΡΟΜΕΡΟΙ χωροι και πολυμορφικότητα, παίρνει άνετα καθαρόαιμο μέσα, πολλά ποδήλατα, πέδιλα και σανίδες(έχει ειδικό χώρο εσωτερικά), μπουκάλες και αναπνευστήρες, στερεοφωνικά, τηλεοράσεις, παιδιά, σκυλιά, 4 λεχρίτες εντουράδες, κλπ κλπ. Αμα βάλεις σχάρα και κοτσαδόρο το κάνεις και ΔΧ και αρχίζεις και μεταφορές.
9. Φρένα που σκοτώνουν και τιμόνι ακριβείας.
10. Φώτα ΟΚ και με ομίχλης, ποιότητα πλαστικών μέτρια(τρίζει λίγο).

ΟΚ???
Άβαταρ μέλους
madive
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 23 Μαρ 2006, 10:20

Δημοσίευσηαπό disco » 05 Δεκ 2006, 21:04

Ακόμα το σκέπτεσαι?
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Re: RENAULT KANGOO 4X4 ????

Δημοσίευσηαπό disco » 05 Δεκ 2006, 21:11

fokion έγραψε:Αν και απο οτι εχω καταλαβει.... η .........φυσικη εξελιξη μετα απο NIVA ειναι..........DISCO :D:D:D:D:D:D:D:D:D


Μην το λες...... παίζουν διαφορα.
Απλά επιλεγεις τι σου κάνει. :wink:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό Mountaineer » 06 Δεκ 2006, 19:11

Σας ευχαριστώ ολους για τις πληροφορίες!!

το sportage το εχω ψιλοαποκλεισει, για διαφορους λογους (πχ. ΠΡΟΔΩΣΙΑ προς το ΗΝΒΑ μου... :P )

Τα τσιμπημενα service ειναι κατι που (δυστυχως) εφοσον συναλλασεσαι με "επισημους αντιπροσωπους" δεν αποφευγεται (εξαιρουνται τα ΗΝΒΑ λογω φτηνων ανταλλακτικων - ευλογουμε και τα γενια μας!!) :lol:

madive, το "ξεχνας τις αλυσιδες" τι ακριβως σημαινει..? οτι ετσι κι αλλοιως δεν μπορεις να πας καπου που θα χρειαστουν ή οτι δε θα σου χρειαστούν πουθενα, όπου κι αν θες να πας (εντός λογικών ορίων φυσικά...?)

οσο για το "τριζει λιγο", μετα το ΗΝΒΑ και το γνωστο "Βιμπρομασαζ" θα μου φαινεται σα κελάϊδημα :D


Σπασιμπα !
(κι ισως συντομα .. Μερσι!!)
:D
Άβαταρ μέλους
Mountaineer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Φεβ 2005, 22:25
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό madive » 07 Δεκ 2006, 15:14

[quote="Mountaineer"]
madive, το "ξεχνας τις αλυσιδες" τι ακριβως σημαινει..? οτι ετσι κι αλλοιως δεν μπορεις να πας καπου που θα χρειαστουν ή οτι δε θα σου χρειαστούν πουθενα, όπου κι αν θες να πας (εντός λογικών ορίων φυσικά...?)


Δεν θα σου χρειαστούν εντός λογικών ορίων. Όσον αφορά το τρίξιμο, αναφέρομαι στα πίσω ντουλαπάκια.
Πάντως πιστεύω ότι για την χρήση που το θέλεις (βουνά, σχοινιά, ζώνες, παιδιά) θα σε ικανοποιήσει. :D :) :o
Εάν θέλεις μπορούμε να κανονίσουμε να το δεις.
Άβαταρ μέλους
madive
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 23 Μαρ 2006, 10:20

Δημοσίευσηαπό Mountaineer » 07 Δεκ 2006, 19:02

κάπως έτσι το σκεφτομαι κι εγω... :)

σχετ. να το δω, πολυ θα το ήθελα αλλα είμαι στη Κρήτη (Ηράκλειο) και μάλλον είσαι στην Αθήνα..?
:?

παντως ευχαριστώ για τη προσφορά!! :wink:

το Σαββατο λεω να πεταχτω μεχρι τη τοπική αντιπροσωπεία να το δω απο κοντα.

α, βρηκα και καποια ενδιαφεροντα links σχετικα..

http://www.difflock.com/buyersguide/new ... _4x4.shtml

http://miarroba.com/foros/ver.php?temai ... oid=247643
(εχει μερικα πολυ ενδιαφερντα mods. σε φωτο)
:razz:
Άβαταρ μέλους
Mountaineer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Φεβ 2005, 22:25
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό kozagio » 07 Δεκ 2006, 21:16

το αυτοκινητο μπορει να ειναι πολυ καλο αλλα μηπωσ ειναι λιγο εξειδικευμενο. θελω να πω οτι οταν ερθει η ωρα να το πουλησεις ποια θα ειναι η τιμη του και ποσο ευκολα θα βρεις αγοραστη? οσο για τη προδοσια αν παρεις sportage ασε τους συναισθηματισμους και κοιτα τη τσεπη σου... αλωστε μετα το NIVA οτι παρεις θα ειναι προδοσια.....
παντα φιλικα.
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό Mountaineer » 07 Δεκ 2006, 22:11

σωστός ο kosagio!! :D
οτιδηποτε μετα το ΗΝΒΑ ειναι εσχατη προδοσία και πρεπει να τιμωρειται παραδειγματικά (οπως ας πουμε να εισαι κολλημενος στη λασπη με το νεο σου super high γυαλιστερο τετρακινητο, με ολη την οικογενεια μεσα, να εχεις γινει ρομπα σε συζυγο, παιδια, σκυλια, γατια, κλπ και απο πάνω να σε προσπερνανε στρατιά τα ΗΝΒΑ και να μη σταματαει κανενας να σε ξεκολλησει!!!)
... αν και οι τετρακινητοι ειναι παιδια μάλαμα και παντα σταματανε να βοηθησουν! :razz:


το θεμα της μεταπωλησης με εχει προβληματισει αρκετα, ειναι αληθεια... :oops: και εχω ακουσει οτι γενικά "φευγει δυσκολα" σα μεταχειρισμενο.. ειναι απο τα πραγματα που με φρεναρουν στη τελικη αποφαση.

όσο για τους συναισθηματισμούς... στη τσέπη δε χωραει το συναισθημα :?
(γι αυτο παει κατα διαολου αυτος ο κοσμος... αλλα θα ανοιξουμε αλλο Post για αυτο το θεμα!!) :wink:
Άβαταρ μέλους
Mountaineer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Φεβ 2005, 22:25
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό apoazo » 08 Δεκ 2006, 08:46

ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΑ SCENIC 1400 16V.ΤΑ SERVICE ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.ΣΤΑ 60000 ΠΛΗΡΩΣΑ 850 €.ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΡΚΕΤΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΦΤΙΛΙΣΩ ΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΗ ΚΑΙ ΑΝ. ΞΑΝΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΩ ΓΑΛΛΙΚΟ.
ΠΗΡΑ ΕΝΑ SPORTAGE ΙΙ KAI EIMAI ARXONTAS ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΟΔΕΨΩ ΜΙΑ ΠΕΡΟΥΣΙΑ.
Άβαταρ μέλους
apoazo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2006, 10:17


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης