Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κομπρεσέρ (συμπιεστής) αέρος για τα λάστιχα

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Κομπρεσέρ (συμπιεστής) αέρος για τα λάστιχα

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 29 Ιαν 2006, 09:41

Γεια σας,

Η απορία μου ίσως φανεί ηλίθια σε μερικούς αλλά έχω μπερδευτεί με το εργαλείο (συμπιεστή αέρα) που αγόρασα πρόσφατα προκειμένου να βάζω αέρα στα λάστιχα. Καταρχάς από ό,τι παρατήρησα, δεν λειτουργεί με τον τρόπο που λειτουργούν τα αντίστοιχα εργαλεία στα βενζινάδικα. Βάζω, δηλαδή το ακροφύσιο στο λάστιχο και γυρίζω στο ΟΝ τον διακόπτη (μόνο αυτός υπάρχει και όχι το κλασσικό + και - όπως στα βενζινάδικα). Αέρας παρέχεται κανονικά αλλά η ένδειξη του μετρητή πηγαίνει στη μέγιστη τιμή της. Δεν μπορώ με κανέναν τρόπο να καταλάβω πως μπορώ να ελέγξω την υπάρχουσα πίεση στα ελαστικά. Έχει κανείς αντίστοιχο μηχάνημα ; Μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας ;

Ευχαριστώ,
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Κομπρεσέρ (συμπιεστής) αέρος για τα λάστιχα

Δημοσίευσηαπό bull » 30 Ιαν 2006, 03:03

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΧΕΙΣ, ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ (BUSHRANGER) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ. ΑΠ' ΟΤΙ ΞΕΡΩ + ΚΑΙ - ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ...
PAJERO 2.6L TURBO EFI
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Re: Κομπρεσέρ (συμπιεστής) αέρος για τα λάστιχα

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 30 Ιαν 2006, 11:28

bull έγραψε:ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΧΕΙΣ, ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ (BUSHRANGER) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ. ΑΠ' ΟΤΙ ΞΕΡΩ + ΚΑΙ - ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ...



Όντως έτσι είναι και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ποια ένδειξη διαβάζεις ; Τα PSI ή τα kgr/cm^2 ; Έχω μπερδευτεί και με αυτό ...
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Re: Κομπρεσέρ (συμπιεστής) αέρος για τα λάστιχα

Δημοσίευσηαπό teroulas » 30 Ιαν 2006, 18:45

Τα PSI θα έλεγα που είναι κοινά και με τα βενζινάδικα
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες