Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Το έσπασα το τζάμι !

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Το έσπασα το τζάμι !

Δημοσίευσηαπό almak » 22 Νοέμ 2005, 11:51

Το μπροστινό τζάμι στο santa fe μου χρειάζετε αλλαγή.
Ερωτήσεις:
1)Να εμπιστευτώ την ασφαλιστική μου (Victoria) να κάνει την αλλαγή στα συνεργοζομενάτης
συνεργεία /δεν πληρώνο τίποτα.
2)Να μπω διαδικασία διαλέγω συνεργείο πληρώνω εγώ παίρνω απόδειξη και πάω στην
ασφαλειστική μου να πληρωθώ (μου λένε θα με πληρώσουν).
3)Αν διαλέξω το 2 σενάριο παρακαλώ προτήνετε τζαμάδες συνεργεία, που να πάω, τι να
προσέξω, τι ν'αποφύγω τι να κάνω τέλος πάντων?

Δέχομαι ΠΜ , δημοσίευση , έχω και τηλέφωνα ,210-8018237 , 6979794611
Αποφύγετε αποστολή email.
Kατοικοεδρεύω Μενίδι-Κηφισιά.

Σας ευχαριστώ 3πλά.
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Το έσπασα το τζάμι !

Δημοσίευσηαπό vagelis » 22 Νοέμ 2005, 13:34

Αν σε βολευει υπαρχει ενας στην Ηρακλειου στο παλιο Ηρακλειο ειναι απο τους πλεον παλιους,ειναι περιπου στο υψος της Αττικης οδου.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Το έσπασα το τζάμι !

Δημοσίευσηαπό Tuc » 08 Ιαν 2006, 19:36

To δύσκολο σ αυτές τις περιπτώσεις είναι οτι αν ο τζαμας κάνει την παραμικρή μ..κία, τότε θα γλύφει νερό μονίμως και θα μπαίνει μέσα, σε σημείο φυσικά που ούτε θα το βλέπεις ούτε θα το φαντάζεσαι. Και επειδή το ελάχιστο νερό που θα μπαίνει θα είναι αδύνατον να εντοπιστεί και να διορθωθεί, θα σκουριάσει, μουχλιάσει, κ.λ.π. το σημείο που θα υγραίνεται.
Προτείνω σαφώς να βρείς εναν καλό τεχνι΄τη της εμπιστοσύνης σου ακόμη και αν ταλαιπωρηθείς λίγο παραπάνω με τα χρήματα.
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Το έσπασα το τζάμι !

Δημοσίευσηαπό Tuc » 08 Ιαν 2006, 20:04

Επίσης μεγάλο ρόλο κατά την τοποθέτηση παίζει το να μhν έχει "τασεις" το τζάμι που θα τοποθετηθεί, δηλαδή να μην το πιέσουν και κολλήσει υπό τάση (λίγο βέβαια) . Αυτό σημαίνει οτι ενώ δεν θα φαίνεται τίποτε, είναι πολύ πιθανό σε κάποια στιγμή δύσκολη π.χ. σε πολύ κρύο ή όταν το αμάξωμα είναι στρεβλωμένο π.χ. κρεμασμένος τροχός, να ξανασπάσει. (Έχω δεί αμάξι (OPEL ASTRA) να σπάει το μπαρμπρίζ χειμώνα με -5C μόνο και μόνο με το κλείσιμο της πόρτας του αυτοκινητου).
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 08 Ιαν 2006, 21:29

Σε πρόσφατη βλάβη στο τζάμι από πετραδάκι στον δρόμο προτίμησα την επισκευή του παρά την αλλαγή του για τους λόγους που ανέφερε ο Tuc.
Αυτό που λες για την ασφαλιστική ο ασφαλιστής μου μου είπε πως κάποιες ασφαλιστικές δεχονται μόνο σε δικά τους συνεργεία και άλλες όπου θέλεις εσύ αλλά με μεγαλύτερο κόστος στο ασφάλιστρο. Πριν πας σε δικό σου και δώσεις λέφτά να το σιγουρέψεις.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 08 Ιαν 2006, 21:45

xtrail έγραψε:Σε πρόσφατη βλάβη στο τζάμι από πετραδάκι στον δρόμο προτίμησα την επισκευή του παρά την αλλαγή του για τους λόγους που ανέφερε ο Tuc.
Αυτό που λες για την ασφαλιστική ο ασφαλιστής μου μου είπε πως κάποιες ασφαλιστικές δεχονται μόνο σε δικά τους συνεργεία και άλλες όπου θέλεις εσύ αλλά με μεγαλύτερο κόστος στο ασφάλιστρο. Πριν πας σε δικό σου και δώσεις λέφτά να το σιγουρέψεις.


Επειδη τα καλα πρεπει να λεγονται.Η ΑΣΠΙΣ με τα τιμολογια αντιπροσωπειας 31/03/2005 εαν δεν κανω λαθος, πληρωσε το πρωτο δεκαημερο του ΜΑΙ2005 με επιταγη ημερας. 540 euro (:shock: Θεε μου) για μπροστινο τζαμι.Που περνεις και εγγυηση για την εργασια & στεγανοτητα. :wink:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό magic » 11 Ιαν 2006, 10:24

Αστο οπως ειναι βρε!!!
Μετα απο πολυ βροχη βαλε και κανα ψαρακι μεσα και καν'το Ενυδρειο!!!
:) :) :)
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό almak » 11 Ιαν 2006, 19:42

Δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα!
Και μόνο που σκεύτομαι ξήλωμα και μετά τοποθέτηση με την ελπίδα ότι θα είναι στεγανό μου σηκώνετε η τρίχα.
Η ρωγμή που έχω είναι από την μία μεριά έως σχεδόν την άλλη , αλλά είναι χαμηλά στο ύψος των καθαριστήρων οπότε δεν μ' ενοχλεί ουσιαστικά ούτε αισθητικά.
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 13 Ιαν 2006, 15:35

Εγω παντως που αλλαξα το δικο μου μεσα απο την ασφαλιστικη μου, ΕΓΝΑΤΙΑ, μου βαλανε και το κανονικο και πολυ καλα!
αμα το εχεις στην ασφαλεια και το πληρωνεις ειναι χαζο να μην πας να στο βαλουνε αυτοι....οι περισσοτεροι συνεργαζονται με εταιρειες οπως η AUTOGLASS, κτλ, οποτε δεςν εχεις προβλημα να μην σου κανουν καλη δουλεια !!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Ιαν 2006, 14:25

yannis24 έγραψε:Εγω παντως που αλλαξα το δικο μου μεσα απο την ασφαλιστικη μου, ΕΓΝΑΤΙΑ, μου βαλανε και το κανονικο και πολυ καλα!
αμα το εχεις στην ασφαλεια και το πληρωνεις ειναι χαζο να μην πας να στο βαλουνε αυτοι....οι περισσοτεροι συνεργαζονται με εταιρειες οπως η AUTOGLASS, κτλ, οποτε δεςν εχεις προβλημα να μην σου κανουν καλη δουλεια !!

Το θέμα δεν είναι μόνο να είναι το τζάμι το κανονικό αλλά και η τοποθέτηση. Και ίσως όχι τόσο του τζαμιού, αφού όπως είδα τουλάχιστον στην Carglass αυτό γίνεται άψογα και πολύ επαγελματικά, όσο των πλαστικών και άλλων μερών που θα πρέπει να ξηλωθούν για να μπεί το τζάμι. Δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα σε στεγανώτητα όσο σε σωστή εφαρμογή των πλαστικών τμημάτων κλπ.
Almak ξανασκέψου το γιατί μπορεί να μην είναι θέμα αισθητικό αλλά και αντοχής του τζαμιού αφού δέχεται μεγάλες πιέσεις. Πήγαινε να στο κοιτάξουν και να σου πούνε κι αυτοί
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό magic » 18 Ιαν 2006, 13:06

Kαι σκεψου οταν εξω θα εχει -0 ... και εσυ θα του χωσεις το κλιματιστικο απο μεσα για να ζεσταθεις !!!!!
Θα αρχισεις να ακους ενα μικρο και γλυκο ... κρακ κρακ κρακ!!!!
Και μετα θα φτασει η ρωγμη μεχρι το ....... σου (βαλε εσυ οτι θες)!!!
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό eggletakis » 18 Ιαν 2006, 13:41

almak έγραψε:Δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα!
Και μόνο που σκεύτομαι ξήλωμα και μετά τοποθέτηση με την ελπίδα ότι θα είναι στεγανό μου σηκώνετε η τρίχα.
Η ρωγμή που έχω είναι από την μία μεριά έως σχεδόν την άλλη , αλλά είναι χαμηλά στο ύψος των καθαριστήρων οπότε δεν μ' ενοχλεί ουσιαστικά ούτε αισθητικά.



Αλεξανδρε παρε με τηλ. 2102771249 να σου πω που να πας να το φτιαξεις και να μην εχεις κανενα προβλημα :-k :-k
Ο καθενας με την σφαιρα του!!!!
Άβαταρ μέλους
eggletakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005, 08:51
Τοποθεσία: Ν. Ιωνία


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες