Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ελαστικά για VITARA V6 2.0L

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Ελαστικά για VITARA V6 2.0L

Δημοσίευσηαπό contrast61 » 01 Μάιος 2005, 23:58

Καλησπέρα σε όλο το Forum και Χριστός Ανέστη πρέπει να αλλάξω λάστιχα φοράω 16ρες ζάντες και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε ποιος είναι ο καλύτερος τύπος ελαστικού και μάρκα για Σαββατοκύριακο βουνό περισσότερο κομμάτια με πολύ λάσπη και μερικές φορές χιόνια και την υπόλοιπη βδομάδα εδώ κέντρο
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
contrast61
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 06:08

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 02 Μάιος 2005, 01:52

Καλημέρα , χρόνια πολλά , Χριστός ανέστη και καλό μήνα :P . Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να βάλεις τα Yokohama Geolandar ATII+ . Καλύπτουν τις ανάγκες που αναφέρεις ( λάσπη , χιόνια ) και είναι πολύ καλά σε δρόμους με χώμα , πέτρες καθώς και στην άμμο , επίσης σημείωσε ότι δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις διάσταση :P . Αν όμως κινείσαι και σε πάγο ( μιλάμε για μαύρο πάγο , όχι για κρούστες ) να ξέρεις ότι θα χρειάζεσαι αλυσίδες οπωσδήποτε :oops: .
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

ΕΡΩΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό contrast61 » 02 Μάιος 2005, 08:33

Στήν άσφαλτο ειναι καλά?
Άβαταρ μέλους
contrast61
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 06:08

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 02 Μάιος 2005, 15:08

Στην άσφαλτο είναι πάρα πολυ καλά . :P
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Mountaineer » 04 Μάιος 2005, 22:02

Χριστος Ανέστη και Χρονια Πολλα!

πριν απο 1200χμ εβαλα τα Cooper Discoverer AT στο NIVA μου. Αρκετα καλο σε off road (πέτρα - λάσπη - νερουλο / "ανοιξιάτικο" χιονι), σε ασφαλτο επίσης. Σε άμμο δεν εχω πάει ακόμα - δεν σερνω βάρκα και δεν είμαι fan των 4χ4 στις παραλίες (sorry αν ακουγομαι σπασικλας... :lol: )

Θετικα ήταν τα σχόλια και απο τον Teroula σχετικά με το συγκεκριμένο λάστιχο

δες:
http://www.coopertires.com/us/en/Produc ... =SUV+Tires


... κάπου γράφεις: "κομμάτια με πολύ λάσπη και μερικές φορές χιόνια" ...
μήπως να δεις κάτι σε Μ/Τ...? σε ασφαλτο δεν ειναι και πολυ καλα, αλλά πρέπει να δεις ποιές είναι οι ανάγκες / χρήση και τι συμβιβασμό είσαι διατεθιμένος να κάνεις...

για την ιστορία, στο Νιva μετά τα μαμίσια έβαλα για μια βδομαδα τα Sahara INSA Turbo και το αμαξι στα 90kmh (ασφαλτο φυσικα) χορευε τσιφτετελια στη παραμικρή κίνηση του τιμονιου. Στο χώμα / λάσπη όμως ήταν άπαιχτο το λάστιχο. Η ασφάλεια / άνεση στην άσφαλτο υπερίσχυσε της off road χρησης και πήγα σε κάτι λιγότερο extreme όπως το Cooper Disc. AT

ισως αν βάλεις το post στην ενότητα Suzuki να πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις, απο ανθρώπους που έχουν ίδιο αυτοκίνητο με εσένα. :wink:
Άβαταρ μέλους
Mountaineer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Φεβ 2005, 22:25
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες