Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Επισκευή TFT Μονιτορ ?????

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Επισκευή TFT Μονιτορ ?????

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Ιαν 2005, 19:20

Αγαπητοί φίλοι,

απρόσεκτος φίλος δανείστηκε τα monitors μου (7 ίντσες TFT) και τα έβαλε να δουλέψουν σε λεωφορείο με αποτέλεσμα να καεί κάτι και να μην δουλεύουν πλέον. (έδωσε 24 αντί για 12 volts)

Ξέρει κανείς σας κάποιον τεχνικό που θα μπορούσε να τους ρίξει μία ματιά και να τα επισκευάσει?

Η μία οθόνη μάλλον δεν έχει κάει (όπως είπε ο ντόπιος στον Ωρωπό τηλεορασάς που είναι και καλός ηλεκτρονικός αλλά δεν έχει εμπειρία από LCD/TFT μονιτορς) αλλά χρειάζεται κάποιον που να έχει δουλέψει σε τέτοιες συσκευές. Θεωρεί πως το πρόβλημα εντοπίζεται στα chips του τροφοδοτικού που ανοίγει και την οθόνη και θεωρώ πως έχει δίκαιο γιατί και το δεύτερο μόνιτορ έχει ζημιά αλλά απλώς έχει χαλάσει η λειτουργία On/Off μέσω του διακόπτη (αλλά το μόνιτορ λειτουργεί όταν του δίνεις ρεύμα)

Κάθε βοήθεια δεκτή και εκτιμητέα

Χαιρετώ και ευχαριστώ εκ των προτέρων
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 06 Ιαν 2005, 11:12

Παντελή,

περαστικά σου :? και καλή χρονιά :P

Δεν γνωρίζω κάποιον ειδικό, αλλά το μυαλό μου πηγαίνει στον "συνφορουμίστα" Amorgianos ο οποίος είναι πολύ ικανός με τα ηλεκτρονικά 8)

Στείλε του ένα pm μήπως μπορέσει να σε βοηθήσει :roll:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό chrtsi » 06 Ιαν 2005, 12:29

Τι μάρκα είναι τα monitor σου? Εγώ δουλεύω σε εταιρεία υπολογιστών και ανάλογα τη μάρκα πιθανώς από Δευτέρα να μπορώ να σου προτείνω κάποιον.
Ο ηλεκτρονικός που τα κοίταξε είναι σίγουρος οτι δεν πρόκειται για ασφάλεια στην αρχή του κυκλώματος (μερικές δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά) ή κάποια δίοδο? Αν είναι κάτι τέτοιο είναι απλή η επισκευή τους (και το ποιό πιθανό), αν όχι... :cry:
chrtsi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 24 Οκτ 2004, 12:18
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

:(

Δημοσίευσηαπό Lepes » 07 Ιαν 2005, 07:42

Καλημερα ,για ριξε μια ματια και εδω εχω ακουσει οτι εχουν καλες τιμες
http://www.monitors.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Ιαν 2005, 19:09

Aγαπητοί φίλοι του forum,

θα ήθελα δημοσίως να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ τον φίλο Μιχάλη (amorgianos) για την ΑΜΕΣΗ ανταπόκρισή του (και μάλιστα αυθόρμητη) στην έκκληση βοηθείας για τα μόνιτόρς μου.

Οχι μόνο δεχθηκε να αποσχοληθεί μαζί τους, αλλά ΑΜΕΣΑ εντόπισε την βλάβη αλλά με ενημέρωσε απολύτως για την φύση της, το κόστος και τον χρόνο επισκευής.

Μιχάλη σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 13 Ιαν 2005, 22:18

Φιλοι Παντελή και Γιάννη ,

σας ευχαριστω και γω με τη σειρα μου, για την εμπιστοσυνη και τα καλα σας λογια.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό pantg » 30 Ιαν 2005, 11:45

Μιχάλη και πάλι ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για την απόλυτη επισκευή των monitors.

Δουλεύουν υπέροχα και τα δύο.

Αλήθεια μπορείς να δεις και ένα σετάκι από φορητούς ασυρμάτους (αυτούς τους φθηνούς με τα λίγα κανάλια και περιορισμένη εμβέλεια) μάρκας TELCO? Τους αγόρασα από το CARREFOUR πριν από περίπου 8 μήνες, μαζί με handsfree και ένα φορτιστή για τις επαναφορτιζόμενες τους.

Δυστυχώς ο πιτσιρικάς έβαλε χθές τις μπαταρίες σε ένα απο τα δύο ανάποδα και μύρισε ιόντα (τώρα που το σκέφτομαι αφού τον μικρό τον λένε Ιωνα το να δημιουργεί ιόντα δεν είναι και παράξενα ε????)
Φυσικά τώρα δεν δουλεύει.

Να στα στείλω όλα μαζί να τους ρίξεις μία ματιά? (μόνο το ένα έχει χαλάσει αλλά για να έχεις και το άλλο που δουλεύει για δοκιμή)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 31 Ιαν 2005, 01:25

Παντελη χαιρομαι που ολα ειναι καλα με τα monitors.

Το TELCO το ιονισε ο Ιωνας τελικα εε? :D
Ειναι Ίωνας η Ιωνάς?

Μου θυμισες τωρα τα παιδικα μου χρονια κατα τα οποια ο,τι ηλεκτρονικο επιανα "ιονιζοταν" κατα ενα περιεργο τροπο. Βεβαια, τωρα ξερω πως εφταιγε το οτι ηθελα να τα βλεπω απο μεσα κι οχι απ' εξω. Απο τοτε βεβαια το μονο που αλλαξε ειναι οτι δεν "ιονιζονται" πια οι συσκευες που ανοιγω. :D

Στειλε μου το ζευγαρι, για να μπορω να τα δοκιμασω οπως λες και συ, και μολις δω τι εχει θα σ' ενημερωσω.

Μιχαλης.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 04 Φεβ 2005, 23:48

Παντελη δυστυχως με το pmr δε μπορει να γινει τιποτα.
Σου εστειλα email στο οποιο σου εξηγω αναλυτικα.

Με την ευκαιρια αυτη θα πω να προσεχουν λιγο παραπανω οι κατοχοι TELCO PMR στην τοποθετηση των μπαταριων, γιατι επειδη δεν εχουν κανενος ειδους προστασια απο αναποδη τροφοδοσια, η καταστροφη μπορει να ειναι ολοκληρωτικη.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες