Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CR-V ή RAV4 ή CHEROKEE????

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό boksic » 28 Ιουν 2007, 11:31

Μπα όχι! Βενζινοκινητήρα λέω! Το απόγευμα θα πάω να δω το Forester από κοντά να δω τι παίζει!
Άβαταρ μέλους
boksic
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Ιουν 2007, 00:47

Δημοσίευσηαπό ZooL » 28 Ιουν 2007, 11:50

Πράγματι, το Sorento που λέει ο Pajerinho, με τον καινούριο 3,3lt είναι εξαιρετική πρόταση: είναι σχεδόν "καθαρόαιμο" εκτός, ενώ και εντός πάει ΑΕΡΑ (αρκεί να μην ξεχνάς ότι ζυγίζει και 2 τόννους...).
Μόνο "φάουλ", αν ισχύει αυτό που διάβασα κάπου, ότι στην Ελλάδα έρχεται δυστυχώς χωρίς ΕSP /TCS.

Απο την άλλη, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι για τον καταναλωτή που κοιτάζει σε μάρκες υψηλού "πρεστίζ" (Jeep, Honda, Toyota), να συμπεριλάβει στις επιλογές του και πιο "προσγειωμένες" εταιρίες, όπως η ΚΙΑ ή η Hyundai.

Χ.

ΥΓ: μη βιαστείτε να με πείτε ρατσιστή... απλές αρχές marketing & consumer behavior είναι αυτές :)

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό boksic » 29 Ιουν 2007, 00:51

Δε βγάζω άκρη!!! Γαμώτο!!! Μπερδεύτηκα πάλι! ΟΚ ωραίο το forester αλλά δε θυμίζει καν SUV! Δεν μου πολυάρεσε εξωτερικά αν και σαν αυτοκίνητο κατάλαβα ότι είναι όλα τα λεφτά! Λοιπόν ας συνεχίσω τις ερωτήσεις εγώ... Land Rover Freelander 2, Ford Maverick, Chevrolet Captiva! Γνώμες, γνώμες! Το Freelander θα μου τρώει τα λεφτά με το κουτάλι στα service? Κατά τα άλλα μου φαίνεται αρκετά καλό αν και ξεφεύγουμε λίγο στην τιμή οπότε δύσκολα το βλέπω!
Άβαταρ μέλους
boksic
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Ιουν 2007, 00:47

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 29 Ιουν 2007, 13:09

Ρέ παιδιά, να πώ και εγώ τη μαμακία μου.
Φίλε μου (boksic), εγώ έχω ένα cherokee 2.4 2004 μοντ. Όλα αυτά που σου λένε για το σέρβις, είναι μα.....ες. Για την κατανάλωση, είναι ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ (αλλά όχι και τόσο τραγικά).

Δέν θέλω να σε "ψήσω" να πάρεις cherokee, αλλά να σου βάλω ένα δίλλημα.
Με δεδομένο πλέον ότι η ανώτατη ταχύτητα στίς εθνικές οδούς είναι τα 120, και απο εκεί και πάνω άμα σε σταματήσουν σε γά......σαν, τί θα προτιμήσεις να πάρεις???? Ένα κανονικό τετρακίνητο με "αργά", που έτσι και αλλιώς ταξιδεύει υπεράνετα και με 140 -150 , ή ένα suvλάκι που ταξιδεύει ποιό γρήγορα, και το ίδιο άνετα, αλλά όταν θα χρειαστείς το "μαγικό" λεβιεδάκι, δέν θα το έχεις????

Γι'αυτό, η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα κανονικό 4Χ4 (όποιο σου κάνει κέφι) και άσε τις εταιρείες να διαφημίζουν "τζίπ" που περνάνε μέσα απο λούμπες, και νομίζουν ότι κάτι κάνουν.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό panmal » 29 Ιουν 2007, 14:28

SKARTOS έγραψε:Ρέ παιδιά, να πώ και εγώ τη μαμακία μου.
Φίλε μου (boksic), εγώ έχω ένα cherokee 2.4 2004 μοντ. Όλα αυτά που σου λένε για το σέρβις, είναι μα.....ες. Για την κατανάλωση, είναι ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ (αλλά όχι και τόσο τραγικά).

Δέν θέλω να σε "ψήσω" να πάρεις cherokee, αλλά να σου βάλω ένα δίλλημα.
Με δεδομένο πλέον ότι η ανώτατη ταχύτητα στίς εθνικές οδούς είναι τα 120, και απο εκεί και πάνω άμα σε σταματήσουν σε γά......σαν, τί θα προτιμήσεις να πάρεις???? Ένα κανονικό τετρακίνητο με "αργά", που έτσι και αλλιώς ταξιδεύει υπεράνετα και με 140 -150 , ή ένα suvλάκι που ταξιδεύει ποιό γρήγορα, και το ίδιο άνετα, αλλά όταν θα χρειαστείς το "μαγικό" λεβιεδάκι, δέν θα το έχεις????

Γι'αυτό, η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα κανονικό 4Χ4 (όποιο σου κάνει κέφι) και άσε τις εταιρείες να διαφημίζουν "τζίπ" που περνάνε μέσα απο λούμπες, και νομίζουν ότι κάτι κάνουν.


Σωστόόόόόόός. 8)
Γιατί φίλε μου κι εγώ για την οικογένεια CR-V έχω λόγω χώρων και ποιότητας κύλισης (πολύ λιμουζινάτο – είναι και αυτόματο οπότε ... οδηγική απόλαυση ... υπερήλικα), αλλά ούτε σε παραλία σκέφτομαι να το βάλω κι αν με πιάσει κανένα χιόνι ποιο νομίζεις ότι θα βγάλω στο δρόμο, το pajero του vatar ή το εμπροσθοκίνητο-μόλις-δώ-τα-ζόρια-θα-τη-παλέψω “τζιπ” :?:
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό boksic » 05 Ιούλ 2007, 13:30

Παίδες το Cherokee μάλλον απορρίπτεται λόγω 3.7!! Είναι πολλά τα κυβικά! Μάλλον είχα καταλήξει στο RAV αλλά είδα και το X-trail και σκέφτηκα να σας ξαναρωτήσω! Άκουσα λίγο ξινά πράγματα για την τετρακίνησή του αλλά είναι πιο ψηλό από το RAV! Τι προτείνετε μεταξύ RAV4 και X-trail?? Για το RAV4 εκτός δρόμου έχουμε καμιά άποψη; Θα τη βγάλει στα χιόνια; Και σε κανένα δύσκολο χωματόδρομο;
Άβαταρ μέλους
boksic
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Ιουν 2007, 00:47

Δημοσίευσηαπό xtrail » 05 Ιούλ 2007, 15:34

Φίλε boksic έχοντας μέχρι πριν 1 μήνα το xtrail για, περίπου 5 χρόνια θα σου πω πως σε γενικές γραμμές από άποψη τετρακίνησης και δυνατοτήτων σχεδόν όλα τα SUV είναι κοντά(τι ξινά άκουσες αλήθεια και από ποιόν??). Από τα ίδια χιόνια θα περάσουν και τα δύο το ίδιο και χωματόδρομους.
Το λίγο πιο ψηλό που αναφέρεις 1 ή 2 εκατοστά (δεν νομίζω παραπάνω) δεν κάνουν την διαφορά. Από άποψη χώρων το xtrail μάλλον υπερτερεί.
Η θέση οδήγησης είναι είναι ψηλότερα από αυτή του RAV και έχεις σαφώς καλύτερη εποπτεία του δρόμου.
Η ποιότητα στο xtrail είναι κάπως χαμηλότερη, ίσως στο καινούριο να έχει βελτιωθεί αν κρίνω από το quasqai.
Εκτός δρόμου το xtrail θα το νιώσεις πιο στιβαρό. Στο δρόμο το RAV θα το βρείς πιο ασφαλές (ειδικά αν σου αρέσει να τρέχεις).
Στα σέρβις το xtrail θα σου βγαίνει φθηνότερα. Για αυτά που ακούγονται περι αξιοπιστίας της μιας η της άλλης εταιρίας...ξέχνα τα. Δεν νομίζω πως καμιά δεν βγάζει το απόλυτα αξιόπιστο αυτοκίνητο...ειναι θέμα τύχης πια :D
Σου αναφέρω αυτά έχοντας οδηγήσει το RAV μόνο σε test drive.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό NICOLAS » 08 Ιούλ 2007, 20:58

Νομίζω ότι το SORENTO είναι η καλύτερη λύση για αυτό που θες...
Άβαταρ μέλους
NICOLAS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Ιουν 2007, 17:34

Δημοσίευσηαπό almak » 09 Ιούλ 2007, 00:47

Τι "κοντά " του λέτε του ανθρώπου αφού φαινετε πως δεν θα τα χρησιμοποιήσει ποτέ!!!!!!!!!
SUV χρειάζεται γι' αυτά που θέλει να κάνει.
Θα 'ελεγα RAV με μειονέκτημα στους χώρους.
Όχι maverik δεν ακούω καλά λόγια τόσα χρόνια!!!
Xtrail δεν συγκινήθηκα ποτέ.
Χιουνταϊ santa fe και Sorento μην τα προσπεράσεις έτσι απλά.
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό boksic » 09 Ιούλ 2007, 15:12

Παίδες ευχαριστώ για τις γνώμες σας! Μάλλον καταλήγω στο RAV4! Σκεφτόμουν τα λόγια του sakrtos και σχεδόν με έπεισε αλλά τα 6 χρόνια εγγύηση που δίνει η Τoyota σε σχέση με τα 2 του Cherokee νομίζω δε μου αφήνουν επιλογή! Επιπλέον στο εκτός στα χιόνια που θέλω να κάνω ελπίζω να με καλύψει και το RAV και να μη με προδώσει! Ελπίζω να μην το μετανιώσω!
Άβαταρ μέλους
boksic
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Ιουν 2007, 00:47

Δημοσίευσηαπό almak » 09 Ιούλ 2007, 19:33

Δεν θα το μετανιώσεις με τίποτα αρκεί να μάθεις να οδηγάς 4κίνητο στα χιόνια.
Το ότι θα αποκτήσεις 4κίνητο δεν σημαίνει πως έλυσες το πρόβλημα χιόνι 100%.
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό noxmas » 24 Ιούλ 2007, 15:13

Paidia kalimera sas


ego gia 4 xronia eiva en a hrv vtec
kai ton teleutaio kairo psaxnomouna gia kati poio maximo kai fisika poio eurixoro

telika apofasisa meta apo arketi meleti kai apo thema goustou kai timis na parw ena cherokee tou 2000 4.0ltr

h alithia einai pws me to pou to peira kapws mazeutika kai mou fanike periergo pou eixa tetoio amaksi kai kamia sxesei me to allo se polla pragmata

ksafnika mera me thn mera arxise na mou aresei olo kai perisotero kai auto nomizw pos einai kai to simantikotero

euxaristo gia to xronosas
from chaos comes order
Άβαταρ μέλους
noxmas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 20 Απρ 2007, 10:17
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 25 Ιούλ 2007, 07:44

Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε μου. Το ίδιο εύχομαι και για τον boksic. ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό noxmas » 27 Ιούλ 2007, 10:23

Καλημερα σε ολους

πιστευω και χωρις να θελωνα θιξω τιποτα
ο τιτλος ειναι λαθος. Θα επρεπε να λεει

CRV vs RAV vs PATRIOT

kai θα διαλεγα το Patriot ασε που και full extra exei μονο 33500
τσεκαρετε τα αλλα 2 ποσο εχουν με αυτοματο κιβοτιο?

ειναι η χρυση τομη
φιλια σε ολους
from chaos comes order
Άβαταρ μέλους
noxmas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 20 Απρ 2007, 10:17
Τοποθεσία: athens

CRV ή RAV

Δημοσίευσηαπό giorgoskoup » 27 Ιούλ 2007, 16:34

Γεια σε ολους.

Σκεφτηκες μηπως οτι το RAV σε λιγοτερο απο χρονο αλλαζει μοντελο?
Επισης (επειδη εχο το νεο CRV) σε χωρους τα δυο γιαπωνεζικα δεν εχουν καμια σχεση.Το RAV ειναι σαν να εχεις corolla(minimal διαστασεις)... ασε που απο και επιπεδο εξοπλισμου το CRV ειναι πιο προσεγμενο.. Το ΜΟΝΟ πλεονεκτημα του RAV ειναι οτι εχει 'κλειδωμα'. Αλλα σε ολα τα αλλα καμια σχεση...( και σχεδον στα ιδια χρηματα)

καλες διακοπες!
Άβαταρ μέλους
giorgoskoup
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 18:31
Τοποθεσία: Αθηνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες