Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΟΣΑ 4Χ4 forums?

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΠΟΣΑ 4Χ4 forums?

Δημοσίευσηαπό georgek » 12 Αύγ 2004, 12:32

Με αφορμή το γεγονός ότι μόλις σήμερα πληροφορήθηκα (κοιτάζοντας στο ΤΟ4x4 μιας και δεν είμαι μέλος) το χαμό του φίλου Στέλιου Αλεξάκη από τα Χανιά (Είχα την τύχη να τον γνωρίσω προσωπικά στην Πανελλήνια συγκέντρωση της Καβάλας όπου όλοι θαυμάσαμε την παληκαριά του, αλλά και μοιράστηκε μαζί μου όλη του την τεχνογνωσία του πάνω στις βελτιώσεις του ΚΙΑ. Φίλε Στέλιο είμαι σίγουρος ότι και εκεί που είσαι με τετρακίνητοτα κινείσαι) θέλω να θέσω τα παρακάτω ερωτήματα:

Γιατί κανένας δεν το ανέφερε στο forum ώστε να το πληροφορηθούμε?

Γιατί να υπάρχουν 2 (αν βάλουμε και τους 4τ, 3) forums, όπου οι ίδιοι
άνθρωποι, με τα ίδια nicknames, να γράφουν τα ίδια πράγματα?

Γιατί δεν μπορούμε εμείς οι άνθρωποι που αγαπάμε την τετρακίνηση να έχουμε ένα και μοναδικό χώρο συναντησης στο διαδίκτυο? Τόσοι πολλοί είμαστε τέλος πάντων που 'δεν χωράμε'?

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη για το αγανακτησμένο ύφος μου αλλά πραγματικά δεν έχω καταλάβει γιατί συμβαίνει αυτό.
Παρακαλώ θα ήθελα την άποψη των διαχειριστών των forums, αλλά και τις γνώμες των μελών.
Επίσης αφήνω στη διακριτική ευχέρεια των διαχειριστών τη πραγματοποίηση δημοψηφίσματος για το θέμα αυτό.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό tazmania » 12 Αύγ 2004, 12:43

Φίλε georgek, προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητα κακό να υπάρχουν περισσότερα από ένα forum για 4Χ4. Εαν παρατηρήσεις καλά, το κάθε forum έχει τον δικό του χαρακτήρα που το ξεχωρίζει από το άλλο και γι' αυτό υπάρχει, αλλιώς θα είχε "πατώσει". Είναι στην ευχέρεια του κάθε χρήστη, να είναι μέλος σε όποιο forum τον καλύπτει ή και σε περισσότερα από ένα εαν αυτό κρίνετε σκόπιμο από τον ίδιο.

Άλλωστε "ελεύθερη αγορά" είναι και το internet. Σκέψου τι θα συνέβαινε στην αγορά, εάν υπήρχε μόνο ένα βιβλιοπωλείο ας πούμε :?:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 12 Αύγ 2004, 15:37

Νομίζω πως αν γράφεις εκεί που νοιώθεις πως είσαι ευπρόσδεκτος και πως δεν σε κοροιδεύουν τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα, άσε τους άλλους να γράφουν όπου νομίζουν.

Δεν νομίζω πως είναι κακό να υπάρχουν πολλά φόρουμ, κακό είναι να υπάρχουν φόρουμ στα οποία ο κόσμος συχνάζει απλά και μόνο απο 'κεκτημένη ταχύτητα' .

Aς εμβαθύνω λίγο παραπάνω:

Ενα φόρουμ με δεδομένο πως η αξία του έγκειται κυρίως στους χρήστες του φτιάχνεται για τους εξής 3 λόγους:

1. απο μεράκι για να εξηπηρετούνται τα μέλη της εν δυνάμει κοινότητας
2. Για (πλάγια) προώθηση ατομικών και μή συμφερόντων
3.Για εμπορική εκμετάλευση.

Το 1 το θεωρώ απαραίτητο, το 3 δεν με ενοχλεί εφόσον είναι φανερό και διασαφινισμένο (πχ η σελίδα των 4Τ που αν και είναι το μεγαλύτερο φόρουμ είναι -προφανώς- ιδιωτικών συμφερόντων αν και ΠΟΤΕ δεν έχει χρησιμοποιηθεί για να προωθήσει εμπορικούς σκοπούς).

Συμπερασματικά και κατα την προσωπική μου γνώμη, το 3 πρέπει ΠΑΝΤΑ να συνδυάζεται με το 1 και το 2 δεν έχει θέση πουθενά.

Οσα φόρουμ δεν τηρούν τα παραπάνω δεν νομίζω πως αξίζουν την προσοχή και -κυρίως- την συμμετοχή μας, πράξτε αναλόγως έστω και αν καμιά φορά πρέπει να πάθεις για να μάθεις :).
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 17 Αύγ 2004, 09:46

Υπάρχουν πολύ περισσότερα από τα 3 forums που αναφέρθηκαν. :!: Το θέμα είναι αν έχουν λόγο ύπαρξης κι αν θα επιβιώσουν. 8)
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες