Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin : Ενδειξη κινητήρα...

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Pinin : Ενδειξη κινητήρα...

Δημοσίευσηαπό XChris » 18 Μάιος 2008, 22:25

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Προσφάτως απέκτησα ένα Pajero Pinin MPI 1.8.
Από τον μαντρά μέχρι το σπίτι μου (~17 χλμ) όλα καλά. Λίγη κίνηση μέσα στην πόλη, όλα τέλεια. Έπειτα όμως, και ύστερα από επέμβαση του μανιακού με την καθαριότητα πατέρα μου, η ένδειξη στο ταμπλό για τον κινητήρα παραμένει αναμένη όταν γυρνάω το κλειδί. Για δοκιμή, βγάζω τους πόλους (στο manual λέει να μην το κάνω) και η ένδειξη σβήνει. Ταξιδάκι Χαλκιδική (πήγαινε- έλα 120 χλμ.) όλα μια χαρά. Σήμερα πάω άλλα 20 χλμ. πίνω ένα καφέ και όταν το παίρνω σβήνει για 2" και μετά ανάβει πάλι η ένδειξη. Το ξανακάνω με τους πόλους, σβήνει αλλά μετά από 2-3 φορές που το έβαλα μπροστά, χωρίς να το μετακινήσω, πάλι μου άναψε. Καμμιά ιδέα πριν το πάω στην αντιπροσωπεία;

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το μακρυσκελές και άκρως λεπτομερές ιστορικό...
Άβαταρ μέλους
XChris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 15:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Pinin : Ενδειξη κινητήρα...

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 18 Μάιος 2008, 22:56

Κατ'αρχην αυτο με τους πόλους μην το κανεις γιατι μετα φαντάζομαι οτι θα σε πρίζει επειδη δεν θα κρατάει ρελαντι μεχρι να συμπληρώσεις αρκετα χιλιόμετρα.
Απο κει και πέρα είναι πολυ πιθανο να θέλει ενα καθαρισμό πεταλούδας γκαζιου και βαλβίδων. Είναι ενα κλασικό σέρβις για τα Pinin κοντα στα 10.000 χλμ. (αν και δεν είμαι σίγουρος για το MPI). Εγω έκλεισα ραντεβού(αλλα δεν μπόρεσα να παω!) το λένε καθαρισμό κεφαλης και απ'οτι κατάλαβα είναι ενα μηχάνημα που χτυπάει σαν αμμοβολή το όλο κύκλωμα αλλα αντι για αμμο έχει ψύχα απο αμύγδαλο!
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Pinin : Ενδειξη κινητήρα...

Δημοσίευσηαπό XChris » 20 Μάιος 2008, 07:24

Με το ρελαντί είχες δίκιο NIKOLAS_L200. Για τον καθαρισμό πεταλούδας και βαλβίδων όμως, από ότι ξέρω και μου είχε πει γνωστός μηχανικός της Mitsu, το χρειάζεται μόνο το GDI. Ελπίζω αύριο το πρωί να καταφέρω να πάω για διάγνωση... Σε ευχαριστώ πολύ γιατί μετο ρελαντί χθες μου το έκανε και θα τα έπαιζα αν δεν μου το είχες πει!!!
Pinin 1.8 MPI, 2003...
Άβαταρ μέλους
XChris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 15:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Pinin : Ενδειξη κινητήρα...

Δημοσίευσηαπό Crid » 21 Μάιος 2008, 17:34

Πρωτα απο ολα ...καλοριζικο.
Τωρα, αυτο με το λαμπακι του κινητηρα, μου το εχει κανει και εμενα δυο φορες. αλλα
μετα απο καμμια μερα εσβηνε οποτε δεν μπηκα στον κοπο να το ψαξω(...δεν ειχα και χρονο).
Νομιζω ομως οτι δεν πρεπει να βγαζεις τους πολους της μπαταριας, γιατι ετσι σβηνει
ο κωδικος της βλαβης απο τον εγκεφαλο, οποτε δεν μπορουν να δουν τι εφταιγε.
Υποπτευομαι παντως σκουπιδια στο τεποζιτο να γυρναν την αντλια βενζινης, αλλα δεν ειμαι βεβαιος.
Αν το ξανακανει θα παω για ελεγχο, αν και αφου ειναι πορτοκαλι το λαμπακι ειναι προειδοποιηση,
οποτε μπορεις να οδηγας κανονικα.Ετσι και αλλιως, το Pinin πηγαινε ...κανονικα.
Άβαταρ μέλους
Crid
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 15 Απρ 2008, 19:46
Τοποθεσία: Αθηνα, Πεντελη

Pinin : Ενδειξη κινητήρα...

Δημοσίευσηαπό XChris » 21 Μάιος 2008, 21:47

Thanx Crid! Σήμερα το πήγα για διάγνωση και μου είπαν να το αφήσω γιατί λέει θέλουν 2 ώρες!!! Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!!!! Το πήρα όπως ήταν και έφυγα και αύριο θα το πάω σε διαγνωστικό εκτος Mitsu. Το έχω 2 μέρες τώρα και δεν σβήνει αλλά ο κινητήρας δουλεύει ρολόι!! Καμμιά παπαρίτσα θα είναι μάλλον... Το θέλω έτοιμο μέχρι το άλλο Σάββατο γιατί λέω να το βγάλω "ατα" στα χώματα... :D :D :D
Pinin 1.8 MPI, 2003...
Άβαταρ μέλους
XChris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 15:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Pinin : Ενδειξη κινητήρα...

Δημοσίευσηαπό XChris » 22 Μάιος 2008, 11:57

Τελικά η διάγνωση είναι αισθητήρας λ (όχι από Mitsu). Απο Δευτέρα θα πάω να το κοιτάξω... Α ρε από νωρίς στα βάσανα!!!
Pinin 1.8 MPI, 2003...
Άβαταρ μέλους
XChris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 15:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Pinin : Ενδειξη κινητήρα...

Δημοσίευσηαπό Crid » 22 Μάιος 2008, 14:30

Αν το παω για ελεγχο, θα σου πω και τα δικα μου ...χαλια, αλλα αν ειναι ο λαμδα
νομιζω οτι το μονο προβλημα που εχεις ειναι οτι δεν περναει καυσαερια,
και ισως να καιει κατι παραπανω,...παντως δεν το βλεπω σαν κατι αμεσο, που πρεπει να τρεξεις
Λεω ...τωρα
Άβαταρ μέλους
Crid
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 15 Απρ 2008, 19:46
Τοποθεσία: Αθηνα, Πεντελη

Pinin : Ενδειξη κινητήρα...

Δημοσίευσηαπό skier78 » 26 Μάιος 2008, 22:03

μπορεί το διαγνωστικό να βγάζει ότι φταίει ο λ και εφόσον τον μέτρησες και είναι εντάξει ,μπορεί να μην ψεκάζουν σωστά τα μπεκ οπότε και ο λ πολλύ σωστά δεν μπορεί να βγάλει σωστές ενδείξεις άρα το διαγνωστικό βγάζει σφάλμα στον λ.
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Pinin : Ενδειξη κινητήρα...

Δημοσίευσηαπό XChris » 30 Ιουν 2008, 13:11

Και 2ος Μάστορας με διαβεβαίωσε οτι είναι λ. Γκρρρ. Κανονικά είναι μέσα στην επέκταση της εγγύησης (3 εργοστασιακή + 4 Σαρακάκ), οπότε πρέπει να το πάω και από εκεί. Έβαλα και καθαριστικό κινητήρα μήπως και είναι από μούργα αλλά δυστυχώς τπτ. Μόνο μην τον πληρώσω γιατί είναι και ακριβό το μαντζαφλάρι....
Pinin 1.8 MPI, 2003...
Άβαταρ μέλους
XChris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 15:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Pinin : Ενδειξη κινητήρα...

Δημοσίευσηαπό XChris » 24 Σεπ 2008, 16:17

Ενημέρωση για το θέμα: Αισθητήρας λ αλλαγή και το λαμπάκι έσβησε. Τον αισθητήρα δυστυχώς τον πλήρωσα, γιατί το αυτοκίνητο έμεινε στην μάντρα πάνω από 1 χρόνο χωρίς service, οπότε η εγγύηση επιπλέον ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ.. Προσοχή λοιπόν σε αγορές Pinin από μάντρα...
Pinin 1.8 MPI, 2003...
Άβαταρ μέλους
XChris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 15:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό alpininstis » 25 Σεπ 2008, 11:31

Τιμή ?
Άβαταρ μέλους
alpininstis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 15:52

Δημοσίευσηαπό XChris » 25 Σεπ 2008, 13:40

Κοντά στα 300 ευρώ μαζί με τα περαστικά φίλε. Και αναμονή πολύ καιρό για να έρθει το ανταλλακτικό από Αθήνα. Για την αναμονή φταίνε μου είπαν η Ιάσων για την καθυστέρηση στον έλεγχο των χαρτιών για να περάσει στην εγγύηση... Όταν όμως το πήγα, το πήρα μέσα σε λίγες ώρες... Στο service τους είναι πολύ γρήγοροι, πρέπει να το παραδεχτώ...
Pinin 1.8 MPI, 2003...
Άβαταρ μέλους
XChris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 15:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Crid » 12 Νοέμ 2008, 20:56

Επειδη βλεπω οτι ειμαστε χαλαροι ολοι οταν αναβει κιτρινο λαμπακι...(γιαπωνεζικο ειναι, αδικο εχουμε???)
η σβηνει και το ξεχναμε
το πηγα για test, ..διαγνωση 1st cylinder misfire
απο οτι μου ειπαν παω για decarbon...κατι, καθαρισμα με το μηχανημα που εχουν στα κεντρικα.(GDI)
Για κοστος θα σας πω οταν το κανω.
Άβαταρ μέλους
Crid
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 15 Απρ 2008, 19:46
Τοποθεσία: Αθηνα, Πεντελη


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 4 επισκέπτες